Přejít na obsah

Osvity pilotních a vojenských hodinek


Petr_P

Doporučené příspěvky

Člověk se pořád dozvídá něco nového. Děkuji za erudovaný seriál a těším se na další pokračování.

 

Jen tak mimochodem, článek evokuje otázku, jaké hodinky nosí (fasují) příslušící českého letectva a jak by obstály ve zmiňovaných specifikacích resp. krizových situacích.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Současné hodinky Vzdušných sil AČR

 

Komu: Henry

 

Kopie: všichni

 

Jen tak mimochodem, článek evokuje otázku, jaké hodinky nosí (fasují) příslušící českého letectva a jak by obstály ve zmiňovaných specifikacích resp. krizových situacích.

Máš nadpřirozenou :angel: moc předvídat moje další témata.

Téma současných hodinek našich vojenských pilotů tady už bylo, v různých vláknech, v posledních 3 letech několikráte probíráno a je tam poměrně hodně zajímavých informací o tomto tématu.

 

Například na:

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=10318

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=10318

 

a jsou i další...

 

?Náhodou" ;) se mi ale podařilo zjistit nějaké poměrně aktuální novinky ze zákulisí. Jak je mým (zlo)zvykem, tak to všechno ? starší i novější - shrnu do jednoho příspěvku. Rozhodně to ale nebude nic tak dlouhého a technického jako osvity. Bude to pouze jeden Větší příspěvek do diskusního fóra - spíše takový první nástřel, který se bude muset s pomocí Chronomágů a snad i nějakého uživatele dopilovat tak, aby to co nejvíce odpovídalo skutečnosti.

 

Kdy? Já bych to nechal na dobu, až se stráví toto vlákno. Pak přisypu něco dalšího. Já to bohužel vidím až na druhou polovinu února. Do té doby se k tomu s největší pravděpodobností nedostanu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To není žádná nadpřirozená moc. Prostě je to jen další logické pokračování seriálu. Kapitolka věnovaná domácímu letectvu.

 

Mimochodem. Kdysi, ještě za totáče, jsem se dostal s partou modelářů do Přerova, kde tehdy byly Mig-21. Piloti měli hroznou prdel z toho, když jsme vytáhli nákresy a fotky podvozků a přístrojových desek atd. a konfrontovali to se skutečností. Oni prý mají na stejných obrázcích razítko "tajné". No a taky jsme se dostali do hangáru, kde stál trenažér katapultáže,resp. správné polohy při ní. V podstatě sedačka na kolejích. Člověka posadili, přitáhli pásy, na hlavu "blembák", krátká instuktáž, jak se správně sedět aby ten blembák nesrazil vaz (tohle tam pro jistotu hlídalo nějaké čidlo)....a bum...najednou sedíš o pár metrů výš a netušíš jak ses tam dostal a která bije. Byl to fakt rachot. Když si přidám, že po tomhle následuje ještě start raketového motoru a náraz větru, naprosto souhlasím, že katapultáž je stresující a pro organismus extrémně zátěžová záležitost. Je to fakt rachot. Jen mě teď mrzí, že tu hilznu od pyropatrony jsem kdysi daroval člověkovi, který sbíral střelivo. Mohl jsem dodat foto.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: RescueStreamer?

 

Komu: prochaska

 

Kopie: všichni

 

Neprozradil bys, odkud máš ty poslední snímky hledaného pilota v terénu a ve vodě? Problematika vyhledávání trosečníků mě docela zajímá a tyhle fotky jsem ještě nikde neviděl.

:offtopic:

Zdrojem fotografií je výrobce nouzového signalizačního prostředku RescueStreamer? - americká společnost Rescue Technologies Corporation sídlící na Havaji.

 

rywaterhonad1CROP-737360.jpg

 

Uvedená technlogie teď "frčí" u všech složek vojenských a polovojenských vládních agentur USA a jinde po světě, kde v nouzovém vybavení posádek letadel, ponorek a lodí nahrazuje po 70 let používanou florescenční barvu rozpouštějící se ve vodě.

 

Pro případné zájemce (všechny aktivity, kde hrozí, že zabloudíte nebo ztroskotáte a budou vás hledat ze vzduchu na vodě nebo na souši) je tu dobrá zpráva, vyrábí se to i v civilních variantách, které jsou komerčně běžně dostupné.

 

Více na webových stránkách výrobce (záměrně posílám jako první odkaz na stránku s reklamním videem). Mají i civilní e-shop, jen to s objednáním mimo USA je trochu komplikovanější. Vyžadují totiž telefonní hovor pro ověření dat kreditní karty. Chce to ale zkusit pojet web, jestli není někdo blíž s méně složitými pravidly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Docela jsem sipočetl a chci poděkovat autorovi. Lepší článek jsem snad nečetl. Zajímalo by mne jak se tyto informace dají aplikovat na hodinky Askania koupené ve "výběrovém" řízení pro piloty AFB Čáslav. Chápu, že při vhodné motivaci týlového důstojníka mže projít ledacos, ale přeci jen hodinky vyrobené dle MIL budou mít asi zaručeny potřebné vlastnosti. Ovšem nevypadají jako "letecké" a Amíci , resp. Marathon asi nemotivovali toho pravého. A znám i hodně aktivních pilotů staršího vydání, kteří si nemůžou vynachválit Primky. No, doba je zlá....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Kopie v MS Word

 

Komu:VS

 

Kopie: všichni

 

Hodil jsem to do Wordu. Pokud autor souhlasí, tak bych to někam dal.

Trošku šlápnu na brzdu. :wheelchair:

 

Ano, souhlas to někam dát. :thumbsup_anim: Kam, to nechám na tobě. Jen mi dej vědět, kam to bude a kam dáš odkazy. Já nemám problém sám si umístit svůj soubor (viz následující odstavec) na věřejně přístupný server, ale odkaz umístím jenom na Chronomag fórum (třeba sem) a do své blogové verze článku. Pokud jsou Tvé možnosti lepší, prosím dej mi vědět.

 

Ne, nesouhlas s tvojí kopií MS Word. :thumbsdown_anim: Tady si vymíním právo použít svůj zdroják v MS Word (škoda Tvé práce). Ještě to učešu jak po textové, tak po formální a vizuální stránce. Zatím je to jen zdroják pro blog. Výstup bude ale v plně interaktivním hyperlinkovém, tagovaném a obsahem vybaveném PDF, s povoleným čtením a tiskem. Promiň, v některých věcech jsem trochu náročnější. Jediné co teď potřebuji vědět, zda to mám nasadit rovnou v nejnovější verzi PDF 9.0 nebo kvůli kompatibilitě ve starší 8.0 nebo ještě starší 7.0.

 

Čas: Může to být zhruba do konce příštího týdne, ale původně jsem chtěl počkat trochu déle, aby mělo co nejvíce Chronomágů a Chronočarodějnic si to v klidu přečíst a zareagovat (přeci jenom to není nejkratší). Může tam být nějaký blábol, nebo někdo přispěje nějakým postřehěm či upřesněním. Tvůj názor na to, jak to spěchá nebo nespěchá?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Kopie v MS Word

 

Komu:VS

 

Kopie: všichni

Trošku šlápnu na brzdu. :wheelchair:

 

Ano, souhlas to někam dát. :thumbsup_anim: Kam, to nechám na tobě. Jen mi dej vědět, kam to bude a kam dáš odkazy. Já nemám problém sám si umístit svůj soubor (viz následující odstavec) na věřejně přístupný server, ale odkaz umístím jenom na Chronomag fórum (třeba sem) a do své blogové verze článku. Pokud jsou Tvé možnosti lepší, prosím dej mi vědět.

 

Ne, nesouhlas s tvojí kopií MS Word. :thumbsdown_anim: Tady si vymíním právo použít svůj zdroják v MS Word (škoda Tvé práce). Ještě to učešu jak po textové, tak po formální a vizuální stránce. Zatím je to jen zdroják pro blog. Výstup bude ale v plně interaktivním hyperlinkovém, tagovaném a obsahem vybaveném PDF, s povoleným čtením a tiskem. Promiň, v některých věcech jsem trochu náročnější. Jediné co teď potřebuji vědět, zda to mám nasadit rovnou v nejnovější verzi PDF 9.0 nebo kvůli kompatibilitě ve starší 8.0 nebo ještě starší 7.0.

 

Čas: Může to být zhruba do konce příštího týdne, ale původně jsem chtěl počkat trochu déle, aby mělo co nejvíce Chronomágů a Chronočarodějnic si to v klidu přečíst a zareagovat (přeci jenom to není nejkratší). Může tam být nějaký blábol, nebo někdo přispěje nějakým postřehěm či upřesněním. Tvůj názor na to, jak to spěchá nebo nespěchá?

 

Když jsem psal někam dát, myslel jsem jedině na Chronomag, nikam jinam. Pokud máš zdroják, není co řešit a zapomeň, že jsem něco psal. Zveřejnění je jen na Tobě. Do Wordu jsem si to převedl jen proto, abych si to uložil na svém PC. Samozřejmě si radši uložím tvou originální verzi, až ji tady dáš.

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Luminscenční pigment v Číně a Japonsku před 1000 lety

 

Komu: filo-boxer

 

Kopie: všichni

 

@ Petr_P: Píšeš, že se už před 1000 lety používala v Japonsku a číně luminiscence vyrobená z ústřic a ZnS. Jenom mě nenapadá k čemu? Umění, masky, karneval, strašidla? Nebo si tím barvili katany?

Ano, máš pravdu. :thumbsup_anim:

 

Dle mně dostupných informací bylo použití luminscenčního pigmentu spjato s uměleckou malbou. Tehdy se ale spíše se ale soustředily na "magickou" podstatu pigmentu. Ten nebyl ve dne vidět, ale za tmy ano. Tedy trochu jiný myšlenkový přístup než je nám bližší dnes, kdy chceme, aby pigment viditelný ve dne, byl vidět i v noci. Zmínky o aplikaci na další umělecké či kulturní předměty jsem ani nehledal, pro účely mého článku to nebylo ani tak důležité.

 

Je nutné si ale uvědomit, že uvedené luminscenční barvy byly v dané době "super" vzácné a byly vyhrazeny jen pro vládce (císaře) či jiné velmi mocné a bohaté lidi. To je ostaně důvod, že to někdo zapsal a tato informace se zachovala do dnešních dní.

 

Zda se zachovaly i vlastní malby či jiné umělecké předměty zatím nevím, ale pokusím se to zjistit přímo na místě. Chystám se na osobní návštěvu několika předních muzejních chrámů čínské kultury a umění, tak se budu velmi pozorně dívat. :eek:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, máš pravdu. :thumbsup_anim:

 

Dle mně dostupných informací bylo použití luminscenčního pigmentu spjato s uměleckou malbou. Tehdy se ale spíše se ale soustředily na "magickou" podstatu pigmentu. Ten nebyl ve dne vidět, ale za tmy ano. Tedy trochu jiný myšlenkový přístup než je nám bližší dnes, kdy chceme, aby pigment viditelný ve dne, byl vidět i v noci. Zmínky o aplikaci na další umělecké či kulturní předměty jsem ani nehledal, pro účely mého článku to nebylo ani tak důležité.

 

Je nutné si ale uvědomit, že uvedené luminscenční barvy byly v dané době "super" vzácné a byly vyhrazeny jen pro vládce (císaře) či jiné velmi mocné a bohaté lidi. To je ostaně důvod, že to někdo zapsal a tato informace se zachovala do dnešních dní.

 

Zda se zachovaly i vlastní malby či jiné umělecké předměty zatím nevím, ale pokusím se to zjistit přímo na místě. Chystám se na osobní návštěvu několika předních muzejních chrámů čínské kultury a umění, tak se budu velmi pozorně dívat. :eek:

 

Díky za doplnění a měj oči na šťopkách :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Článek ve formátu PDF

 

Komu: VS

 

Kopie: všichni

Když jsem psal někam dát, myslel jsem jedině na Chronomag, nikam jinam. Pokud máš zdroják, není co řešit a zapomeň, že jsem něco psal. Zveřejnění je jen na Tobě. Do Wordu jsem si to převedl jen proto, abych si to uložil na svém PC. Samozřejmě si radši uložím tvou originální verzi, až ji tady dáš.

Jak jsem slíbil, tak plním. B)

 

PDF verze článku "Osvity vojenských a pilotních hodinek" je k dispozici ke stažení na mém blogu. Stačí kliknout na odkaz úplně na konci textu blogové verze článku (zde). :lamo:

 

:offtopic: Stejný přístup platí i pro starší článek o "Marathon Navigator, MIL-PRF-46374G Type III, Class 1. Opět stačí kliknout na odkaz úplně na konci textu blogové verze článku (zde).

 

P:S: Proč tak komplikovaně a nedat to přímo sem? Na blogu, na rozdíl od diskuzních příspěvků, lze totiž aktulizovat odkazy. To se může hodit, pokud bude potřeba aktualizovat obsah nebo umístění PDF souboru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...