Přejít na obsah

Rellum


Andrew

Doporučené příspěvky

Zdravím pánové,

včera jsem od svých rodičů dostal krásné hodinky zn. Rellum po mém pradědečkovi :happybday:

 

Hodinky jsou dvouplášťové a snad zlaté. Ciferník je trochu zaprášený, ale jinak bez většího poškození. "Sklíčko" je bohužel neoriginální a plastové a na dvou místech prasklé. Po otevření zadního pláště mi dokonce vypadlo :crying_anim02:

 

Táta je zkoušel natáhnout, ale údajně spoustu let na ně nikdo nesáhl a tak sice mají tendenci tak 5s jít, pak se zastaví a opět chvilku jdou...

 

Snažil jsem se trochu Googlit, ale o značce jsem toho moc nenašel, snad jen že by se mělo jednat o předválečného výrobce, ale jinak nic moc.

 

Rád bych poprosil někoho znalejšího o pomoc (klidně i jednotlivě):

  • Něco bližšího o značce
  • Jaké může být stáří hodinek (prý kolem roku 1927, je to možné?)
  • Co uvnitř může být za strojek (než je nechám otevřít)
  • Jaká může být cena takových hodinek (určitě je nechci zpeněžit, je to rodinné dědictví, spíš jen pro představu)
  • Potřeboval bych poradit hodináře, který by je dokázal zrenovovat, tj. otevřít, vyčistit, sehnat náhradní sklíčko a možná i přeleš***
Předem všem děkuji i za případné tipy co a jak

 

Andrew

post-679-1263737583.jpg

post-679-1263737592.jpg

Upraveno uživatelem Andrew
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmm, hezké hodinky. A datování je klidně možné. Jen na ty další dotazy, jako třeba poradit hodináře - přece nejsi žádný nováček, který by se nedokázal na fóru orientovat a něco si tu najít, nebo přečíst. Vždyť je to pořád dokola a u starého člena mě to překvapuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO
To bude patrně tou euforií a také včerejší oslavou :drunk:

 

Nicméně o značce tady toho vážně moc není.

 

hledal jsem hledal a prd - jenom jsem našel, že rellum dělal hodinky pro nacisty :) --- mechano je dá do kupy ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky se mi nedaří o značce nic najít, jen zmínky o leteckých a vojenských náramkových hodinkách Rellum - ty proběhly párkrát i tady na fóru. Je klidně možné, že to byla jen značka a výrobce se jmenoval jinak.

 

EDIT: a když jsi otevřel jeden plášť, musí jít i druhý - samosebou opatrnost na místě. Jsem zvědavý na strojek :)

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro nacisty dělalo mnoho hodinářů a jen ti nejlepší ... Také mají dvoje značení .. značku hodináře a DRGM . Patentováno říší nebo tak nějak .

Upraveno uživatelem trew
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pro nacisty dělalo mnoho hodinářů a jen ti nejlepší ... Také mají dvoje značení .. značku hodináře a DRGM . Patentováno říší nebo tak nějak .

 

Hele D.R.G.M je něco jako patentováno a ochranná známka a myslím si že ve francoužštině a navíc tuto značku mají i jiné historizující předměty.

S náckama s A.H to nemá vůbec nic společného, fakt věř mi..

Francouzi i angličani jsou navíc relativně vlastenci a proto si myslím, že by mu do těch hodinek tak maximálně nas....i !

 

Na druhou stranu by mohlo být zajímavé zjistit jaké nosil " švec" hodinky ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

QUOTE(Karlos @ 17.1.2010 - 15:29) 373882[/snapback]Vždyť je to pořád dokola a u starého člena mě to překvapuje.

To bude patrně tou euforií a také včerejší oslavou Posted Image

 

Nicméně o značce tady toho vážně moc není.

 

Hele přestaň šaškovat a podívej se do nich !

Sklíčko vůbec neřeš a hlavně je již vůbec nenatahuj, dohodni se s MECHANEMa pošli mu je na ozdravnou kůru.

jsi tady tak dlouho, že by jsi nás to mohl učit. :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele přestaň šaškovat a podívej se do nich !

Sklíčko vůbec neřeš a hlavně je již vůbec nenatahuj, dohodni se s MECHANEMa pošli mu je na ozdravnou kůru.

jsi tady tak dlouho, že by jsi nás to mohl učit. :smile_anim:

 

Otevírat je nebudu, na to vážně nemám koule ani vercajk. Mechanovi holt zavolám v pondělí a doufám, že se jich ujme.

 

Co ta značka, říká Ti to něco (někde jsem se setkal i s označením Bellum), já zjistil jen že by se mělo jednat o švýcarskou značku mj. v 30. letech dodávající pro Wehrmacht.

 

Dík ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Otevírat je nebudu, na to vážně nemám koule ani vercajk. Mechanovi holt zavolám v pondělí a doufám, že se jich ujme.

 

Co ta značka, říká Ti to něco (někde jsem se setkal i s označením Bellum), já zjistil jen že by se mělo jednat o švýcarskou značku mj. v 30. letech dodávající pro Wehrmacht.

 

Dík ;)

 

NE NEVÍM, ale zištuji.

Přijď k nám na žejdlík, vezmu krumpáč a mrkneme do nich:smile_anim: .

Nejsem popravdě ani o jednom moc přesvědčen, tedy:

1) zlato

2) hodinky pro německou armádu

 

Hledám, ptám se.Neboj

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

NE NEVÍM, ale zištuji.

Přijď k nám na žejdlík, vezmu krumpáč a mrkneme do nich:smile_anim: .

Nejsem popravdě ani o jednom moc přesvědčen, tedy:

1) zlato

2) hodinky pro německou armádu

 

Hledám, ptám se.Neboj

 

1) myslím že je, protože na vnitřní straně 2. pláště a na boku pouzdra je něco ve stylu puncu (moc titěrný na vyfocení) + mě o tom mí drazí rodiče přesvědčovali ;)

 

2) jiné (náramkové) hodinky ale stejná značka: ... mid to late 1930's RELLUM German LUFTWAFFE pilot's watch ...

nebo: RELLUM - B-UHR MILITARE, originale LUFTW AFFE anni '30

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1) myslím že je, protože na vnitřní straně 2. pláště a na boku pouzdra je něco ve stylu puncu (moc titěrný na vyfocení) + mě o tom mí drazí rodiče přesvědčovali ;)

 

2) jiné (náramkové) hodinky ale stejná značka: ... mid to late 1930's RELLUM German LUFTWAFFE pilot's watch ...

nebo: RELLUM - B-UHR MILITARE, originale LUFTW AFFE anni '30

 

Tak kdy dorazíš, aby jsme na ně mohlo mrknout ?

 

1) Zlato ok je to možné zřejmě máš pravdu, ale může to být zlacené stříbro nebo tzv Gold plated což se dělalo hodně

2)LUFTWAFFE nevěřím a mrkni na Aukro kolik je tam zaručeně vojenských armádních hodinek

 

Navíc ten popis aukce, že jsou hodinky z 30 roku se mi nezdá již vůbec.

Je to dělané pouzdro a v něm stroj z kapesních, navíc v tom roce se opravdu nepoužívali takhle velké průměry hodinek (orloje)

ZKUS SE ALE JISTĚ ZEPTAT ZDE NĚKOHO V SEKCI VOJENSKÉ !

Mám z toho roku opravdu vojenské letecké Lemania s 3 subciferníky a průměr je 35 MM

 

p.s. Stále hledám RELLUM a historii. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K těm odkazům na hodinky "zcela jistě Luftwaffe" to vidím podobně jako hodinky na Aukru - správný příběh zvýší prodejnost a hlavně cenu. Letecké hodinky to jsou, ale nedá se říct, že byly určené zrovna pro Luftwaffe. Tím ale není řečeno, že je nemohli nosit. Klidně jo. Stejně tak je ale mohl nosit i kdokoliv jiný. Předpokládám, že takovéhle hodinky byly v té době i normálně volně v prodeji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To co říkáte je docela logické,

díky absenci informací v obecném internetu je možné, že někdo skutečně prodával hodinky po dědovi, který byl v Luftwaffe a pro atraktivnost to použil (pokud si to úplně nevymyslel). No a každý další kdo o nich něco hledal to použil i pro svůj inzerát/příbeh.

 

Vyjma podobných inzerátů jsem totiž o značce skoro nic nenašel :(

Upraveno uživatelem Andrew
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Zdravím Vás.

Mám stejný problém. Dostaly se mně do ruk kapesní hodinky značky RELLUM a nemůžu o té značce nic najít. Jediné co jsem našel je, že firma pochází ze Švýcarska a vyráběla náramkové hodinky pro Wehrmacht. Ale jinak nic!!!!!!!!! Prolezl jsem i Ebay jestli se tam něco nevyskytne a zaky nic.

Wikipedia taky mlčí. Nevíte něco o té značce? Jako by nikdy neexistovala.

 

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Díky za Vaše názory.

Pavel

Upraveno uživatelem Pavel128
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím Vás.

Mám stejný problém. Dostaly se mně do ruk kapesní hodinky značky RELLUM a nemůžu o té značce nic najít. Jediné co jsem našel je, že firma pochází ze Švýcarska a vyráběla náramkové hodinky pro Wehrmacht. Ale jinak nic!!!!!!!!! Prolezl jsem i Ebay jestli se tam něco nevyskytne a zaky nic.

Wikipedia taky mlčí. Nevíte něco o té značce? Jako by nikdy neexistovala.

Díky za Vaše názory.

Pavel

 

O značce nic konkrétního, ale zkus se zaměřit na strojek - hodně se podobá kalibrům Record Watch Co., která vyráběla hlavně strojky a dodávala je spoustě výrobců.

Firma založena v roce 1903, v roce 1961 začleněna pod Longines. Strojky z Longines jsem našel i v Gruenech, podobné měla i Cyma.

Zkoumal bych tento směr, podle strojku bys možná byl schopen dojít k bližšímu datu výroby a pak se podle toho odpíchnout. Hodně při hledání pomůže filtrovat rozměr strojku, počet kamenů, počet můstků, úprava hran a podobné maličkosti. Pak už se dá v obrázcích celkem dobře orientovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S armádou Werhmachtu tyhle hodinky asi nebudou mít nic společného.

 

Dienstuhr Heer je označení pro služební hodinky (náramkové i kapesní) uživané německou armádou v dobách nacismu.

 

Pro své vojáky si armáda hodinky objednala u mnoha švýcarských a německých firem. Společným poznávacím znamením je šroubovací ocelové dýnko (a z toho vycházející zvýšená odolnost proti vlhkosti), niklované mosazné či ocelové pouzdro u průměru 34mm, svítící indexy a ručičky (tehdy se používalo radium), mimostředná vteřinovka a kalibr s nárazuvzdorným uložením setrvačky.

 

Na hodinkách se nešetřilo. Obzvláště nárazuvzdorné uložení setrvačky bylo na konci 30. let docela unikátní. Běžně se u hodinek začalo používat až v 60. letech. Také ocelové šroubovací dýnko bylo v té době výsadou téměř jen armádních hodinek (jak pro Wehrmacht, tak pro britskou armádu i US Army).

 

Hodinky pro Wehrmacht jsou známé pod označením DH respektive D. Toto označení se však týkalo především importovaným hodinek, tedy těch ze Švýcarska. Německým hodinkám často chybělo označení úplně. Byly však vzácností, protože německý hodinářské firmy vyráběly především hodiny pro lodě, letadla a vozidla.

 

Tabulka označení hodinek Wehrmachtu

 

DH : Dienstuhr Heer - Armádní služební hodiny

 

D : Dienstuhr - Služební hodinky (někde je uváděno, že hodinky fasovali piloti Luftwaffe, ale ti prokazatelně fasovali i DH)

 

DU : Dienstuhr (Verwaltung) - Služební hodinky pro důstojníky

 

RLM : Reichsluftfahrtministerium - Říšké ministerstvo válečného letectva

 

KM : Kriegsmarine - Vojenské námořnictvo

 

DRGM : Deutsches Reich Gebrauchsmuster - Patentováno říší

 

Kromě výš uvedených písmenných značek bylo na dýnko hodinek ještě vyraženo číslo. To se pak zapisovalo do vojenské knížky vojáka, který hodinky vyfasoval. V 30. letech byly hodinky malým luxusem a tak se počítalo s tím, že je voják na konci služby hodinky vrátí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...