Jump to content

Je kalibr 8500/8501 inhouse?


Recommended Posts

Dnes jsem byl v jednom hodinářství a s prodavačem jsem se v jednu chvíli dohadoval jestli je kalibr 8500/8501 od Omegy "inhouse" nebo ne. On říkal, že je to stejně ETA jako dříve. Chápu, že když je ETA i Omega součástí jedné skupiny, tak možná ETA něco do strojku vyrábí, ale já jsem považoval tento kalibr za Omega inhouse a že to je také jeden z důvodů proč zdražili např. novou řadu Omega Seamaster Aqua Terra.

 

Víte někdo jak to tedy je s tímto kalibrem? Co je vlastně "kritériem" toho, že je kalibr "inhouse" např. v rámci Swatch Group?

Link to post
Share on other sites

Docela mě právě zarazil a říkal jsem jestli nemá nějaké informace "ze zákulisí", protože právě na webu všude psali, že je to čistě Omega "inhouse" kalibr...mimochodem moc pěknej stroječek :notworthy:

Link to post
Share on other sites

Spis byl prodavac malinko dezinformovanej :) Kazdopadne, ze se to stava naopak (ala ETA je in-house) bych pochopil, sic bez znalosti, ale stavi ty hodinky do "lepsiho" svetla, ale takhle je shodit, to mi hlava nebere :)

Link to post
Share on other sites

O kalibru 8500 jsem našel následující vyjádření, z kterého vyplývá, že to zas tak úplně jasné není. Pronesl ho Jean-Claude Monachon (Omega Vice-President, Head of Product Development) v roce 2007 (třeba je to dneska s výrobou jinak).

 

In an admirable show of honesty, Mr. Monachon also cautioned us that although the calibre 8500/8501 are completely designed and developed within OMEGA Granges, it is dangerous to call the movement completely in-house manufactured. Without the help and

assistant of Comadur, Nivarox, ETA and Frederick Piguet - all within the Swatch Group, the success of this calibre and the Deville Hour Vision model would not have been possible. The objective is to manufacture the complete movement and watch within

OMEGA premises but at the moment, only assembly is done within the OMEGA compound.

zdroj

 

Já bych ho tedy za in-house považoval, nicméně některé námitky mohou být opodstatněné.

Link to post
Share on other sites

Já bych obecně řekl, že dneska u průmyslové výroby hodinek a navíc v rámci koncernů je pojem in-house značně vágní. Konstruktérů co skutečně něco navrhují je pár, dělají to pro všechny firmy,v rámci koncernů se sdílí vývojové kapacity, i výroba komponent. Jediný 100% inhouse je, když to někdo udělá opravdu celé v dílně, ale i takových bude pár, pokud někdo, i nezávislí pokud dělají strojky sami používají třeba kolečka, určitě vlásky a setrvačku a kameny udělané jinde. Naposledy celé hodinky asi udělal Daniels :-). Např. třeba pro slavný slavný Lange 51 navrhoval remontoire Forsey, oni a BNB navrhují a často i vyrábějí většinu tourbillionů atd. atd. In-house je jen marketingový buzzword.

Link to post
Share on other sites

Já bych za rozhodující považoval, jestli ten kalibr byl navržen a vyvinut ve firmě samotné nebo v nějaké kooperaci. A z výše uvedeného vyplývá, že ho Omega skutečně vyvinula sama. (...although the calibre 8500/8501 are completely designed and developed within OMEGA Granges...) To, že berou nějaké komponentny z jiných zdrojů, je dnes obvyklé i u jiných in-house výrobců.

 

Edit.: Ale vidím, že to víceméně řekl již kolega přede mnou...

Edited by Z.
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...