Přejít na obsah

Quartz poháněný teplem ruky?


Honza K.

Doporučené příspěvky

Ahoj, tady http://www.chronomag.cz/clanek/2004-12-02/strojky.html jsem narazil na následující zajímavou informaci: "Quartzové strojky: Jde o strojky, kde veškerou práci vykonává elektromotorek posouvající ručičky a energii mu dodává nějaký externí zdroj, například (a zpravidla) baterka, v řidších případech solární energie, teplo ruky nebo pohyb."

 

Na všechny metody pohonu jsem narazil (aspoň na netu) :), kromě toho pohonu prostřednictvím tepla ruky. Znáte někdo nějaký takový model? Respektive nemáte odkaz někam, kde by bylo stručně popsáno, jak to funguje? Díky.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník admira
Na všechny metody pohonu jsem narazil (aspoň na netu) :), kromě toho pohonu prostřednictvím tepla ruky. Znáte někdo nějaký takový model? Respektive nemáte odkaz někam, kde by bylo stručně popsáno, jak to funguje? Díky.

 

thermic3.jpg

 

Prvni hodinky, ktere vyuzivaji k pohonu lidske teplo vyrobila firma SEIKO v limitovane edici 500 Ks v roce 1998.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodně se mi líbí Citizen Thermo.

Už jsou nějakou dobu na trhu a pořád vypadají dobře. Jsou to hezké oblekovky s nositelným průměrem 41mm.

Když to byla novinka, byly drahé (v ČR kolem 30.000Kč), cena postupně klesala a na Ebay jsou za hubičku (nové kolem 250 EUR).

 

http://cgi.ebay.de/CITIZEN-ECO-DRIVE-THERM...=item3a516c538e

post-1118-1270016772.jpg

post-1118-1270016818.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

První prototyp quartzových hodinek poháněných teplem lidské ruky představila firma BULOVA v roce 1980 a za dva roky na to je začala vyrábět ve švýcarském Bielu. Hodinky se jmenovaly BULOVA THERMATRON a napsal jsem o nich někdy v polovině 90-tých let článek do časopisu KLENOTNÍK-HODINÁŘ. Tam je popsán i princip jak tyto hodinky fungují. Domnívám se, že když zadáte do vyhledávače výraz "BULOVA THERMATRON", tak vám tam naběhne řada odkazů na zahraniční stránky kde se bude o těchto hodinkách psát.

Co vím tak existují pouze tři výrobci, kteří tuto technologii zvládli. Jsou to firmy Bulova, Seiko a Citizen. V tomto pořadí také přicházeli se svými termickými hodinkami na trh.

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, tak to jsou ty Bulovy. Ve své sbírce mám variantu v celočerném provedení. Bohužel už nejsou funkční, protože kondenzátor, který je dobíjený teplem lidské ruky má životnost cca 10 let a pak už se začně rozpadat a bohužel postupně ničit vše co je v jeho okolí.

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodinky se jmenovaly BULOVA THERMATRON a napsal jsem o nich někdy v polovině 90-tých let článek do časopisu KLENOTNÍK-HODINÁŘ. Tam je popsán i princip jak tyto hodinky fungují.

 

Podařilo se mi najít i výtisk toho časopisu. Je to č.9 z roku 1998.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...