Přejít na obsah

Pendlovky


Drek

Doporučené příspěvky

Změř tloušťku pendlperka, měla by být 0,1 mm nebo tenčí. A ten ohnutý hřebík, co na něm visí, je pěkná prasárna.

 

 

tak ona je prasarna i prilepeno plechu ke kyvadlu tam je to videt kdyz kouknes jak se dotyka kotva kyvadla a nejni to hrebik a je to spendlik.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem jej rozebral vycistil kolecka pastorky zakladni desku promazal loziska co vice snim mohu delat.

 

To máš jako s tim motorem od tý škodovky, když už bude mít něco za sebou a budeš mu chtít udělat GO aby běhal v pohodě zase dál, tak taky asi nebude stačit když ho rozebereš, vymeješ a dáš novej olej . Jinak závaží v těchhle hodinách by mělo mít cca 850-950 g. Pokud ti to na tuhle váhu nebude běhat, je problém někde ve stroji a ne v závaží, tak pozor, at někde něco nedojebeš.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • Po letech...

omlouvam se za ozivovani mrtvol...

mame na chalupe pendlovky, ale po deseti minutach se zastavi.

nemuzu najit nejake forum, kde by se tomuto typu hodin venovali. da se najit nejaky zakladni navod na to jak je umistit na stenu (mozna jen nejsou povesene v dostatecne svisle poloze), pripadne rady ohledne co zkusit opravit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...
  • po 2 týdnech...
V 6. 4. 2010 v 22:02, Drek napsal:

Strojek uz mam vycistenej a mam jej v chodu. Jen jde pomalu tak zkracuju a zkracuju

A aj mam zas jedny pulky zidovky a mne zas idu strasne, ale strasne rychlo... 4-5 minut za hodinu. A to uz mam kyvadlo najviac predlzene... Viete poradit co s tym? Vopred vdaka. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 6. 4. 2010 v 22:02, Drek napsal:

Strojek uz mam vycistenej a mam jej v chodu. Jen jde pomalu tak zkracuju a zkracuju

A aj mam zas jedny pulky zidovky a mne zas idu strasne, ale strasne rychlo... 4-5 minut za hodinu. A to uz mam kyvadlo najviac predlzene... Viete poradit co s tym? Vopred vdaka. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 16. 12. 2020 v 19:52, Morave napsal:

Zdravím znalé v hodinářství!

Prosím, zná někdo frekvenci clicku kyvadla českých kukaček z 60. let?

Děkuji za info.

Morave

Tak jsem se s těmi kukačkami trochu zabýval a pochopil, proč je nelze seřizovat na frekvenci. Kukačky 70. léta, čtvrťové, v.d. Zladtík. Chybělo jim jedno závaží a perpetlík. Perpetlík jsem udělal na 3D tiskárně, závaží sehnal. A za týden zkoušel, jak mají daleko ke chronometru. Při čistění a mazání dalo nejvíce práce namazat kožené panty měchů. Měchy ve velmi dobrém stavu, ale ztvrdlé. Použil jsem kvalitní rybí tuk. Po změknutí boků (asi po týdnu byly nádherně vláčné), jsem kůži na boku propíchl jehlou, a stříkačkou kožené panty uvnitř napustil pár kapkami. Opakoval několikrát a asi po čtrnácti dnech nádherně změkly. Po opravě kroku, jsem je začal "ladit". Pár týdnů jsem jim dal záběh a při tom prošel rituálem - pro někoho to mohou být  velké zajímavosti, proto o tom píšu. Odměřoval jsem pendl a zjistil, že posun o 0,1mm dělá za den asi 5vteřin, Chronometr to tedy asi nebude. Seřizování probíhalo 6 týdnů, při regulované teplotě v místnosti, se shodnou denní teplotní křivkou, po celou dobu měření.  Výsledky jsou zajímavé až za posledních 14 dní, kdy už jsem pendl neladil. Při odečtu po 24 hodinách, jsem se dostal na maximální přesnost 1 vteřina/24 hodin ale jenom dva dny po sobě, v ostatní dny dny to bylo 2, 3, až 4 vteřiny. Vždy se to bez zásahu na pendlu srovnalo samo, za týden byl rozdíl do 10 vteřin.  Zdálo by se, že to je neuvěřitelné, ale .... Byla zajištěna přesná regulace teploty, náhodou byla stabilní vlhkost 55-60% a tlak se pohyboval okolo 1000 hPa. A co hodinové odečty? To už je jiná !   V průběhu dne vznikají pravidelné odchylky do (+) i do  (-)  a to 10, 15 a 20 vteřin. Je to způsobeno opakující se nesymetrií ozubených kol, jsou to nepřesnosti vzniklé při výrobě. Více, či méně to dělají všechny mechanické hodiny.. A lahůdka nakonec: Přes den jsem zvýšil teplotu, v průběhu 12 hodin, o dva stupně C. Při odečtu o půlnoci, se strojek kukaček předešel o 55 vteřin za měřených 18 hodin. Reakce na teplotu je normální, ale takto vysoká je jednoznačně způsobena větším množstvím oleje v ložiskách, zvláště v rychloběžných. . Jednou, v průběhu měření, se tlak zvýšil na hodnotu okolo 1040hPa. Došlo ke zpoždění o 25 vteřin/24h. Jasné je, že z toho chronometr nebude. Přesnost za měsíc je v ideálních podmínkách nad 2 minuty (ale to se asi nikdy nestane). Objektivní přesnost by se mohla dostat do 10 minut/měs. v ustáleném počasí, v zimě to bude 10 i více minut za týden. Kukačky mě v průběhu seřizování  inspirovaly až tak, že jim už navrhuji elektrické natahování - samolezné závaží po nekonečném řetězu. A pak si je nechám...

Je třeba zdůraznit, že šlo o empirický pokus, na hony vzdálený laboratornímu bádání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...