Přejít na obsah

Zajímavosti ze světa hodinek s korunkou


skalis

Doporučené příspěvky

  • po 2 týdnech...

hehe :)

 

When he was seven, the Dalai Lama received his first watch a gold Rolex ? from none other than former United States president Franklin D. Roosevelt.

Roosevelt sent the gift to the Dalai Lama in 1942, as a symbol of gesture to secure relations with Tibet.

"I just like watches. I have 15 watches now, they are mostly gifts. My first watch was given to me by President (Franklin) Roosevelt.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hehe :)

 

When he was seven, the Dalai Lama received his first watch a gold Rolex ? from none other than former United States president Franklin D. Roosevelt.

Roosevelt sent the gift to the Dalai Lama in 1942, as a symbol of gesture to secure relations with Tibet.

"I just like watches. I have 15 watches now, they are mostly gifts. My first watch was given to me by President (Franklin) Roosevelt.

 

dalsi, kdo se tu pokousi vytvaret nove urban legend ;)

http://www.hodinkee.com/blog/2010/7/7/divine-provenance-the-dalai-lama-and-his-mysterious-patek-ph.html

 

There has been some recent confusion on some internet forums about whether the watch given to the Dalai Lama was a Patek or Rolex. Indeed, there are pictures of his holiness wearing a Rolex but what about the Patek Philippe? This question has recently been put to rest during the Dalai Lama?s recent visit to New York City, where he clarified that he indeed received a Patek Philippe, not a Rolex, as a gift from President Roosevelt when he was a small boy. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nejak to nechapu...

 

(a tennhle stryc nosi pateky od svych 8mi let ;))

Teď nevím co je na tom k nepochopení. Prostě plakát z kammpaně Amnesty International, vycházející z kontrastu/rozporu společensko-kulturního diskurzu. Dal jsem zde plakát v kontextu Rolex. Na dalším je např. Iggy Pop. Dalai Lama a Rolex byl rychlejší Sibiř.

 

EDIT: špatně jsem se vyjádřil... fotografie a zlaté rlx

torture__801.jpg

Upraveno uživatelem Altruista
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď nevím co je na tom k nepochopení. Prostě plakát z kammpaně Amnesty International, vycházející z kontrastu/rozporu společensko-kulturního diskurzu. Dal jsem zde plakát v kontextu Rolex. Na dalším je např. Iggy Pop. Dalai Lama a Rolex byl rychlejší Sibiř.

 

EDIT: špatně jsem se vyjádřil... fotografie a zlaté rlx

 

tu kampan AI furt nechapu - budoucnost rock'n'rollu je justin beaver?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...