Přejít na obsah

B-Uhren na ruský způsob


Fliegerdedek

Doporučené příspěvky

Někde jsem tu četl, že Rusové kopírovali B-Uhren nebo jim podobné letecké hodinky až po roce 1945, kdy demontavali německou fabriku na hodinky a celou ji převezli do SSSR. Ty moje "Béčka" jsou vyrobeny v březnu 1941 (značeno azbukou na strojku). Jak si to mám vysvětlit ? Navíc tyto pochází z pozůstalosti od jednoho z pamětníků, který je dostal darem od ruského letce na konci války. To není smyšlený příběh, to jsou fakta. Vím, že se tu určitě strhne lavina názorů na předělávky, na dnešní ukrajinské kopie apod., ale ujišťuji Vás, že i zkušený Pan hodinář s velkým "P" je obdivoval, když jsem je měl u něho na seřízení.

Za Vaše názory předem děkuji Honza

post-10873-1274290697.jpg

post-10873-1274290722.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Dodatečné informace

 

Komu: Fliegerdedek

Já bych laskavě poprosil nejen o fotky strojku (každý text, každé číslo, každé logo může hrát svoji roli), ale také o fotku zadního víka (dýnka), pokud na nich něco je.

Také bych poprosil o rozměry pouzdra a až bude strojek otevřený, tak i o jeho průměr.

 

Tyto údaje nejsou samoúčelné, ale naopak je to nejrychlejší cesta k identifikaci původu a historie těchto hodinek. Mám už velmi jisté podezření, který "zázrak" sovětského hodinářského průmyslu se skrývá uvnitř, ale než tady něco plácnu, chci to prostě vidět a taky vědět, jak je to veliký.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Dodatečné informace

 

Komu: Fliegerdedek

Já bych laskavě poprosil nejen o fotky strojku (každý text, každé číslo, každé logo může hrát svoji roli), ale také o fotku zadního víka (dýnka), pokud na nich něco je.

Také bych poprosil o rozměry pouzdra a až bude strojek otevřený, tak i o jeho průměr.

 

Tyto údaje nejsou samoúčelné, ale naopak je to nejrychlejší cesta k identifikaci původu a historie těchto hodinek. Mám už velmi jisté podezření, který "zázrak" sovětského hodinářského průmyslu se skrývá uvnitř, ale než tady něco plácnu, chci to prostě vidět a taky vědět, jak je to veliký.

 

Připojuji se k PETROVI P. I já mám podezření, že v tomto případě udělali soudruzi z NDR někde chybu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak třeba já nemám žádné podezření, je to prostě předělávka kapesních na náramkové. Kdo ji dělal a kdy se z fotky relativně těžko pozná, podle korunky bych řekl že nedávno a nějaký soudruh opravdu z ruska. Rozhodně to není náramkové pouzdro ani strojek, zato dám ruku leckam. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady si snad každej novej myslí, že je to zde jedna parta tupounů. Pokud uvnitř není bolševická kopie Rolexu, ale nějakej jinej stroj z kapsáčů, třeba švajc produkce, nemění nic na věci, že to zbouchal nějakej Boris na východ vod Karpat někde ve vesnici Luck. Na dobu vzniku ani nechci pomyslet. Pokud se ale mýlím, tak se tomu borcovi veřejně vomluvím a prohlásím se za megatupouna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak předně, já nerozporuji to, že se může nebo spíše, že se jedná o předělávku, ale o předělávku dobovou - stroj je nějaká kopie "Švýcara", nicméně s ruským značením , měsícem i rokem výroby. Demontovat je kvůli focení nebudu, dno pláště je hladké, bez značení, pouze opatřeno onošeným kroužkováním. Soudě podle reakcí většiny, nejedná se tedy o originál. Co je v tomto případě ORIGINÁL ? Osobně se domnívám, že i každá taková manufakturní předělávka je svým způsobem originál, který na 100% pochází z uvedeného období. A pokud něco neznám pánové, to neznamená, že to neexistuje nebo neexistovalo... Děkuji také všem, kteří jen proto, že zde na fóru "už mají něco za sebou" mne odsoudili do postavení primitiva, který si právě o nich myslí, že zde je partu tupounů. (Kdybych si to totiž myslel, tak bych tady nikdy svůj dotaz nepoložil). Jinak díky všem za názory - Honza

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak předně, já nerozporuji to, že se může nebo spíše, že se jedná o předělávku, ale o předělávku dobovou - stroj je nějaká kopie "Švýcara", nicméně s ruským značením , měsícem i rokem výroby. Demontovat je kvůli focení nebudu, dno pláště je hladké, bez značení, pouze opatřeno onošeným kroužkováním. Soudě podle reakcí většiny, nejedná se tedy o originál. Co je v tomto případě ORIGINÁL ? Osobně se domnívám, že i každá taková manufakturní předělávka je svým způsobem originál, který na 100% pochází z uvedeného období. A pokud něco neznám pánové, to neznamená, že to neexistuje nebo neexistovalo... Děkuji také všem, kteří jen proto, že zde na fóru "už mají něco za sebou" mne odsoudili do postavení primitiva, který si právě o nich myslí, že zde je partu tupounů. (Kdybych si to totiž myslel, tak bych tady nikdy svůj dotaz nepoložil). Jinak díky všem za názory - Honza

Jde jen o to, ze je to klasicka predelavka z kapesnich, jakych je plne Aukro a ruske a ukrajinske trhy. A asi nebude z války a ve válce nikdy nebyly. Je to chyták a pohádka pro neználky. To tvrdíme a zrejme to bude i pravda. Tak se nečerti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nikdo se nepře o to, že by strojek nebyl třeba 60 let starý, ale tvrdím, že ty hodinky jsou staré možná pár let. Co je na tom tak špatného? Korunka je nová, sklo taky, pouzdro je klasická předělávka, jaká se sice dělala třeba i v čssr v 50 letech, a klidně se může dělat i za rok, ciferník těžko poznat, podle mě je to papír lepený na původní porcelán, z fotky nelze dobře poznat. Toto se také dělalo třeba v 50. letech, a také je to možné udělat třeba až za rok. Není to produkt firmy, ale "jednotlivce".

 

EDIT: Ještě jednou jsem koukal na ciferník, ten je tedy pravděpodobně přetištěný na původní, to se spíš dělá na nových předělávkách, v období po válce se používaly spíše papírové nálepky. Nic nenasvědčuje tomu, že byly hodinky "vyrobeny" před rokem 45, pouze strojek a o původní pouzdro, o tom se nikdo nepře.

 

Jedny takové předělávky mám sám doma a jsou po mém pradědovi, ovšem já k hodinkám mám celou historii, a dokonce doklad o nabytí původních hodinek :P TADY JSOU

Upraveno uživatelem B.F.G.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nechcem to tu prznit, ale tak aby som bol k veci, fotky strojceku by boli urcite zaujimave.

 

dalej by ma zaujimalo odkial je ten remienok. velmi sa mi paci.

 

Řemínek je nový, nechal jsem na zakázku vyrobit u firmy Šíma Prague....(pravá kůže, ručně šité přesně podle původního vzoru). Cena lidová 1.200 :-(,alle provedené je opravdu precizně !

Pokud jde o fotku strojku - vydržte ještě nějaký čas...

Honza

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: B-Uhren na ruský způsob?

 

Komu: všichni

 

 

1) V první řadě bych chtěl poděkovat členovi Fliegerdedek, že měl se mnou svatou trpělivost a nejenže pořídil fotografie strojku uvnitř svých hodinek, ale zodpověděl fantastickým způsobem i moje poměrně privátní dotazy na rodinou historii těchto hodinek. Všechna čest! Posted Image

 

2) Na základě těchto, zde dosud nepublikovaných informací, jsem sestavil svůj pohled na tyto hodinky, který si můžete ve formátu PDF stáhnout zde.

 

Znalce tam asi nic nepřekvapí a ostatní čtenáři tam snad najdou, alespoň jak doufám, pár zajímavých informací a postřehů.

 

P.S. Pomocník pro fulltexové vyhledávání: Dueber-Hampton Watch & Co; Typ 1; ??? 1; 1. Státní hodinářský závod; 1???; 1. Moskevský hodinářský závod; 2. Státní hodinářský závod; 2???; Typ 59; Tutima; Glashütte; Beobachtungsuhren; B-Uhren

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můj děda z matčiny strany si odmítl koupit po celý zbývající život BMW nebo Mercedes protože to vyrobili Němci. Opravdu si dokážete představit, že jakýkoliv Rus se někde dostal k B-uhren, zapamatoval si jejich design a pak, když si během II.WW vyráběl hodinky tak napodobil jejich fašistický design?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...