Přejít na obsah

Quarz strojky


cigi

Doporučené příspěvky

Pánové, co se vyznáte - předpokládám, že existují rozdíly v kvalitě quarz strojků, promluvme si o nich. Není přece možné, aby elektronika třeba ve foťácích fungovala v pohodě desítky let a hodinky ne. Vždyť to dělal i patekfilip! Zveřejněte prosím svoje vědomosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Není přece možné, aby elektronika třeba ve foťácích fungovala v pohodě desítky let a hodinky ne.

Problém je v tom, že většina spotřební elektroniky je "stabilní". Mají málo pohyblivých součástek (třeba ony foťáky), nebo vůbec žádné (např. MP3 přehrávače) a pokud se dovnitř nedostane nějaký sajrajt tak mohou jít třeba věčně. On i ten foťák i když má pohyblivé části těch pohybů zas tolik neudělá. Kolik ten fotograf udělá za dobu morální životnosti fotek - tisíce, desetitisíce? To takové hodinky jich za rok udělají desítky milionů (quartz) nebo i mnohonásobně víc (mechanické)!

A co toho musí hodinky snést. Schválně si sáhněte do svědomí, kolikrát jste s nimi někde "majzli", nechali je "zapařit" v koupelně před zrcadlem, rozpálit na sluníčku a pak zchladit skokem do bazénu, atd. Kolik otřesu musí snést i při běžné práci, chůzi, běhu.

Tohle všechno se "počítá" a čím složitější stroj (více funkcí) tím hůře. Proto se může stát, že hodinky z Lidlu vydrží víc, než chronograf od renomovaného výrobce. Zjednodušeně řečeno, ke sbíječce si vemte digitálky :-)

 

Rozdíly v kvalitě samozřejmě jsou. Když vezmu švýcarské výrobce, přicházejí do úvahy ETA, Ronda, ISA a Technotime. Nejlepší "zvuk" má ETA, bohužel využívá "věhlas" svých strojů i k prodeji plasťáků, které by si snad ani nezasloužily značku swiss made (používá např. Tissot) - cena těchto strojů je jen několik set korun (maloobchodní). Ronda byla dlouho v jejím závěsu, ale pomalu si "razí" cestu i k lepším značkám. Má i některé komplikace (funkce), které třeba ETA v quartzu nemá (např. BIG DATE a tuším ani alarm ETA nemá (Ronda 4120.B)). ISA, ta jim tak trochu sekunduje, chytá se nejvíc s chronografem s měsíční fází (8161). Technotime je mladá značka, zatím se na trhu moc neprosadila, ale třeba její kalibr 7536 s datumem, dnem v týdnu a měsícem vypadá zajímavě (i když i to samé má Ronda v kalibru 5040.F (navíc přehlednější a v kombinaci s chronografem), nebo 7724 s GMT.

 

Krom švýcarských výrobců existují i jiní, nejvýznamější je MYIOTA (stroje označované někdy jako Citizen) - pravděpodobně největší výrobce strojů na světě vůbec a Seiko (stroje jsou taky označovány někdy jiným názvem, teď si nevzpomenu jakým). Tyhle stroje rozhodně nejsou špatné. Jsou sice plastové a tedy mají tendenci k nepřesnostem při "neobvyklých" teplotách (plast má vyšší tepelnou roztažnost než kov), ale mají i svoje výhody. Tím, že mají "silnější" krok si často poradí i s prachem ve stroji (jednoduše ho "rozemelou) za cenu vyšší spotřeby baterie; je s tím ale počítáno, tak se do nich používají často větší baterie. A hlavně - jsou "za hubičku".

 

Zhodnotit kvalitu je celkem obtížné. Má se tím myslet "výdržnost", pak to vyhrávají nejjednoduší stroje, nebo se tím má naopak myslet počet komplikací (funkcí)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Patriku, díky, ale rozveď to prosím dál, myslel jsem kvalitu v užívání, tedy jinými slovy trvanlivost, přesnost, robusnost, odolnost, výdrž baterie, eventuálně komfort. Taky by mě zajímaly ty fígle s různými hybridními pohony, slineční baterií a tak. Co třeba ten rolex nebo breile? ne bo co používá omega do těch nasa? Počet komplikací je jiná věc.

 

Tomaseku - jsi o t přede mnou :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No vsemu bych veril az na "plast má vyšší tepelnou roztažnost než kov".

Taky jsem si to nemyslel, ale je to tak.

 

Třeba tady: http://www.hetcu.cz/article.asp?nDepartmen...6&nLanguageID=1

 

TEPELNÁ ROZTAŽNOST MĚDĚNÝCH TRUBEK ? Tepelná roztažnost měděné trubky je téměř dvojnásobná než roztažnost ocelové trubky, ale jen čtvrtinou roztažnosti trubky z plastu. Koeficient tepelné roztažnosti je α = 16,6.10-6 m/m.K.

 

Samozejmě záleží i na tom jaký kov a jaký plast budeme porovnávat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Patriku, díky, ale rozveď to prosím dál, myslel jsem kvalitu v užívání, tedy jinými slovy trvanlivost, přesnost, robusnost, odolnost, výdrž baterie, eventuálně komfort. Taky by mě zajímaly ty fígle s různými hybridními pohony, slineční baterií a tak. Co třeba ten rolex nebo breile? ne bo co používá omega do těch nasa? Počet komplikací je jiná věc.

 

Tomaseku - jsi o t přede mnou :).

Začnu s těmi hybridními pohony - fungují tak, že "něco" dobíjí baterii, která pohání quartzový strojek. To "něco" může být solární článek, klasický rotor jako v automatech nebo článek využívající tepla lidské ruky. Zatím vždy jsem se setkal s tím, že baterie se musí po určité době vyměnit. Sice je to víc než normální quartz strojek (až 10 let), ale žádná není "věčná" - pak mi uniká celkem smysl celého systému a jeho výhoda oproti "normálnímu" quartzu, akorát je to dražší a díky více součástem to má větší šanci na poruchu.

 

Rolex, pokud vím, v současnosti žádný quartz nemá (ale v minulosti ho měl), Omega bude mít určitě nějakou Etu (vždyť patří do stejné skupiny), "brejlema" myslíš Breitling, předpokládám (protože existuje i značka Breil :-)), hádám, že budou mít taky nějakou Etu (když mají Ety v mechanice).

 

Standardní výdrž baterie je u značkových hodinek asi 3 roky, záleží ale na velikosti baterie (v některých ultra malých dámských hodinkách vydrží třeba i jen rok) a strojku (kovový má větší valivý odpor než plastový) a používání (pokud si někdo pořád hraje s chronografem, může baterku poměrně rychle "vyplácat").

 

K přesnosti - tolerance u necertifikovaných švýcarských quartz strojků je -0.5 + 0,5 sec/den, v reálu je to ještě lepší (ale záleží na okolnostech používání, třeba teplotě, vyšší nepřesnosti mají strojky tendenci vykazovat např. při spuštěném chronografu).

 

O té robusnosti/odolnosti jsem už psal, čím jednodušší strojek tím odolnější proti nešetrnému zacházení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě bych doplnil Patricka o quartz strojek typu V.H.P. tedy very high precision. Strojek je podroben termokompresi, takže jsou pětkrát až desetkrát přesnější než běžný quartzový strojek. Výrobce zaručuje, že se stroj neodchýlí od přesného času o více než minutu za 5 let. Strojek použit např. v hodinkách Longines Conquest. Čerpáno z knihy: Svět hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavé , a 10 YEAR BATTERY LIFE  znamená nějaký lepší strojek nebo lepší baterka ?

Nejspíš půjde o lithiovou baterku (nejspíš taková ta veliká placatá), ty těch 10 let vydrží. Běžné "knoflíkové" baterie založené na oxidu stříba vydrží tak ty tři roky. Ale ja jsem psal, záleží i na velikosti baterie, některé hodinky (hlavně japonské) dokonce používají dvě baterie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejlepší quartzové strojky, pokud jde o přesnost chodu a trvanlivost, v současné době mají asi Breitling - SuperQuartz v modelech řady Professional, Citizen High Accuracy Quartz A660 v modelech THE CITIZEN Chronometer, a quartz strojky Seiko 9F používané v řadě Grand Seiko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koupil jsem si Festiny model 16049. Je v nich strojek QUARTZ. Protože mi do nich nejakym zahadnym zpusobem natekla voda(i když jsem si daval pozor:( ), tak se zastavily. Reklamace to vyřešila, avšak ted se mi o 3s/den předcházejí. Je to důvod k reklamaci? A co se v takovém případě dělá? Seřízení či výměna části? Děkuji za odpověď.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koupil jsem si Festiny model 16049. Je v nich strojek QUARTZ. Protože mi do nich nejakym zahadnym zpusobem natekla voda(i když jsem si daval pozor:( ), tak se zastavily. Reklamace to vyřešila, avšak ted se mi o 3s/den předcházejí. Je to důvod k reklamaci? A co se v takovém případě dělá? Seřízení či výměna části? Děkuji za odpověď.

ještě to prosím napiš do nějakého vlákna.

http://forum.chronomag.cz/viewtopic.php?pi...id=38861#p38861

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po 3 týdnech...

Stroje samozřejmě koupit jdou, je několik možností:

1. přímo od výrobce, tady bude největší problém s Etou, která je hodně "nafoukaná" a se zájemci o jednotlivé stroje se moc nebaví, a když prodává jednotlivé stroje, tak jen tu nejnižší řadu. Jak je to u jiných výrobců nevím.

2. koupit v servise nějaké značky; to má také několik nevýhod

a) můžou odmítnout stroj vůbec prodat (snaží se tím zabránit výrobě falsifikátů; např. jsem se setkal s tím, že když chcete u Rolexu vyměnit číselník (třeba se nelíbí barva), musíte ten starý odevzdat (a to i když je třeba posázen kameny))

B) k ceně od ETY si připočítají ještě svojí marži a tak stroje nakonec může vyjít docela draho

c) a to je nejdůležitější, nemusí vůbec do hodinek pasovat - něco o tom jsem před chvílí napsal sem:

http://forum.chronomag.cz/viewtopic.php?id=3849

3. jsou velkoobchody, které prodávají ETA strojky, ale obvykle zase jen tu nejnižší řadu

Osobně bych zvolil jedinou možnost - ať si stroj sežene přímo výrobce. Ano, bude to dražší, ale zase na sebe bere veškerou zodpovědnost za to, že ten strojek do hodinek pásne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Známy mi ponúkal Longines Dolce Vita Chronograph s quartzovým strojkom za 9500.- bez papierov. Vraj ak dám vymeniť baterku idú. Bál som sa tej kúpy - veľmi nedôverujem baterkovým hodinám. No bolo by to zaujímavé mať aj nejaké quartzky, predsa tá presnosť. A idú aj v šuplíku. Nemate skúsenosti s týmto modelom?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Tak se nám pěkně rozjela diskuze o superquarz - utvrdila mě v tom, že přechod je nevyhnutelný - mám pár dotazů, na moje poměry odborných, tak se ptám:

 

- Patrik píše, že achillovou patou jsou pohyblivé části strojků - tomu rozumím - je tedy digitální zobrazení trvanlivější? Tam se nic nehýbe, pokud vím. A hned se zeptám - je lepší tekutý krystal, nebo svítící diody (nebo co to je , ta svítící čárky, co tvoří písmena) ?

 

- Jak dlouho vydrží quartzový strojek vůbec - mám tím na mysli, je-li v kvalitním vodotěsném pouzdře, pravidelně se mění baterka.... Vezměme ty nejlepší, oak ty horší a tak....?

 

- Neřikejte mi, že Breitling si sám vyrábí quartzový strojky - není to přejmenovaná ETA ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...