Přejít na obsah

Smysl života


Doporučené příspěvky

Čím déle žiji (a už je to docela pár let), tak více a více docházím z poznání, že smyslem života je neškodit a neubližovat. Zní to asi hodně banálně, ale je to asi nejvíce, co se dá dělat. Lze to ještě vylepšit o pomáhat, ale to už se někdy zvrtne a dobře míněná pomoc se obrátí v nemalé zlo (nepodaří se, je nepochopena, nebo je v něčem jiný záměr a je nevítaná). Každý z nás přidá nějaký ten kamínek do mozaiky života (světa, vesmíru nebo toho v čem asi jsme), ale jde právě o to přidat ho a neuškodit a neublížit.

 

A tak čím jsem starší, tím více se stydím za hříchy dětství a mládí, kdy jsem klidně na nějakého živočicha šlápl a bylo mi to tak nějak jedno. Teď koukám pod nohy, každému brouku a šnečkovi se vyhnu, zastavím auto a šneka přenesu, protože další auto by ho mohlo přejet. Dělá se mi zle z představy, jak se zachází se zvířaty chovanými pro uspokojení potřeb lidí, jak pytláci s infrapuškami a kušemi s puškohledy střílí po srnkách a jiné zvěři, která nemá šanci se bránit a to je na tom to sprosté. Je to často jen, jak se dnes říká adrenalin, ale to je právě smutné, jen pro zábavu někomu nebo něčemu komplikovat nebo zničit život. Není to srabáctví a malost pána přírody, jak si říkáme? Stačí jen neškodit a neubližovat a všechno může být trošičku jinak. Třeba i toho šneka čeká doma šnečice a šnečátka, co my vím co zvířata cítí. Jsme prostě páni světa a tak můžeme: škodit nebo neškodit - je to na každém z nás a s věkem se člověk zpětně někdy moc stydí a omlouvá. Já třeba ano.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zlaty 18. století, člověk dřel na poli, chodil do kostela a všechno bylo tak jasný!

taky mně to vrtá hlavou a proklínám za to všechny osvícence!

vyvedli nás z platónovský jeskyně ven a nechali nás tam stát na slunci...a co mám jako dělat venku, ja si v jeskyni nestezoval!

na pichu všechno

pardon

 

To má byť mnou nepochopiteľná irónia alebo naozaj závidíš tým ľudom?

Edit: aký ma zmysel debatovať aj po Milisovom a Jarretovom príspevku?

Upraveno uživatelem dizi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mas pocit ze zijes v srackach?

 

To je velmi subjektivni, kazdopadne pro mne je to uz par let moje dcera, ta me celkem naplnuje tim cemu se asi rika smysl zivota...Jinak ale vzhledem k tomu jak dnesni populace zije, si myslim, ze smyslem zivota je prezit(bohuzel jakkoli) a nezit v uplnych srackach... :crying_anim02:

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přece láska vole! V jakýkoli podobě, nejen partnerská... Sám nejsi nic. Ale pokud si na starý kolena řeknu, že to byla chvílema zábava, budu to taky považovat za úspěch :)

 

A propos, Albert Camus, známý to existencionalista dospívá v pojednání o smyslu života k tomu, že život smysl nemá a racionální jedinec by svůj život logicky ukončil, magor jeden :)

 

edit: mezi muzikanty je oblíbené rčení "alkohol je řešení!"

Upraveno uživatelem Helex
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To má byť mnou nepochopiteľná irónia alebo naozaj závidíš tým ľudom?

Edit: aký ma zmysel debatovať aj po Milisovom a Jarretovom príspevku?

 

tak obecně napůl...život byl těžký fyzicky, ale psychicky byl život asi lehčí,

 

všechno bylo daný: život v nejlepším z možných světů, všechno řídil Bůh a pokud ses řídil tím, co říkala církev,

 

tak si měl jistotu, že přijdeš do nebe, pokud se stalo něco hroznýcho, tak ti to vysvětlili fatalismem - bylo to psáno, Boží záměr, kterému

 

nerozumíme atd. a ty sis řek, jasný mělo to tak být a jel si dál...pak přišel věk "rozumu" s tím, že vše se dá vědecky vysvětlit a pochopit, jenže

 

většina lidí o tom nemůže ani přemýšlet, natož to pochopit - teď to nemyslím hanlivě, ale stejně jako já nikdy nemůžu pochopit, že zákl. stavební

 

jednotkou všeho je struna nebo co - kdežto náboženství jim jasně řeklo, Bůh udělal to a to tehdy a tehdy a tomu prostě nemůžeš rozumět. tečka. a byl

 

klid. Kdežto dnešní lidi jsou jak androidi z červenýho trpaslíka, když jim řekneš, že není křemíkový nebe, s tim rozdílem, že jim nebouchne hlava,

 

ale skočej z mostu nebo se podřežou atd.

 

snad to dává trochu smysl

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tohle vlákno jsem nějak moc nesledoval. Jakmile jsem ale uviděl, že se zapojil i DžejÁr, musel, prostě musel jsem nakouknout.

NEZKLAMAL! :D

Teď už by se to dalo locknout.

 

mel jsem to stejne. sam nad sebou jsem vyhral lahev vina, protoze jsem se vsadil, ze napise neco v tom duchu co napsal. takze jdu pit :) :wine:
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč jsem tady já? Kdy zažijete pocit kdy při promoci řeknou, že váš potomek ukončil úspěšně studium s červeným diplomem?

Kurňa to je moje dcera nééééé.

 

Kdo nemá děti nepochopí.

 

Proč jsem tady já? Kdy zažijete pocit kdy policajti řeknou,že váš potomek se úspěšně zfetoval a vožral do němoty?

Kurňa to je můj syn néééé.

 

Kdo nemá děti nepochopí.

Upraveno uživatelem wave ceptor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Milý příteli na tuhle otázku se pokouší najít odpověď lidstvo od dob řeckých a římských filozofů.

 

Ale asi je pravdivá tahle židovská moudrost

 

Umírá starý rabín, kol něj jeho žáci a a jeden z nich mu říká. Rabi byl jsi dlouho na světě

 

mnoho jsi četl ,mnoho znáš,, mnoho jsi viděl ,k čemu jsi jako k vrcholu poznání  o životě ve své moudrosti  došel?

 

A rabí odpověděl-Všechno je jinak.

 

Nebo podle Aristotela

 

Je-li tedy život sám o sobě dobrý a žádoucí, a když si pak vidoucí uvědomí, že vidí, slyšící, že slyší, jdoucí, že jde a když máme i pro všechny ostatní činnosti vědomí, že jsme činní, takže vnímáme, že vnímáme, a myslíme, že myslíme, je to pro nás známka, že jsme.

 

BTW asi bych se přiklonil k tomu rabínovi

 

 

 

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hromadit hodinky. cim vic mi jich projde rukama, tim lip

 

Měl by jsi být jako bohyně Kálí ta měla 3 páry rukou- ve 2 držela posvátny meč tak by ti ještě 4 zbyly.

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přece láska vole! V jakýkoli podobě, nejen partnerská... Sám nejsi nic. Ale pokud si na starý kolena řeknu, že to byla chvílema zábava, budu to taky považovat za úspěch :)

 

A propos, Albert Camus, známý to existencionalista dospívá v pojednání o smyslu života k tomu, že život smysl nemá a racionální jedinec by svůj život logicky ukončil, magor jeden :)

 

edit: mezi muzikanty je oblíbené rčení "alkohol je řešení!"

 

Ale stejný Albert Camus dospívá ve svém pojednání Mýtus o Sisyfovi k závěru, že lidská existence je sice absurdní, ale právě v "ignorování" této absurdity a v žití jí navzdory můžeme vlastně hledat onen smysl lidského života. Upraveno uživatelem Z.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...