Přejít na obsah

Zkušenosti s díly z Parexa


Doporučené příspěvky

Včera jsem provedl drsnější test vodotěsnosti Parexo pouzdra Prim Sport II.

 

Lokalita  lom Bořená hora

Teplota vody:    4°C

Hloubka            21m

Čas pod vodou  32 min. 

 

Prvních 5 minut v hloubce do cca 6 m vypadalo vše dobře, jakmile jsme padli do 11 m začala se pod sklíčkem objevovat voda a to přímo kapičky, v půlce ponoru už bylo vody tolik že hodinky přestali jít, pod sklíčkem vyplněný prostor do cca 1/4. Nevím kde přesně udělali soudruzi z číny chybu, dýnko bylo dovřené pořádně, samozřejmě s těsnením a korunku jsem před ponorem kontroloval že byla skutečně zamačklá.

Foto jsem nestihl musel jsem je rychle otevřít a sušit, strojek byl půl roku po vyčištění a seřízení a dělal +5s. celé hodinky byly zbastleny cca před 4 měsíci a nepravidelně 2 x týdně jsme je natáhl takže těsnění pod korunkou by mělo být dobré.

Tak to mne Mílo mrzí, taková lapálie, doufám, že to hodinky přežijí bez újmy. Jinak klobouk dolů s tím potápěním. a kor taková zima, fuj :)

 

Prozatím nevím, zda neodložíme boskovický sraz, jak to tak vypadá prozatím, tak by to mohl být první zimní sraz Velorexů v Boskovicích

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak za první - krček korunky je o kousíček kratší - alespoň na mnou poměřovaném pouzdru byl a tím pádem druhý o=kroužek nedosedá celou plochou a to je špatně.

Za druhý - už sám pan Hněvsa připouštěl, že s vodotěsností parexo korunek na PS2 je problém.

A za třetí - všeobecně se tvrdí, že 5Atm je myšleno do pěti metrů ponoru, neboť zde fungují při plavání i dost silné dynamické tlaky.

Takže ten začátek - 5 minut v hloubce 6 metrů je velice lichotivé a zbytek byl očekavatelný pohřeb hodinek díky nepochopení parametrů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já navím, ale jestliže 1 ATM= 1,01325 Bar tak tlak v 5m je 1,5 Baru a 30m je tlak 4 Bary.Tudíž dle dýnka na obyč sportech II by měly bez problémů obstát ponor do 30m.

 

Cituji internet:

 

Tlak a hloubka

  Na výpočet tlaku v závislosti na hloubce si určitě někteří vzpomenou na vzoreček už snad ze základní školy.
ph = SgH

ph - hydrostatický tlak [Pa]S - hustota vody [kg/m3]g - gravitační zrychlení [m/s2]H - hloubka [m]

 

a tak dále. Z toho také vyplývá, že v hloubce 10 metrů je dvojnásobný tlak oproti tlaku na hladině, ve 20 metrech trojnásobný, ve 30 metrech čtyřnásobný a tak dále.
  Ovšem pro praktické potápění jsou hodnoty tlaku značně vysoké a i čísla 200 kPa či 0,2 kPa, jsou pro praktické použití a počítání přímo u vody, jen tak z hlavy, poněkud nešikovné. Proto potápěči s oblibou používají jednotek "bar".
  Přepočet mezi "bary" a "pascaly" je celkem jednoduchý:
1 bar je 100 000 Pa
Rázem se veškeré počty zjednoduší. Na hladinu moře působí tlak 1 bar a každých 10 metrů další 1 bar přibývá. Tedy: 5 m - 1,5 baru10 m - 2 bary20 m - 3 bary25 m - 3,5 barů30 m - 4 bary


Bary taky ve svých absolutních číslech vyjadřují násobek tlaku pod vodou vůči hladině.

 

Převody ATM na BARY jsou na viky taky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, jak to probíhalo se Sporty 2, ale Eltony podléhaly dost přísným testům pro armádu a taky měly jiné označení vodotěsnosti. Ale normálně je v tabulkách vodotěsnosti tento převodník:

3Atm = déšť a mytí rukou

5Atm = hladinové plavání

10Atm = šnorchlování a ponor do cca 10 metrů

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mílo, si vůůůl. To Tě přece nemůže napadnout ani v té nejbujnější fantazii, dát Parexo pouzdro pod vodu. Chyba je jednoznačně v těsnění korunky, až Ti ten stroj znovu vyservisujou, zkus tam dát korunku původní a můžeš se potápět o stošest. Toť má zkušenost, já zkoušel to pouzdro raději bez stroje. Také by tam mohlo zatékat přes sklo, ale to nebyl můj případ. Utěsnit dýnko se dá velmi snadno.

A ještě k té specifikaci Primek: jak se bude nazývat renovace u Eltonu Prim PS2 s čínským kalibrem, který je v nich autenticky od výrobce a oni ho neservisují. Dají mi tam třeba cal 68, ale to už je taky bastl, ne? A kam mám zařadit originální výrobky Eltonu, kde je vše, včetně potisku cifru vyrobené na zakázku Eltonu v Číně? A co když si nechám v Číně vyrobit cokoli, pouzdro, cifr, ale v kvalitě třeba Omeby, nebo Breitlingu? Dpokáží to vyrobit i s dokonalými nedokonalostmi původní české výroby, je to jen o specifikaci, zadání a penězích...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mílo, si vůůůl. To Tě přece nemůže napadnout ani v té nejbujnější fantazii, dát Parexo pouzdro pod vodu. Chyba je jednoznačně v těsnění korunky, až Ti ten stroj znovu vyservisujou, zkus tam dát korunku původní a můžeš se potápět o stošest. Toť má zkušenost, já zkoušel to pouzdro raději bez stroje. Také by tam mohlo zatékat přes sklo, ale to nebyl můj případ. Utěsnit dýnko se dá velmi snadno.

A ještě k té specifikaci Primek: jak se bude nazývat renovace u Eltonu Prim PS2 s čínským kalibrem, který je v nich autenticky od výrobce a oni ho neservisují. Dají mi tam třeba cal 68, ale to už je taky bastl, ne? A kam mám zařadit originální výrobky Eltonu, kde je vše, včetně potisku cifru vyrobené na zakázku Eltonu v Číně? A co když si nechám v Číně vyrobit cokoli, pouzdro, cifr, ale v kvalitě třeba Omeby, nebo Breitlingu? Dpokáží to vyrobit i s dokonalými nedokonalostmi původní české výroby, je to jen o specifikaci, zadání a penězích...

Mischo, on není vůl, on se prostě zachoval podle toho co je na dýnku hodinek.  Zkusil to a dal nám sem zprávu, pašák, vlastní hodinky si vykoupal a ještě nám sem napsal jak dopadnul. To je frajer.

  Myslím že použití jiného těsnění korunky by možná pomohlo...?  Co na to odborníci?

Myslím, že pokud si majitel výrobní značky nechá dělat hodinky někde v Číně, Indii nebo Egyptě, je to celkem jeho průssser. Když to udělá někdo jiný a použije značku co mu nepatří, je to něco trochu jiného.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky nevím, podle čeho se to v eltonu bralo. Myslím si však, že pokud je na čemkoliv uvedena určitá hodnota v jednotkách např. tlaku, měla by jí odpovídat.Teda za ideálních podmínek-(origo díly nejlépe nové) a v tomto případě po odborné zkoušce těsnosti.Dnešní označení je sice taky s označením jednotek, ale zároveň s odkazem na výše zmíněnou tabulku a tam je to myslím si jasné.V případě, že by platilo co jsem postnul výše, by bylo dnešní značení např 100M značeno a také 11 Barů nebo 11 Atm. To je však tak obrovskej tlak, že při šnorchlování to nemusí běžný lidský organismus bez úhony přežít.Proto bych možná bral tuto tabulku trochu s nadsázkou a pouze orientačně.Na běžných novodobých hodinkách jsem se ještě nesetkal s údajem o jmenovitém tlaku, pouze s označením WR, WR50, WR100, atd.Proto bych se spíš přikláněl ke zkouškám a údajům na primkách typu sport, kde bylo vše děláno dle nějakých norem, které byly pečlivě hlídány a tehdejší cejchování ať už to bylo cokoliv bylo pravdivé.Dneska si na hodinky může napsat kdokoli cokoli, páč je jasný, že až budu na dovolené, tak budu běžným uživatelem a rekreantem.Pokud však provádím složitější operace v těžkých podmínkách, tak k tomu musím přizpůsobit i vybavení.

Upraveno uživatelem skodna
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Důležitý je hlavně text pod tabulkou.

 

 

attachicon.gifStupne-vodotesnosti-hodinek.jpg

Honzo, tak mě napadlo, jak znám Tvou vášeň si s těma starejma kouskama co máš pořádně zaplavat a tu vodotěsnost hraješ dost na férovku... hele, ty Orlíky vynecháš, viď, že je vynecháš, že na ně budeš hodnej, viď že jo... :crying_anim:

Upraveno uživatelem straspol
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo, tak mě napadlo, jak znám Tvou vášeň si s těma starejma kouskama co máš pořádně zaplavat a tu vodotěsnost hraješ dost na férovku... hele, ty Orlíky vynecháš, viď, že je vynecháš, že na ně budeš hodnej, viď že jo... :crying_anim:

 

Neboj Strášo, už jsou zvodotěsněné a odzkoušené. Vody se bát nemusí. A k čemu by byly potapěčské hodinky, kdyby se s nimi nesmělo do vody?

Jasně že bude,vezme je v Liberci na tobogán :lol2:  /za odměnu/ :lol2:

Hodně mých primek si odzkoušelo aquaparky v Řecku a tady si užily Liberec a Průhonice. Jedinej, komu to dělalo problémy byli občas plavčíci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neboj Strášo, už jsou zvodotěsněné a odzkoušené. Vody se bát nemusí. A k čemu by byly potapěčské hodinky, kdyby se s nimi nesmělo do vody?

Hodně mých primek si odzkoušelo aquaparky v Řecku a tady si užily Liberec a Průhonice. Jedinej, komu to dělalo problémy byli občas plavčíci.

:argue: :argue: :jawdrop: :whip: :chair: :wallbash: :suicide_anim:  uuuaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Upraveno uživatelem straspol
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo na těchto hodinkách není nikde nápis WR50 ani být nemůže toto označení vzniklo daleko později. Tabulka je aplikovatelná pro nové modely ne pro PS I a PS II.

nebudu opisovat cizí text už se to tady jednou řešilo:

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/54115-prim-vodotesnost/

 

nejpravděpodobnější příčina je skutečně jak jsi psal kratší krček, měřil jsem několik originálních pouzder a tam je krček o cca 1,5 mm delší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vím - psal jsem na parexo díly a kompletku pouzdra recenzi - někde na začátku tohohle vlákna. A navíc ta jejich korunka nemá od prodejce garanci vodotěsnosti. Jinak k WR/Atm - mnoho výrobců uvadí vodotěsnost v Atm a to v přepočtu - Atm/WR = 1/10. Dokonce na některých hodinkách máš na ciferníku údaj v metrech a na dýnku v Atm. Proto považuju údaj v Atm na dýnku za směrodatný v daném kurzu i pro tuto situaci a aplikovatelný na danou tabulku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zcela nezávisle na diskuzi, před chvílí jsem vyslechl diskuzi s vyučeným vodařem, a říkal, že v učení jim říkali, že 1 atm je 10m sloupec vody. Ale on asi ten tlak pak  bude proměnný podle jeho množství, řekl bych.  Čili jiný v trubce a jiný ve velké nádrži či volné ploše.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Důležitý je hlavně text pod tabulkou....

 

Honzo, prosím, nepoužívej už tu tabulku. :banned:

Není aplikovatelná na historickou a ani současnou produkci Eltonu. Není ani použitelná na moderní švýcarskou produkci SWISS MADE. Pochopitelně na neliceční díly z Parexa, kterou jsou deklarovány výrobcem bez jakkékoliv WR garance, se také nevztahuje.

 

Více jsem psal v tomto vlákně.

 

Po internetu šířené tabulky o vztahu mezi hodnotou voděodolnosti (WR) a skutečnou vodotěsností hodinek jsou z velké části matoucí, nepravdivé a na Chronomagu nemají podle mého názoru co dělat. Ostatně vytvořili je prodejci hodinek na Novém Zélandu a z nějakého důvodu je různí kopírovači rozšířili natolik, že jsou z toho lidi akorát zblbnutí. Tyto tabulky selhávají právě na produkci PRIM ? Orlíky, ES/PS1, PS2 sloužily u armádních potápěčů nebo s nimi naši dálkoví plavci (František Venclovský, Jan Novák) plavali extrémní dálkové trasy včetně kanálu La Manche. ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zcela nezávisle na diskuzi, před chvílí jsem vyslechl diskuzi s vyučeným vodařem, a říkal, že v učení jim říkali, že 1 atm je 10m sloupec vody. Ale on asi ten tlak pak  bude proměnný podle jeho množství, řekl bych.  Čili jiný v trubce a jiný ve velké nádrži či volné ploše.

 

To myslí vážně? :eek:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musí říct že silně souhlasím s tabulkou. A  že momentálně skládám na hromádku PS I a PS II považuji Primky za dost mizerné co se týká vody. Ono 5 minut v komoře přežijí ale 15 minut už třeba ne. A to mám zkušenost  z před 20 lety když ELTON dodával součástky. Takže origo. A člověka který používá hodinky na tobogán považuji za šílence. Za prvé bezpečnost,  někde se člověk zachytne a je v p...... za druhé když sjede člověk tobogán nebo jde do nějakého protiproudu tak tam jsou jiné tlaky a za třetí taková sauna, pára a potom studená voda. To mají ty materiály co dělat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...