Přejít na obsah

Exacto


JHonza

Doporučené příspěvky

Pořídil jsem si na hraní hodinky Exacto swiss made. Rok výroby někde kolem 1950, kal. AS1237. Pouzdro v dost katastrofickém stavu (takřka bez chromu, navíc lehce zkřivené nožky), cifr na tom není o moc lépe. Strojek vypadá dobře, má zdravý zvuk a jde docela přesně. Hodlám je vlastními silami dát do přibližně nositelného stavu, snad se mi to povede.

O značce Exacto jsem leccos zjistil tady.

Fotky zatím pouze vypůjčené z Aukra, odpovídají realitě:

post-7426-087503900 1292596022.jpg post-7426-066060300 1292596033.jpg

 

Jdu si hrát ... :rolleyes:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak trochu smůla. Začal jsem se hodinkami zabývat - zbavil jsem zbytků chromu kroužek kolem skla a chystal jsem se provést to samé s pouzdrem. Všiml jsem si, že jedna nožka je trochu ohnutá a chtěl jsem ji srovnat - uletěla takřka na dotek. Zatímco kroužek kolem skla je z poctivé mosazi, vlastní pouzdro je z jakési podivné lehké slitiny - něco podobného jsem dosud viděl pouze na "hodinkách" z tržnice.

post-7426-074453800 1292800457.jpg

Tak nevím co s tím, jediné rozumné řešení, které vidím, je sehnat tvarově a rozměrově podobné pouzdro z nějakého vraku a zkusit to sbastlit dohromady. Nic lepšího mě nenapadá.

 

Edit: Aspoň jedna pozitivní zpráva: hodinky jdou s přesností cca +30s/den a rezerva je kolem 43 hodin. :)

Upraveno uživatelem Widloun
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To tak!

Strčil jsem oko do Nekázanky a přímo tam na mě čekalo prázdné nerezové pouzdro a mávalo na mě, že chce jít se mnou. Nešlo mu odolat a tady je výsledek:

 

post-7426-063215500 1293280196.jpg

 

Ciferník taky značně prokoukl. Pomohla syrová brambora nastrouhaná na jemno jako na bramborák a z ní pleťová maska (třeba na Primkách bych to ale radši nezkoušel). Ještě zbývá pořádně vyleštit sklo a hlavně sehnat nějaké lepší ručky (ta minutová k ostatním zjevně nepatří).

Ten tah, na kterém se ocitly se k nim také moc nehodí a je tu jen proto, aby držely na ruce (doma jsem nic jiného neměl a o svátcích ani neseženu).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To tak!

Strčil jsem oko do Nekázanky a přímo tam na mě čekalo prázdné nerezové pouzdro a mávalo na mě, že chce jít se mnou. Nešlo mu odolat a tady je výsledek:

 

post-7426-063215500 1293280196.jpg

 

Ciferník taky značně prokoukl. Pomohla syrová brambora nastrouhaná na jemno jako na bramborák a z ní pleťová maska (třeba na Primkách bych to ale radši nezkoušel). Ještě zbývá pořádně vyleštit sklo a hlavně sehnat nějaké lepší ručky (ta minutová k ostatním zjevně nepatří).

Ten tah, na kterém se ocitly se k nim také moc nehodí a je tu jen proto, aby držely na ruce (doma jsem nic jiného neměl a o svátcích ani neseženu).

 

zajimavý nápad na čištění :santa: ;to ocelové pouzdro je docela pěkný pokud potřebuješ vymezovací kroužek nech si ho vysoustružit na soustruhu z mědi mosazi neno něčeho podobného to by měl zvládnout snad každý soustružník :robot: Upraveno uživatelem stana
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... pokud potřebuješ vymezovací kroužek nech si ho vysoustružit na soustruhu z mědi mosazi neno něčeho podobného to by měl zvládnout snad každý soustružník :robot:

 

já ho mám vysoustružený z plastu (ten uzávěr z PETky jsem taky vyzkoušel:)). Protože nerad kreslím výkresy, poskytl jsem soustružníkovi pouzdro a funkční kalibr Prim 66. Když se mi celek vrátil, sklíčko bylo vevnitř podřené, jak upravoval vyústění trubky pro hřídel korunky a vprostřed sklíčka byl vyrytý důlek...od sekundo/minutové hřídele. Navíc počítám, že na onen kalibr pustil kompletní sadu soustružnických nožů, páč svým prostým okem bez brýlí vidím křivé kolečko (nevím jak se jmenuje...a je to vlastně jedno) a vyosenou setrvačku. Asi nezafungovalo pružné uložení... :) Naštěstí tam příjde kalibr 68, který byl jest bezpečně uložen v šuplíku. Sklíčko ve volných chvilkách leštím, ale stále to není ono, čili kompletace se odkládá :)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Nedávno sa mi tiež podarilo kúpiť cez inzerát hodinky Exacto. Stačilo preleštiť sklíčko a vyčistenie strojčeka u hodinára. Stav môžete posúdiť sami.

 

Moc hezký :speak_cool: . Ty moje měly před transplantací průměr pouzdra 34 mmm, teď mají cca 32 a rozteč nožek 16. Ale zato nerez, to původní pouzdro bylo z nějaké podivné lehké slitiny - z něčeho podobného se kdysi dělala autíčka "Matchbox". Na hračky budiž, ale hodinky???
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To tak!

Strčil jsem oko do Nekázanky a přímo tam na mě čekalo prázdné nerezové pouzdro a mávalo na mě, že chce jít se mnou. Nešlo mu odolat a tady je výsledek:

 

post-7426-063215500 1293280196.jpg

 

Ciferník taky značně prokoukl. Pomohla syrová brambora nastrouhaná na jemno jako na bramborák a z ní pleťová maska (třeba na Primkách bych to ale radši nezkoušel). Ještě zbývá pořádně vyleštit sklo a hlavně sehnat nějaké lepší ručky (ta minutová k ostatním zjevně nepatří).

Ten tah, na kterém se ocitly se k nim také moc nehodí a je tu jen proto, aby držely na ruce (doma jsem nic jiného neměl a o svátcích ani neseženu).

 

Myslíš, že by ta brambora z Primek smyla nápisy? S čištěním cifru mám pořád dilema, né a né přijít ta bezpečnej a účinej způsob.

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslíš, že by ta brambora z Primek smyla nápisy? S čištěním cifru mám pořád dilema, né a né přijít ta bezpečnej a účinej způsob.

 

Takřka jistě. Kdysi jsem to zkusil (ne bramborou, ale navlhčenou vatičkou) a tohle byl výsledek:

 

post-7426-014963700 1296739765.jpg

 

Strojky PRIM vydrží skoro všechno, ale kolem ciferníků s emusí chodit opatrně a s náležitým respektem :crying_anim02:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Další vývoj:

- po pár týdnech pravidelného natahování se mi povedla báječná věc: při seřizování jsem přetrhl natahovací hřídel (při vytahování korunky). Asi únava materiálu.

- v bazaru jsem potkal ještě jedny hodinky Exacto s dost zničeným ciferníkem a o něco horším strojkem (15 kamenů)

- jal jsem se tvořit, tzn. ze dvou kusů jsem složil jeden docela slušný (z původního strojek a ciferník, z nového přírůstku pouzdro, ručky a korunku s hřídelí a tady je výsledek:

 

post-7426-020580500 1298321595.jpg

 

Ještě zbývá pořádně vyleštit sklíčko, to až budu mít čas a trpělivost. Ten nerezový tah ala Kovotex taky není to nejlepší, ale mám problém - rozteč 17 mm a zatím jsem nenašel vhodný řemen. Tah má výhodu - zokončení na pružinách, takže se automaticky přizpůsobuje v rozmezí cca 16 - 20 mm.

 

Na ruce jsou fajn, škoda, že nejsou trochu větší - 32,5 mm je docela málo i na mou hubenou ruku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...