Přejít na obsah

Oprava "kukaček"


slim1963

Doporučené příspěvky

Doporučuji zkontrolovat čepy hřídelek, zda-li na nich nejsou nánosy, stejně tak v ozubení. Dále hybnost spouště bití a aretací. Vyběhání závěsu kyvadla. Udělat držák na strojek, spustit mimo skříň a zkontrolovat krok. Akceleraci krokového kolečka, zda-li není tlumená, jestli údery do kotvy jsou po celém obvodu stejné, jasné, čisté, i při mnoha otáčkách. Zvláště sledovat při zastavování.  Ladit krok a kotvu je to poslední. Doporučuji několik dní sledovat jak a proč to vlastně chodí. Potom zapomeň na kleště a jimi zvedat, nebo spouštět závěsy kotvy. Na to jsou jednoduché nástroje, kterými se to přesně a bezpečně nastaví, bez poškození strojku. Příliš zapuštěná kotva zvyšuje výchylku kyvadla a naopak.  A nikdy se to neudrží v chodu. Správně zapuštěná kotva je s přesností nahoru/ dolů v desetinách mm. To už by asi nějakou praxi chtělo. Už nepatrně zvednutí kotvy nad správnou mez zvyšuje labilitu chodu a zvyšuje opotřebení kroku. Opak, do jisté míry platí také. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 115
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 49 minutami, Morave napsal:

Doporučuji zkontrolovat čepy hřídelek, zda-li na nich nejsou nánosy, stejně tak v ozubení. Dále hybnost spouště bití a aretací. Vyběhání závěsu kyvadla. Udělat držák na strojek, spustit mimo skříň a zkontrolovat krok. Akceleraci krokového kolečka, zda-li není tlumená, jestli údery do kotvy jsou po celém obvodu stejné, jasné, čisté, i při mnoha otáčkách. Zvláště sledovat při zastavování.  Ladit krok a kotvu je to poslední. Doporučuji několik dní sledovat jak a proč to vlastně chodí. Potom zapomeň na kleště a jimi zvedat, nebo spouštět závěsy kotvy. Na to jsou jednoduché nástroje, kterými se to přesně a bezpečně nastaví, bez poškození strojku. Příliš zapuštěná kotva zvyšuje výchylku kyvadla a naopak.  A nikdy se to neudrží v chodu. Správně zapuštěná kotva je s přesností nahoru/ dolů v desetinách mm. To už by asi nějakou praxi chtělo. Už nepatrně zvednutí kotvy nad správnou mez zvyšuje labilitu chodu a zvyšuje opotřebení kroku. Opak, do jisté míry platí také. 

Děkuji moc, nánosy nikde nejsou všechno jsem měl rozebrané, každý díl jsem vyvařil v kyselině citronové, znovu opláchnul a hned vysušil. Pak proběhla montáž a namazání čepů. Určitě vyzkouším leštění těch styčných ploch té kotvy. Akorát by mě zajímalo jakým způsobem se v tomto strojku posouvá kotva nahoru nebo dolů. Když zde nejsou žádné regulační prvky? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdrsnění povrchu, čištěním v kyselině, zvyšuje tření. Možná by to chtělo záběh. Ale, to už je střílení naslepo...

A šly ty hodiny vůbec někdy? Jsou známky alespoň minimálního opotřebení? Několikrát jsem totiž dodělával ruské kukačky, 20 let staré, které nikdy nešly a ani jít nemohly!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lehce jsem založil párátko do oleje a každý čep hřídelí namáznul. Opravdu jen decentně, pak čepy vaček v bicí stroji od píšťal a kladívka. A spodní hranu spouštěcí páky bicí ho stroje, jinak nic. Samozřejmě olej hodinářský jsem nepoužil koukal jsem na ně četl jsem o nich je jich hodně a ty ceny. Použil jsem teflonové mazivo od Novatio. 

Je mi jasné že může vysunout, nemá správnou soudržnost v kapce, no zkusil jsem to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, Morave napsal:

Zdrsnění povrchu, čištěním v kyselině, zvyšuje tření. Možná by to chtělo záběh. Ale, to už je střílení naslepo...

A šly ty hodiny vůbec někdy? Jsou známky alespoň minimálního opotřebení? Několikrát jsem totiž dodělával ruské kukačky, 20 let staré, které nikdy nešly a ani jít nemohly!

Ty hodiny byly v dezolátním stavu, neměl jsem šišky, řetízky, kyvadlo. Zadní část byla komplet rozlepená. 

Zdejší divadelní spolek je používal jako kulisu, musel jsem je zachránit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi by to chtělo namazat i ozubená kola. Možná korkové kolo nemá sílu.

Před 50ti lety mě mistr hodinář prozradil, jak se mažou hodiny. Oleje 3-5 nedostatkové a 1-2 jen sen. Hodiny chodí vlastně na sucho. Do piksly dal technický benzín a na 1dcl dal 1-2 kapky oleje. Motorového,  nebo převodového. A vtom vyčistěný strojek vymáchal. Samozřejmě pružiny a jiné silové součásti domazával jinak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 minutami, Morave napsal:

Asi by to chtělo namazat i ozubená kola. Možná korkové kolo nemá sílu.

Před 50ti lety mě mistr hodinář prozradil, jak se mažou hodiny. Oleje 3-5 nedostatkové a 1-2 jen sen. Hodiny chodí vlastně na sucho. Do piksly dal technický benzín a na 1dcl dal 1-2 kapky oleje. Motorového,  nebo převodového. A vtom vyčistěný strojek vymáchal. Samozřejmě pružiny a jiné silové součásti domazával jinak.

To je krása, to je informací, teď můžu bádat, děkuji moc. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 

dovolím si vstoupit do této diskuze.

Základem je mít nevychozené ložiska, hladké - vyleštěné čepy, správně seřízenou hloubku kroku a co hodně pomáhá, tak je zrcadlově vyleštit popudné plochy kotvy.

Kompletní oprava hodinového stroje je však mnohem složitější záležitost a po teoretické stránce existuje obsáhlá učebnice, Technologie opravy hodinových strojů a výuka oprav zabere cca 1rok na hodinářské škole. Praktické dovednosti pak hodinář získává několik let a některý je nezíská ani za celý život :) . To záleží na tom jestli je pro to člověk nadaný a nebo je to střevo bez talentu. :) 

Ruda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě mi z Polska přišlo torzo kukaček, které jsem koupil kvůli originální ručičce a nestačil jsem se divit, jsou ještě menší, než ty moje, které jsem považoval za nejmenší... V inzerátech to každý měří s ozdobami, tak to nic nevypovídá. Víte někdo, v jakých rozměrech se ty schwarzwaldky dělaly nebo dělají?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když si zde čtu jak je jednoduché dát kukačky dohromady tak asi vím kam budu posílat zákazníky. A když vezmu že veškeré vůle co jsou na USSR potřebné jinde neplatí. A to nemluvím o tom jak porovnat bim kuku nebo kuku bim. A řešit po netu seřízení křepelek už nemá vůbec cenu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím nelze nic jiného,  než souhlasit. To vlastně může dělat každý. Zvláště po shlédnutí videa z odkazu. Potom ale nechápu, když to je tak jednoduché, proč takové hodiny stojí 30 000€

Že by byl P. Hodinář nešika? 

Ovšem,  ve svém okolí neznám nikoho, kdo by tohle dokázal. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Dobry den, mam stare ruske kukacky a jedna pistala OK, ale do druhe (pri pohledu dovnitr leva) kdyz do ni foukam, nepiska, ma utrzeny mech, ktery je poskozeny, nevite, co poladit aby piskala? Byla dole rozklizena, tak jsem diru zalepil, ale stejne nepiska. Prip, jestli nemate nejaky nakres, ze bych poladil ci udelal novou?  Dekuji Karel (karelmuZAVINACseznam.cz

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Dobrý deň. Poprosil by som vás hodinársky zdatných radu. Syn mi doniesol ruské kukučky ktoré mu niekto daroval a chatu s tým či ich dokážem rozchodiť. Problém bol v tom že bez závaží a kyvadla. Hľadal som niekoho čo má podobné a funkčné podľa ktorých by som si to vedel vyrobiť a teraz mám dvoje hodiny jedny plastové, druhé drevené aj s gongom a päť závaží ale bez kyvadiel. Tie prvé plastové idú aj kukajú na provizórne kyvadlo, drevené kukajú aj gong funguje, ale idú max tri až päť minút. Rozoberať som to  neskúšal len vyčistiť. Ak mi niekto z vás vie poradiť či je rozdiel vo váhe závažia na hodinovom stroji a kukučke, alebo by mali vážiť rovnako. Závažia ktoré som zohnal vážia 490g, 504g, 510g, 515g a 520g čo ma dosť prekvapilo. Teraz mám zavesené kukučka 490g a hodiny 510g a idú. A ak by mi niekto mohol odfotiť kyvadlo a poslať aj rozmery a váhu pomohlo by. Tie drevené som dostal s potrhanou reťazou asi osem kúskov. Napriek snahe o presné pospájanie kukučková vyskakuje s vodiaceho kolesa, ale to poriešim časom.

Ďakujem

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 16. 4. 2021 v 11:02, Kayko napsal:

Dobrý deň. Poprosil by som vás hodinársky zdatných radu. Syn mi doniesol ruské kukučky ktoré mu niekto

Zdravím všechny. 

Moc nepomohu, podle rad na netu se hodiny opravdu opravovat nedadají. Jak již bylo dříve psáno v jednom příspěvku, musí k tomu být i jisté nadání. A pokud není, je lepší to dát  opravit... Já času nemám, ač jsem v penzi. Navíc jsem slíbil, že ještě letos v létě opravím brousící vlak. Video jsem dal do dřívějšího příspěvku. Je to srdeční záležitost. Vážení, to jsou ale hodinky....

Morave

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...