Přejít na obsah

PRIM v inzerci.


Doporučené příspěvky

prim-ky + Jan_Jan_2006: Děkuju! Koupil jsem je počátkem loňského roku od jednoho zdejšího, ač už prakticky nepřispívajícího, váženého člena (i obrázek je jeho) a myslel jsem, doufal, že to tak i zůstane, jen jako hodnotný vzorek do hodinkovnice. Nezůstalo, přibyly k nim další (různobarevné) a v nerezovém provedení se staly mými každodenními průvodci na zápěstí.  :rolleyes:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

prim-ky + Jan_Jan_2006: Děkuju! Koupil jsem je počátkem loňského roku od jednoho zdejšího, ač už prakticky nepřispívajícího, váženého člena (i obrázek je jeho) a myslel jsem, doufal, že to tak i zůstane, jen jako hodnotný vzorek do hodinkovnice. Nezůstalo, přibyly k nim další (různobarevné) a v nerezovém provedení se staly mými každodenními průvodci na zápěstí.  :rolleyes:

:lol2: jj taky jsem chtěl jedny a už mam asi 4 kusy. Ale kompletka je vážně super !  :clap:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl bych, že hodně Primek stávalo víc než 500,- Kčs. Sporty I, II, automaty, atd. 

 

Já dostal k narozeninám modré Prim II. Jestli mě paměť neklame, tak stály 600,- Kčs. Ty jsem nosil 24 hodin denně. Několik let, bohužel občas vypadla stěžejka, takže jsem je jednou utopil v rybníce a už nikdy nenašel. 

Ale byly i hodně vysoké ceny v sedmdesátých letech, jako např. 3900,- Kčs za Autavie. Chodil jsem kolem nich mnoho měsíců a koulal na ně za výkladem, než je někdo koupil. Ale byly boží.

 

 

 

post-67425-0-48948200-1562096448_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

PS II Humberto v roce cca 1985 stály 400 Kčs. Menší (dětské) provedení 320 Kčs. 

Já mám někde doklad k zeleným Hubertům za víc, ale nemůžu ho najít. Jen vzpomínám, že je z pozdější doby, tak cena už není asi úplně objektivní. Cenu 400,- Kčs bych v té době určitě akceptoval a asi bych stejně neměl moc na výběr. 

 

Já dostal k narozeninám modré Prim II. Jestli mě paměť neklame, tak stály 600,- Kčs. Ty jsem nosil 24 hodin denně. Několik let, bohužel občas vypadla stěžejka, takže jsem je jednou utopil v rybníce a už nikdy nenašel. 

Ale byly i hodně vysoké ceny v sedmdesátých letech, jako např. 3900,- Kčs za Autavie. Chodil jsem kolem nich mnoho měsíců a koulal na ně za výkladem, než je někdo koupil. Ale byly boží.

Hm, Autávie nám poskočily trochu víc. :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Autávie si tu cenu tak nějak pořád drží. Tehdejší průměrný plat v roce 1980 byl 2000Kčs a pokud to přepočtu, tak by ty hodinky dneska stály 78000kč. Z Primu odolává inflaci maximálně pár modelů jako Diplomat, Sport I a to ještě díky šroubování cen za posledních pár let, může to být i chvilkové pomýlení. Každopádně pokud porovnám průměrné platy tenkrát a dnes, tak to není moc velký progres bohužel. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dle průměrných platů tenkrát (1980, 2665 Kčs)...

Takhle nějak to bylo. Když jsem počátkem r. 1980 přenechal VŠ moudřejším, makal jsem třičtvrtě roku u nás na vsi na pile a jestli si to pamatuju dobře, tolik jsem bral, teda v čistém. A tehdy ještě bývala záloha + dobírka. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to jsi měl pěkný plat. Všichni měli plat tak nějak stejný :) Až na výjimky jako třeba horníky. Ono ale tenkrát o peníze asi moc nešlo, páč stejně v obchodech nic nebylo:) Když už bylo něco pěkného, tak pod pultem. Třeba PSI je dle mého, příkladem podpultového zboží(u nás na dědině to neměl nikdo), kdežto PSII se vyskytuje hojně a běžně (nasekalo se jich statisíce). Kolik mohlo vzniknout PSI netuším, můj odhad je desítky tisíc. 

post-46377-0-40060400-1562147422_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono zjednodušeně se dá říct, že platy postupně rostly a ceny hodinek klesaly - hlavně díky používání levnějších materiálů a levnějších/jednodušších výrobních postupů, no a taky díky konstrukčnímu zjednodušování. Taky se projevily úspory z rozsahu - náklady na vývoj a fixní náklady výroby se rozpustily do většího objemu produkce. Zrovna na příkladu Igen-PS II je to všechno hezky vidět.

 

Nezanedbatelný byl i postoj strany a vlády, která hodinky chtěla mít jako dostupný předmět denní potřeby, ne luxusní zboží pro pár vyvolených.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z Primu odolává inflaci maximálně pár modelů jako Diplomat, Sport I...

 

Igeny jsou trochu smutný případ. Řekl bych, že většinou kopírovaly cenu Diplomatů, dnes tomu tak není. Díky paraxo a polský polofejkům jejich cena tak trochu devalvuje. Lidé co chtějí tyhle asi nejatraktivnější Primky jen na nošení, ne do sbírky a není jich málo, jsou ochotny tento šmuk kupovat a tím klesá poptávka po origo kusech a s tím i jejich cena. (Škoda přeškoda, že tento prostor nevyužil právě Elton) 

 

Edit: Je to jen má úvaha a momentální pocit. 

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To co popisuješ je určitě pravda a tady Elton opravdu zaspal. Stačilo vzkřísit D+S+T Diplomat, Sport, Traktor a dát cenu okolo 12000kč udělat od každého 500ks a nějaká ta kačka by z toho byla. Ovšem to by musel někdo chtít a mít tah na bránu. Eltonu je to jedno, neslyší na volání zákazníka. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...