Přejít na obsah

Opravy a restaurování starých hodin, věžních hodin, zlacení plátkovým zlatem atd.


Doporučené příspěvky

Nechci poučovat, ale základní pravidlo pro výrobu součástek do hodin je volba oceli, kterou lze zakalit. A to z zdůvodu nízkého obsahu uhlíku v 11 110 nelze.

 

vezni hodiny jsou uz vic bezna strojarina nez male hodinky a da se ledacos

 

pises ze se 11 110 neda zakalit, coz je pravda protoze to je bezna automatova ocel (vysoky obsah siry, uhliku rozhodne mene nez 0.3% - vetsinou dodavana za studena tvarena), kde se pozaduje hlavne dobra obrobitelnost a dobre odlamovani trisky

 

to ale neznamena, ze se neda ta ocel zuslechtovat (i doma) - treba nitridovanim nebo cementovanim - obe techniky davaji velmi zadouci vlastnosti - tedy tedy tvrdy povrch s houzevnatym jadrem

 

mimochodem by me zajimalo jak zda si zdejsi "mistri" tu konkretni nastaveno hridel s koncovym cepem spocitali (zajimalo by me z ceho - nevsiml jsem si, ze by zde nekdo uvedl jake jsou tam silove pomery) - tedy konkretne jake jsou momery v miste nastaveni a v miste ulozeni cepu ;-)

 

hazet tady soudama ze se to ulomi jen z par fotek je mirne receno .... :sick01:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 90
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Navíc je to technicky špatně, neboť hřídel je dosti zeslabená na to, že do ní zabírá pérovník. V případě prasklého péra nebo necitlivého natahování to pravděpodobně odejde.

 

cim je zeslabena? pokud jsem si vsiml tak je maximalne malinko stocena na cisty povrch a je na ni nasazen ten novy kus - takze je silnejsi nez byla puvodni hridelka

 

kriticka mista jsou tedy tri - oba koncove cepy (ty tam byly i predtim) a misto kde prechazi pastorek do hridele - pochybuju, ze to mirne liznuti puvodni hridele (aby slo s presahem nalisovat do toho noveho nastaveni) ji v miste prechodu zeslabilo tak aby se nejak zmenily pevnostni pomery - urcite to nebylo navrzeno "na krev"

Upraveno uživatelem RadekCX
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to ale neznamena, ze se neda ta ocel zuslechtovat (i doma) - treba nitridovanim nebo cementovanim - obe techniky davaji velmi zadouci vlastnosti -

 

hazet tady soudama ze se to ulomi jen z par fotek je mirne receno .... :sick01:

 

Tak tedy: dost pochybuju, že dotyčný "hodinář", který ani pořádně neví, z čeho to vytočil, bude nitridovat a cementovat.

 

A omlouvám se za házení soudama (mladická nerozvážnost) a skláním se před tvými technologickými vědomostmi. :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

cim je zeslabena? pokud jsem si vsiml tak je maximalne malinko stocena na cisty povrch a je na ni nasazen ten novy kus - takze je silnejsi nez byla puvodni hridelka

 

kriticka mista jsou tedy tri - oba koncove cepy (ty tam byly i predtim) a misto kde prechazi pastorek do hridele - pochybuju, ze to mirne liznuti puvodni hridele (aby slo s presahem nalisovat do toho noveho nastaveni) ji v miste prechodu zeslabilo tak aby se nejak zmenily pevnostni pomery - urcite to nebylo navrzeno "na krev"

 

Tebe bych si nedovolil poučovat ani náhodou.......
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tedy: dost pochybuju, že dotyčný "hodinář", který ani pořádně neví, z čeho to vytočil, bude nitridovat a cementovat.

 

A omlouvám se za házení soudama (mladická nerozvážnost) a skláním se před tvými technologickými vědomostmi. :smile_anim:

 

Tak vidíš, že když chceš, dokážeš být i docela vtipný :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já jsem sice hodinář s nepatrnou praxí ale rozhodně, podle prostého strojařského citu bych to napasoval až k pastorku. Nebyla by tam ta dráždivá mezera, laik by vůbec nepoznal že je něco jinak. Taky by se to tím zpevnilo když by to bylo opřený čelem. Materiál 11 110 asi nebude úplně to pravý, je to takový "dřevo z jahodovýho pařezu". Ale popravdě řečeno, ony ty původní hřídelky asi nebudou o moc lepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Někdy bývají ty starší materiály lepší jak ty nové,vystárlé bez pnutí a třeba kuté,takže nejsou křehké.Ono není opravit jako opravit.Jsem zastáncem pořádné opravy, na místo nějakého zbastlení,jen aby to bylo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hlazenka je sice špatný, ale dost často používaný termín pro broušenou - nejčastěji automatovou - tyčovinu. Automatovka je špatně, protože čep bude tak měkký, že za chvíli bude nutné ten díl opravit znovu. Kdyby to vytočil z CrV šroubováku nebo klíče, bylo by to mnohem lepší ...

Konstrukce převlečky je špatně, protože vnáší vysoké vrubové namánání v místě těsně před pastorkem-ukončení převlečky, kde průhyb hřídele je velký a po opakovaném lomu pahýlu to už pomalu nebude za co chytit. Když už takto, tak způsobem aby se na jistotu zlomila nová část.

Stejně by mně zajímal postup upínání/vycentrování takové hřídele po takovém nastavení, protože při "ruské" přesnosti minuta za den to je 1/1440, což už je na mikroskop. Dle mého opravárensky nedosažitelné, má-li frézy, měl udělat celou hřídel i s pastorkem znovu.

 

edit - imho opření o pastorek namáhání nezmění, protože to musí být nafest na kulato, takže čelo se vlastně opírat nikdy nebude. Dle mého prostě tloušťka stěny toho nového kusu měla být znatelně menší.

Upraveno uživatelem Rs.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Konstrukce převlečky je špatně, protože vnáší vysoké vrubové namánání v místě těsně před pastorkem-ukončení převlečky, kde průhyb hřídele je velký a po opakovaném lomu pahýlu to už pomalu nebude za co chytit. Když už takto, tak způsobem aby se na jistotu zlomila nová část.

 

ano to lomove misto v miste ukonceni te prevlecky je, ale uplne stejne misto je i v miste kde prechazi pastorek do hridelky - tam ti to nevadi?

 

ta prevlecka by mela byt dorazena az k pastorku - uz jen proto, ze se zmeni povaha namahani z ohybu vice na strih, kde ten tvrdy material vydrzi mnohem vic

 

edit: jinak samozrejme nova hridelka je jiste nejlepsi reseni, ale ani z tohodle bych nemel tezkou hlavu

Upraveno uživatelem RadekCX
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

heleď, oba asi víme, že takové přechody se řeší zápichy různých tvarů. Obecně na přechodu pastorek-hřídel nějaká úprava čela bývá, on taky ten pastorek nebývá uprostřed, ale co nejblíže jednomu z čepů - pokuď se bavíme o Hodinách a ne nějakém produktu místního kováře. A jak praxe evidentně ukázala, k lomu těsně u pastorku nedochází.

Ad doražený k čelu - ano, z hlediska namáhání. Ale ďábel je v přesnosti. Převlečku a pahýl nejsi běžným strojním vybavením schopen vyrobit tak, aby ses vešel alespoň do rozumného izochronismu. Takovým vybavením vyrobíš pouze a jenom novou hřídel v celku i s pastorkem a to na jedno upnutí.

Mistr hodinář o takových věcech přemýšlí a proto takové nastavení čepu prostě neakceptuje.

 

Když se nastavuje zlomený čep, tak pouze a jenom pokuď je k dispozici na pahýlu osazení (zkosení), které se dělá na jedno upnutí s čepem a použije se jako "centrovací důlek" pro upnutí do hrotů. Jinak prostě opravu solidně provést nelze.

 

Další diskuze je zbytečná, protože imho mechano měl pravdu, jenom nevysvětlil proč ...

 

edit - překlep

Upraveno uživatelem Rs.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

heleď, oba asi víme, že takové přechody se řeší zápichy různých tvarů. Obecně na přechodu pastorek-hřídel nějaká úprava čela bývá, on taky ten pastorek nebývá uprostřed, ale co nejblíže jednomu z čepů - pokuď se bavíme o Hodinách a ne nějakém produktu místního kováře. A jak praxe evidentně ukázala, k lomu těsně u pastorku nedochází.

Ad doražený k čelu - ano, z hlediska namáhání. Ale ďábel je v přesnosti. Převlečku a pahýl nejsi běžným strojním vybavením schopen vyrobit tak, aby ses vešel alespoň do rozumného izochronismu. Takovým vybavením vyrobíš pouze a jenom novou hřídel v celku i s pastorkem a to na jedno upnutí.

Mistr hodinář o takových věcech přemýšlí a proto takové nastavení čepu prostě neakceptuje.

 

Když se nastavuje zlomený čep, tak pouze a jenom pokuď je k dispozici na pahýlu osazení (zkosení), které se dělá na jedno upnutí s čepem a použije se jako "centrovací důlek" pro upnutí do hrotů. Jinak prostě opravu solidně provést nelze.

 

Další diskuze je zbytečná, protože imho mechano měl pravdu, jenom nevysvětlil proč ...

 

edit - překlep

 

PROC je dalsi diskuze zbytecna? ja jen nesouhlasil s tim tvrzenim, ze uvedene nastaveni nejak zasadne oslabilo zminenou hridel - coz byla hlavni vyhrada (krome povrchovky) mistra hodinare (o nesouososti nic nepsal)

 

bavime se o konretni oprave - pastorek NEBYL na strane cepu - byl smerem ke stredu hridele - pokud k lomu u pastorku nedochazi neni duvod aby k lomu dochazelo o 2mm vedle na hridelce nekolik cm dlouhe

 

a dalsi moje poznamka - oprava (material, cas) vzdy musi odpovidat cene opravovaneho zarizeni - neco jineho je opravovat kuchynske hodiny za 300Kc a nebo za pendlovky za 100kKc - pokud opravuju hodiny, ktere cele maji zemedelske vule a pro majitele je dulezite aby byly pouze kompletni (i takovy jsou - moji zene staci ze tikaji) - nema asi smysl opravovat jednu hridelku tak aby byla dokonala, kdyz celej zbytek hodin stoji za pendrek - nebo jak myslis, ze se ta jedna nova spickova hridelka projevi na kompletne vychozenych hodinach?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku, jenom profi rozebrání, vyčištění a sestavení náramkového automatu stojí 5kKč (je to sice něco jiného, ale mám exaktní představu o pracnosti). Hodina strojního obrábění 1.5kKč a více.

Je otázkou, jestli prostě bastl tohoto rázu za dejme tomu kolik? lze prezentovat jako slušnou hodinařinu, čímž se mechano živí. A nedivím se mu, že se mu to nelíbí. Ano, pokuď se to vezme tak, že když potřebujete jakkoliv rozchodit cokoliv a je Vám jedno, tak jsem tady, tak proč ne. Ale potom je jednodušší si koupit quartz pohon za pár šupů a neřešit.

Takovéto bastly pravděpodobně nakonec skončí někde v prodeji jako funglovka v bezvadném stavu a méně ostražitý kupec bude skřípat zuby.

 

A to je přesně důvod, proč jsem přišel na chronomag - abych trochu pomohl informacemi. Já nesnáším cechy a podobné věci, zase na druhou stranu je potřeba umět jasně říct, co je hranice. Takto se spravují maximálně tak psací stroje a podobné záležitosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku, jenom profi rozebrání, vyčištění a sestavení náramkového automatu stojí 5kKč (je to sice něco jiného, ale mám exaktní představu o pracnosti). Hodina strojního obrábění 1.5kKč a více.

Je otázkou, jestli prostě bastl tohoto rázu za dejme tomu kolik? lze prezentovat jako slušnou hodinařinu, čímž se mechano živí. A nedivím se mu, že se mu to nelíbí. Ano, pokuď se to vezme tak, že když potřebujete jakkoliv rozchodit cokoliv a je Vám jedno, tak jsem tady, tak proč ne. Ale potom je jednodušší si koupit quartz pohon za pár šupů a neřešit.

Takovéto bastly pravděpodobně nakonec skončí někde v prodeji jako funglovka v bezvadném stavu a méně ostražitý kupec bude skřípat zuby.

 

A to je přesně důvod, proč jsem přišel na chronomag - abych trochu pomohl informacemi. Já nesnáším cechy a podobné věci, zase na druhou stranu je potřeba umět jasně říct, co je hranice. Takto se spravují maximálně tak psací stroje a podobné záležitosti.

 

ja nesnasim jakekoliv kategoricke soudy zvlast vynasene na webovych forech - hlavne pustene po shlednuti tri fotek

 

ani jeden z nas tu opravenou vec nemel v ruce a natoz ji tedy mohl omerit - udelat tu prevlecku tak aby cep bezela v rozumne toleranci lze i bez toho osazeni a soustruzeni v hrotech - ty hodiny nebyly damske naramkovky - maximalne je to o vice ci mene slozitejsim pripravku, meridlech a trpelivosti

 

to ze spravne je vyrobit novou hridel je nejlepsi reseni neni sporu, ale co budes delat kdyz tu frezu na tenhle modul proste mit nebudes? nebo to bude nejaky atyp? stejne nakonec skoncis u nejakeho provizorniho reseni - nevim kolik lidi tady ma frezy na pastorky a kdyz nejake ma tak kolik s tim pokryje modulu a typu ozubeni - prijde mi, ze tady kazdej druhej ma plnou krabici frez

 

ja treba pri soustruzeni zavitu pouzivam svoje nabrousene noze a svoje stoupani - delam oba kusy na stejne masine a stejnym nozem takze mi skvele na sebe sedi - pokud ale nekdo pujde po me a bude chtit udelat ten zavit tak bude mit treba problem - profil zavitu v dire se blbe omeruje ;-)

 

chtel jsem neco jeste napsat - k tomu proc ta reakce pana hodinare - radeji jsem to smazal

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

oprava (material, cas) vzdy musi odpovidat cene opravovaneho zarizeni - neco jineho je opravovat kuchynske hodiny za 300Kc a nebo za pendlovky za 100kKc - pokud opravuju hodiny, ktere cele maji zemedelske vule a pro majitele je dulezite aby byly pouze kompletni (i takovy jsou - moji zene staci ze tikaji) - nema asi smysl opravovat jednu hridelku tak aby byla dokonala, kdyz celej zbytek hodin stoji za pendrek

 

Ty opravuješ hodiny podle toho jakou mají cenu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

- no, ad konkrétní fotka, ono je takové rčení, doufám že nedostanu ban, něco ve smyslu "oko není p..a, oko vidí", můžeš si to odpíchat v Gimpu a namodelovat v nějakém CADu, dojdeš k tomu, že se to zlomí přesně na konci převlečky.

- já kategorické soudy taky nerad, ale opravdu toto bylo za hranicí, jestliže si dotyčný nedal rozumným způobem říct, tak to slízl zcela oprávněně.

- nemám ani jednu frézu, ale je to o soudnosti, že prostě takovou opravu odmítnu. Udělám max. to, co vím že zvládnu ke své spokojenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...