Přejít na obsah

Věčný kalendář


Doporučené příspěvky

Dobrý den!

 

Chtěl bych se vážených členů zeptat, co si myslíte o věčném kalendáři (mechanickém) jako komplikaci?

 

Racionálně nic moc, využití ještě menší než u stopek, buď to člověk musí mít pořád na ruce - a nemůže tedy střídat ostatní hodinky, anebo musí nechat vrtět v natahovači. A když nenosí, tak se musí prát s nastavováním.

 

Ale z hlediska horologického, je to přece jen krásný malý automat :smile_anim: Pokud se tedy nejedná o IWC :smile_anim:

 

Provozuje někdo z tohoto fóra věčný kalendář, podělíte se o osobní postřehy? Touží po něm někdo, po kterém? - Nebo to berete jen jako krásu k podívání se? (Všiml jsem si, že se zde mezi členy nacházejí turbillony, ale o věčném kalendáři se mi podařilo najít maximálně jen diskuse.)

 

Děkuju a dodatečně přeju dobrý rok 2011 :)

 

Edit: gramatika :-(

Upraveno uživatelem stary.pes
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 46
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

No asi to má uspokojit touhu po neustálém vylepšování, je to strašně komlikovaná komplikace :smile_anim: . A tak ten kdo si ji pořídí, musí taky podstoupit ten vopruz s nastavováním.

Odměnou mu potom je nějaký pocit, jinak teda prakticky je to na h...o. Přestupný rok se tam totiž dá přehazovat třeba při příležitosti pravidelného servisu.

Hodinky jsou to ale vzácné, drahé a s potenciálem dobré konzervace hodnoty. Slovy našeho národního puchejře bych řekl: "kdo to má?"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to královská komplikace a něco takového vyrobit není legrace. I proto se jedná o nejdražší hodinky, které vyrábí jen několik málo firem. A pro mě trochu navozují pocit iluze nesmrtelnosti, alespoň pro ty hodinky, které se dá dosáhnout právě jen úpěnlivým natahováním, nebo užíváním vrtiče. Když si někdo koupil IWC Da Vinci, dostal k tomu skleněnou ampulku s náhradním číselným kolem, které se do hodinem má vsadit v roce 2300. Majitel nejen zprovozní věčný kalendář na dalších 200 let, ale má i jedinečnou možnost dýchnout si vzduchu třeba z roku 1990 obsaženém v té ampulce. A jako majitel v roce 2300 vědět, že jednou z největších starostí mých předků až do desáteho kolena bylo udržet ty hodinky v chodu, no, není to povznášející pocit? A co to stálo za ta staletí energie......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tak, pro mě osobně je naprosto nepochopitelná výroba, lépe řečeno vývoj. Oba pánové to myslím vystihli naprosto přesně. Hodinky jsou o čase (což paradoxně na tomto fóru není vůbec k zahození občas připomenout :smile_anim:) a mechanický strojek, který se od sekund, minut a hodin posunul nejen na den atd., ale až k měření let na několik století dopředu bez nutnosti otočit korunkou - fascinující!

 

No a končí to třeba tak :o .

 

Zpátky na zem, pro mě osobně se jako dostupná varianta pokročilejšího kalendáře a chronografu jeví ETA 7751 (Epos, Longines,...).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebude to v roce 2100?

 

Taky mi to vrtá.

 

Z wikipedie:

V námi používaném gregoriánském kalendáři se přestupný den vkládá každý rok, který je dělitelný čtyřmi s výjimkou celých století, která nejsou dělitelná 400 (roky 2000, 2400 jsou přestupné, kdežto 1700, 1800, 1900, 2100 ne). Chyba gregoriánského kalendáře činí 1 den za 2620 let. Kalendář v těchto hodinkách bude fungovat ještě v roce 2700.

 

Čili podle mě je běžný věčný kalendář nutné přenastavit v r. 2400, protože to nastane ta čtyřsetletá vyjímka.

 

Je to tak?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no v roce 2100 se vetsina musi prestelovat jen maloktere to zvladaji a u Da Vinci nevim ale vymenit se to musi az 2300 viz obrazek:

 

post-4253-042855800 1293965513.jpg

 

Za mne je to krasna komplikace a nekdy by jsem ji chtel vlastnit

 

ps. ten 2100 je problemovy prave tim ze neni prestupny ! pokud si to dobre pamatuji stejne tak jako 2200 a 2300 a prave ten 2400 zase prestupny je takze ten je vlastne v pohode

Upraveno uživatelem tyfo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro mě je věčný kalendář něco neuvěřitelného, asi bych ho upřednostnil před tourbillonem, i když ty VC jsou dobré řešení :) Pokud to jednou bude v mých fin. možnostech, moc rád bych jí vlastnil, a to v podobě

. Co se týče mě, já chronograf nepoužívám, ale na datum koukám denně, takže bych tuhle komplikaci využil víc, jak stopky ;)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tuhle komplikaci obdivuju, i když je funkčně vlastně k ničemu. Kdybych měl někdy ambici vlastnit nějaký společenský hodinky, byly by to tyto přeplácaný JLC (věčný kalendář, budík, měsíční fáze):

 

Edit: naštěstí se mi líbí většinou jen divers, tam takový ptákoviny obvykle dovnitř nemontujou :whistling:

post-7874-051378800 1294008577.jpg

Upraveno uživatelem xjr1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý den!

 

Chtěl bych se vážených členů zeptat, co si myslíte o věčném kalendáři (mechanickém) jako komplikaci?

 

Racionálně nic moc, využití ještě menší než u stopek, buď to člověk musí mít pořád na ruce - a nemůže tedy střídat ostatní hodinky, anebo musí nechat vrtět v natahovači. A když nenosí, tak se musí prát s nastavováním.

 

Ale z hlediska horologického, je to přece jen krásný malý automat :smile_anim: Pokud se tedy nejedná o IWC :smile_anim:

 

Provozuje někdo z tohoto fóra věčný kalendář, podělíte se o osobní postřehy? Touží po něm někdo, po kterém? - Nebo to berete jen jako krásu k podívání se? (Všiml jsem si, že se zde mezi členy nacházejí turbillony, ale o věčném kalendáři se mi podařilo najít maximálně jen diskuse.)

 

Děkuju a dodatečně přeju dobrý rok 2011 :)

 

Edit: gramatika :-(

 

no, já tedy jedny IWC Da Vinci mám http://www.iwc.com/collection.html a musím říst že je to pro mě dokonalý stroj. Jediná a drobná vada na kráse je že všechny informace jsou špatně čitelné vyjma času. Ten je ale přece nejdůležitější

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když se tu po čase zase objevilo téma věčného kalendáře. Ono jsou věčné a věčnější. Roční (anualní) ty umí jen krátké a dlouhé měsíce, ale neumí přestupný rok, perpetuální (věčné) ty umí přestupné roky, ale neumí přesně greogoriánský kalendář s přestupnými a nepřestupnými staletními a pak sekulární (překládal bych jako stoleté, ale asi to nemá ustálený český název), které právě ta staletí umí. Tj. většina večných kalendářů ta století neumí. Běžný věčný kalendář je složitý, ale nemusí být až tak strašně složitý :-).

 

Způsobů je řada, celkem jednoduchý je Brocotův, původně do stojacích hodin, z poloviny 19. století, ale obdobné i v kapesních hodinkách (v náramkovch nevím zda je nějaká blízká konstrukce použita). Zde na obrázku varianta Brocotova kalendéře pro kapesní hodinky od A. L. Rawlingse. Ukazuje kalendář na třech číselnících pomocí ručiček. Viz kolečka označená na obrázku A = den v měsíci, B = měsíc, C = den v týdnu. Vačka T se otáčí jednou za 24 hodin a vychyluje hlavní páku OLT doprava (pružina S ji vrací zpět). Páka zapadá do výřezu na kole F. Menší výřezy odpovídají měsícům s 30 dny, hluboké výřezy únoru - ty hlubší 28 dnům, ten jeden mělčí přestupnému roku, tam kde výřez není jsou měsice s 31 dny. Konec té páky je pružný, takže když narazí páka na konec výřezu (nebo když tam výřez není), vačka se protočí pod tím pružným koncem. Kolo F se otočí jednou za 4 roky a na každý měsíc je tedy nastaven příslušný výřez. Na té hlavní páce OLT je postraní páka E, která jednou za těch 24 hodin, o půlnoci, kdy vačka uvolní hlavní páku a ta se tlakem pružiny S vrátí doleva, posune o zub rohatková kolo A, posune se ukazazel dne o den. Na konci měsíce pak zafunguje páka MNP, zabere do ní kolíček M na kole A a posune o zub měsíční kolo B. Na konci měsíce také doběhne pod páku Q kolíček W a páka Q posune o něj kolo A o jeden, dva, tři nebo čtyři dny podle toho jak byla páka OLP daleko napravo tj. do jak hlubokého zářezu zrovna zapadala a tudíž jak brzy (zda již 28., 29., 30. nebo až 31.) ten kolíček zachytila. Ten den nezafunguje ta páka E co to normálně posouvá o jeden zub. Všimněte si, že týdenní kolo C se každý den posune jen o jeden zub, protože jsou ty zuby tak daleko od sebe, že i když je páka OLT v nejhlubším výřezu, nezabere víc než jeden zub. (No je to celé asi trošku složitější, ale takto ve stručnosti).

 

Ve většině věčných kalendářů najdete právě takové "programovací" kolo s výřezy, ale existují i mechanismy bez toho programovacího kola, místo toho mají vačky s různou výstředností.

 

post-3262-015106000 1294011585.gif

 

Co se týká užitečnosti tak si myslím naopak, že to je ta z užitečnějších komplikací, minimálně ten roční kalendář se určit hodí, osobně zapomínám přehazovat datum na konci měsíce.

Upraveno uživatelem dknespl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O praktickém přínosu těžko spekulovat, já kolikrát ani nevím, co je za den, tudíž bych to asi využil, ovšem když už bych si někdy něco takového pořizoval (jakože nejspíš nepořídím :( ), tak jak už tady padlo, jedině tohle.

post-5318-014649900 1294046539.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nekdy predloni IWC dalo tyhle pilotky (v cerne barve) do aukce, nejaka charita. Psali, ze rocni ukazatel tam byl dodan prave kvuli aukci. Tak si tipnu, ze tohle bezna produkce taky nebude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden dostupnej roční kalendář bych si rád snad letos pořídil - MIH Uhr za 5 tisíc SFR.

 

Posted Image

 

Tady je video, na 47 s přeskakuje datum z 30 na 1.

 

jj...ty už tu byly a jsou fajn...jediný co si nejsem jist je ten ciferník...aby nevypadal moc lacině jestli je natištěný (matný bez plastických částí) :worried_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Tada

Docela mě překvapuje, kolik lidí, tady píše, že věčný kalendář je sice pěkná vychytávka, ale že je na nic.

 

Podle mě je to jedna z mála velmi praktických komplikací. Když to máte nastavené a hodinky nosíte, nebo je odkládáte na winder, dovolím si předpokládat, že ten kdo má hodinky s věčným kalendářem má i winder, tak prostě nemáte problém, prostě kdykoliv vidíte jaké je datum bez toho, abyste se o to museli starat. To je praktické.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Docela mě překvapuje, kolik lidí, tady píše, že věčný kalendář je sice pěkná vychytávka, ale že je na nic.

 

Podle mě je to jedna z mála velmi praktických komplikací. Když to máte nastavené a hodinky nosíte, nebo je odkládáte na winder, dovolím si předpokládat, že ten kdo má hodinky s věčným kalendářem má i winder, tak prostě nemáte problém, prostě kdykoliv vidíte jaké je datum bez toho, abyste se o to museli starat. To je praktické.

 

Říká odpůrce datumovky :D
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...