Přejít na obsah

PRIM Orlík 45 l.e.


Jay Doll

Doporučené příspěvky

Vážení,

po delším čekání se na mne konečně usmálo štěstí a z Eltonu mi přišla zásilka se zbrusu novými Prim Orlík, kteréžto jsou téměř dokonalou replikou původních PRIM Orlík z roku 1965. Nedalo mi to a rozhodl jsem se napsat menší recenzi obohacenou o mé vlastní fotečky obou hodinek.

 

Původní PRIM Orlík byly vyrobeny v počtu 300 kusů (v rozporu s původní objednávkou na 600ks) na zakázku armády ČSSR, která potřebovala hodinky jako doplněk výbavy armádních potápěčů. Hodinky měly dát majiteli možnost si nařídit dobu pro ponor či dekompresi za pomocí otočné lunety. Čas bylo pak možné letmým pohledem a i v tmavých vodách lehce přečíst. Z dalších parametrů musely být například vodotěsné do hloubky minimálně 60 metrů, měly být mechanicky odolné, být čitelné ve tmě ze vzdálenosti 30 cm i bez nasvícení, být odolné proti změnám teploty a fungovat spolehlivě mezi -10°C do +45°C. Taktéž měly být odolné proti nárazům a otřesům do hodnoty 8g a mít minimální životnost 5 let při používání a 10 let při skladování. Na základě těchto požadavků se v tehdejší Chronotechně v Novém Městě nad Metují pustili do práce a zanedlouho představili první prototypy hodinek určených k testování. A protože testy dopadly na jedničku, hodinky byly nakonec dodány zákazníkovi ? armádě.

 

Orlíky byly vybaveny strojkem kalibru 50 typ 011 doplněného o nárazuvzdorné uložení setrvačky Incabloc. Byla to rarita a nikdy později se v žádných hodinkách tento strojek už neobjevil. K mazání byl použit speciální olej, který spolehlivě netuhnul až do -15°C a strojek byl uložen v tlumícím kroužku, který taktéž zlepšoval nárazuvzdornost hodinek. Dalšími funkčními prvky hodinek byla otočná luneta s černou vypalovací barvou a natisknutou stupnicí, sklíčko z akrylátu vyráběné pod názvem Umaplex, číselníkem, který byl natřen radioaktivní svítící barvou RSB-3 společně s ručičkami, a neméně důležitým řemenem z měkčeného PVC vybaveným i speciální potápěčskou extenzí ve formě třetího kusu řemenu. Víko hodinek bylo opatřeno výrobním číslem hodinek, ve formátu 65 XXX kdy 65 značí rok a XXX bylo číslo hodinek v pořadí.

 

Podívejte se na fotky původních Orlíků, které se mi podařilo získat na focení a srovnání.

 

post-5465-041886800 1295302552.jpg

 

post-5465-093894600 1295302555.jpg

 

post-5465-021556500 1295302502.jpg

 

Mám dojem, že budu první, koho to napadlo zkusit a publikovat. Budete se divit, ale Prim Orlík i po 45 letech stále svítí :smile_anim: . Bohužel tak málo, že to není viditelné pouhým okem, nicméně kvalitní foťák, vysoká hodnota ISO a dlouhý čas umožňují zviditelnit i jinak okem neviditelné. Takto svítí původní Orlíky:

 

post-5465-031923200 1295302558.jpg

 

 

 

A tímto se dostáváme k remake těchto hodinek, který je nyní vyráběn při příležitosti 45. výročí výroby původních Orlíků. Hodinky měly být co nejvěrnější kopií původních hodinek a takto se k výrobě i přistupovalo. Na první pohled je vidět, že jsou nové Orlíky novější, nemají sešlou barvu a tak nějak více září. Jsou vyrobeny z oceli která je povrchově upravená pískováním aby byla matná stejně jako u původních Orlíků. Jsou vybaveny taktéž strojkem kalibr 50, ovšem z nějakého důvodu (pravděpodobně kvůli úsporám) nemají Incabloc. Sklíčko hodinek je vyrobeno z ?neprůstřelného? plastu, který pravděpodobně bude nahrazen safírem. Číselník není bohužel již radioaktivní, jako tomu bylo u původních Orlíků, ale je natřen klasickou Superluminovou, takže svítí až po nasvícení baterkou. Řemen je na první pohled dosti odlišný od originálu, a to jak vzhledem a rozměry, tak materiálem, kterým je nyní přírodní kaučuk. Dýnko hodinek je po vzoru původních hodinek opatřeno výrobním číslem ve formátu 10 XXX, kdy 10 značí rok 2010 a XXX je číslo od 001 do 045 a značí číslo kusu z limitované edice 45 kousků.

 

post-5465-033000400 1295302488.jpg

 

post-5465-002381100 1295302490.jpg

 

post-5465-062707200 1295302493.jpg

 

post-5465-057872400 1295302499.jpg

 

 

Ze srovnání můžete vidět, jak se oboje hodinky liší. Když nepočítáme řemen, tak vypadají poměrně identicky. Nový model nemá na ciferníku nápis ČSSR a chybí mu i nápis PRIM. Taktéž nápisy ORLÍK a 15 rubínů jsou prohozené.

 

post-5465-081675300 1295302505.jpg

 

post-5465-020537100 1295302511.jpg

 

post-5465-034318100 1295302518.jpg

 

 

 

Ze zadní strany hodinky vypadají prakticky identicky a nelze je téměř odlišit.

 

post-5465-018845200 1295302515.jpg

 

 

Co se mi moc líbí je, že se k tomuto remake dodává i původní návod a záruční list a hodinky jsou distribuovány v krásné krabičce po vzoru původních Orlíků.

 

post-5465-098173300 1295302496.jpg

 

 

Z mých postřehů bych rád uvedl, že nový kaučukový řemen je o poznání příjemnější na ruku než původní PVC. Je měkčí, poddajnější a celkově pohodlnější. I spona je o poznání robustnější oproti původní.

Co do zpracování mne trošku zarazilo, že kvalita 45 l.e. nedosahuje původních Orlíků a v některých detailech se zdá, že původní Orlíky jsou kvalitnější. Jde třeba o barvu na lunetě a podobné maličkosti, někdy ani neviditelné okem (jako např. pocit při otáčení lunety). Z věcí, které nikde nevyčtete, jsem třeba zjistil, že dírky pro stěžejky jsou u nového modelu o něco menší (průměr) a proto jsou stěžejky nepoužitelné na původních Orlíkách. Naopak dobře imitováno je, jak se korunka vrací při natahování hodinek. Taktéž sklíčko je na první pohled jiné, u původních Orlíků je o hodně více vypouklé což je vidět i na optické deformaci číselníku při pohledu ze strany.

 

post-5465-090184000 1295302547.jpg

 

post-5465-061086800 1295302550.jpg

 

Ještě tu mám srovnání luminiscence obou hodinek. Foceno to bylo při stejných parametrech, kdy původní Orlíky byly ponechány radioaktivitě a remake byl nasvícen krátce baterkou. Jak vidíte, intenzita svícení je nesrovnatelně větší u Superluminovy.

 

post-5465-041596800 1295302561.jpg

 

Jaký má smysl pořizovat si limitku 45 l.e.? Podle mě je to celkem vydařená, i když ne úplně do detailu dotažená, kopie původní legendy, která poslouží k reprezentativním účelům i k obyčejné radosti z nošení. Hlavně v případě, že si nechcete zbytečně opotřebovávat vaše původní Orlíky ;) .

 

 

 

Fotky: Jay Doll (neboli já sám)

 

Použité zdroje: brožurka ?PRIM ORLÍK ? československá hodinářská legenda? od Libora Hovorky

 

Web společnosti Elton ? www.prim.cz

 

P.S. Autor měl při psaní hodinek na ruce Orlíky :goof:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 80
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

děkuji za pěknou recenzi, při těch porovnávacích fotkách mě nějak zrak ale táhl neustále k těm starým...jinak samozřejmě gratulace k snad nejvíce diskutovanějším hodinkám v těchto dnech na fóru. Kdo z nás si může pozitivně odpovědět na otázku: ,,máš orlíky?"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil

Asi půjdeš na titulku.:)

 

 

Luminiscenci na původních už jsem kdysi zkoušel i fotil a trochu z nich také vymáčkl. S tím pocitem ze starých a nových máš pravdu, hodně dělá vypouklý plast sklíčka na původních. Škoda, že Elton nemohl na remake použít bochánkové logo Prim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na titulku? :) Rád.

 

Aha, tak to se omlouvám, právě jsem si nepamatoval, že bych někdy viděl fotku lumi původních Orlíků, tak jsem to bral, že to nikdo nezkoušel.

To logo mě osobně taky hodně mrzí, dost tomu chybí. A kolem šestky by mohlo být aspoň napsáno ČR namísto ničeho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za recenzi.

 

O Incablocu se v rámci specifikace limitky Orlík 45 l.e. dost diskutovalo. Prvními zájemci, kteří stáli u zrodu, byl Incabloc vyžadován právě proto, aby nové hodinky byly sklutečně poctou těm originálním. Poctou nejen designovou, ale i technickou.

Závěr byl ten, že Elton by to na cal. 50 nasadit uměl, ale hodinky by to značně (v řádech desetitisíců) prodražilo.

Argumentace proč ho tam nedat (kromě udržení ceny) byla taková, že samotné oroginální Orlíky byly navrženy a testovány bez Incablocu (ten byl nabídnut až jako třešnička nad rámec původní specifikace a armáda to přijala).

 

Mám dotaz. Opravdu je to bulletproof sklo plast? Pak si tuplem nedovedu vysvětlit jeho prasknutí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc fajn recenze, díky.

 

Hodinky nejsou vůbec špatná, líbí se mi a nemožnost použít bochánkové logo Prim chápu, takže by mě až tak nemrzela.

Ale asi by mi vadilo to sklíčko. Tím, že tam nedali to vypouklé, tak docela dost změnili ten jejich originální ksich. Přijde mi to jako velká škoda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super článek a fotky, díky.

 

To s tím Incablokem v původních Orlíkách je opředeno tajemstvím. Jak je možné, že to tenkrát šlo? A dnes ne? Prý se to tam nevejde...? Jedna konspirativní teorie říká, že v původních Orlíkách byly použity strojky LIP nebo jejich části, nebyla však ani potvrzena ani vyvrácena. Už to asi nezjistíme. Bullet-proof sklo (je to plast nebo tvrzené sklo?, já myslím, že sklo) byl sice hezký nápad, ale dal bych přednost plastu stejného tvaru, jako na původních hodinkách. Když je to dobrý i pro JLC.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Incabloku je velká škoda, ale ten jiný tvar skla je prostě špatně. Také nechápu proč není ten pásek řešen alespoň podobně jako ten původní, t.j. tlusté stěžejky a hlavně vyplnění mezery mezi pouzdrem a nožkama. Takovej jednoduchej detail ale který to posouvá mnohem dál. Také řešení původního řemenu z vnitřní strany je na velmi vysoké úrovni, nechápu proč to nejde udělat podobně i dnes. Tyto detaily jsou pro mne natolik důležité, že mi kazí radost z jinak velmi pěkných hodinek, za mě prostě palec dolů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...