Přejít na obsah

rozhodnutí Nejvyššího správního soudu


Doporučené příspěvky

Nevíte něco o tomto:

 

"Nejvyšší správní soud nedávno potvrdil, že statutární zástupci společností, tedy jednatelé či členové představenstev, nesmějí být v těchto podnicích zároveň zaměstnáni na pozicích, jejichž náplň by byla se statutárními posty podobná nebo shodná. :eek: Tedy například ve funkci ředitele. Takový souběh funkcí je přitom ve většině z 350 tisíc českých firem naprosto běžný.

Nejde přitom jen o nemocenskou nebo důchody, ale také o daně (odpočitatelné položky) a platnost smluv, uzavřených tedy neoprávněnými osobami. Stát ovšem ode všech a na vše peníze vesele vybíral a vybírá?"

Zdroj:

http://www.macekvbotach.cz/patecni-glosy-11-2-2011/

 

Pokud by tomu tak bylo, tak např. jednatel s.r.o., který je zároveň v této společnosti zaměstnán posledních 20 let, by byl prakticky bez nároku na jakýkoliv důchod, přestože platil pojištění jako mourovatej. Mohl by si požádat sociálku o vratku pojištění tuším že 3 roky zpátky. :thumbsdown_anim: :yucky:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevíte něco o tomto:

 

"Nejvyšší správní soud nedávno potvrdil, že statutární zástupci společností, tedy jednatelé či členové představenstev, nesmějí být v těchto podnicích zároveň zaměstnáni na pozicích, jejichž náplň by byla se statutárními posty podobná nebo shodná. :eek: Tedy například ve funkci ředitele. Takový souběh funkcí je přitom ve většině z 350 tisíc českých firem naprosto běžný.

Nejde přitom jen o nemocenskou nebo důchody, ale také o daně (odpočitatelné položky) a platnost smluv, uzavřených tedy neoprávněnými osobami. Stát ovšem ode všech a na vše peníze vesele vybíral a vybírá?"

Zdroj:

http://www.macekvbotach.cz/patecni-glosy-11-2-2011/

 

Pokud by tomu tak bylo, tak např. jednatel s.r.o., který je zároveň v této společnosti zaměstnán posledních 20 let, by byl prakticky bez nároku na jakýkoliv důchod, přestože platil pojištění jako mourovatej. Mohl by si požádat sociálku o vratku pojištění tuším že 3 roky zpátky. :thumbsdown_anim: :yucky:

 

Tak je třeba sepsat zpětně smoluva na pozici třeba obchodního zástupce a je to vyřešené. Tím nechci naznačit že to je vpořádku - právě naopak. Měli by jsme se přejmenovat na Absurdistán. Tady se pořád jen vymýšlí jak obrat lidi co dávají práci ostatním místo toho aby se vyřešilo zbytečné rozdávaní peněz flinkům, ciganům a pod.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Absurdistan

 

Podnikatel s mnoha vazbami Oulický postaví v chráněné krajiné oblasti soukromý bazen a tenisový kurt. Místo buldozeru a pokuty a uvedení do původního stavu je tento závěr

 

Stavební úřad v Trmicích na Ústecku nedá pokutu podnikateli Patriku Oulickému za užívání načerno postavených staveb v Moravanech na Ústecku. Vedoucí stavebního odboru Martin Sommer ve čtvrtek ČTK řekl, že úředníkům se při lednové kont role nepodařilo najít dost důkazů, že by Oulický stavby užíval.

 

.Smej se paňáco- znamená to tedy že v lednu nešel Oulický v plavkách do bazenu ani si nepinkal. :sad01_anim:

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Absurdistan

 

Podnikatel s mnoha vazbami Oulický postaví v chráněné krajiné oblasti soukromý bazen a tenisový kurt. Místo buldozeru a pokuty a uvedení do původního stavu je tento závěr

 

Stavební úřad v Trmicích na Ústecku nedá pokutu podnikateli Patriku Oulickému za užívání načerno postavených staveb v Moravanech na Ústecku. Vedoucí stavebního odboru Martin Sommer ve čtvrtek ČTK řekl, že úředníkům se při lednové kont role nepodařilo najít dost důkazů, že by Oulický stavby užíval.

 

.Smej se paňáco- znamená to tedy že v lednu nešel Oulický v plavkách do bazenu ani si nepinkal. :sad01_anim:

 

 

 

No, tohle mě celkem s..e, ale je to prd proti tomu, co se děje tady v Ově. Tady na 100dolní udělají legální prodejnu drog a nikdo s tím nic nezmůže... Drogy se prodávaj jako sběratelské předměty, poradila jim to bývalá soudkyně, která u nich pracuje... Ptám se, kde to žiju? O ulici dál raději budou buzerovat dědu, co jede pro léky do lékarny a zaparkuje, kde nemá a hned mu dají botu... Policajtům před očima vykradou hodinářství, které má být údajně celé chráněno ze všech stran kamerovým systémem. Bojím se, co se bude dít dál. Nemluvě o tom, že už by nejraději zploplatnili i vzduch, co dýcháme. Prý zpoplatnit silnice druhé a třetí třídy - nejlépe i chodík, když po něm půjdem pěšky....

Upraveno uživatelem Peta-Biker
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To nic, v tomhle státu je vše možné ..... nemám nárok na nemocenskou ačkoli platím pojištění:-)

 

Nový návrh úpravy DPH počítá s tím, že kupující ručí za DPH, které prodávající neodvedl státu.

česká správa sociálního zabezpečení na nás dala exekuci, protože jsem zaplatili 13 dní PŘED lhůtou splatnosti (nikoli po splatnosti), vyrzumnění jsme dostali až o tom, že na nás byla exekuce zastavena. (Aspoň nám ušetřili nervy:-)

 

V tomhle zzasraným z...veným bolševickým státě je možné všechno. A tak už jenom věřím, že až v rámci úspor budeme stavět dálnice o 600 mil na km dráž, že aspoň budou vypadat lepší než pražský okruh. Kdyby se ve středověku stavěli dálnice, myslím, že by panovník stavitele pro výstrahu pověsil:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud se vrátím k tématu:

 

Fakt, že statutární orgán nesmí být zároveň na srovnatelné pozici jako zaměstnanec je znám už mnoho let, pouze se teď někdo konečně začal zabývat důsledky. Takže pokud to dnes někoho překvapí, měl by se spíše zamyslet sám nad sebou, popř. nad svým právníkem a daňovým poradcem.

 

IMHO je to naprosto v pořádku. Statutár by měl být společností odměňován za práci ve statutárním orgánu a neměl by požívat ochranu spojenou s pracovním poměrem.

 

Nejde přitom jen o nemocenskou nebo důchody, ale také o daně (odpočitatelné položky) a platnost smluv, uzavřených tedy neoprávněnými osobami. Stát ovšem ode všech a na vše peníze vesele vybíral a vybírá?"

 

 

Na platnost uzavřených smluv to v drtivé většine nemá vliv, protože statutární orgán obecně může jménem společnosti činit jakékoliv úkony. Problém by nastal pouze za situace, pokud by dle vnitřních pravidel společnosti bylo k platnosti smlouvy třeba podpisu dvou nebo více členů statutárního orgánu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Česko se zbláznilo dávno..Mně to přijde, jako když se snažej co nejvíc lidí přimět k emigraci!

edit: ale takovýhle vlákno nepovede nikam jinam než k flame, takže navrhuju včas zamknout, páč "žádná politika" ;)

Upraveno uživatelem Helex
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to chce klid :) takych tu mame aj my.

 

Tu by sa aj bratia Česi mali čo učiť, toto nemá obdobu :sad01_anim: . Namiesto strážneho železničného domčeka zámoček a k tomu rybník. A všetko v ochrannom pásme železníc. Som zvedavý, či naozaj dôjde k asanácii stavby. Bol by to prvý prípad o ktorom viem.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To, že "statutární zástupci (orgány) společností, tedy jednatelé či členové představenstev, nesmějí být v těchto podnicích zároveň zaměstnáni na pozicích, jejichž náplň by byla se statutárními posty podobná nebo shodná" není žádný nový objev, ale fakt potvrzený judikaturou starou jako čert (a čert se dožívá s některých případech i 300 let :) ). Tento judikát pouze říká, že takto sjednané pracovní poměry jsou neplatné. To je jedině dobře, protože do té doby z toho měli všichni p...l a nikdo to nedodržoval, i když se to obecně vědělo. Bylo to mimo jiné výhodně v tom, že zaměstnanec, narozdíl od člena statutárního orgánu, nemusí postupovat s péčí řádného hospodáře a podobně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No to je mazec. Pac napriklad jako jednatel nesmim uzivat sluzebni vozidlo a jako zamestnanec ano...

Takze jestli to dobre chapu, tak teoreticky bych to mel doplatit a dodanit. To uz je fakt na masli, ale pojistny a odvody statu nesmrdej :suicide_anim:

 

Pozor, to je hloupost. KAŽDÝ zaměstnanec, který "služební" vozidlo užívá i pro soukromé účely je povinen zahrnout toto do daně z příjmu jako nepeněžitý příjem. Rozdíl je pouze v tom, jakým způsobem bude zaměstnavatel platit silniční daň. Pokud vozidlo užívá zaměstnanec, bude zaměstnavatel platit silniční daň ve výši tuším 25Kč za den. Pokud vozidlo užívá jednatel, například jako jeden z požitků stanovených ve smlouvě mezi ním a společností či dle stanov společnosti, bude společnost odvádět z vozidla klasickou silniční daň. Silniční daň totiž vždy platí vlastník vozidla, který je zapsán v technickém průkazu. Takže lišit se to bude pouze ve způsobu danění společností, ale pokud si s autem jezdím i na dovolenou, tak je to nepeněžitý příjem zaměstnance i jednatele. Zaměstnanci pouze tento příjem u nás většinou nedaní, protože jim nikdo nedokáže, že zrovna nejsou někde "služebně".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uziti auta pro soukrome ucely me netrapi. Ale ucetni mi tvrdila, ze kdyz s firemnim autem pojedu treba do banky a nebudu jako zamestnanec, nebo na nejakou dohodu nebo tak, tak jen z titulu jednatele ho uzivat nesmim. Stale je to one man show, bo cely SRO jsem jediny jednatel, majitel a do nedavne doby taky zamestnanec.... Je to mozna postaveny na hlavu, ale u spousty zakazniku jako fyzicka jsem vypadal jako nejaky "garazista"..... A tim ze se ze mne stal zaroven zamestnanec ma poreseny zdravotni pojisteni atd.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uziti auta pro soukrome ucely me netrapi. Ale ucetni mi tvrdila, ze kdyz s firemnim autem pojedu treba do banky a nebudu jako zamestnanec, nebo na nejakou dohodu nebo tak, tak jen z titulu jednatele ho uzivat nesmim. Stale je to one man show, bo cely SRO jsem jediny jednatel, majitel a do nedavne doby taky zamestnanec.... Je to mozna postaveny na hlavu, ale u spousty zakazniku jako fyzicka jsem vypadal jako nejaky "garazista"..... A tim ze se ze mne stal zaroven zamestnanec ma poreseny zdravotni pojisteni atd.

 

A co s tím autem tedy můžeš dělat? Mít ho zaparkované na dvoře, platit z něj daň a chodit se na něj dívat? Pokud vozidlo slouží pro podnikatelské účely, tak z něj musíš platit silniční daň. Žádné jiné zákonné omezení se na auto nevztahuje a co se s ním děje pak, je zcela na uvážení majitele auta. Maximálně, jak jsem uvedl již výše, musí zaměstnanci, kteří ho můžou užívat i pro soukromé účely, odvádět tuším 1% z ceny vozu do daně z příjmu fyzických osob jako nepeněžní příjem.

 

Spíš by mě zajímala ta podoba pracovní smlouvy, kterou jsi podepisoval ty, jako jednatel sám se sebou jako zaměstnancem :)

 

EDIT: Každopádně pokud tě to vážně trápí, tak uzavři s jednatele smlouvu o užívání motorového vozidla. Klidně může být bezúplatná.

Upraveno uživatelem Skalamander
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"Spíš by mě zajímala ta podoba pracovní smlouvy, kterou jsi podepisoval ty, jako jednatel sám se sebou jako zaměstnancem :)"

 

Dotaz nebyl na mě, ale pokusím se. Jsem ve stejné situaci - jediný společník v s.r.o., zároveň jednatel a ředitel

(celkem máme 9 zaměstnanců). V pracovní smlouvě mám uvedeno: náplň práce - řízení společnosti kromě činností spadajících do kompetence jednatele.

Pracovní smlouvu samozřejmě podepisuji na jedné straně jako zaměstnavatel a na druhé jako zaměstnanec.

 

Celé je to pitomost. Kdyby jediný společník s.r.o. nemohl být zaměstnancem, musel by stejně být statutárním orgánem (jednatelem, protože "společník" není žádná funkce a nic z ní nevyplývá) a musel by tak stejně podepsat smlouvu sám se sebou, aby se jednatelem stal. Jednatelství nevyplývá automaticky z vlastnictví, jednatel se určuje buď v zakladatelské smlouvě nebo později rozhoduje valná hromada, ale pořád je to ten samý jeden člověk.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co se týká auta - pokud je vozidlo v majetku firmy, jediným kritériem je, zda konkrétní jízda sloužila k vytvoření a udržení příjmu. Kdo řídil, jestli jednatel, společník nebo jeho babička, je úplně jedno. Při event. daňové kontrole je jen třeba prokázat, že tomu tak bylo.

 

Edit: Teď jsem si všiml že JJ už to vysvětlil, a to naprosto perfektn :smile_anim: ě

Upraveno uživatelem Klokan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...