Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

Koule sice mám, ale ne křišťálové :). Když by došlo jen k inflaci, tak je to jedno, resp. by bylo lepší mít hotovost pro nenadálé výdaje, protože ochota banky půjčit (navýšit hypotéku) za stávajících úrokových podmínek bude velmi malá.

 

Ale teoreticky (doufám, že jen teoreticky) se může stát cokoliv, včetně nějakého zdanění nebo jiného krácení vkladů, což by se, pochopitelně netýkalo úvěrů.

 

Pro příklad měnová reforma v 50. letech krátila úvěry 1:5, ale vklady 1:5 až 1:50 (průměr za celou ekonomiku byl 1:10).

 

Osobně bych si určitě nechal prostředky nejméně na 3 měsíční výdaje, možná i na šest. U zbytku bych uvažoval jestli neumořit část hypo, pokud je nemůžeš nyní rozumně utratit (například vrazit do domu, do nějaké opravy či úpravy, která sice není nutná, ale o které stejně dlouhodobě uvažuješ.

 

Teoreticky se může stát cokoli, ale prakticky ne. Je  nemysitelné aby se legislativně krátily vklady.  Jsme  v EU a nejsme  už naštěstí komunistickej  ruskej satelit v padesátých letech.  Pokud inflace o něco vzroste, tak mi selský rozum  říká, že do konce fixace  nemá smysl umořovat hypo, protože jí za mě umořuje právě inflace. Peníze se dají investovat v téhle situaci mnohem lépe. Doba teď není úplně radostná, ale  zase nejsme po válce, nejsou tu statisíce ani milony mrtvých, nejsou tu rozbombarované města, továrny, infrastruktura. Inflace je zatím v rozumných mezích.  Panika není na místě, za dva, tři roky budeme řešit jiný věci. Jinak s hotovostní rezervou i investicí do vlastní nemovitosti, jak píše Patrik, souhlasím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rozumný názor, navíc právě díky tomu, že za dva tři roky budeme řešit jiné věci a situace se vrátí do normálu, je právě nyní vhodná doba investovat peníze do akciových titulů, které mohou udělat velmi dobré zhodnocení, rozhodně se dá očekávat větší než u termínovaných účtů.

Ale diverzifikovat a zainvestovat jen část financí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"Cyber : Teoreticky se může stát cokoli, ale prakticky ne. Je  nemysitelné aby se legislativně krátily vklady.  Jsme  v EU a nejsme  už naštěstí komunistickej  ruskej satelit v padesátých letech. "

No já bych chtěl mít tuhletu jistotu , teda.... :D . Ano, nejsme protektorát SSSR, který už ani neexistuje, ale jsme protektorát  EU, respektive USA. A jak všichni finančně gramotní ví, dolar je alfou a omegou finančního světa a Trump při svém nástupu do funkce zveřejnil 6 bodů, jak hodlá dolar zachránit. A mám obavy, že jede dle scénáře...tudíž, odvolávka na EU je  trochu přáním, než jistotou. Navíc, my nejsme v eurozóne, máme korunu...to je další problém, protože naši měnu může velký hráč zlikvidovat za pár desítek minut. Čili : já jsem ten poslední, kdo by chtěl, aby se znehodnotily vklady, ale že tojeí možné  je asi tak jisté, jako že zítra zase vyjde Slunce. Když to bude potřeba (někomu se hodit), tak se to stane a nikdo z nás s tím nic nenadělá. Takže podle toho bych se zachoval já. Ale nemusíte se mnou souhlasit, samozřejmě :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jde mi o to dostat peníze ze zahraničí, kam se dost dlouho asi nepodivame. Jasné, když je teď výberu v korunách, tak díky kurzu dostanu víc. Jenže mě tak napadlo, jestli je vhodně mít vše v korunách a nebšlo by lepší to držet radši v eurech, ať diverzifikuji riziko. Na druhou stranu, tenhle krach globální ekonomiky muže přinést i pokles eura/dolaru a pak asi zbývá pouze švýcarský frank, snad.

Takže jedná se o tvoje peníze na účtu v bance v jiné zemi. Jestli je to "bezpečná" země, proč je nenechat tam, možná to bude rozumnější, než je "tahat" do ČR. Ty peníze hodláš zde utratit (tedy na něco použit)? Nebo bys ta eura jen dal doma do trezoru.

Kdybys je hodlal utratit, tedy je stejně potřeboval v korunách, tak je nejlepší je směnit přes nějakou devizovku (já mám smlouvu s Easychange, Akcentrou a Fortissimem, jsou i další jako SAB, Divíšek, Citfin, ...) a mít tak co nejmenší ztrátu na kurzu.

 

No a ten euronet teda funguje tak, ze mi převede eura z karty na koruny, ty zpět na eura, která mi dá v hotovosti? A žije z rozdílu nákup/prodej + nevýhodný kurz?

Přesně tak. Do tvé banky pošle informaci, že jsi vybral xy korun (ta je svým méněšvindlkurzem převede na eura), ty svým švindlkurzem převede na eura, která ti vydá. Celkem bys na transakci prodělal asi 10 %. To bys měl výhodnější, kdybys eura poslal do ČR do devizovky, směnil je výhodným kurzem na koruny, ty si poslal na účet, vybral je a ve výhodné směnárně opět eura nakoupil. Zde by se (dle částky) dalo dostat v nákladech i na 1 %.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, kdyby to šlo....peníze jenom přes kartu.... ale kašlu na to, dekuju za odpovědi, za slovy peníze to nejsou....

jo, tohohle jsem si nevyšiml. Taky je můžeš postupně utrácet normálně platbou kartou. Co třeba Curve, funguje jako "proxy", platbu v jakékoliv měně transformuje na měnu karty celkem dobrým kurzem. A umí i cashback, já přes ní dojím jinou kartou - v Penny marketu koupím rohlík a 3000 Kč cashback :D. Kdyžtak mi napiš SZ, můžu ti poslat doporučující kód, oba vyděláme 5 liber :D

 

 

Teoreticky se může stát cokoli, ale prakticky ne. Je  nemysitelné aby se legislativně krátily vklady.  Jsme  v EU a nejsme  už naštěstí komunistickej  ruskej satelit v padesátých letech.  Pokud inflace o něco vzroste, tak mi selský rozum  říká, že do konce fixace  nemá smysl umořovat hypo, protože jí za mě umořuje právě inflace. Peníze se dají investovat v téhle situaci mnohem lépe. Doba teď není úplně radostná, ale  zase nejsme po válce, nejsou tu statisíce ani milony mrtvých, nejsou tu rozbombarované města, továrny, infrastruktura. Inflace je zatím v rozumných mezích.  Panika není na místě, za dva, tři roky budeme řešit jiný věci. Jinak s hotovostní rezervou i investicí do vlastní nemovitosti, jak píše Patrik, souhlasím.

Pamatuješ si ještě na kyperskou krizi?

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/kypr-v-soku-lide-a-firmy-prijdou-o-cast-vkladu-v-bance/r~i:article:774276/

https://www.mesec.cz/clanky/znarodnenim-vkladu-na-kypru-se-prekrocila-cervena-cara-hrozi-neco-takoveho-i-nam/

Jen díky tomu, že Kypřané jsou výrazně horkokrevnější, než my a hrozil skutečně otevřený konflikt, se od toho ustoupilo a 6,6 % zdanění všech vkladů bylo zrušeno (místo toho došlo k až 30 % zdanění vkladů nad 100 000 euro). A to je prosím země v eurozóně, která má menší možnosti, než my, kteří nejsem tolik vázání ECB.

 

Rozumný názor, navíc právě díky tomu, že za dva tři roky budeme řešit jiné věci a situace se vrátí do normálu, je právě nyní vhodná doba investovat peníze do akciových titulů, které mohou udělat velmi dobré zhodnocení, rozhodně se dá očekávat větší než u termínovaných účtů.

Ale diverzifikovat a zainvestovat jen část financí...

No, úplně nejsem příznivcem toho investovat "na dluh" a spoléhat se na to, že to vyjde. Už to zkoušelo hodně lidí a hodně z nich splakalo nad vejdělkem (ale také někteří z nich uspěli).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jo, tohohle jsem si nevyšiml. Taky je můžeš postupně utrácet normálně platbou kartou. Co třeba Curve, funguje jako "proxy", platbu v jakékoliv měně transformuje na měnu karty celkem dobrým kurzem. A umí i cashback, já přes ní dojím jinou kartou - v Penny marketu koupím rohlík a 3000 Kč cashback :D. Kdyžtak mi napiš SZ, můžu ti poslat doporučující kód, oba vyděláme 5 liber :D

 

 

Pamatuješ si ještě na kyperskou krizi?

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/kypr-v-soku-lide-a-firmy-prijdou-o-cast-vkladu-v-bance/r~i:article:774276/

https://www.mesec.cz/clanky/znarodnenim-vkladu-na-kypru-se-prekrocila-cervena-cara-hrozi-neco-takoveho-i-nam/

Jen díky tomu, že Kypřané jsou výrazně horkokrevnější, než my a hrozil skutečně otevřený konflikt, se od toho ustoupilo a 6,6 % zdanění všech vkladů bylo zrušeno (místo toho došlo k až 30 % zdanění vkladů nad 100 000 euro). A to je prosím země v eurozóně, která má menší možnosti, než my, kteří nejsem tolik vázání ECB.

 

No, úplně nejsem příznivcem toho investovat "na dluh" a spoléhat se na to, že to vyjde. Už to zkoušelo hodně lidí a hodně z nich splakalo nad vejdělkem (ale také někteří z nich uspěli).

Kypr pamatuju, ale asi bych nesrovnával Kypr s 110% státním dluhem k poměru HDP kolem let 2012 - 2014, nebo Řecko, kde aktuálně je státní dluh kolem 180% k poměru HDP s Českou republikou. Průměr státního dluhu eurozóny je v současnosti kolem 80% HDP. V ČR i přes Babišovu bonbonieru pro důchodce a stále mohutnější státní aparát, je dluh 33% HDP. Půjde nahoru, to je jasné, ale banky jsou zdravé, a plné peněz, takže se zdanění vkladů v horizontu 3-5 let fakt nebojím. Ekonomika je tak silná, jak je silná hlava každého občana ( myšleno v nadsázce ). Když všichni budou držet cash ve slamníku a bát se toho co bude, tak to ekonomice neprospěje. Když si všichni řeknou, ok přežili jsme to, jedeme dál, tak ty škody tak velký být nemusí.  Věřím ve zdravý rozum.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na Kypru toto opatření už bylo schváleno a jen díky tomu, že se obyvatelé postavili natolik ostře proti, že v případě eskalace hrozilo krveprolití, se od tohoto opatření upustilo (tedy přesněji řečeno bylo přesunuto na vklady nad 100 000 EUR, na které ale dopadlo o to tvrději). Jak myslíš, že by to bylo u nás? Pár lidí by si zademonstrovalo, ale během týdne by se situace uklidnila a lidi by akorát nadávali v diskusích a v hospodách (až je otevřou), nebo si snad myslíš, že by Češi vzali do rukou zbraně a (třeba) zaútočili na budovu parlamentu? 

 

A politicky by to bylo průchozí ještě lépe. Hlavní voličskou základnou ANO jsou důchodci - těm by se dala nějaká úleva (zdanění by se týkalo jen vkladů nad určitou výši, která by byla odstupňována dle věku, případně by došlo na tzv. vázané vklady, které by se uvolňovaly postupně dle dosaženého věku s tím, že po smrti by zbytek vázaného vkladu propadal), takže ti by byli pro, protože zdanění by se týkalo "jen těch hajzlů bohatejch"

 

Jak bych já rád věřil ve zdravý rozum, bohužel výsledky voleb o tom nesvědčí :(. Můžu jen doufat :)

Upraveno uživatelem Patrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, úplně nejsem příznivcem toho investovat "na dluh" a spoléhat se na to, že to vyjde. Už to zkoušelo hodně lidí a hodně z nich splakalo nad vejdělkem (ale také někteří z nich uspěli).

 

Ono jde spíše než investovat "na dluh" o investování "na psychózu", která srazí ceny akcií násobně více než odpovídá momentální realitě (panika a nadšení na trzích vyvolávají neúměrnou volatilitu) a potom, jde-li o instituci, mající silné zázemí, dojde k narovnání cen a to dokáže přinést zisk (neřku-li pokud se podaří realizovat prodej v období nadšení na trhu)...

 

Můj kamarád kdysi, po 11. září, zariskoval a investoval všechny peníze co měli do ERSTE banky, vycházel prý z předpokladu, že takto silná banka a hlavní rakouská banka nemůže zkrachovat, protože by to bylo i politicky neúnosné a stát by ji podržel, po vrácení se trhů do normálu inkasoval zisk  asi 600% a od té doby je za vodou...

Upraveno uživatelem pavča
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Víte, v roce 1947 sis nikoho nenapadlo, ze za rok jim stát vše sebere. Nechci malovat čerta na zeď, ale je třeba se připravovat na různé alternativy. A myslím, ze taková milionářská daň bude mít širokou podporu veřejnosti.... vychází mi z toho bohužel, ze lepší je v Praze vesele popelařit, než mít grunt na krku....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Víte, v roce 1947 sis nikoho nenapadlo, ze za rok jim stát vše sebere. Nechci malovat čerta na zeď, ale je třeba se připravovat na různé alternativy. A myslím, ze taková milionářská daň bude mít širokou podporu veřejnosti.... vychází mi z toho bohužel, ze lepší je v Praze vesele popelařit, než mít grunt na krku....

V roce 1947 bylo  dva roky po nejhorší světové válce. Vážně se tu chcete dokola děsit, co šílenýho přijde? Že bude někdo zdaňovat vklady podle věku? Nebo že bude měnová reforma? Takhle přesně se spouští davová panika. Prostě tenhle sajajt přejde jako jiný sajrajty, a půjde se dál.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já taky předpokládám, že to skončí "jen" vyšší inflací a tedy sjenoměrným znehodnocením vkladů i úvěrů, je to politicky průchodnější. Na Kypru neměli jinou možnost, vzhledem k tomu, že již v tu dobu byli členy měnové unie a nemohli si dělat s měnou, co chtěli, jako to může vláda + ČNB, zejména jestli projde návrh zákona, který umožní ČNB libovolně nakupovat vládní dluhopisy (a tedy de facto neomezeně "tisknout" nové koruny). Ani z toho nadšen nejsem, ale to je asi tak vše, co s tím můžu dělat.

 

Každopádně nějakou formu zdanění majetku (ať už v jakékoliv formě) úplně nevylučuji, zejména pokud se nastaví tak, aby se dotkla malého počtu lidí (=voličů). Ti, kterých se to nedotkne, nebudou proti a naopak část z nich bude cítit určité zadostiučinění, "že konečně došlo na ty bohaté" (přestože ti opravdu bohatí z toho (jako vždy) uniknou a třeba na tom ještě vydělají). Pro Bureše "win-win".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja si ze skoly pamatuju prdlajz.. ale v klasicke recesi jdou ceny dolu, ne? Vždyť to nema kdo kupovat, kdyz na to nikdo nema.. a navíc kazdy skrti zbytky vydaju..

 

Proti tomu leda tak ten kurz eur.. ale tam za jde o to, jestli jsme spis vyvozci nebo dovozci..

Problém je, že školní znalosti recese jsou v současné situaci k ničemu. Tahle situace je úplně nová a nikdo neví jak dlouho tento stav bude trvat ( omezení výroby, omezení cestování, zákaz akci s větším počtem lidí, atd  ). Třeba z oblasti  rezidenčních realit, to je tak, že ceny bytů v developerských projektech plošně dolů nepůjdou, někde už i zdražili ( část developerů má úvěry v Eurech a přijmy z prodeje v korunách, navíc bytů se  příští rok na trh dostane absolutně nejméně, takže předpoklady růstu tu jsou ), některé další věci, jako třeba potraviny, léky, zdravotní pomůcky, alkohol,  už podražily (  zdražuje to komplikace s logistikou, kurs koruny, plus legislativa a současný stav ), další zboží  teprve podraží ( typicky z našeho zájmu - hodinky, také  auta vyrobená mimo ČR, počítače - švýcarký frank, euro, dolar vs koruna ), něco ale  zlevilo a nebo teprve zlevní ( pohoné hmoty, nájmy malých bytů, nájmy komerčních prostor, textil, rekreační aktivity a další ).  Takže jakýkoli ekonom dneska jen věští z křišťálové koule. Proto je hned několik prognóz vývoje, které si ale mnohdy odporují. https://www.wto.org/english/news_e/pres20_e/methodpr855_e.pdf, uvedeny modely V, U, L, ale další variantou je W, ale to dneska nikdo neví.

Upraveno uživatelem Cyber
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale vzdyt ja se nepru.. nikdo nic nevi a stat jsme malej a zavislej... :-)

 

Zatim bych se asi drzel toho, cim tato diskuse zacla.. snizenim uroku CNB a poklesama uroku na sporakach..

 

Moneta zatim drzi.. 1.5%

 

Krok dva, zdali pripadne neco nekoupit (kdo ma z ceho) a do ceho ulozit pripadnou hotovost..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja si ze skoly pamatuju prdlajz.. ale v klasicke recesi jdou ceny dolu, ne? Vždyť to nema kdo kupovat, kdyz na to nikdo nema.. a navíc kazdy skrti zbytky vydaju..

 

Proti tomu leda tak ten kurz eur.. ale tam za jde o to, jestli jsme spis vyvozci nebo dovozci..

Toto platilo v dobách "předkeynesiánských" a hlavně v době pevné hodnoty měny (zlatý standard), příkladem byla velká hospodářská krize ve 30. letech minulého století. Tehdy skutečně platilo, že když jste neměli peníze, tak jste si příslušné zboží nebo služby nemohli dovolit a tedy šly ceny dolů. S tím, jak šly dolů ceny, šly dolů i mzdy, hlavně proto, že to bylo možné.

 

Dnes je situace jiná. 

1. nepružnost mezd směrem dolů - vlivem různých zákonů a regulací není možné bez souhlasu zaměstnanců jim snížit mzdy (jako to udělal třeba Baťa - https://www.mesec.cz/clanky/co-donutilo-batu-zlevnit-boty/ )

2. velmi omezené možnosti propuštění zaměstnanců - třeba u nás to znamená vyplatit minimálně 5 mezd (3 měsíční výpovědní lhůta a 2 měsíční odstupné), u velkých firem, kde působí odborové organizace a mají vyjednané výhodnější podmínky pro zaměstnance to může být i výrazně více. Nelze tedy propustit nadbytečné zaměstnance, stabilizovat firmu a pak postupně opět nabrat. Další faktor, který to omezuje jsou vyšší nároky na vzdělání a praxi. Dělníka u pásu najdete a zaučíte snáze, než odborníka.

3. "díky" nekrytým penězům mohou vlády snáze financovat svoje výdaje a pokud by hrozily vážné společenské dopady, tak si potřebné peníze jednoduše "natiskne". Tím získá prostředky na různé dávky, podpory, dotace,... a tím pádem lidé, kteří nepracují a tedy neprodukují žádné hodnoty, získají prostředky, za které mohou nakupovat. Ale tím, že nic nevyprodukují a přesto spotřebovávají, vznikne nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou a tím vzrostou ceny.

Proto vznikl nový termín - stagflace https://cs.wikipedia.org/wiki/Stagflace . Něco, co by bez státních zásahů nemohlo nastat, naopak s nimi to ani nemůže dopadnout jinak.

 

 

Včera jsem viděl na ČT24 nějaké ekonomy a říkali, že očekávají další pokles inflace do konce roku, kvůli pandemii. Tak teď nevím...

Někde jsem četl celkem trefnou definici, která říká, že "když se inflace upeče, musí se sníst".

 

Otázka tedy je jen kdy. Lze předpokládat, že aktuálně budou mít lidé spíše obavy a ti, kdo nějaké rezervy mají s nimi budou spíše šetřit. Zkrátka to nové auto, co jsem chtěl letos koupit ještě odložím, však nevím, jestli nepřijdu o práci, novou televizi taky oželím a ta oprava střechy taky ještě nějakou dobu počká. Když se k tomu přičtou uzavřené hranice a tedy nemožnost utrácet peníze v zahraničí (a turisté je nebudou utrácet u nás), poptávka znatelně poklesne (třeba konkrétně u mne jsou výdaje za dovolené výraznou součástí mého spotřebního koše, špatně se to odhaduje, protože za cestování utrácím prakticky neustále (tu se zaplatí letenka, tu nějaké ubytování, pronájem auta, rezervuje se vstup do národního parku/na památku), ale odhaduji, že to je více než polovina mých celkových ročních výdajů.

 

Podobně na tom budou podniky, které odloží investice, neboť si nebudou jisty jejich návratností (v očekávání nezvýšení nebo dokonce snížení objemu produkce).

 

Když se tedy sečte pokles výdajů domácností a podniků na jedné straně a porovná se se zvýšením výdajů státu na straně druhé, tak pokud pokles první části bude vyšší (což lze nyní očekávat), než nárůst výdajů druhé, k inflaci nedojde. Tedy ne nyní. Ovšem až se nálada zlepší a lidé a podniky projeví vyšší ochotu k utrácení tak se tato "časově posunutá" inflace projeví. Nedošlo by k tomu jen v případě, kdyby stát nyní napumpované peníze do ekonomiky zase včas stáhl, což ale neočekávám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen tak pro obveselení - dnes mi přišla nová karta od Sberbank - mají docela dobrou akci, 1234 Kč za mobilitu (bohužel tady nemám nárok už jsem byl klientem) a pak každý rok 1234 Kč za věrnost. Tak proč si nový účet nezřídit, když je to zadarmo, ne? :D

 

Tak jsem si udělal foto aktuální sady karet (nějak se mi zatoulala AirBank, tak na obrázku chybí)

post-412-0-03417500-1587015544_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...