Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

před 2 hodinami, geometr napsal:

No, po pravdě mě jejich (ING) odpověď uplně neuspokojila a navíc si myslím, že byla dost obecná, žádná snaha o kvalitní informace. Je mi líto, ale já už nějak nemám důvod tomuhle ústavu důvěřovat. A k Raifce mám odpor vzhledem k minulým zkušenostem s nima. A ještě budu muset zjistit co se dá dělat s ING (NN) penzijním připojištěním, jestli s tim už mužu nějak manipulovat, protože prostě v tuhle partu nějak nemám důvěru už. Prostě jich mám dost, je mi líto.

NN je oddělený subjekt, konec ING se na něj nevztahuje (v této vlně 🙂 )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
V 24. 2. 2021 v 17:27, Patrik napsal:

A co chceš nahradit? Běžný účet retailově nenabízela, spořák byl mrtvý už dávno, možná investice - ale to není můj šálek kávy. 

Spořák do 200 tisíc s 1 % Hello, vyšší částky za 0,5 % u J&T.

Mám nějakou úlitbu na spořáku u ING, část z toho je teda rozdroleno v podílových fondech. Líbilo se mi na té službě, že relativně lehce a rychle byly ty peníze k dispozici, když bylo zrovna třeba.

 

Pravda, už nějakou dobu mě 1% zhodnocení nebavilo, a chtěl jsem to tak jako tak přesunout jinam. Dnešní výzva přechodu k Raifce mě tedy už asi rozhejbala. Tak bych se rovnou zeptal, jakou variantu ke spořícímu účtu bys tedy doporučil, jestli je spořák mrtvý? 

 

Ideálně bych si představoval službu, na které jsou peníze do pár dní k dispozici, s relativně nízkým rizikem a zhodnocením do 4%. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 40 minutami, rolas napsal:

Máte někdo tip na účet, který by byl vhodný pro "rodinný účet"? Jde mi o to, aby tam chodily notifikace zdarma na mobil a zároveň lze mít 2x stejnou kartu, případně lze to přidat na 2 mobilní zařízení. 

 

Z bezplatných účtů (Air, Hello, Creditas, Fio, Moneta, mBank) vypadává Equa, protože neumí kartu pro disponenta.

Já dávám přednost FIO, líbí se mi jejich IB. Každý má svoje vlastní uživatelské jméno + heslo (disponentů může být neomezený počet), takže není omezeno ani na kolika mobilech může být SB instalován. Notifikace na e-mail jsou zdarma, za SMS se platí, rozsah notifikací lze nastavit (všechny, nebo od určité částky nahoru, klidně i na více e-mailů, nebo třeba všechny platby na jeden, + vysoké platby ještě na jiný/případně SMS). Platební karta pro všechny disponenty je zdarma.

Pokud chceš ale skutečně dva spoluvlastníky (ne vlastníka a disponenta) se stejnými právy (hodí se to v případě úmrtí jednoho z vlastníků, kdy účet nezaniká), tak z bezplatných bank to umí jen mBank, z placených myslím Unicredit (tu bych fakt nedoporučil) a nejsem si jist, jestli Raifka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 15. 3. 2021 v 10:52, danbrown napsal:

Mám nějakou úlitbu na spořáku u ING, část z toho je teda rozdroleno v podílových fondech. Líbilo se mi na té službě, že relativně lehce a rychle byly ty peníze k dispozici, když bylo zrovna třeba.

Pravda, už nějakou dobu mě 1% zhodnocení nebavilo, a chtěl jsem to tak jako tak přesunout jinam. Dnešní výzva přechodu k Raifce mě tedy už asi rozhejbala. Tak bych se rovnou zeptal, jakou variantu ke spořícímu účtu bys tedy doporučil, jestli je spořák mrtvý? 

ahoj, tys měl v poslední době opravdu zhodnocení 1%? já totiž asi 0,1%, jestli se nepletu.
Nemyslím si, že by Patrik považoval spořicí účty za mrtvé obecně, snad se to týkalo konkrétně ING. 
Já teda pořád nevím, mám tam podílové fondy, asi to prodám...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1 % bylo na ING jen v rámci akcí pro nové klienty, jinak to snad bylo dlouhodobě 0,5 nebo ještě méně.

Bohužel je to bída, je to bída, 1 % p.a. na aktuálně založitelný produkt není nikde, jen akce pro nové klienty na omezenou dobu několika měsíců (např. Raifka) nebo takový trochu podvod, kdy půlku dáte na spořák s "výhodným" úrokem (klidně i 3 % p.a.) na omezenou dobu (v řádu měsíců) a zbytek na investice. Reálně ten úrok zaplatíte v poplatcích za investice (nabízí KB a ČSOB, Duoprofit a to druhé jméno si teď nevzpomenu)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Potvrzuju co psal Patrik. Jinak taky se me to ukonceni ING tyka (mam tam zpomenutych par tisic na podilovych fondech) a pro klienty co potvrdili ten prechod nabizi na 1 rok sporak prave s tim zminenym 1% urokem (Reiffka). Navic vedeni uctu zdarma a jednorazove 500,- cash pripsanych na ucet.

Vzhledem k obecne nemohoucnosti sporicich uctu (mam Equa, ktera pod klasickou vymluvou covidu zredukovala na nula nula nic) ja osobne ten prechod vyuziju a alespon nejaky “safe money” na ten sporak presunu a zrusim tu Equa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 hodinami, ismit napsal:

ahoj, tys měl v poslední době opravdu zhodnocení 1%? já totiž asi 0,1%, jestli se nepletu.
Nemyslím si, že by Patrik považoval spořicí účty za mrtvé obecně, snad se to týkalo konkrétně ING. 
Já teda pořád nevím, mám tam podílové fondy, asi to prodám...

Hm, to bylo ode mě trochu zavádějící. Zmíněné 1% se vztahovalo na nové úspory a na 3 měsíce v rámci tzv. spořící obálky v rámci "chytrého spoření". Zbytek byl na 0,3%. Jak to tak vidím, tak dočasně to přesunu k Reifce, pak uvidím. 

Díky za odpovědi.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na sporici ucet by podle me mely jit 2 (max 3) mesicni platy jako pohotovostni penize na necekany vydaje, ktery clovek chce mit rychle k dispozici, ale nechce je nechat uplne ladem na uctu.
Pokud jsou dva platy vic nez 300k (v prve rade klobouk dolu), tak bych tam uprimne stejne vic nez tuhle castku nedaval. Ty penize se lip uzijou jinde uz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 5 týdnech...

Byl jsem požádán o radu se společným účtem, říkám, si, že když už jsem se s tím psal, že by se to mohlo ještě někomu hodit:

 

rozdíl mezi společným účtem (dva rovnocenní spolumajitelé) a účtem s disponentem.

To druhé umí asi všechny banky, ale tam narážíme na to, že disponent nebude vždy to samé, co spolumajitel, nemá stejná práva, nemůže třeba účet zrušit a hrozí že po jeho smrti ho notář zablokuje. Sice to není automatické, notáři nedělají svoji práci vždy na 100 %, sám v rodině jsem měl případ, kdy, když se mu o existenci účtu neřeklo, fungoval tento ještě mnoho let, než byl z důvodu prodeje banky zrušen. Zejména v případě, že to bude účet u nějakých obskurdních bank, která běžný člověk ani nezná, je vysoká šance, že se ho dědictví vůbec nedotkne. Také je možné v bance dát instrukce, jak se má účet po smrti nadále chovat, tj. stopnout všechny platby, nebo ponechat alespoň trvalé příkazy, ale nejsem si jist, jak by fungovaly jednorázové příkazy, nebo platby kartou, výběry z bankomatu, atd do ukončení dědického řízení, myslím, že by fungovaly jen ty trvalé příkazy a možná souhlasy s inkasem. Ono šedá je teorie, ale zelený strom života a pokud by notář dal (třeba i nesprávně a proti vůli majitele) příkaz k zablokování účtu, jak by se banka zachovala. Pokud by fungovaly souhlasy s inkasem, byla by to určitá zadní vrátka jak se k zablokovanému účtu dostat, zvolit banku, která umí příkaz k inkasu (z občanských účtů vím jen o FIO) a "vysávat" z účtu peníze přes příkazy k inkasu.

Pak jsou tu účty skutečně rovnocenných majitelů. Vím jen o mBank a snad Unicredit. U mBank je omezení, že tam může mít člověk jen jeden účet na jedno rodné číslo, pokud tam již někdo z budoucích spolumajitelů má svůj privátní účet, tak nemůže být zároveň spolumajitelem jiného účtu. Jinak tam zásadní omezení nevidím, každý bude mít svojí kartu a svoje internetové bankovnictví a prostředky na účtu budou společné. Není ani podmínkou, aby spoluvlastníci byli manželé. Mně sice u mBank dost nevyhovuje jejich IB, ale to je věc vkusu a vzhledem k mizerné nabídce v tomto segmentu celkem akceptovatelné mínus.

O bližší podmínky u Unicredit jsem se nezajímal, to je banka, kterou bych nedoporučil ani největšímu nepříteli. Teď s nimi vedu už druhý spor před finančním arbitrem, první jsem už vyhrál (https://www.mesec.cz/clanky/banka-nechtela-pripsat-bonus-s-financnim-arbitrem-zmenila-nazor/) druhý se už táhne od listopadu minulého roku, banka už dvakrát žádala arbitra o prodloužení lhůty. Faktem je, že i druhý spor se týká bonusů - ono bez nich by ta banka vůbec nedávala smysl. Já vždy říkám, že tahle banka drží pohromadě pomocí žvýkačky, gumičky a lepicí pásky - pamatujete ještě, jak jim po aktualizaci na nové IB všechhno vypadlo na dva týdny? Prostě dva týdny nefungovalo internetové bankovnictví. To se ještě nikomu u nás nikdy nepovedlo (veškeré výpadky byly maximálně několik hodin). Tam bych si důležitý účet nikdy nezřídil.

Suma sumárum, buď založit společný účet u mBank, nebo se domluvit ve vlastní bance, jak by dál postupovala v případě úmrtí majitele (úmrtí disponenta na chod účtu vliv nemá), jaké služby by mohly zůstat zachovány a zkusil se takové potvrzení z nich vylomit písemně. Polovičaté řešení je mít účet na toho, kde je vyšší pravděpodobnost, že bude žít déle a toho druhého jako spolumajitele.

Třetí možností je, mít společný účet jen s minimálním zůstatkem. Na začátku měsíce tam nalít dohodnutou částku ze soukromých účtů obou manželů/partnerů a tu během měsíce vyčerpat. Případná blokace by pak neměla na chod domácnosti významný vliv. Takto to mám já s přítelkyní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dostala se mi do ruky smlouva o poskytnuti hypotecniho uveru s fixni sazbou na 5 let a zaujalo me nasl. ustanoveni. “ V pripade, ze uver bude predcasne splacen v souvislosti s prodejem predmetu financovani nebo nemovitosti slouzici jako jistota a ze doba trvani teto smlouvy bude delsi nez 24 mesicu, ma Banka pravo na nahradu ucelne vynalozenych nakladu, ktere nesmi presahnout 1% z Predcasne splatky, max. Vsak ve vysi Czk 50.000. “

Pro uplnost uvadim, ze v jinych pripadech (prodej do roka, klasicke refi mimo fix) ma Banka pravo na uhradu rozdilu mezi castkou, kterou by Banka ziskala na urocich do konce fixu a castkou, kterou ma Banka moznost na urocich ziskat v pripade uveru poskytnuteho k datu refinancovani do konce puvodni fixace.

Zajimalo by me zda je toto ustanoveni v souladu se spotrebitelskem  uveru. Myslel jsem si, ze od roku 2016, resp. platnosti zakona o spotrebitelskem uveru toto neni mozne.Dekuji za nazory. 
 

vyklad cnb zde:

https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Vyklad-ucelne-vynalozenych-nakladu-vzniklych-v-souvislosti-s-predcasnym-ukoncenim-hypotecniho-uveru-otazky-a-odpovedi
 

Upraveno uživatelem hinkle
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

áno, je to úplne v súlade so ZoS, konkrétne to ustanovenie zmluvy preberá §117 odst. 4

 

k tým spoločným účtom - nevedela to náhodou ešte Raiffka (dvoch spolumajiteľov a nie lien majiteľ+disponent)? Inak úplne súhlasím s nastavením ako píše Patrik - každý z partnerov si drží aj vlastný účet a spoločný účet slúži na úhradu bežných výdajov domácnosti. V tom prípade je takmer bezpredmetné, kto je majiteľom a kto len disponentom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...