Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

před 4 hodinami, cali napsal:

Ak chce clovek poslat USD z ceskeho uctu(myslene v ceskej banke) vedeneho v USD na iny cesky ucet tiez vedeny v USD v inej ceskej banke,.... je mozne ze by sa to prevadzalo na koruny a zase nazad v kurzoch prislusnych bank?

Pokud zadáš platbu v USD a cílový účet je v USD, tak není důvod. 

Samozřejmě to lze, tj. můžeš z USD účtu zadat korunovou platbu, která dojde v korunách a před připsáním na účet ji banka smění zpět, ale nedává to smysl, snad jen u velmi malých plateb, kde se úspora na poplatcích za cizoměnovou platbu převýší ztrátu na kurzu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Upřesním Maro:
Všechny banky v EU musí mít SEPA platby za stejných podmínek, jako vnitrostátní platby, tedy u nás dle tarifu účtu buď zdarma nebo za jednotky korun.
Zásadní podmínkou pro SEPA platbu je, že musí být v eurech (přes to nejede vlak) a musí být v rámci EHP (to je EU + Island, Norsko, Lichtenštejnsko).  Švýcarsko sice do EHP nepatří, ale má s EU uzavřeno řadu bilaterálních dohod a tak myslí, že se to vztahuje i na něj. Pak je SEPA omezena ještě maxiální částkou, bývalo to 50 000 EUR, ale myslím, že to bylo zvýšeno. SEPA je vždy v režimu SHA.

Čistě teoreticky se může k SEPA připojit i banka mimo EHP, kamarád mi říkal, že kdysi poslal SEPA snad do USA, ale na vlastní oči jsem neviděl a je otázkou, jestli si s tím poradí každá česká banka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 1. 2. 2022 v 23:21, Qwuiddo napsal:

Nejak jsem prehledl info, ze se zmenily podminky pro Erste Premier a jelikoz mi tam chodi pouze prijem a nesplnuju podminky pro bilancni sumu, investice atd.. (a ani nemam v planu to tam splnovat), tak mi nauctovaly za leden krasnych 2500 poplatek za vedeni uctu :-).

Mno ucet budu asi rusit, pokud Patrik nema nejaky 'figl'? Ma smysl ten poplatek reklamovat? Asi ne co?
Je nejaka lepsi alternativa nez CSOB Premium?

Diky!

Od dalších dvou kamarádů mám potvrzenou "džentlmenskou dohodu" s osobním bankéřem Erste Premier. Oni posílají nějakou menší částku pravidelně na investice a on neřeší, jestli splňují podmínky obratu a zůstatku. Jeden si vyjednal i zrušení již naúčtovaného poplatku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Docela hodne platim v zahranici a online a ted mi kamarad rikal, ze bych mel platit revolutkou. Popravde nemam sajn jak, i kdyz revolut mam, ale s tim se popasuju. Da se nekde porovnat kurz vs moje RB Mall karta? Ja to onehda vyhodnotil, ze je to idealni kreditk, pac je tam naka vratka (tusim 2%), tak asi nema cenu resit kurz.  Nicmene ted jsem koukal na vypis a zarazilo me, ze treba booking.com mi ukazoval vyrazne nizsi cenu v CZK nez mi strhla Raiffka. Nezkoumal jste to nekdo? Ideal bude zaplatit ve stejny den obema a vyhodnotit si to...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 40 minutami, uff napsal:

Docela hodne platim v zahranici a online a ted mi kamarad rikal, ze bych mel platit revolutkou. Popravde nemam sajn jak, i kdyz revolut mam, ale s tim se popasuju. Da se nekde porovnat kurz vs moje RB Mall karta? Ja to onehda vyhodnotil, ze je to idealni kreditk, pac je tam naka vratka (tusim 2%), tak asi nema cenu resit kurz.  Nicmene ted jsem koukal na vypis a zarazilo me, ze treba booking.com mi ukazoval vyrazne nizsi cenu v CZK nez mi strhla Raiffka. Nezkoumal jste to nekdo? Ideal bude zaplatit ve stejny den obema a vyhodnotit si to...

Revolut má spot-kurz (v případě víkendu s drobným poplatkem - myslím 0.5%). Když se podívám na současný kurz EUR a denní pro RB, tak je rozdíl skoro 4%. Ale pokud neděláš transakce mezi měnami každý den, tak to není tak snadné. Záleží na tom kolik budeš měnit během měsíce. 

(používám revolut už roky, a nyní je to moje primární platební metoda a bankovní účet). 

 

Upraveno uživatelem x591
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A protože se mi nechce jít spát - tak příklad. Teď jsem udělal 2 stejné transakce - 1 RB a druhá revolut v USD. RB účtovala 21.992 CZK a 21.313. tj. 3.08% rozdíl ve prospěch Revolut.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, uff napsal:

Docela hodne platim v zahranici a online a ted mi kamarad rikal, ze bych mel platit revolutkou. Popravde nemam sajn jak, i kdyz revolut mam, ale s tim se popasuju. Da se nekde porovnat kurz vs moje RB Mall karta? Ja to onehda vyhodnotil, ze je to idealni kreditk, pac je tam naka vratka (tusim 2%), tak asi nema cenu resit kurz.  Nicmene ted jsem koukal na vypis a zarazilo me, ze treba booking.com mi ukazoval vyrazne nizsi cenu v CZK nez mi strhla Raiffka. Nezkoumal jste to nekdo? Ideal bude zaplatit ve stejny den obema a vyhodnotit si to...

Raifka má mimořádně nevýhodné kurzy, navíc si účtuje ještě poplatek za platbu v cizí měně, celkově se tak pro použití v zahraniční mimořádně nehodí. A ještě to má v ceníku napsané tak debilně, že někteří klienti si myslí, že při platbě kartou se účtuje středový kurz. Ne, účtuje se deviza-prodej + poplatek ze středového kurzu. Dle mého názoru je to takto zmatečně napsáno v ceníku úmyslně, právě kvůli "zmatení nepřítele".

Co se týče Bookingu, ten ukazuje nějaký vymyšlený (středový, dle Google, ...) kurz a přepočet je jen "orientační", myslím, že to je napsané někde v podmínkách, reálně je z karty strčena částka dle požadavku hotelu. Tj. i když v případě např. platby 100 EUR ukáže Revolut např. 2500 Kč, reálně se bude platit 100 EUR, ať už stržením z karty nebo hotově hotelu. Ten přepočet je jen pro orientaci pro ty, kteří si neumí/nechtějí představit, kolik vlastně zaplatí, když je částka uvedena v jiné, než jejich domácí měně.

Na druhou stranu trošku "zchladím vášně" u Revolutu. Také ho mám a občas používám (i když většinou ve specifických situacích), tu a tam si udělám i takový soukromý test: https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&p=12402232&style=default

Revolut má spoustu větších či menších pastí. Jednak stále provádí drobné změny v podmínkách, poslední byly asi tyto - https://www.mesec.cz/clanky/revolut-meni-od-rijna-2021-podminky-prehled-zmen/. To způsobuje, že bezplatný tarif je stále méně použitelný (omezení celkové směny za měsíc 25 000 Kč, omezení částky pro výběr z bankomatu 4500 Kč a tuším i jejich počtu za měsíc, nově se při obnově účtuje poplatek 5 liber za zaslání karty,...)https://www.mesec.cz/clanky/kolik-stoji-revolut-a-jak-na-nej-posilat-penize/

zkrátka dělá vše proto, aby ,základní bezplatný tarif lidé převedli na nějaký ten vyšší. K tomu je třeba připočítat špatně udělané AML, což často vede k blokaci účtů, kdy je pak jediná komunikace s bankou před chat v aplikaci a odblokování v některých případech trvá i měsíce. Takže určitě ne s sebou jako jedinou kartu, ani tam nenechávat příliš velké zůstatky.e 

Další velký (a asi největší) háček jsou kurzové přirážky 0,5 až 2 % (dle měny) pro směnu o víkendech a britských státních svátcích (vzhledem k tomu, že málokdo je zná, může se mu stát, že zaplatí/smění zrovna "v blbý den"). Já třeba cestuji hlavně o víkendech, resp. do zahraničí přiletím už o víkendu, kdy potřebuji hodně platit a vybírat z bankomatů (autopůjčovna, hotel,...), tj. je pro mne tato překážka mimořádnou překážkou. Částečně to jde obejít směnou předem, tj. vytvoření měnové složky a převést na ní peníze třeba před odletem, ale nejde to pro všechny měny (např. to neumí pro ukrajinské hřivny).

Bohužel Revolut teď vyplácí velmi vysoké částky za získání nového klienta (tuším aktuálně 1350 Kč) a tak jsou diskuse (hlavně ty mimo téma financí, kde to lidé neznají) plné nepřesných až úplně lživých informací (třeba jsem se dočetl, že s Revolutem jsou zdarma návštěvy letištních salonků), jen aby si "oběť" kartu zřídila.

Revolut je něco jako oheň. Dobrý sluha, zlý pán. Poučenému uživateli poskytne dobrou službu, pro nepoučeného je lepší třeba kreditka Hello, která má obdobné kurzy (škoda, že už nevrací to 1 % ze všech plateb, to vycházela vždy lépe než Revolut) a nemá ty pasti. A na výběry z bankomatu asi mBank Svět, o 0,4 % horší než Hello, ale pořád nadprůměrně dobrá ve srovnání s ostatními bankami.

 

 

rb.png

HB.png

Upraveno uživatelem Patrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a ještě jedna věc. V případě sporu s českou bankou se můžete obrátit na finančního arbitra. Já jsem tedy poněkud "nestandardní klient", ale mám za sebou už 6 sporů (všechny dopadly pro mne vítězně, resp. uzavřením dohody s bankou). V případě sporu s Revolutem bude pravděpodobně nutno řešit v Litvě, na což se při bagatelní částce nejspíše každý vyprdne (a Revolut na to bude spoléhat).
Třeba jeden z mých sporů před arbitrem byl, že mi obchodník v Irsku (teď si nejsem jist, jestli v "irském Irsku" nebo "Severním Irsku") zaúčtoval platbu s DCC (normálně to odsouhlasil sám až poté, co jsem zadal PIN a terminál mu předal). A šlo o docela velkou částku - ubytování a večeře pro 3 lidi. Kdybych platil Revolutem, mám Smolíka Pacholíka...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to jak píše Patrik. Revolut v základní/bezplatné verzi je nutné trochu hlídat. Nadruhou stranu ty kurzy jsou pořád hodně dobré oproti konkurenci i při překročení jejich směnných limitů a zpoplatnění. Je potřeba se naučit neměnit o víkendu. Vyhovuje mi nastavení limitních kurzů pro směnu. Řeším hlavně USD a polské zlotky, když jde kurz dolů, tak si nastavím za kolik chci vyměnit a hotovo.

Platby přes IBAN jsou taky v pohodě, hodně jsem teď platil stavební materiál do Polska nebo hodinky na Slovensko v EUR a chodí to rychle. Když bydlíš na polské hranici jako já, tak ti Revolut ušetří hromadu peněz. Začlo to plínkama před 7 lety a dneska už v podstatě nakupuju od stavebního materiálu přes potraviny a naftu až po nákupy na Allegru. Ty ceny s dobrým kurzem na Revolutu, byly zajímavé i před tím jejich snížením DPH.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nepopírám, že Revolut má dobré kurzy, jen, že srovnatelné (někdy i lepší) kurzy je možné (bez zmíněných problémů) získat na kartách, které používají čistý kurz karetní společnosti (aktuálně vím jen o kreditkách (pozor debetky mají jiný kurz) Hello a pak debetky k eurovému účtu Unicredit, ale s Unicredit opatrně, já s nimi měl 3 spory před arbitrem a i když jsem je všechny vyhrál, nezkušennému bych tuto banku fakt nedoporučil - navíc po druhém vítězství mi vypověděla účet :D). A není třeba řešit, jestli zrovna není v Británii svátek :). Dále je potřeba počítat s 5 librovým poplatkem za obnovu karty (možná i za vydání úplně nové, tím si nejsem jist).

Samozřejmě Hello má jiné háčky, třeba je tam poplatek za vedení karty (39-69 korun dle typu karty, má hodně cobrandovek, atd), kterému se ale lze vyhnout. Oficiálně, když není karta daný měsíc použita, neoficiálně když se do posledního pracovního dne v měsíci splatí (nebo "přebije" do plusu).

Srovnání kurzů obou karet je komplikovanější v tom, že Revolut zaúčtuje platbu okamžitě, tj. aktuálním kurzem (proto ten příplatek o víkendu), kdežto Hello (tak jako většina bank, výjimkou je v tomto např. Air Bank) až ke dni zúčtování, což je obvykle 1-2 pracovní dny po platbě. Mezitím dojde k pohybu kurzu, lze na tom vydělat i prodělat. Každopádně dnes brzy ráno jsem Hello kartou zaplatil, tak až mi to banka zaúčtuje, napíšu, jaký jsem dostal kurz, nicméně poměr kurzu na Hello a Revolut lze odvodit z mého předchozího příspěvku, kde jsem dělal pokusy na Ukrajině (tak dokonce vycházela Revolutka hůře ve všech dnech použití (tedy i mimo víkendy), ale Revolut tak nějak obecně nemá rád UAH, na víkend je má zařazen do měn s nejvyšší přirážkou, tj. 2 %). Když jsem se teď díval na kurz Revolutu, tak mi to ukazovalo 1 Kč = 0,0409 EUR, tj. euro za 24,45 (opět, ráno mohl být kurz o něco jiný, u Revolutu záleží i na hodině platby).

U Hello bych doporučil cobrandovku Mototechna (mně ji nedají, už mám Hello karty tři), která dává 4 % z nákupů u čerpacích stanic (tuším max 500 Kč měsíčně), mělo by to platit i v zahraničí (tj. tankování v Polsku by teď bylo ještě o kus výhodnější). Revolutku zase dobíjím tzv. Transparentní kreditní kartou od České spořitelny, která mi dává 1 % z plateb na Internetu max. 350 Kč, což platby Revolutkou opět zlevňuje - zde si myslím, že je cesta a důvod, proč si Revolutu zřídit, na standardní použití bych ji fakt nedoporučil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pozor u těch bankovních převodů z Revolutu, třeba český účet Revolut zrušil, takže korunové platby nyní chodí z Rakouska, což může generovat na účtu příjemce poplatky - https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&t=1239073&st=0&sk=t&sd=a&start=4350. Aby něco takového nepostihlo i účet v Polsku.

Já do Polska platím přes devizovku Fortissimo (devizy.cz), kurz není úplně nejlepší, zejména u malých částek, nicméně v nejhorším případě odpovídá bankám, spíše je ale o něco lepší (odvíjí se dle částky, já ale většinou platím opravdu velmi drobné částky).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 2. 2022 v 12:12, Pepino777 napsal:

Brý den,

 

jen se v rychlosti zeptám.

Chceme zakládat doplňkové penzijní spoření. Jsou produkty, které svými výhodami nějak výrazně převyšují ostatní na trhu, nebo je to vše stejné? Vím, že některé banky dají bonus 1000kč, ale tím to asi končí.

Děkuji.

Dnes vyšel na Měšci článek o penzijních fondech

https://www.mesec.cz/clanky/jak-je-mozne-ze-je-jste-v-minusu-zlobi-se-stradatele-na-penzijni-fondy/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čistý kurs MasterCard mají taky kreditky Miles and more od Patrikovy neoblíbené UniCredit. Mají některá specifika, např. oddělené limity pro internetové transakce 3D secure a Mo/To, což někdy může komplikovat život. A z nějakého důvodu nejsou bezkontaktní. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, sery.vlk napsal:

Čistý kurs MasterCard mají taky kreditky Miles and more od Patrikovy neoblíbené UniCredit. Mají některá specifika, např. oddělené limity pro internetové transakce 3D secure a Mo/To, což někdy může komplikovat život. A z nějakého důvodu nejsou bezkontaktní. 

 

Jo, máš pravdu, nebyl jsem si jist, jestli to UCB už nezměnila. Tuhle kreditku mi taky vypověděla, mnohem dříve, než následně účet. 

Tahle banka se tak nějak chová jako v Cimrmannovi - "otevře si hospodu a pak se jí nelíbí, když tam chodí lidi" :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, Patriku, při vší úctě, při Tvém lovu výhod pomocí posílání dobírek sám sobě, jen abys vyrobil (umělý) obrat na kreditní kartě, když tu dobírku od sebe sama svojí kreditkou zaplatíš, to je jako bys přišel do hospody, poručil si 10 prázdných půllitrů, sedl ke stolu, vytáhl jednoho lahváče a celý večer to jedno pivo přeléval z půllitru do půllitru. Takového hosta sotva někdo bude chtít, že... zde ten příměr s Cimrmany hodně kulhá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, sery.vlk napsal:

No, Patriku, při vší úctě, při Tvém lovu výhod pomocí posílání dobírek sám sobě, jen abys vyrobil (umělý) obrat na kreditní kartě, když tu dobírku od sebe sama svojí kreditkou zaplatíš, to je jako bys přišel do hospody, poručil si 10 prázdných půllitrů, sedl ke stolu, vytáhl jednoho lahváče a celý večer to jedno pivo přeléval z půllitru do půllitru. Takového hosta sotva někdo bude chtít, že... zde ten příměr s Cimrmany hodně kulhá.

No, já mám letité zkušenosti konkrétně s UCB (a nakonec to nedopadlo vůbec dobře a ta banka nedopadne vůbec dobře také, ale to je jiná věc) a Patrika bych se zastal v tom, že pokud ti firma něco nabízí jako svůj produkt, tak tě potom nemůže trestat za to, že ten produkt využiješ...to je opravdu jak Cimrman. To, jakým způsobem to kdo využívá (a já jsem teda lempl na všechny slevy a nabídky, tak to nikdy nedělám a dělat nebudu), to je jaksi věc druhá, nicméně nezaznamenal jsem nikde, že by Patrik jakkoliv porušil podmínky čerpání nějakých nabídek a výhod. Takže potom jeho následné trestání za využití nabízené služby dle nastavených pravidel nabzejícího, jaksi nedává smysl, ba řekl bych, že právě naopak.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...