Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

před 48 minutami, Zmizík napsal:

Mám takovej hloupej dotaz, nejspíš na Guru Patrika: Můžu založit termínovanej vklad, třeba na měsíc, a třeba den potom ho vypovědět? A takhle to točit furt dokola? Jde mi o relativní dostupnost peněz. Díkes.

Dle podmínek banky. U většiny je možné za pokutu (např. 1 % z vkladu) nebo za ztrátu úroku. Kamarád zrovna ruší u Creditas. Ale už jsem se setkal (bohužel nevím u které to bylo banky) s tím, že vypovědět nešel (samozřejmě dohodou jde všechno). Případně teď jsem viděl reklamu na termíňák, kde bylo možné vybrat 25 % vkladu bez sankcí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Patrik napsal:

Dle podmínek banky. U většiny je možné za pokutu (např. 1 % z vkladu) nebo za ztrátu úroku. Kamarád zrovna ruší u Creditas. Ale už jsem se setkal (bohužel nevím u které to bylo banky) s tím, že vypovědět nešel (samozřejmě dohodou jde všechno). Případně teď jsem viděl reklamu na termíňák, kde bylo možné vybrat 25 % vkladu bez sankcí.

Nevím, jestli si rozumíme. Já to myslel tak, že konkrétní termínovanej vklad je na měsíc. Já ho teda založím, a den na to ho vypovím - prachy bych teda měl mít za cca 30 dnů. A třicátej první den ho s těma samejma prachama + úrokem z nich založím znovu. Takže když to budu točit např. od prvního dne v měsíci, tak třeba patnáctej den v tom samým měsíci budu vědět, že za dalších patnáct dní můžu mít bankovky k dispozici. Podle mě na tom není co řešit ale rači se ptám, no....

Upraveno uživatelem Zmizík
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Točiť termiňáky, resp. obdobné vkladové produkty podla popísaného scenára je úplne bežný jav a nieje s tým žiadny problém. Často sa to kvoli lepším sadzbám robí aj na termíňákoch na dlhšie obdobie, tj napríklad každý mesiac založíš ročný terminovaný vklad a ďalší rok vieš, že v prípade potreby máš každý mesiac volný cash, za ktorý buď založíš ďalší vklad alebo ho použiješ inde. 

Inak terminovaný vklad je v podstate zmluva na dobu určitú, ktorú by teoreticky nemalo byť možné ukončiť predčasne. V praxi to úplne prešlapané neni a vačšinou každá banka za nejakú sankciu (úroky a prípadne časť istiny) umožňuje predčasné ukončenie. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zmizík: asi tu mícháme termínovaný vklad a vklad s výpovědní lhůtou. Termínovaný vklad je uzavřený na určité období a po jeho konci buď končí (prostředky jsou převedeny např. na běžný účet, případně zůstávají neúročené) nebo je tzv. revolvingový, tj. po uplynutí období se opětovně uzavře za sazbu, která bude v tu dobu aktuální. Na termínovaný vklad nelze "přivkládat" během jeho trvání, na vklad s výpovědní lhůtou ano. Termínovaný vklad má sazbu pevnou (tedy např. 4 % p.a.) nebo variabilní (např. PRIBOR + 1 %), každopádně nějakým způsobem mimo kontrolu banky určenou. Vklad s výpovědní lhůtou má sazbu vyhlašovanou (tedy zcela na libovůli banky), což může přinášet různá negativa, např. máte vklad s roční výpovědní lhůtou a banka najednou razantně sníží úrok. A vy vybíráte mezi dvěma zly - rok "trpět" nižší úrokovou sazbu, nebo přistoupit na sankci, vklad vybrat okamžitě (či ve zkrácené lhůtě) a uložit jinam za výhodnějších podmínek.

Už jsem se u revolvingových termíňáků setkal snad se všemi možnými řešeními, kdy na výběr vkladu byl jen jeden konkrétní den (zejména u krátkodobých, např. týdenních termíňáků), nebo několik dní, týden, měsíc (u střednědobých a dlouhodobých), nebo musela být banka informována před datem obratu, pokud vkladatel neměl o obnovu zájem.

Obdobně to je u vkladů s výpovědní lhůtou. Například jsem se setkal s tím, že po uplynutí lhůty byl vklad nějakou dobu (týden, měsíc) "otevřený" a bylo možno vypovězenou částku vybrat, ale po tu dobu nebyla tato částka úročena. Na vkladu s výpovědní lhůtou může být (opět dle podmínek banky) i více jež jedna běžící výpověď.

Máme smluvní volnost a banka si může podmínky sestavit jak uzná za vhodné.

Velmi neobvyklý produkt měla banka Wüstenrot. Šlo o spořící účet bez výpovědní lhůty. Za úrokovou prémii bylo možné vklad zafixovat. Tj. např. spořák s úrokem 3 % p.a. Vy jste si část zafixovali, např. na rok za bonus 1,5 % p.a. Pokud jste vklad dodrželi, dostali jste celkem 4,5 %, pokud jste peníze potřebovali, mohli jste využít zkrácenou výpovědní lhůtu (tuším 1-3 dny) a přišli jste o úrokový bonus, ale základní úrok jste dostali. To jsem tehdy dělal to, že jsem po malých částkách udělal několik fixací, abych v případě potřeby např. 20 000 Kč nemusel rušit (a obětovat prémii) vklad v hodnotě například 1 milion. Takže jsem měl uzavřeno několik fixací na různé částky s různou délkou fixace. Tady ale Wüstenrot udělala na klienty neuvěřitelný "výdrb". Nejdříve nabídla velmi atraktivní prémii za delší fixaci (tuším rok), aby následně výrazně snížila základní úrokovou sazbu. Konkrétní úroky si nepamatuji, ale řekněme, že to bylo nějak takto:
Základní úroková sazba 3 %, prémie za fixaci 1,5 %. Tedy celková sazba 4,5 % při "jako že ročním termíňáku. Po nějaké době (několik měsíců) ale banka snížila (vyhlašovanou) sazbu pro spořák z 3 % na 0,5 %. A teď babo raď. Máte roční "termíňák", kdy půl roku máte za sebou s novou sazbou místo 2 % (0,5 + 1,5) míso původních 4,5 % (3 + 1,5). Zrušíte ho (a přijdete o prémii 1,5 za první půlrok) nebo ho necháte (a budete mít peníze půl roku úročené jen 2 % p.a.)

Upraveno uživatelem Patrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Omlouvám se, pokud se to tu řešilo, ale mám problém s posláním peněz z mého Revolut účtu na můj bankovní účet u Č. Spořitelny.

Kontroloval jsem IBAN a všechno a peníze před 2 dny odešly z Revolutu a na ČS stále nejsou, naopak převody do německé banky byly otázkou okamžiku. Je to normální?

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, řeší se to na finexpert foru ve vlákně revolut. Pokud jsou to zatím jen 2 dny, je to ok. Mě to přišlo čtvrtý den, ale může to trvat i déle viz níže....

image.png.10aae6df62d16220819993f4a4b83930.png

https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&t=1239073&st=0&sk=t&sd=a&start=4710

Upraveno uživatelem Pepino777
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohužel ano. Zatímco SEPA platby odesílá Revolut ze svých účtů, platby v CZK posílá přes zprostředkovatele (nejčastěji Vitesse), který je odesílá dávkově a některé týdny prostě "zapomene" - https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?style=6&f=316&t=1239073&st=0&sk=t&sd=a&start=4755

Zrovna jsem o tom psal v této diskusi: https://forum.root.cz/index.php?topic=26078.15

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 minutami, Andrew napsal:

Omlouvám se, pokud se to tu řešilo, ale mám problém s posláním peněz z mého Revolut účtu na můj bankovní účet u Č. Spořitelny.

Kontroloval jsem IBAN a všechno a peníze před 2 dny odešly z Revolutu a na ČS stále nejsou, naopak převody do německé banky byly otázkou okamžiku. Je to normální?

Díky

Bohužel to teď vázne - poslední převod z 16. 3. přišel na Moneta účet až 22. 3. Takže vydrž. Bohužel z ničeho nic mi teď vázne i převod EUR z Revolut do DE banky. Takže preventivně Revolut omezuji a dívám se jak Revolut omezit dlouhodobě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čau, to mě taky, ale nepochopil jsem, co to pro mě znamená. Využívám jejich produkty jak spořící plus, tak ten spořící 1M a o těch tam taky byla zmínka. Jen po přečtení tě hrozné spousty písmenek z nových stanov, jsem byl úplně blbej a nic nepochopil. Týká se to tedy nějak zásadně normálního člověka zaměstnaného, pracujícího v modrákách a myjicího se solvinou? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak už mi to taky do emailu dorazilo.

 

Změny budou účinné od 1. 6. 2022, s výjimkou některých ustanovení obchodních podmínek k platebním kartám souvisejících se zavedením nového produktu Cizoměnová karta, která měníme s účinností již od 1. 5. 2022.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hello u některých kreditních karet začala účtovat úroky v bezúročném období. Tedy je to taková "šedá zóna", týká se to speciálních transakcí, jako bankovní převod z karty, dobíjení Revolut nebo platby přes Curve. I když je to v soudladu s podmínkami, roky platila "chyba v systému", kdy při splacení ten samý měsíc nebyl úrok naúčtován, ani nebyl naúčtován poplatek za rezervaci zdrojů. 

Takže s praxí "prvního vycucnu kreditku, dám peníze na spořák a posledního kreditku vrátím" je utrum.

Bohužel, jak je u Hello zvykem, týká se to jen některých karet (mám tři, a stalo se mi to jen na jedné). Takže milovníci adrenalinu to můžou zkoušet dál.

https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&t=1258394&st=0&sk=t&sd=a&start=6705

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 24. 3. 2022 v 10:21, Andrew napsal:

Omlouvám se, pokud se to tu řešilo, ale mám problém s posláním peněz z mého Revolut účtu na můj bankovní účet u Č. Spořitelny.

Kontroloval jsem IBAN a všechno a peníze před 2 dny odešly z Revolutu a na ČS stále nejsou, naopak převody do německé banky byly otázkou okamžiku. Je to normální?

Díky

Pamatuji si, že tehdy jsem jako test poslal 1000CZK a přišlo to hned, tak pak jsem zaslal 30000CZK a trvalo to týden :). Jinak co se týče posílání SEPA plateb do zahraničí přes Revolut, tak s tím mám dobré zkušenosti. 

Nicméně na převody EUR/USD jsem si udělal účet u Monety a jejich směnárna nabízí mnohdy lepší kurz, ale nevýhoda je, že funguje jen po-pa od 8 do 5.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...