Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

Nový zážitek z bankovního prostředí, konkrétně mBank. Skoro všude používám hodinkamy resp. Apple Pay, ale třeba některé hospody pořád karty neberou, dýško dávám v hotovosti apod., tudíž ten cash taky občas potřebuju. Stavil jsem se u bankomatu, že si vyberu peníze a místo toho jsem dostal hlášku, že operaci nelze momentálně provést. Zkusil jsem to s druhou kartou v hodinkách a vyplivlo to na mě, že karta je z bezpečnostních důvodů zablokovaná a ať neprodledně kontaktuju svojí banku. Volám na mLinku a paní povídá, že mám opravdu obě karty bloklé. Prý, je momentálně tolik pokusů o podvod, že raději zablokovali možnost vybírat hotovost z bankomatů přes mobily a hodinky, je nutné tam strčit fyzickou kartu. Karty odblokovala a dodala, že je překvapená, že mi to nezablokovalo celý účet, že se to prý taky dělá, odblokování pak trvá o 10 minut déle.

Nejsem si zcela jistý, jestli se to ale týká jen bankomatů, minulý týden jsem byl v Německu a chtěl jsem zaplatit v parkovacím automatu pomocí hodinek a vůbec to nešlo, vyzkoušel jsem obě karty a nic. Myslel jsem, že je bankomat porouchaný, ale přišel Němčour, strčil tam kartu a šlo to. Udělal jsem to samé a ejhle, platba v pohodě.

Vypadá to, že technologie naráží na své bezpečnostní limity :(

Upraveno uživatelem Muffik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavé, jsem teď v zahraničí, po návratu vyzkouším, ale moc se mi to nezdá. 

Co se týče použití v zahraničí, tak tím, že existuje více druhů bezkontaktních plateb, tak se snadno stane, že to ne vždy funguje, i když v Evropě jsem zrovna komplikace nečekal. 

V Jordánsku se mi stalo, že bankomat bezkontaktně na kartu nereagoval a na mobil nahlásil, že GooglePay nepodporuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 17. 10. 2022 v 21:33, Petr11 napsal:

Brzy tady bude nová česká moderní banka fungující plně v cloudu

Tvl. Teraz si zatal do ziveho. Schvalne, co si predstavujes pod tym ze banka "funguje plne v cloudu", a co podla teba z toho vyplyva pre end usera?

A druha otazka: v akom cloude? Nemyslim znacku/firmu, myslim typ.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem tak úplně ajťák a koukám že Vám to tady vysvětlit asi bude těžký :-D.

Systémy českých bank samozřejmě fungují  standardně na bázi nějakého zdrojového kódu, který je ale starý kolikrát i několik desítek let. Takže údržba je mnohem dražší, jakákoliv implementace novinek je obtížnější, dražší, atd. K přechodu plně do cloudu by musely na čas přerušit činnost, což nechcou. Všechny fintechy jedou v cloudu...proč? Na to si odpovíte .-). Myslím, že Moneta chtěla jít nějak před covidem plně do cloudu, tuším skrz Amazon cloud, ale pokud vím, tak stále v něm stále nejsou ze 100%. Pořád to je hybrid. Stavět banku na zelený louce v cloudu je prostě snazší než do cloudu migrovat ze starého systému. Ono je taky těžký na to splašit lidi, co to umí. 

Konkrétnější mohu být v lednu do SZ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasan, ale otazka znela, co to prinese lidem.. ja taky nerozumim tomu, zdali mam motor v aute ze zeleza nebo z aluminia.. hlavne ze jede.. :-) budou pak levnejsi hypoteky? :-)

..a pri teto prilezitosti jeste zopakuju svoji starsi hlasku.. ja si furt hyckam sporku.. i pro jejich moderni pristup, fakt jo.. supr bankovnictvi (mobilni), prvni bankovni identita, prvni rychly platby, online bankeri.. fajn bankomaty.. vod covidu, kdy jsem nebyl konecne linej, tak mesicne platej voni me a ne ja jim (na poplatcich).. mne to fakt nejak staci.. :-) jako uroky naprd, ale to vsichni resime jinde. :-)





Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Petr11 napsal:

Nejsem tak úplně ajťák a koukám že Vám to tady vysvětlit asi bude těžký :-D.

Systémy českých bank samozřejmě fungují  standardně na bázi nějakého zdrojového kódu, který je ale starý kolikrát i několik desítek let. Takže údržba je mnohem dražší, jakákoliv implementace novinek je obtížnější, dražší, atd. K přechodu plně do cloudu by musely na čas přerušit činnost, což nechcou. Všechny fintechy jedou v cloudu...proč? Na to si odpovíte .-). Myslím, že Moneta chtěla jít nějak před covidem plně do cloudu, tuším skrz Amazon cloud, ale pokud vím, tak stále v něm stále nejsou ze 100%. Pořád to je hybrid. Stavět banku na zelený louce v cloudu je prostě snazší než do cloudu migrovat ze starého systému. Ono je taky těžký na to splašit lidi, co to umí.

No, uprimne, nepomohol si tomu.

1. Co ma spolocne zdrojovy kod s cloudom?

2. Co ma spolocne "udrzba zdrojoveho kodu" s tym ci si v cloude alebo on premise?

3. O co jednoduchsia je "implementacia noviniek" v cloude oproti on premise?

4. "K prechodu plne do cloudu by museli na cas prerusit cinnost" ?????? Wtf? Akakolvek migracia znamena downtime, ale co to ma s cloudom?

5. Niesom si isty co je fintech, ale na "cloude" bezia preto ze to je lacne. A AWS by som na enterprise riesenie osobne vyberal nie na prvom mieste.

Podtrzeno: co to ma s cloudom, v com bude mat ta banka benefit pre endusera?

Pri vsetkej ucte, myslim ze netusis o com rozpravas. Mam na mysli co pre teba znamena "cloud". Pre endusera proste cloud jeho banky (automobilky, energetickej spolocnosti, pivovaru, vyrobcu lietadier) neexistuje, je transparentny. Rovnako vo vacsine pripadov aj pre spravcu aplikacie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, eskimak napsal:

No, uprimne, nepomohol si tomu.

1. Co ma spolocne zdrojovy kod s cloudom?

2. Co ma spolocne "udrzba zdrojoveho kodu" s tym ci si v cloude alebo on premise?

3. O co jednoduchsia je "implementacia noviniek" v cloude oproti on premise?

4. "K prechodu plne do cloudu by museli na cas prerusit cinnost" ?????? Wtf? Akakolvek migracia znamena downtime, ale co to ma s cloudom?

5. Niesom si isty co je fintech, ale na "cloude" bezia preto ze to je lacne. A AWS by som na enterprise riesenie osobne vyberal nie na prvom mieste.

Podtrzeno: co to ma s cloudom, v com bude mat ta banka benefit pre endusera?

Pri vsetkej ucte, myslim ze netusis o com rozpravas. Mam na mysli co pre teba znamena "cloud". Pre endusera proste cloud jeho banky (automobilky, energetickej spolocnosti, pivovaru, vyrobcu lietadier) neexistuje, je transparentny. Rovnako vo vacsine pripadov aj pre spravcu aplikacie.

netuším o cem rozpravam? Ano, psal jsem, ze nejsem ajťák, IT me neživí.

Cloud služby jsou neoddiskutovatelným akcelerátorem digitální transformace nejen finančních institucí. Vedle přínosů jako je rychlejší zavádění nových služeb nebo snadné škálování zdrojů nabízí přechod na cloud i výhodu v mnohdy snazším a levnějším řešení souladu s legislativou a regulačními předpisy.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 minutami, Petr11 napsal:

netuším o cem rozpravam? Ano, psal jsem, ze nejsem ajťák, IT me neživí.

Cloud služby jsou neoddiskutovatelným akcelerátorem digitální transformace nejen finančních institucí. Vedle přínosů jako je rychlejší zavádění nových služeb nebo snadné škálování zdrojů nabízí přechod na cloud i výhodu v mnohdy snazším a levnějším řešení souladu s legislativou a regulačními předpisy.

Mozno som bol trocha ostry, prepac. 

V kazdom pripade - okrem tychto vseobecny fraz z powerpoitnovych prezentacii - dokazes odpovedat na nieco konkretne? Lebo cloud zjavne nieje to co si predstavujes (aj laicka verejnost). Teraz samozrejme nehovorim o public cloudoch, do toho pojde velmi malo serioznych firiem. A private cloud je vacsinou taky moloch ze to ma fakt hodne daleko od tychto romantickych predstav o skalovani.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 39 minutami, eskimak napsal:

Mozno som bol trocha ostry, prepac. 

V kazdom pripade - okrem tychto vseobecny fraz z powerpoitnovych prezentacii - dokazes odpovedat na nieco konkretne? Lebo cloud zjavne nieje to co si predstavujes (aj laicka verejnost). Teraz samozrejme nehovorim o public cloudoch, do toho pojde velmi malo serioznych firiem. A private cloud je vacsinou taky moloch ze to ma fakt hodne daleko od tychto romantickych predstav o skalovani.

Počúvaj, Ty chronický zmrznutý rýpal,

prdlajz tomu rozumieš, keby si radšej ticho sedel v kútiku a dával pozor, aj sa niečomu priučíš.
Čo je klaud? Oblak. A o kom vieme že k nám z oblakov spadla? Áno, správne, predstaviteľka mimozemskej civilizácie, ktorá mala, aby som citoval Wikipédiu: ako sa patrí na mimozemšťanku, má zručnosti, ktoré obyčajné deti neovládajú - vie lietať bez pomoci prístrojov, chodiť po strope, po vode, replikovať ľubovoľné predmety, meniť rýchlosť plynutia času a mnohé iné.
A tak ako bola Majka o svetelné roky vyspelejšia od priemerného dieťaťa pozemského z Čaboviec, tak bude banka v klaude, využívajúc procesy, postupy a technológie z Gurunu popredu pred dinosaurami našich finančných inštitúcií, so archaickými systémami unixových mainfraimov a on premise dátových úložísť ninivských hlinenných tabuliek.
Kolega správne píše, že klaudové služby sú: akcelerátorem digitální transformace nejen finančních institucí. Len si spomeň ako Majka transformovala...

Malým problémom bude asi dostupnosť služieb v prípade jasnej oblohy, ale verím, že to majú vyriešené, možno ako zákazník dostaneš generátor svojho malého obláčiku...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...