Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

před 5 minutami, Patrik napsal:

Ano, musí to jít jako SEPA. CERTIS (zúčtovací systém ČNB) umí totiž zúčtovat jen české koruny, tedy to jako tuzemská platba nejde.

Ale vzhledem k tomu, že za SEPA platbu nesmí banka účtovat víc, než za korunovou, tak v tom nevidím problém. Pravda, některé banky toto pravidlo trochu obcházejí, kdy mají cenu i pro korunové platby, ale ty mají zároveň "v balíčku", takže reálně jsou zdarma, ale eurové platby v balíčku nejsou. I tak by neměla SEPA stát víc, než nějkých 5-8 korun, to se dá přežít.

OK, díky moc Patriku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, revue gt napsal:

 

před 13 minutami, petr_cha napsal:

To bude jen informativni udaj, za tvoje banka pouzila svuj obchodni kurz, ktery je o 4% vyssi nez kurz ECB.. mimochodem to neni uplne malo a touhle Moneta kartou bych v zahranici neplatil...



 

Aha , já to nedočetl pořádně. A nějaká jiná banka. 

 

Upraveno uživatelem revue gt
Chyba
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, revue gt napsal:

To znamená, že si nic neprirazili ?

Jak se to vezme. V podstatě ti říkají, že jejich zisk na této transakci je nějaká 4 %, je to relativně dost, ale některé banky jsou schopny si říct i víc, jiné naopak méně. Např. karty, které používají kurz MasterCard bez příplatku (kreditky Hello Bank) mají zisk asi 0,5 %. 

Takže Moneta si sice přirazila 4 % ke středovému kurzu ECB, na druhou stranu účtuje platbu dle svého kurzu deviza-prodej, ke kterému si nic dalšího nepřiráží (na rozdíl třeba od Raifky, která si rovněž účtuje dle svého kurzovního lístku deviza-prodej, ale k tomu účtuje ještě "směnnou přirážku 0,49 % ze středového kurzu" - je to úmyslně takto složitě napsáno, aby měl klient pocit, že výsledný kurz je výhodnější, než ve skutečnosti je. A to mám navíc ještě dojem, že u výběrů z bankomatů Raifka účtuje horší, valutový kurz.
Aktuální kurz deviza prodej: Moneta 24,649 Kč, Raifka 24,619. Když ovšem připočtu onu "směnnou přirážku", tak už jsem u Raifky na 24,74 (použil jsem kurz ČNB, nebude se od ECB výrazně lišit).
 



Právě proto různé spotřebitelské organizace tlačí na to, aby byly banky povinny tuto informaci zveřejňovat, protože lidé mnohdy netuší, kolik banka na dané transakci vydělává. Třeba jsem koukal v bankomatu Euronet, když jsem chtěl vybrat zahraniční kartou, tak ten ukazoval přirážku 16,6 % při DCC (dynamic currency conversion).

raiffeisen.png

moneta.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

....ty hrátky s kurzy je jedna z posledních bašt, kde mohou banky vydělávat, aniž by to klienti negativně hodnotili (protože o tom většinou neví).

Navíc Moneta má jednu velkou výhodu, aplikaci Směnárna, kde má velmi dobré kurzy. Takže aspoň v Eurech je možné si předem směnit a platit kartou k eurovému účtu.

Já tedy v cizích měnách platím téměř výhradně kreditkou od Hello. Teď dostávám část platu v eurech, tak ten si nechávám posílat na eurový účet u Creditas (kvůli tomu, že je zde můžu na pobočce vyzvednout za pouhých 10 korun a vzít s sebou na potápění do Egypta) a tak eurové platby platím kartou k tomuto účtu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, Patrik napsal:

....ty hrátky s kurzy je jedna z posledních bašt, kde mohou banky vydělávat, aniž by to klienti negativně hodnotili (protože o tom většinou neví).

Navíc Moneta má jednu velkou výhodu, aplikaci Směnárna, kde má velmi dobré kurzy. Takže aspoň v Eurech je možné si předem směnit a platit kartou k eurovému účtu.

Já tedy v cizích měnách platím téměř výhradně kreditkou od Hello. Teď dostávám část platu v eurech, tak ten si nechávám posílat na eurový účet u Creditas (kvůli tomu, že je zde můžu na pobočce vyzvednout za pouhých 10 korun a vzít s sebou na potápění do Egypta) a tak eurové platby platím kartou k tomuto účtu.

Když tedy udělám nákup za cca 20 000,- zlotých, tak z toho pořád ještě pripočtu bance těch 4,08% ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 minutami, revue gt napsal:

Když tedy udělám nákup za cca 20 000,- zlotých, tak z toho pořád ještě pripočtu bance těch 4,08% ?

Jen pokud bude banka provádět konverzi. Pokud budeš platit kartou k PLN účtu (ani nevím, jestli u Monety lze mít PLN účet s kartou), tak nic platit nebudeš, pokud ale budeš platit kartou k účtu s jinou měnou tak ti ji na zloté nesmění za kurz ECB (ostatně ani nemůže, bance cizí měnu "za střed" taky nikdo neprodá ani ji od ní nekoupí) ale za svůj kurz deviza-prodej, který bude obsahovat ty cca 4 % (ten kurz se každý den mění a nemusí úplně přesně reflektovat kurz na trhu).

 

Proto pro cizoměnové platby je dobré vybrat kartu s dobrými kurzy Kterou kartou v zahraničí (ne)ušetříte? Porovnali jsme kurzy platebních karet a našli 6 nejlepších - Měšec.cz (mesec.cz)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ten kurz ovlivňuje více faktorů. Vedle "chamtivosti" banky je to i čas, kdy je kurzovní lístek vydán, v případě velkých pohybů vydávají banky i několik kurzovních lístků za den. Pokud tedy během dne dojde k výrazným pohybům měny, může se odchylka zvýšit, ale i snížit. Už jsem zaregistroval i případy, kdy lidé takto nakoupili "pod střed" , nebo prodali "nad střed" , protože obchod uskutečnili brzy ráno, nebo naopak pozdě večer.

I dle toho článku, který srovnával kurzy karet, vychází ty více než 4 % hůře,  než tam uváděná přirážka Monety. A že teď zrovna bylo takové turbulentní období jak koruny, tak dalších měn, to mají banky i tendenci zvyšovat marži, když nejsou schopny kurz dostatečně přesně predikovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak...a tady máte odpovědi na to, jak "moudří" Češi chrochtají blahem, že jejich banka neúčtuje žádné poplatky a mají vední účtů  zdarma, vybírání hotovosti z bakomatů po celém světě zdarma atd...a ani se nezastydí sami před sebou, když si každý rok čtou v mainsteamu, že banky (bez českých majitelů) vydělávají ročně miliardy. a desítky miliard korun...samozřejmě, že ne z poplatků za processing účtů :).  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Maro: ano, poplatky za výběr zahraniční kartou a DCC se světem šíří jako mor, v některých zemích se souhlasem s jedním nebo s druhým prostě z bankomatu člověk už nevybere (např. Thajsko), už zase se vyplatí jezdit do zahraničí s hotovostí.

Malinko bych ale rakouskou Raifku ospravedlnil - na té české kartě nění "napsáno", že je k eurovému účtu, bankomat pouze pozná, že jde o českou kartu, proto nabídne koverzi do CZK.

M10: samotný zisk není problém, každý dělá svoji práci za prachy. Trošku problém je, že se banky snaží svézt na té nevědomosti, tj. třeba právě na oněch kouzlech s konverzí měn a tedy různých skrytých poplatcích.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak co se týká poplatků tak ty výběry zdarma jsou, ale je proste otázka, kde zrovna člověk je. V Rakousku je třeba rozdíl, jestli člověk vybírá v erste v linzi nebo v erste v Zel am See. Zatímco v linzi vše zdarma, tak třeba v Zel am See jsem se nedostal pod 3e za výběr. Každá spolková země má jiná pravidla.

Na druhou stranu 99% věci jde v těchto civilizovaných zemích platit kartou, problém je max ubytko, kde ale není problém se dohodnout na bankovním převodu. Každopádně ideal je asi zastavit v dolním dvoristi na benzín a rovnou vyměnit pár eur jako kapesné na ONO, kurzy tam mají rozumné (aktuálně teda Revolut 23.7 ono 24.1, coz uz neni takove hi-fi, ale ještě 3 týdny zpátky byl rozdíl 20 haléřů)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Není to spolkovou zemí, je to obchodní rozhodnutí banky. A čím turističtější místo (což Zell am See je), tím větší motivace bank turisty oholit.

Eurové země jsou ještě v pohodě, prostě si vyměním eura (ta tu koupím v dobrých směnárnách jen pár haléřů od středu, navíc mám část platu v EUR, který si nechávám posílat do Creditas, kde můžu vybrat hotovost za 10 korun na přepážce), horší je to v zemích, kde se platí jinými měnami, které v ČR neseženu buď vůbec, nebo nevýhodným kurzem.

 

Třeba alfaprague.cz má aktuálně prodej 23,88. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...