Přejít na obsah

Jakou mate banku?


Doporučené příspěvky

Nevím, zda by zde finanční arbitr mohl pokutovat, protože, bohužel, to Creditas udělali chytře:

Banka Creditas ještě loni upozorňovala, že základní úrok nelze dosavadním klientům snadno snížit ze dne na den ? narozdíl od bonusu. Spořicí účet je totiž (v jejím případě) takzvaným platebním účtem, u něhož je zhoršení podmínek obvykle potřeba oznámit klientům aspoň dva měsíce předem. Zákon ale připouští dvě výjimky, jednu z nich Creditas od poloviny loňského září už splňuje.

Od poloviny loňského září totiž Creditas změnila znění Rámcové smlouvy. Nově stanoví, že i základní úrokovou sazbu může jednostranně změnit bez předchozího oznámení klientům, a to v závislosti na změně dvoutýdenní repo sazby vyhlašované ČNB. Klienti, kteří změnu smlouvy neodmítli, na její podmínky přistoupili. Banka je informovala v červenci a dodržela tak aspoň dvouměsíční předstih podle zákona.

 

Právě navázání úroku na takzvanou referenční sazbu je jednou ze dvou výjimek, kdy podle České národní banky není potřeba oznamovat snížení úroku dva měsíce předem. Tou druhou jsou spořicí účty, které nesplňují definici platebního účtu ? to znamená, že z nich nelze běžně převádět peníze jinam (kromě vlastní banky nebo pár předem zvolených účtů).

 

Zdroj: https://www.penize.cz/sporici-ucty/414430-spatne-zpravy-pro-sporeni-uroky-snizuji-i-creditas-a-richee

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chápu, že se nějak chtějí vyrovnat s nepředvídatelným snížením sazeb ČNB. To bych pochopil. Spíš me štve, že neustále přidávají nově pojmenované spořící účty, které mají vyšší úroky, než ty původní a spoléhají se ne to, že ne každý se denně dívá do svého IB, jestli mu náhodou nepíšou, že na jeho stávajícím produktu, kde mu původně něco garantovali, už je úrok nižší, ale mezitím vytvořili nový produkt, kde je úrok vyšší. Tohle už jsou triky jak z ranejch devadesátek...

 

Ještě by to mohli vyšperkovat tím, že by třeba každému garantovali např. 15% úrok, ale malým písmem (nebo bílým písmem na bílém pozadí) připsali, že se jedná o úrok za 150 let, který bude připsaný po uplynutí stanovené doby...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, zda by zde finanční arbitr mohl pokutovat, protože, bohužel, to Creditas udělali chytře:

Banka Creditas ještě loni upozorňovala, že základní úrok nelze dosavadním klientům snadno snížit ze dne na den ? narozdíl od bonusu. Spořicí účet je totiž (v jejím případě) takzvaným platebním účtem, u něhož je zhoršení podmínek obvykle potřeba oznámit klientům aspoň dva měsíce předem. Zákon ale připouští dvě výjimky, jednu z nich Creditas od poloviny loňského září už splňuje.

Od poloviny loňského září totiž Creditas změnila znění Rámcové smlouvy. Nově stanoví, že i základní úrokovou sazbu může jednostranně změnit bez předchozího oznámení klientům, a to v závislosti na změně dvoutýdenní repo sazby vyhlašované ČNB. Klienti, kteří změnu smlouvy neodmítli, na její podmínky přistoupili. Banka je informovala v červenci a dodržela tak aspoň dvouměsíční předstih podle zákona.

 

Právě navázání úroku na takzvanou referenční sazbu je jednou ze dvou výjimek, kdy podle České národní banky není potřeba oznamovat snížení úroku dva měsíce předem. Tou druhou jsou spořicí účty, které nesplňují definici platebního účtu ? to znamená, že z nich nelze běžně převádět peníze jinam (kromě vlastní banky nebo pár předem zvolených účtů).

 

Zdroj: https://www.penize.cz/sporici-ucty/414430-spatne-zpravy-pro-sporeni-uroky-snizuji-i-creditas-a-richee

Já myslím, že by kvůli Covidu na ně byl arbitr shovívavý, ale Patrik upozorňoval na jejich veřejný příslib a to je věc obecné povahy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:furious: Taky bych čekal, že úroky na spořících účtech půjdou hluboko pod 1%  :furious:

 

Expobank stávajícím klientům úročení drží do půlky června a pak je sníží z 1,6% na 0,65%.

 

Klienty upozornila e-mailem a zprávou v IB.

Upraveno uživatelem dabelM
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přeji hezký den, promiňte můj možná blbej dotaz, ale po zjištění, jak s náma creditas vydrbal bych se chtěl zeptat, jestli je možnost u trinity mít platební kartu. Nikde jsem se nedočetl o kartách ani zmínku. Rád bych přešel i s běžným účtem a nechci u sebe nosit hafo karet. Zas tolik peněz nemám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemá. Mám pocit, že jednu dobu měli ve spolupráci s ČSOB, ale pak od toho ustoupili a aktuálně nemám informace, že by v dohledné době měla být. 

 

Ona Trinity se nikdy neprofilovala jako banka pro vedení běžného účtu, spíše hodně investice a méně spoření. A jejich internetové bankovnictví ani na každodenní použití moc není.

 

Co zkusit Sberbank? (a jestli ti vadí, že jsou to Rusové, tak už nejsou, koupili to Slováci s ruskou Sberbank už nemá nic společného). Navíc teď ještě nabízí 1234 Kč za mobilitu a každoroční (no, to jsem fakt zvědav, jak dlouho to vydrží) stejný bonus za věrnost https://www.sberbank.cz/cs-cz/obcane/ucty. A úrok na spořáku má (dle částky) ještě vyšší. Ale ano, jak dlouho.

 

Já osobně odděluji jednotlivé způsoby použití - běžný účet, spořící účet, platební karty. Vše mám tam, kde mi v rámci produktu nabídnou pro mne nejdůležitější podmínky nejvýhodněji.

 

U běžného účtu je pro mne rozhodující internetové bankovnictví - takže FIO. U platební karty mám na prvním místě "co z toho" (takže kreditní karta Hello, kde je 1 % bonus max 150 Kč a velmi dobré kurzy), atd. Pravda, já to přeháním, mám víc účtů, než prstů na rukou a karet, že by mi nestačily ani prsty na nohou :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky za reakci. Založil jsem si zatim spořící účet. Sice nevim jestli budu moci propojit účty s creditasem, abych mohl využívat presun peněz ze spořáku u trinity na běžný u creditas, a jak to bude případně dlouho trvat. Ten přesun myslím. Udělal jsem to kvůli úrokům na spoření. Nejsem moc velká myslivna a v bankovnictví se neorientuju, ale nevím kde bych měl alespoň stejné nebo vyšší úroky na spořícím účtu a zároveň běžný bez všech poplatků jako u creditas. Tam mě to zatím plně vyhovuje.

Upraveno uživatelem skodna
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spořící účet u Trinity se chová vlastně úplně stejně jako běžný. Je z něj možné posílat peníze na libovolné účty, stejně jako na něj peníze posílat. Jen, pokud si pamatuji, je převod mimo banku zpoplatněn částkou 5 kč. Takže já vždy převedu nejdříve peníze v rámci banky Trinity že spořícího na běžný (to je zdarma a ihned, no, někdy to trvá pár minut) a pak z běžného ven mimo banku.

 

Není třeba spořící účet nějak "propojovat" .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud bys chtěl dobře úročený spořák a běžný účet zdarma, tak jukni na tu Sberbank. Jen bude potřeba pro bezplatné vedení běžného účtu splnit podmínku 5 plateb kartou za měsíc a u vyššího tarifu i podmínku obratu na účtu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spořící účet u Trinity se chová vlastně úplně stejně jako běžný. Je z něj možné posílat peníze na libovolné účty, stejně jako na něj peníze posílat. Jen, pokud si pamatuji, je převod mimo banku zpoplatněn částkou 5 kč. Takže já vždy převedu nejdříve peníze v rámci banky Trinity že spořícího na běžný (to je zdarma a ihned, no, někdy to trvá pár minut) a pak z běžného ven mimo banku.

 

Není třeba spořící účet nějak "propojovat" .

Převod mimo banku (přes internetové bankovnictví) je u spořícího účtu Trinity též bez poplatku. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co zkusit Sberbank? (a jestli ti vadí, že jsou to Rusové, tak už nejsou, koupili to Slováci s ruskou Sberbank už nemá nic společného). Navíc teď ještě nabízí 1234 Kč za mobilitu a každoroční (no, to jsem fakt zvědav, jak dlouho to vydrží) stejný bonus za věrnost https://www.sberbank.cz/cs-cz/obcane/ucty. A úrok na spořáku má (dle částky) ještě vyšší. Ale ano, jak dlouho.

 

Česká Sberbank patří Sberbank Europe AG, která patří ruské Sberbance. Pouze slovenská Sberbank byla prodána Pentě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky za informace. Dnes jsem založil a už mě poslali majla ze je vše hotovo, jen musím provést první platbu kvůli aktivaci.

Jěště budeš čekat na token, ten přijde poštou tedy u Sberbank, u Trinity ne.

Upraveno uživatelem Cyber
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Budu refinancovat, ma smysl cekat jestli uroky pujdou dolu? Pripadne vyjednal ted nekdo nekde neco zajimaveho? Dik

Obávám se, že s příchodem různých "záchranných" opatření ve formě povinného odkladu splátek bude ochota bank snižovat úroky malá - sice klesají náklady na peníze ale poroste přirážka za riziko. Indivindi je ale možné cokoliv, zejména, pokud máš (dle názoru banky) jistý příjem.

 

 

Pánové, myslíte si, ze ty banky ten ekonomicky konec světa co nás čeká ustojej? Já si říkám, jestli má teď smysl v nich držet peníze nebo je dat radši do polštáře....

O osud těch českých se nebojím (na rozdíl od španělských, italských, řeckých,...). Jiná věc je osud peněz jako takových, mám obavu z pádivé inflace, případně dalších administrativních zásahů státu (snad ne přímo měnová reforma, ale nějaké zdanění vkladů a podobně).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...