Přejít na obsah

Pabědy velitele armády?


tolja

Doporučené příspěvky

Mám doma také jedny - jsou kompletně v hliníkovém pouzdře a ještě stylová Poběda na ciferníku. Jen jim chybí korunka(hřídelka tam je). Kdyby jste někdo věděl o korunce, tak bych alespoň mohl zjistit, jestli jdou.

 

 

post-5320-094184900 1304775066.jpgpost-5320-064869200 1304775073.jpgpost-5320-017315900 1304775080.jpgpost-5320-021053100 1304775088.jpg

 

 

Domnívám se, že v tomhle bastlu byl původně kvalitní stroj zvučné značky, který se někomu hodil, a ten ho vyměnil za sovětskou strojovnu. Ještě jsem neviděl hodinky LDH, které by byly postaveny na sovětském stroji. A hlavně s vojenskými hodinkami to nemá nic společného. GAZ M20 Paběda neměl vzadu ploutev, podle mě je to Tatraplán, kterým tehdy jezdila STB, takže by to mohly hodinky nějakého fí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 50
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Domnívám se, že v tomhle bastlu byl původně kvalitní stroj zvučné značky, který se někomu hodil, a ten ho vyměnil za sovětskou strojovnu. Ještě jsem neviděl hodinky LDH, které by byly postaveny na sovětském stroji. A hlavně s vojenskými hodinkami to nemá nic společného. GAZ M20 Paběda neměl vzadu ploutev, podle mě je to Tatraplán, kterým tehdy jezdila STB, takže by to mohly hodinky nějakého fí...

 

Kdo ví - asi už se to nikdo nedozví. Já koupil konvolut hodinek prim a z balíku vypadlo ještě tohle a tuším jedny ruhly - asi mi je tam prodávající přidal z pilnosti navíc. S tím Tatraplánem budeš mít asi pravdu a asi i s tím bastlem, tenhle strojek měl myslím mimostředku - nebo se pletu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předmět: Hodinky Poběda, Šturmanské, Moskva a Sportivnije ? 1. část

 

Ano pravdu máš, skutečně existovala i verze se 16 kameny. Ale existovala i verze 15 a 17 kamenů. Tedy pravdu máme asi oba.

 

Strojek 41M s centrální vteřinovou byl původně jen ve verzi s 15 kameny (bez hackingu a bez nárazu odolného uložení setrvačky). Pouzdro hodinek bylo trojdílné ? strojek se vkládal předem a spodní víko bylo naklapovací . Nejdříve se montoval vojákům do leteckých hodinek ?Šturmanské? (viz následující 3 fota) a jak naběhla výroba, tak se začaly vyrábět i civilní modely hodinek (např. značka ?Moskva?).

 

Zdroj foto: BDWF.net

 

Vojenské kalibry pro ?Šturmanské? se pak vylepšily na 17 kamenů (s hackingem a nárazu odolným uložením setrvačky). Pouzdro bylo dvoudílné, se šroubovacím víkem. Ciferník byl zmenšen, aby byla možná montáž zezadu. Viz následující 3 fota. Mimochodem tento model náramkových hodinek se jako první na světě podíval do kosmu - bylo to právě před 50 lety - 12. dubna 1961 na zápěstí Jurije Gagarina.

 

Zdroj foto: BDWF.net

 

- konec 1. části -

 

Na BDWF.net zmizely poměrně unikátní fotky "Šturmanských" - verze s 15 i se 17 kameny. Bohužel není jasné, jestli je to autorův trvalý záměr nebo nějaká dočasná technická chyba.

Aby měl můj starší příspěvek pro čtenáře tohoto vlákna nějakou hodnotu, tak sem pro jistotu dávám jiné fotografie obou verzí "Šturmanských". Tentokráte z jiného zdroje: www.netgrafik.ch/airforce_watches.htm

"Šturmanské", verze s 15 kameny:

Posted Image

 

"Šturmanské", verze se 17 kameny:

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pridam ak mozem.Pobeda puzdro je z hliniku.Rucicky a korunka asi nebudu original.Vek neviem odhadnut.Mam ich po dedovi.Nejake to foto sa mozno prida. :)

 

Pabědy s hliníkovým pouzdrem nemají podle mě s armádou nic společného. V týdnu jsem ulovil zajímavý kousek v prachotěsném pouzdru s dýnkem na závit a s nárazuvzdorným uložením setrvačky. Průměr pouzdra je 30mm.

post-953-060700100 1316960859.jpg

post-953-056110900 1316960860.jpg

post-953-046636800 1316960861.jpg

post-953-041404700 1316960862.jpg

post-953-040942600 1316960863.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pridam ak mozem.Pobeda puzdro je z hliniku.Rucicky a korunka asi nebudu original.Vek neviem odhadnut.Mam ich po dedovi.Nejake to foto sa mozno prida. :)

 

To hliníkové pouzdro se na Pobědách vyskytuje docela často. K těm hodinkám, respektive kalibru, se dá jen říci, že je vyrobily v továrně na hodinky ?Maslennikův závod?, zkratka ?ZIM? (v ruštině ?????? ????? ????????????" ? ?????) ve městě Kujbyšev (za sovětských časů, dnes se toto město vrátilo k tradičním předrevolučnímu názvu Samara).

 

S určením stáří to bude hodně obtížené, neb tam kalibry řady K-26 tam montovali cca od poloviny 50. let prý až do druhé poloviny let devadesátých (1998)!

 

Hodinky řady ?Poběda? produkovali jak s označením "ZIM", tak později (od 70. let) i "Poběda". V Moskvě ani v jinde v SSSR už je nevyráběli a nevím o tom, že by ZIM používal od 60. let nějakou vlastní obchodní značku.

 

Dobře je prozradí právě jejich strojek - výrobce je tam uveden. Navíc strojky ZIM 2602 (mimostředná sekundovka; 15 kamenů; frekvence oscilátoru 18 000 kyvů za hodinu/2,5 Hz) a ZIM 2608 (centrální sekundovka; 15 kamenů jako na fotografii; později 17 kamenů; frekvence oscilátoru 18 000 kyvů za hodinu/2,5 Hz), jak se jim od 60. let říká, jsou charakteristické hranatým vyfrézováním okolo natahovacího kola (to ozubené kolečko u sériového čísla).

 

Dobrým zdrojem informací je toto vlákno na WUS.

 

Ale jinak to bude, jak už napsal Tolja. Toto nebyl produkt záměrně určený pro ozbrojené síly. Ale pochopitelně na ruku vojáka (i v Československu) se mohly jako soukromé třeba dostat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tolja.Samozrejme viem,ze nemaju nic spolocne s vojenskymi. :) Foto som pridal koli strojceku.Petr_P dakujem za vycerpavajucu odpoved :notworthy:

 

To je trochu okaté "honění příspěvků":lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak trochu krivdis.Prispevky nepotrebujem.Som tu uz dlhsie.Ak by som chcel nieje problem ich tu nahadzat.Inac mam pomaly mobilny internet momentalne.Lutujem,ze som nieco napisal.Zostanem zas pri citani.

 

 

Nesmyslně opakuješ posty, nepožádáš moderátora o jejich odstranění, jsi úzkorozchodný a zbytečně se urážíš? Bravo...:yucky:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Já se vrátím k tomu "Pabědy velitele armády?"

Podle mě spíš si nějakej desátník či kdo udělal p...l a vyryl si to tam...jednak by to byl jó raritní kousek a jednak nevím, proč by tam velitel armády měl mít tohle napsáno.

 

Navíc mi přijde funkce "velitel armády" jako blbost - je vrchní velitel armády (prezident), pak min. obrany a pak je velitel gen. štábu. Velitel armády jakožto funkce podle mě vůbec neexistuje.

 

edit: tak teda možná ta fukce existuje :)

(nejdřív googli, pak piš:-) sorry :-.) )

Upraveno uživatelem odjinud
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se vrátím k tomu "Pabědy velitele armády?"

Podle mě spíš si nějakej desátník či kdo udělal p...l a vyryl si to tam...jednak by to byl jó raritní kousek a jednak nevím, proč by tam velitel armády měl mít tohle napsáno.

 

Navíc mi přijde funkce "velitel armády" jako blbost - je vrchní velitel armády (prezident), pak min. obrany a pak je velitel gen. štábu. Velitel armády jakožto funkce podle mě vůbec neexistuje.

 

edit: tak teda možná ta fukce existuje :)

(nejdřív googli, pak piš:-) sorry :-.) )

 

 

Ten tvůj hypotetickej frajtr by si nápis VELITEL ARMÁDY nejspíš umístil na číselník. Byl to tehdy takový zvyk, posádkoví umělci za pár piv malovali na ciferníky hodinek svých soudruhů ve zbrani motivy tanků, letadel a strážních věží. Někdo to snad i sbírá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...