Přejít na obsah

Plnicí pera a doplňky


Pepino65

Doporučené příspěvky

Před hodinou, walter10 napsal:

Jak jsi spokojený s tím Parkerem IM? Za mě hezké, ale funkčně naprosto tragické pero. (Měl jsem problém se dvěma nedobře zpracovanými hroty, které drhly po papíru, krom toho hůř spouštěly, což se zlepšilo až po mírné úpravě zabroušením, největší problém byl ale v zasychání jakéhokoliv mnou užívaného inkoustu už po cca dni nepoužívání pera; nejspíše se jednalo o vadu vršku, neboť s uzavřeným plastovým bylo slušně použitelné. Časem se ukázalo, že tento problém řešilo mnoho dalších vlastníků.) 

Máš pravdu, taky mi pero zasychalo. Bežně už druhý den.

Problém jsem ale vyřešil tak, že jsem na vnitřní stranu víčka nalepil elektrikářskou pásku a tím víčko utěsnil - není to vůbec vidět. Zároveň v něm používám jen Parker bombičky (ale to nevím, jestli má vliv). Teď jsem ho schválně vzal do ruky zhruba po týdnu a píše na první dobrou.

Hrot je u mého kusu v pohodě, není to vyloženě hladká jízda, ale já mám radši, když má hrot trochu "odezvu" při psaní.

Dostal jsem tohle pero jako dárek a docela s ním i píšu. Ale po téhle zkušenosti jsem dost na Parker zanevřel a žádné další si už nepořídil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče toho hrotu, také mně nevadí, když při tahu krapet "šustí" apod. Problém je, když vyloženě drhne díky nějaké ostré hraně. Psaní pak ztrácí na plynulosti, no a uživatel zas na klidu. 

Škoda, značka Parker byla kdysi zárukou kvality i v rámci dostupnějších řad. Kdeže loňské sněhy jsou...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes mi z Appelboom dorazila tahle kráska - MB Le Grand 146 v rose gold variantě, hrot B
Nejdřív mě to B trochu vyděsilo, oproti jiným perům je to spíš BB. Ale teď mě ten široký hrot neuvěřitelně baví.

MB146-2.jpg

MB146-1.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes mi z Appelboom dorazila tahle kráska - MB Le Grand 146 v rose gold variantě, hrot B
Nejdřív mě to B trochu vyděsilo, oproti jiným perům je to spíš BB. Ale teď mě ten široký hrot neuvěřitelně baví.


Gratuluju, krasny kousek! Mam 149 taky s B hrotem a jsem s tim moc spokojenej. Pise skvele, jen mi lupe zasroubovane vicko.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, michalval napsal:

 


Gratuluju, krasny kousek! emoji106.png Mam 149 taky s B hrotem a jsem s tim moc spokojenej. Pise skvele, jen mi lupe zasroubovane vicko.

 

Teď jsem zkusil to co popisuješ někde dřív - zahýbat s perem, jako bych ho chtěl zlomit a výsledek je... vrže a má vůli.
Ale mě by to teda normálně nenapadlo a nedráždí mě to.

Zkusil jsem to i na Petit Prince limitce, která je taky "plastová" a dělá to taky, jen výrazně míň. Na MB Victor Hugo s kovovým tělem i závitem se samozřejmě nic nehýbe.

Upraveno uživatelem PEtrS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A nemohl bys prosím přidat fotku, jak ti píše MB 149 s B hrotem?

Určitě bych chtěl časem 149 doplnit a právě přemýšlím jestli M nebo B

Upraveno uživatelem PEtrS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, PEtrS napsal:

A nemohl bys prosím přidat fotku, jak ti píše MB 149 s B hrotem?

Určitě bych chtěl časem 149 doplnit a právě přemýšlím jestli M nebo B

Posílám fotku, ale když jsem to psal, tak jsem si uvědomil, že mám hrot M nikoliv B. Tak se omlouvám za dezinformaci. Malým písmem se s ním moc dobře psát nedá, ale mě to vyhovuje. Inkoust je Parker - ale v tomhle Moleskin bloku se dost rozpíjí, asi se vrátím k Watermanu, kterým jsem psal před tím. A nebo mě láká zkusit tmavě zelený Montblanc inkoust. 

To lupání mě popravdě řečeno překvapilo. Přesně jak píšeš: při pokusu pero (zcela jemně) zlomit to lupne. Zkoušel jsem to i v butiku v Pařížské a bavil jsem se o tom s paní prodávačkou a říkala, že to je normální.

Pero mi dělá radost, hezky píše (a to jsem lajdák, a čistil jsem ho za 2 roky co ho mám, jednou), pořád hezky vypadá. Tělo není skoro poškrábané, přestože na něj nemám žádné pouzdro, ale nosím ho v kapse nebo v tašce hozené k ostatním tužkám.

IMG_6283.thumb.jpg.fec3ec9d2df6a209aa83ac73951fb533.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad papíry Moleskine: Pokud si vzpomínám třeba na pár let staré diáře, psát do nich plnícím perem bylo opravdu problematické. Ať už z důvodu nízké gramáže papíru, tak i z důvodu zpracování jeho povrchu, který na oko i omak působil až zvláštně "třískovitě". Ve výsledku se písmo silně rozpíjelo, bylo navíc osrstěné, a docházelo k propíjení na druhou stranu; ta pak byla pro další psaní nepoužitelná. Suma sumárum, pokud to michalval napsal na papír podobné kvality, F hrot může působit jako M či až B, samozřejmě i v závislosti na použitém inkoustu. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, walter10 napsal:

Ad papíry Moleskine: Pokud si vzpomínám třeba na pár let staré diáře, psát do nich plnícím perem bylo opravdu problematické. Ať už z důvodu nízké gramáže papíru, tak i z důvodu zpracování jeho povrchu, který na oko i omak působil až zvláštně "třískovitě". Ve výsledku se písmo silně rozpíjelo, bylo navíc osrstěné, a docházelo k propíjení na druhou stranu; ta pak byla pro další psaní nepoužitelná. Suma sumárum, pokud to michalval napsal na papír podobné kvality, F hrot může působit jako M či až B, samozřejmě i v závislosti na použitém inkoustu. 

Já mám jeden blok na rok a půl, takže velkou spotřebu nemám, ale rád si nechám poradit, co je na psaní perem lepší. Myslel jsem si, že Moleskin je kvalita, ale je pravda, že jsem si kdysi dávno myslel o Festinách a Ingersolech , že je to vrchol hodnařiny 🙂 

 

EDIT: a, ano, všechno, to co píšeš o Moleskinu je pravda: třískovitý papír, propíjení se na druhou stranu, rozpíjení se. Ale myslel jsem si, že to je normální a že to jinak nejde.

Upraveno uživatelem michalval
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za mě rozhodně zápisníky Rhodia, např. zde
Případně mám dobrou zkušenost i s blokem od Midori. Výbroně se otevírá a papír je taky parádní (třeba tento)

Ani jeden z těchto bloků nepropíšu "skrz" - ani B hrotem.

Upraveno uživatelem PEtrS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, PEtrS napsal:

Za mě rozhodně zápisníky Rhodia, např. zde
Případně mám dobrou zkušenost i s blokem od Midori. Výbroně se otevírá a papír je taky parádní (třeba tento)

Díky za tip. Já určitě potřebuju tvrdé desky a gumičku, takže Rhodia se mi líbí více.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, michalval napsal:

Já mám jeden blok na rok a půl, takže velkou spotřebu nemám, ale rád si nechám poradit, co je na psaní perem lepší. Myslel jsem si, že Moleskin je kvalita, ale je pravda, že jsem si kdysi dávno myslel o Festinách a Ingersolech , že je to vrchol hodnařiny 🙂 

EDIT: a, ano, všechno, to co píšeš o Moleskinu je pravda: třískovitý papír, propíjení se na druhou stranu, rozpíjení se. Ale myslel jsem si, že to je normální a že to jinak nejde.

Co se týče papírů od Moleskine, nejde o to, že by byly nekvalitní. Ony jsou fajn. Bavíme se jen o spojení s plnícím perem a inkoustem. Primárním cílem nejen Moleskine, ale i jiných výrobců, je vytvořit zdařilé či funkční papírenské produkty pro běžného uživatele. Dnešní člověk ovšem používá převážně propisku, tužku apod., jen ne obstarožní plnící pero. V tom je zakopaný pes. :) 

P. S. Ono najdeš i na takové papíry vhodnou kombinaci pera, respektive hrotu a inkoustu, ale zapotíš se (já jednu takovou našel; Pilot 78G s hrotem B + inkoust Noodler's Bullet Proof Black). Viz můj starší příspěvek:

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak plnícím perem píšu takřka na jakýkoliv papír, pokud neřeším druhou stranu. Z toho lepšího nejčastěji používám bloky, konkrétně produkty francouzské provenience jako Rhodia (DotPad No 16, A5, 80 gsm), Clairefontaine (Collegeblock, A4, 90 gsm) a Oxford (A4, 80 gsm), které mi vyhovují (struktura papíru, savost, zachování kontur zapsaného textu, schopnost nepropíjet na druhou stranu apod.; možná jen na papíru zanechávají vyšší vrstvu inkoustu).

Každopádně na internetu je dostupných mnoho testů od nadšenců, kteří řeší obdobné problémy. Viz třeba:

https://fpgeeks.com/forum/showthread.php/1461-Leuchtturm1917-Master-amp-Medium-Journals-Review-(with-Rhodia-Webnotebook-comparisons)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, walter10 napsal:

Jinak plnícím perem píšu takřka na jakýkoliv papír, pokud neřeším druhou stranu. Z toho lepšího nejčastěji používám bloky, konkrétně produkty francouzské provenience jako Rhodia (DotPad No 16, A5, 80 gsm), Clairefontaine (Collegeblock, A4, 90 gsm) a Oxford (A4, 80 gsm), které mi vyhovují (struktura papíru, savost, zachování kontur zapsaného textu, schopnost nepropíjet na druhou stranu apod.; možná jen na papíru zanechávají vyšší vrstvu inkoustu).

Každopádně na internetu je dostupných mnoho testů od nadšenců, kteří řeší obdobné problémy. Viz třeba:

https://fpgeeks.com/forum/showthread.php/1461-Leuchtturm1917-Master-amp-Medium-Journals-Review-(with-Rhodia-Webnotebook-comparisons)

Díky za vysvětlení. Jakmile popíšu tento Moleskin, tak zkusím Rhodiu - zajímá mě to. Je mi jasné, že psaní inkoustem má svoje nevýhody, ale když už jsem našel tohle pero, se kterým se mi tak dobře píše, tak tomu radějí přizpůsobím papír.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...