Přejít na obsah

dlažba na terasu


Doporučené příspěvky

Já do svých projektů nejraději používám na terasy dřevěné rošty. Podklad tvoří spádovaná bet. deska, podkladní hranoly jsou vyrovnané do roviny, povrch tvoří oboustranně profilovaná prkna. Voda proprší a pod roštem odtéká. Materiál může být od nejlevnějšího - borovice (tlakově impregnovaná proti škůdcům atd..), tepelně upravená borovice (thermowood), přes sibiřský modřín (podle mě nejlepší volba cena/výkon) až po exotické dřeviny. Povrchová úprava teakový olej. Pokud chceš mít terasu "hezkou" tak alespoň 1x ročně obnovuješ nátěr olejem, pokud dospěješ k poznání, že kvalitní materiály jsou ty, které umí dobře stárnout, necháš terasu přirozeně zoxidovat do šedostříbrné.. Obecně se dřevina nevybírá podle vzhledu (zoxidují všechny do podobného odstínu), ale podle vlastností.

Obecně nemám rád plastové napodobeniny dřevěných profilů a ještě jsem je nikdy nenavrhl (i když dodavatelé by se kamarádit chtěli..)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 56
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

tak trochu vážně...de vo to kde ta terasa je. Jestli na střeše, nebo na rostým terénu. Když na rostlým, tak nevím co by tam měla dělat betonová deska. Normálně do štěrku betonový čtverce , polštáře a prkna. Je to zdaleka nejlepší a nejlevnější. Kdo nevěří, ať si to spočítá a vyzkouší. Modřín je jasnej, čím větší vlhkost, tím je šťastnější. Dá se tam ale prásknout i borovice. Jen si každej musí uvědomit, že dřevo pořád nevypadá jako v Hornbach koutku pro kutily, nebo v reklamě na prací prášky. Jeho krása je v tom, jak umí stárnout a je potřeba se vo něj aspoň trochu starat...a to je fajn. Střecha je horší. Pokud šetřím, stropní konstrukce snese větší zatížení a mám dobrou vejšku zase bet. dlažky na sucho na plastový terče. Případná voda vodteče spárama a je klid. Dřevo je jasně lepší (terče, polštáře, prkna). Neřeším hydro a tepelku. Největší infarktofka do budoucna je ale klasika, mazanina, lepidlo, dlažba. Konec osvěty.....

Upraveno uživatelem hciq
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník ?po

ještě by se tam dal naflákat Bangkirai - to je také poměrně nesmrtelný materiál

 

TO: hcig - pod betonové dlaždice štěrk ? nebude se to časem kývat ? zrovna to řeším - eventuálně jakou hrubost a vrstvu?(usazení na hlínu)

Upraveno uživatelem ?po
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ještě by se tam dal naflákat Bangkirai - to je také poměrně nesmrtelný materiál

 

TO: hcig - pod betonové dlaždice štěrk ? nebude se to časem kývat ? zrovna to řeším - eventuálně jakou hrubost a vrstvu?(usazení na hlínu)

 

nebude....právě naopak přirozeně to pracuje léto - zima.. strhneš ornici na cca 10 čísel štěrku frakce 16-32 (taky známej jako kačírek) nebo 8-16. Obvod vojedeš nějakým bet. vobrubníkem, prkna pak mírně přetáhneš. Štěrk rozhrneš a poskáčeš žábou, nebo nějakým vibrátorem. Někdo tvrdí, že to máš nechat nějakej měsíc lehnout a znova hutnit. Já na to ale s..u. Dřevo je pružný a krásně si to sedne samo. Bet. dlažky tl. 50 mm kladeš po 500-700 mm (hrana hrana). Mírně zahrábneš do štěrku a vyrovnáš do roviny. Můžeš je ale vynechat a rovnou položit polštáře na štěrk. Pro drsoně, ale funguje to taky dobře. Polštáře.. na vejšku, dělaj se většinou 70/40. V místě dlažek podložit proti vlhkosti nějakou izolací. Vobčas provážeš proti klopení, pak prkna. U všech exotik typu ironwood nerez vruty nutnost. Frajeřina jsou nastřelovaný ocel. jehly z boku a vrch. není nic vidět....ale pazouru do vohně za to nedám. Ze dřev mám nejraději stejně modřín, je na to rostlej a jsme v Evropě, ne někde v Indonésii.

Upraveno uživatelem hciq
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nebude....právě naopak přirozeně to pracuje léto - zima.. strhneš ornici na cca 10 čísel štěrku frakce 16-32 (taky známej jako kačírek) nebo 8-16. Obvod vojedeš nějakým bet. vobrubníkem, prkna pak mírně přetáhneš. Štěrk rozhrneš a poskáčeš žábou, nebo nějakým vibrátorem. Někdo tvrdí, že to máš nechat nějakej měsíc lehnout a znova hutnit. Já na to ale s..u. Dřevo je pružný a krásně si to sedne samo. Bet. dlažky tl. 50 mm kladeš po 500-700 mm (hrana hrana). Mírně zahrábneš do štěrku a vyrovnáš do roviny. Můžeš je ale vynechat a rovnou položit polštáře na štěrk. Pro drsoně, ale funguje to taky dobře. Polštáře.. na vejšku, dělaj se většinou 70/40. V místě dlažek podložit proti vlhkosti nějakou izolací. Vobčas provážeš proti klopení, pak prkna. U všech exotik typu ironwood nerez vruty nutnost. Frajeřina jsou nastřelovaný ocel. jehly z boku a vrch. není nic vidět....ale pazouru do vohně za to nedám. Ze dřev mám nejraději stejně modřín, je na to rostlej a jsme v Evropě, ne někde v Indonésii.

 

to sem nejak nepobral. betonovy obrubnik kolem, vysypat kacirkem a na to rovnou drevo?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak trochu vážně...de vo to kde ta terasa je. Jestli na střeše, nebo na rostým terénu. Když na rostlým, tak nevím co by tam měla dělat betonová deska. Normálně do štěrku betonový čtverce , polštáře a prkna. Je to zdaleka nejlepší a nejlevnější. Kdo nevěří, ať si to spočítá a vyzkouší. Modřín je jasnej, čím větší vlhkost, tím je šťastnější. Dá se tam ale prásknout i borovice. Jen si každej musí uvědomit, že dřevo pořád nevypadá jako v Hornbach koutku pro kutily, nebo v reklamě na prací prášky. Jeho krása je v tom, jak umí stárnout a je potřeba se vo něj aspoň trochu starat...a to je fajn. Střecha je horší. Pokud šetřím, stropní konstrukce snese větší zatížení a mám dobrou vejšku zase bet. dlažky na sucho na plastový terče. Případná voda vodteče spárama a je klid. Dřevo je jasně lepší (terče, polštáře, prkna). Neřeším hydro a tepelku. Největší infarktofka do budoucna je ale klasika, mazanina, lepidlo, dlažba. Konec osvěty.....

 

 

.. pokud na pokoj navazuje v úrovni rostlý terén, dá se terasa dát do štěrku nebo kačírku (oblázky), pokud je terén níž nebo se svažuje dá se dřevěná terasa posadit na rošt (dřevo nebo ocel) na patkách, pokud se má terasa dělat na zpevněných plochách (dvůr apod) a není vhodné dešťovou vodu vsakovat tak betonová deska. Pokud je terasa na střeše, tak já dávám přednost zesílené fólii (fatrafol, sikaplan ..). Kvalitní dřevo na terasu je těžké, takže si rozmysli, jestli terasu provedeš v celku, nebo z dílů (abys je mohl případně nadzvednout a vyčistit třeba listí apod).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...
  • po měsíci...

Máme betonovou dlažbu 500x500, pokládanou na dusaný kačírek, hranu do terénu tvoří žulové desky. Je to tak několik let, nic se nevyklá, všechny dlaždice sedí. Je potřeba to před položením vyspádovat.
Problém je třeba s grilováním když ti na to kápne mastné...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Souvisí to s terasou.

Mám dotaz na pergolu a na někoho kdo zná dlouhodobější vlastnosti dřeva.

Chci postavit na terasu pergolu. Za žádných podmínek nechci smrk. Zvažuji levnější sibiřský modřín nebo dražší dub bílý.

Modřín stojí cca 13000 Kč za m3 dub 20000 Kč za m3.

 

Vydrží dub řekněme 50 let na terase s tím že první 2 roky budu impregnovat každý rok jednou a pak už se jen kochat a maximálně jednou za 5 let natřít olejem?

Upraveno uživatelem Stepino
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rád poradím, terasy navrhuji přes 5 let, dřevařinu jsem i vystudoval. U terasy je více faktorů - ideální případ je, pokud terasa je krytá, stačí natřít na začátku a mít ji zespodu odvětranou. Pokud není terasa krytá a člověk chce, aby vypadala pořád v přírodním odstínu, je potřeba ji natřít alespoň 1x ročně olejem s pigmentem (rád poradím i konkrétní druh, vyzkoušeno toho mám dost). Modřín vydrží venku 10 - 15 let, dub 15 - 25 let, u dubu se objevují poměrně velké praskliny, které se zvětšují postupem času. 50 let bych viděl pouze v případě, že terasa bude krytá. Ohledně pergoly - pokud je dobře udělaná konstrukční ochrana a povrchová úprava se obnovuje (povrchová úprava = slabovrstvá lazura, obnova 3 - 5 let), tak pergola vydrží poměrně dlouho. Na pergolu se dá bez problému použít smrk (s adekvátní povrchovou úpravou), na terasu smrk rozhodně ne, ani jako rošt pod ni (je to do 5 let shnilé). 

Souvisí to s terasou.
Mám dotaz na pergolu a na někoho kdo zná dlouhodobější vlastnosti dřeva.
Chci postavit na terasu pergolu. Za žádných podmínek nechci smrk. Zvažuji levnější sibiřský modřín nebo dražší dub bílý.
Modřín stojí cca 13000 Kč za m3 dub 20000 Kč za m3.

Vydrží dub řekněme 50 let na terase s tím že první 2 roky budu impregnovat každý rok jednou a pak už se jen kochat a maximálně jednou za 5 let natřít olejem?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rád poradím, terasy navrhuji přes 5 let, dřevařinu jsem i vystudoval. U terasy je více faktorů - ideální případ je, pokud terasa je krytá, stačí natřít na začátku a mít ji zespodu odvětranou. Pokud není terasa krytá a člověk chce, aby vypadala pořád v přírodním odstínu, je potřeba ji natřít alespoň 1x ročně olejem s pigmentem (rád poradím i konkrétní druh, vyzkoušeno toho mám dost). Modřín vydrží venku 10 - 15 let, dub 15 - 25 let, u dubu se objevují poměrně velké praskliny, které se zvětšují postupem času. 50 let bych viděl pouze v případě, že terasa bude krytá. Ohledně pergoly - pokud je dobře udělaná konstrukční ochrana a povrchová úprava se obnovuje (povrchová úprava = slabovrstvá lazura, obnova 3 - 5 let), tak pergola vydrží poměrně dlouho. Na pergolu se dá bez problému použít smrk (s adekvátní povrchovou úpravou), na terasu smrk rozhodně ne, ani jako rošt pod ni (je to do 5 let shnilé). 

 

Terasu mam hotovou a jsem spokojeny - tam jsem drevo nechtel.

 

Dotaz byl prave a hlavne na pergolu.

jeste mam jednu alternativu a to je akatove drevo, ktere je o malinko levnejsi nez dubove.

 

S.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...