Přejít na obsah

Mazání strojků


Doporučené příspěvky

Poprosím o nějaké dobré rady do života strojků na téma čím a jak namazat.

Hájka jsem četl, nějaké Moebius 90xx mám, mazáčky jsem si vyrobil, mazací plány ETA strojků pro inspiraci mám.

Jako oběť byl zvolen cal. 68.

 

To co mně zajímá je, jestli používáte "Aretol", dneska Antispread, nebo dto od Moebiuse. Princip je mi jasný, ale přijde mi tím povlakovat celá kolečka jako divné (pochybuji že se to na třecí ploše zubů udrží a co se s tím stane potom ...).

Jaké to má antikorozní vlastnosti? (např. problematická kombinace mosazné kolo a ocelový pastorek).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosim prosim smutne koukam, co Vy na to ?

Trochu popíchnu - V záplavě quartzových nádher je nejhorši zvyk upadajícího cechu uzavřít se do sebe.

Trošku mi to připomíná úroveň tzv. "autorizovaných" servisů automobilek.

Hodináři (nezávislí) tady jsou, proto jsem se registroval a prosím o radu, pokuď máte pocit, že se nemám plést do řemesla,

zkuste se zamyslet nad vývojem jiných mechanických záležitostí. Zůstane to záležitostí nadšenců a vysokého luxusu.

Patřím pouze do první kategorie.

 

viz

http://www.esslinger.com/fix-o-dip125ml.aspx

http://www.epilamisierung.com/en/products/new-products-for-epilamization.html

 

 

http://www.suissewatchservice.com/rolex.html

http://watchmaking.weebly.com/uploads/1/1/7/9/1179986/the_practical_lubrication_of_clocks_and_watches.pdf - strana 8

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

slivovící :D

 

Poprosím o nějaké dobré rady do života strojků na téma čím a jak namazat.

Hájka jsem četl, nějaké Moebius 90xx mám, mazáčky jsem si vyrobil, mazací plány ETA strojků pro inspiraci mám.

Jako oběť byl zvolen cal. 68.

 

To co mně zajímá je, jestli používáte "Aretol", dneska Antispread, nebo dto od Moebiuse. Princip je mi jasný, ale přijde mi tím povlakovat celá kolečka jako divné (pochybuji že se to na třecí ploše zubů udrží a co se s tím stane potom ...).

Jaké to má antikorozní vlastnosti? (např. problematická kombinace mosazné kolo a ocelový pastorek).

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Zdar borci nechci zakládat nové vlákno s totožným názvem, tak oživím mrtvolku. 

Jde mi o mazání hodinek a dejme tomu klidně obyčejných Primek cal.66/68. Osobně používám na namazání takového stroje tři druhy oleje a jednu vazelínu od Moebiusu.

Zvlášť mažu ložiska s rychlými koly a incabloky. Zvlášť ložiska kde jsou pomalá kola s velkou zátěží. Hřídel a ložiska perovníku. Zvlášť krok a vazelínu používám na stavěcí mechanismus a třecí plochu datumové západky. 

 

Trošku mě irituje FB skupina: Opravujeme si Primky sami nebo jak se jmenuje, jelikož tam to borci mažou všechno nějakou hodinářskou jedničkou vč. hodinářů. Údajně se jedná o tento olej: https://hodinar-frydl.sluzby.cz/olej-sorte-nr-1-3-3-5ml-polosynteticky?fbclid=IwAR1ozYYI6_4kioKyiSCmXUyD8RejYtr8DCybiFeHQwrIRldcDh7RGcnfhR4

 

Tak teď nevím tak trochu na čem jsem. 

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak Etsynthu 1-3 používám na nejmenší a nejrychlejší čepy.

Pravda, v návodu píšou na čepy do 1 mm, což v hodiknkách znamená všechny (skoro).

 

Na ty pomalé a velké mám Etsynthu 3-5.

Plus vazelína na pero, natahování a "nepohyblivé" věci.

 

Plánuju porovnat Etsynthu 1-3 s Moebius 9010. Mám dojem, že Etsyntha "moc teče".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám info od jednoho kolegy z FB, cituji:

 

Na pomalý kola HP500,na rychlý kola 9010,na kotvu 9415, vazelína molicote a na těsnění je dobrý fomblin,... To je mazací plán přímo z Eltonu, ale těm umělcům to nemá cenu vysvětlovat

 

Tady mi to dává smysl, jen místo HP500 používám HP1000. Ještě co sleduji, tak se těší u hodinářů velké oblibě D5.

 

Jen mě zarazilo, že může být na vše jeden olej. Rychlé kola, pomalé kola, incabloky, kotva. Kov - kámen, kov - kov. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si myslím, že skoro všechny primky se kupují z pouhé chvilkové chtivosti a rozmaru. Denně je nosí málokdo, a když náhodou jo, tak stejně ne nijak dlouho, žádné dlouhé roky, za pár měsíců ho to omrzí, nebo nosí jiné.

Hodně věcí je dnes jinak. Výrobci vyvíjejí nová maziva a zákazníci mají hodinky v krabici. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U aut by šel použít příměr s motorovým olejem. Každý motor má předepsaný jiný olej, ale v reálu v tom až takový rozdíl není, dnešní oleje jsou kvalitní a bez větších problémů jde dávat jeden univerzální olej do všeho.

 

Obzvlášť pokud to auto jen stojí v garáži :)

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je trochu jiný příměr, strojek je motor, ale i ta tvoje možnost by šla a nic zvláštního by se nestalo. Až při nějakém větším nájezdu (třeba sto tisíc km?) by se asi něco projevilo, ale pro občasné popojetí se nemá co a proč stát.

Vždyť například motocykly mají společnou náplň motor - převodovka. A četl jsem o člověku, který roky lil do sekačky olej do automatické převodovky. A jak mu to jezdilo.

Dnešní oleje jsou prostě dobré.

 

A upřímně - strojek z primek je na úrovni motoru ze sekačky. Jednoduchý a za pár korun.

Primky běžně lidi nosili desíky let bez nějakého mazání, a šlapaly, ale najednou je to velká věda. :)

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele Karlosi, já vím, že jsi chytrý, inteligentní a já co by polo lopata musím vsázet spíš na svou bezprostřednost, třeba jako pricnezna Dajána :D 

 

Ale kurva u aut jsem dělal jako profík patnáct let a vím co se kam lije a přesně co se stane, když se nalije něco někam jinam. Místo brzdové kapaliny můžeš taky nachcat a bude to chvíli brzdit než se to uvaří. 

 

Auto, motocykl, sekačka... bubnová sekačka. Rád bych se vrátil k hodinkám a aby mi tady erudovaně někdo odpověděl jestli je alternativně možné mazat krok tím čím někdo maže péro. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebo teda obráceně - objevují se po namazání strojku jedním moderním univerzálním olejem nějaké následné potíže a problémy?

Konečně se dostáváme k meritu věci. Nejen, že ty oleje od Moebiusu mají každý jinou barvičku aby jsme si to i mi dysnumerici co nám čísla nic neříkají olej při mazání nespletly. Ale představ si, že ten na pomalá kola je hustější než ten na rychlá kola, kterým se mažou třeba i kameny setrvačky. Nedovedu si představit, že bych tím napatlal krok. 

 

Nic ve zlém...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sám jsi psal, že někteří, včetně některých hodinářů, mažou jen jedním - a evidentně jim to funguje,  takže to jde a pro jejich účel to asi bude dostatečné. I v tom je výhoda levných primek - že si k nim každý může najít přístup vlastní a po svém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...