Přejít na obsah

Mazání strojků


Doporučené příspěvky

Že je někdo hodinář ještě neznamená, že to dělá správně.  Viděl jsem na hodináře co plynul na ciferník Diplomatů aby utřel špínu. Skoro to fungovalo. Viděl jsem druhého hodináře co nemá vibrograf a zkouší hodinky tím, že si je dá druhý den po servisu na ucho, podívá se z okna na hodiny kostelní věže a řekne: Dobrý to je... Nějak to funguje. 

 

Já chci svoji práci dělat správně. Je mi jedno jestli jsou to Primky nebo Omegy. Ztotožňuji se s hodinářem, jehož koment z FB jsem tady zveřejnil ohledně mazacího plánu. Chtěl jsem ještě aby se tady pod to podepsal nezávisle někdo jiný. Nejlépe hodinář nebo člověk perfektně znalý věci. 

 

Na přiblblé debaty o sekačkách a autech kašlu. Proto už roky nechodím ani dolů do: Ostatní diskuze a zábava. 

 

Možná to vypadává z kontextu toho co píšu. Já věřím, že to myslíš se mnou dobře, ale to co píšeš není pořád to co potřebuji vidět, číst nebo slyšet. :)

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hájek 1963 je bohužel málo konkrétní :-) Ve zkratce: každá část hodin vykonává práci o jiné charakteristice (rychlost, tlak, moment,) zaslouží si tedy jiný olej. Specifikum je pak samozřejmě situace, kdy části hodin jsou z jiných materiálů a na jejich povrchu dochází k odlišné reakci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hájek 1963 je bohužel málo konkrétní :-) Ve zkratce: každá část hodin vykonává práci o jiné charakteristice (rychlost, tlak, moment,) zaslouží si tedy jiný olej. Specifikum je pak samozřejmě situace, kdy části hodin jsou z jiných materiálů a na jejich povrchu dochází k odlišné reakci.

V tom jsem právě do dnes žil. Tak snad je pořád svět ještě v pořádku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Namazat všechny čepy/ložiska jedním olejem si dokážu představit a asi by to i fungovalo.

Ale ty další věci mazat tím samým (řídkým) olejem - tam už se budou projevovat nežádoucí 

vedlejší efekty.

 

Ano, je to správně tak, jak to děláš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Že je někdo hodinář ještě neznamená, že to dělá správně.  Viděl jsem na hodináře co plynul na ciferník Diplomatů aby utřel špínu. Skoro to fungovalo. Viděl jsem druhého hodináře co nemá vibrograf a zkouší hodinky tím, že si je dá druhý den po servisu na ucho, podívá se z okna na hodiny kostelní věže a řekne: Dobrý to je... Nějak to funguje. 

 

...jednoznačně do pamětihodností!  :clap:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdar borci nechci zakládat nové vlákno s totožným názvem, tak oživím mrtvolku. 

Jde mi o mazání hodinek a dejme tomu klidně obyčejných Primek cal.66/68. Osobně používám na namazání takového stroje tři druhy oleje a jednu vazelínu od Moebiusu.

Zvlášť mažu ložiska s rychlými koly a incabloky. Zvlášť ložiska kde jsou pomalá kola s velkou zátěží. Hřídel a ložiska perovníku. Zvlášť krok a vazelínu používám na stavěcí mechanismus a třecí plochu datumové západky. 

Muj mazaci plan je v podstate identicky jako tvuj. Po debate tady a zpovidani ruzne vyspelych hodinaru jsem dospel k tomu co ty. JInak lidova tvorivost je nekonecna a ze nekdo maze vse 1 olejem me neprekvapuje, nekdo zas resi vse Koch3 atp...

 

Mám info od jednoho kolegy z FB, cituji:

 

Na pomalý kola HP500,na rychlý kola 9010,na kotvu 9415, vazelína molicote a na těsnění je dobrý fomblin,... To je mazací plán přímo z Eltonu, ale těm umělcům to nemá cenu vysvětlovat

 

Tady mi to dává smysl, jen místo HP500 používám HP1000. Ještě co sleduji, tak se těší u hodinářů velké oblibě D5.

Von ten D5 se vsude zminuje, ale uz je to outdated mineral co se nedela, ted dela Moebius vse v syntetice, ktera drzi 5 let, nahradou D5 je tusim HP1300, ale lepe overit, nemam to v hlave.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já osobně mažu Moebiusem 9010 komplet Qartz a mechanické hodinky,  rychleji se točící díly u kapsáčů   ,

  9020 pomaleji se točící díly minutové kolo u hodinek

  a 9104 jestě pomaleji se točící, nebo díly,ložiska perovníků  nebo ty co se o sebe třou,   Pera a natahování u kapsáčů, zatím ještě mažu olejem NDR3.   Je to na uvážení každého hodináře a podle toho, na co je olej určený.

Je fakt, že dřív se hodinky mazaly NDR2  (kamem na kamen a ocel na kamen) NDR3  mosaz na ocel a hodiny a budíky. NDR 4 byla na větší hodiny a to bylo všechno a taky to chodilo.

Upraveno uživatelem Jiří9
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...