Přejít na obsah

kam investovať???


Doporučené příspěvky

před 42 minutami, lukasb515 napsal:

Ako najlacnejsie zmenit czk do eur? Popripade pouziva niekto transferwise? Je to ok?

 

Pouzivam Revolut, pokud ti jde o "vetsi" castku urcite ti vyjde vstric tva banka a nabidne ti lepsi kurz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja zacal misto TransferWise pouzivat RoklenFx (https://www.roklen.cz/roklenfx/). Hlavne proto, ze maji vsechny ucty u Fio banky, takze konverze z CZK Fio uctu na EUR Fio ucet je pres ne v ramci hodin. A poplatkove mi taky prijde, ze to vychazi lip.

Upraveno uživatelem ensi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 

posledních pár měsíců jsem trochu přehodnotil svojí strategii jak ochránit úspory. Přiznávám na rovinu, že jsem o tom nikdy v minulosti moc nepřemýšlel, všechno šlo prostě většinou na spořák, nebo do hodinek, či jiných hmotných statků. 

V průběhu posledního roku jsem udělal pár změn. Vypadá to zhruba takto:

  • 3/4 úspor držím v zaměstnaneckých akciích
  • 1/4 úspor držím na standardním spořícím účtu
  • plus nemovitost s hmotný břemenem - nehraje roli
  • nejsem ženatý, nemám děti, nemám hypotéku, nic nesplácím 

každý měsíc nad rámec investic do podnikání stranou spořím 10tis./měsíčně následovně:

  • 2.5tis podílové fondy (výnosnost 8% poslední rok)
  • 2.5tis bitcoin
  • 2.5tis ethereum
  • 2.5tis klasický spořák

Nepoužívám klasické finanční produkty jako stavebko nebo penzijko. Nemám žádný konkrétní důvod, prostě mne to nikdy neoslovilo.

Můj dotaz je čistě obecný, moje finanční gramotnost je fakticky nulová. Nechci nezbytně dělat blbá rozhodnutí a pevně věřím, že je tu hodně členů, co má nesrovnatelně víc zkušeností a mohou mi poradit.

Je strategie co jsem popsal úplně mimo? Doporučili byste nějakou změnu, popř. máte tipy pro úplného začátečníka jako jsem já, popř. kontakt, co není stavitel pyramid ani pilot letadla?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Portugieser325 napsal:

Ahoj, 

posledních pár měsíců jsem trochu přehodnotil svojí strategii jak ochránit úspory. Přiznávám na rovinu, že jsem o tom nikdy v minulosti moc nepřemýšlel, všechno šlo prostě většinou na spořák, nebo do hodinek, či jiných hmotných statků. 

V průběhu posledního roku jsem udělal pár změn. Vypadá to zhruba takto:

  • 3/4 úspor držím v zaměstnaneckých akciích
  • 1/4 úspor držím na standardním spořícím účtu
  • plus nemovitost s hmotný břemenem - nehraje roli
  • nejsem ženatý, nemám děti, nemám hypotéku, nic nesplácím 

každý měsíc nad rámec investic do podnikání stranou spořím 10tis./měsíčně následovně:

  • 2.5tis podílové fondy (výnosnost 8% poslední rok)
  • 2.5tis bitcoin
  • 2.5tis ethereum
  • 2.5tis klasický spořák

Nepoužívám klasické finanční produkty jako stavebko nebo penzijko. Nemám žádný konkrétní důvod, prostě mne to nikdy neoslovilo.

Můj dotaz je čistě obecný, moje finanční gramotnost je fakticky nulová. Nechci nezbytně dělat blbá rozhodnutí a pevně věřím, že je tu hodně členů, co má nesrovnatelně víc zkušeností a mohou mi poradit.

Je strategie co jsem popsal úplně mimo? Doporučili byste nějakou změnu, popř. máte tipy pro úplného začátečníka jako jsem já, popř. kontakt, co není stavitel pyramid ani pilot letadla?

Akcie, pořád jsou teď zajímavé tituly k nákukpu a nové přibývají jako nedávno Coinbase - COIN.  Do akcií bych investoval více než do krypta. Doporučuju investovat tak abys minimalizoval riziko než maximalizoval zisk.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Portugieser325  Jak to myslíš s těmi zaměstnaneckými akciemi? To jsou akcie koupené za výhodnějších podmínek? Máš tam většinu portfolia chápu to tak, že už nepřikupuješ. V akciích vidím vždycky největší starost kdy a jak vstoupit do pozic, pravidelné přikupování je pak něco jiného.  Jinak to pravidelné bych osobně z crypto dal něco navíc ještě do těch fondů, ale jinak proč ne. Píšeš, že nemáš hypo a ani nic nesplácíš. Samozřejmě neznám Tvá čísla v aboslutních hodnotách, ale dá se zauvažovat i nad nějakou nemovitostí. Já mám dobrou zkušenost s modelem apartmán na horách k pronájmu, i když teď v době covidu je to samozřejmě mrtvý.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem v tomhle moc zběhlý, ale přichází doba, kdy bych rád začal řešit odkládání na horší časy... Proto bych rád věděl, proč ukládat 2500kč měsíčně na klasický spořák, když na stavebku bych dostal státní podporu 2000kč ročně. Jasný vím, že 2500kč je víc než je nutné pro získání maximální státní podpory, ale pořád je to procentuálně lepší zhodnocení, než na běžném spořícím účtu... Nebo ne? Řeším teď konkrétní případ kolegy Portugiesera, sám zatím nic nikam neposílám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 32 minutami, dzonynek napsal:

Nejsem v tomhle moc zběhlý, ale přichází doba, kdy bych rád začal řešit odkládání na horší časy... Proto bych rád věděl, proč ukládat 2500kč měsíčně na klasický spořák, když na stavebku bych dostal státní podporu 2000kč ročně. Jasný vím, že 2500kč je víc než je nutné pro získání maximální státní podpory, ale pořád je to procentuálně lepší zhodnocení, než na běžném spořícím účtu... Nebo ne? Řeším teď konkrétní případ kolegy Portugiesera, sám zatím nic nikam neposílám.

Tak ja bych ani nenazval sporici ucet do kategorie investice. Je to proste ucet v bance s mizivym zhodnocenim, ale prachy jsou okamzite k dispozici. To u stavebka prece neni. Stavebko je fajn vec, na druhou stranu tak pro studenty, tech 2000 je preci strop a ma smysl jen pri tech malych castkach. U tohoto “sporeni” bych doporucil spis investovat do vzdelani a cestovani, nez 10 let sporit abych od statu dostal dvacku:) ale mozne muj pohled jen. Ja taky fandim akciim, ale jak rikam, malokdo porazi index a malokdo to dobre nacasuje s vetsi koupi:) Smysl vidim treba u dividendovych akcii, kdy treba i ten CEZ na BCPP da jiste zajimavy vynos. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 31 minutami, xcmaniax napsal:

Tak ja bych ani nenazval sporici ucet do kategorie investice. Je to proste ucet v bance s mizivym zhodnocenim, ale prachy jsou okamzite k dispozici. To u stavebka prece neni. Stavebko je fajn vec, na druhou stranu tak pro studenty, tech 2000 je preci strop a ma smysl jen pri tech malych castkach. U tohoto “sporeni” bych doporucil spis investovat do vzdelani a cestovani, nez 10 let sporit abych od statu dostal dvacku:) ale mozne muj pohled jen. Ja taky fandim akciim, ale jak rikam, malokdo porazi index a malokdo to dobre nacasuje s vetsi koupi:) Smysl vidim treba u dividendovych akcii, kdy treba i ten CEZ na BCPP da jiste zajimavy vynos. 

Vztahoval jsem to na případ, kdy posílá 2,5k na spořák a ty prachy nemusí potřebovat x let, tak by bylo lepší to stavebko. I když zhodnocení není žádná hitparáda, pokreje to inflaci líp, než mrskej úrok na spořícím učtu.

Ale jinak s tebou souhlasím ve všem a akcie s dividendy je směr, kterým bych se chtěl asi vydat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud se tím nechceš až tolik trápit, šel bych cestou etf. Sám mám 80% nainvestovano v etf a od začátku roku mám zhodnocení 11%. Těch 20% jsem si nechal na "hraní" na singl akcie a hrozně tam teču. Přišlo fomo, nějaký YouTube, rady na netu a skočil jsem do akcií jen proto, že do nich skákali ostatni. No a teď když mi to klesá v průměru o 30% se mi to nechce zavírat a čekám na na obrat. Takže tohle už nikdy neudělám a až našetřím zase cílovou částku, půjde 100% do etf 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dík moc za reakce a rady, to crypto trochu stáhnu a pošlu místo toho do ETF. Do spořáku možná přestanu posílat úplně. ještě to zvážím, dřív to bylo kvůli tomu vytvořit rezervu a likviditě, ale teď to dělám už spíš opravdu jen ze zvyku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...