Přejít na obsah

kam investovať???


Doporučené příspěvky

Teoreticky by bylo logické, kdyby obecně klesla akcie po ex-date o dividendu, ale ... Z dlouholeté zkušenosti jsem zažil  i případy, kdy se po ex-date cena akcie nehnula vůbec a naopak kdy klesla mnohem více než jen o divi. Rozhoduje trh, nabídka/poptávka, jsou v tom i emoce a davová psychóza nijak nesouvisející s reálnou cenou, tj nikdo ti nikdy neřekne, že akcie stojí 650 Kč, divi je 50 Kč a po ex-date bude cena 600 Kč. Samozřejmě s největší pravděpodobností cena po divi klesne, ale o kolik, na jak dlouho atd je prostě ve hvězdách. Leckdy ti nepomůže ani velká znalost oboru a financí, protože některé pohyby akcií jsou prostě - jak to říct - "emoční" (snad rozumíte). Každopádně akcií ČEZu nic nezkaziš, je to u nás poměrně silná akcie (energie) se slušnou a téměř zaručenou divi (stát chce svoje peníze), i když je teď cena lehce vyhajpovaná tou vysokou divi díky bonusu za prodej aktiv RUM a také díky všemožným reklamám různých "finančníků" vzbuzujících v lidech pocit, že pokud si okamžitě teď hned nenakoupí milion akcií (a jejich knihu!), tak jsou looseři bez budoucnosti ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, MaS napsal:

Teoreticky by bylo logické, kdyby obecně klesla akcie po ex-date o dividendu, ale ... Z dlouholeté zkušenosti jsem zažil  i případy, kdy se po ex-date cena akcie nehnula vůbec a naopak kdy klesla mnohem více než jen o divi. Rozhoduje trh, nabídka/poptávka, jsou v tom i emoce a davová psychóza nijak nesouvisející s reálnou cenou, tj nikdo ti nikdy neřekne, že akcie stojí 650 Kč, divi je 50 Kč a po ex-date bude cena 600 Kč. Samozřejmě s největší pravděpodobností cena po divi klesne, ale o kolik, na jak dlouho atd je prostě ve hvězdách. Leckdy ti nepomůže ani velká znalost oboru a financí, protože některé pohyby akcií jsou prostě - jak to říct - "emoční" (snad rozumíte). Každopádně akcií ČEZu nic nezkaziš, je to u nás poměrně silná akcie (energie) se slušnou a téměř zaručenou divi (stát chce svoje peníze), i když je teď cena lehce vyhajpovaná tou vysokou divi díky bonusu za prodej aktiv RUM a také díky všemožným reklamám různých "finančníků" vzbuzujících v lidech pocit, že pokud si okamžitě teď hned nenakoupí milion akcií (a jejich knihu!), tak jsou looseři bez budoucnosti ...

Jsem tady úplný laik, ale z toho co jsem pochopil při studování podkladů k BCPP, tak jsem nabyl dojmu, že prostě po ex-date (nebo datu pro výplatu) se po konci obchodování cena technicky zkoriguje o dividendu a ráno se jede nanovo od nové ceny (?). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cena je proste trzni, zalezi na nabidce a poptavce. Pokud bude po exdate vysoka poptavka, cena pujde nahoru (ponizena o dividendu), pokud to tam nekdo bude sypat ve velkem, cena pujde dolu. Zpravidla se ale pohybuje cena zkorigovana o dividendu.

viz priklad nedavne O2

image.png.c487c4167dcf07f82d05d4a57a7ecd82.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevim cemu rikas technicka uprava kurzu, ale kurz je dany poptavkou/nabidkou, porad je to standardni trh, nikdo ho neurcuje. V 9:00 otevira burza a trh reaguje na cenu bez dividendy. Mozna si nerozumime a myslime oba dva to same.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, xcmaniax napsal:

No jasně, ale z toho grafu je přece vidět, že ten pád v 9:00 je technická úprava kurzu ne? Dál pak standardní trh. 

Omlouvám se za delší post, možná myslíme stejnou věc, ale raději - nic jako technická automatická úprava o divi po ex-date neexistuje, vše je dáno důvěrou v akcii a tedy nabídkou/poptávkou. Ano, jak jsme psali, v reálu často akcie po divi sklouzne dolů, ale málokdy (resp téměř nikdy) je ten rozdíl daný přesnou částkou divi. Není to tedy, že se v 9:00 automaticky umaže dividenda z ceny, ale opět se kurs ustálí podle reálné "nabídka/poptávka". Je to například i proto, že ti, kdo po divi své akcie chtějí rychle prodat, je koupili v různých časech za různé ceny, a tak mají i o své ceně k prodeji jiné představy. A extrémní případ - držím akcie za 650, divi je 50, po divi ... ti ale stejně nechci žádnou akcii prodat, takže ji nekoupíš ani za 600, dokonce ani za 650, protože prostě nebude žádná nabídka k prodeji kromě mojí, kde ji dám na 680 :) Konkrétně k ČEZu podle mne akcie tolik padat nebude, protože se chystá vytěsnění O2 a pak už moc slušných dividendových ČR akcií nezůstane, což pak zbývající divi-akcie vyhajpuje i třeba mimo skutečnou reálnou cenu ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

používám, cca půl roku a na to moje šmrdlani spokojenost. Hlavně v rámci nákupu etf super věc - 1x měsíčně je možnost nakoupit/prodat vybrané etf zdarma. Na jednotlivé tituly a častější pohyby na nich, si myslím že budou lepší platformy. 

Upraveno uživatelem PavelSch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 7. 6. 2021 v 22:53, bob.zizka napsal:

Nechci zakládat nového vlákno, tak se zeptam tady. Investování je to taky- Amc entertainment. Je v tom taky někdo zdejší?


Gesendet von meinem E6633 mit Tapatalk
 

Meme akcie =  o investování bych úplně nemluvil. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem u Air bank zaregistroval "investičního robota" PORTU a přemýšlím, že by bylo rozumnější přesunout investice z Fio banky, kde posílám pravidelně na fond domácího trhu (CZK) a na fond globálního trhu (CZK).  Mám tam jen pár desítek tisíc. 

Otázka zní: Je to tedy rozumné? 🙂 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, moco napsal:

Teď jsem u Air bank zaregistroval "investičního robota" PORTU a přemýšlím, že by bylo rozumnější přesunout investice z Fio banky, kde posílám pravidelně na fond domácího trhu (CZK) a na fond globálního trhu (CZK).  Mám tam jen pár desítek tisíc. 

Otázka zní: Je to tedy rozumné? 🙂 

Ono je trošku složitější poradit bez znalosti toho, zda chceš investovat na jistotu či více riskovat, na dlouhou či krátkou dobu, zda jsou to peníze, které máš "navíc" nebo naopak jejich ztráta by byla zásadní, zda ti je 20 a startuješ v dobré firmě nebo naopak 50 a živíš rodinu atd. V dnešní složité (inflační) době každopádně volné peníze, které nejsou investované, jsou peníze, na kterých tratíš. Ono to třeba v kontextu měsíce nevypadá zle, ale zkus si spočítat ztrátu při banální inflaci 3,5% ročně za 10 let a málem tě klepne pepka z toho, co uvidíš na kalkulačce. Pokud chceš umístit jednorázově volné peníze na jistotu, je tady aktuálně třeba český proti-inflační dluhopis, který by měl kopírovat inflaci (počítá se sice trošku jinak než čisté info od ČSÚ, ale berme to takto), zvláště když je nyní osvobozený od 15% srážkové daně. Máš tu české dividendové akcie (ČEZ, O2 - zatím, Moneta, Tabák), případně se s troškou znalostí poohlédnout venku (USA). Můžeš si budovat dividendové portfolio (tj firmy vyplácející slušnou dividendu, a tu třeba pak reinvestovat) nebo růstové (tj akcie, které dividendu nevyplácejí, nebo jen symbolickou, ale jejich akcie mají zase vysokou šanci růst, tj můžeš vydělat na jejich budoucím prodeji) nebo kombinace obojího. Pokud nechceš pitvat jednotlivé akcie, nabízí se investice "plošně" do sektorů, tj například do firem Reit, IT, Energy, Health atd - ale pokud nechceš opravdu nic hledat/hlídat a cílíš spíše na malé pravidelné částky, pak je podle mne asi nejjednodušší investovat třeba do sektorových ETF fondů. Například na platformě Degiro máš možnost z vybraných fondů dle jejich seznamu jednou měsíčně úplně zdarma nakoupit. Sektorové investování nabízí i PORTU, která se zde zmiňovala - tvůj přístup je aktivní, staráš se, super, a i zde můžeš vybírat jednotlivé strategie a upravovat si je, v pohodě. Pokud si chceš zariskovat, jsou tu i kryptoměny, ale zde je třeba říct, že se jedná spíše o spekulaci než investici, ale proč ne. Ideální je samozřejmě kombinace všeho dohromady v kombu reality-komodity-akcie-dluhopisy-kryptoměny-fondy-atd, dle možností a míry tebou určeného rizika,  ale chápu, že to je někdy na jednoho moc infa a spíše se zalekneš. Každopádně za sebe myslím, že volné (!) peníze za 0% na běžném nebo za 0,1% na spořícím účtu (název je sám o sobě slušná ironie) jsou peníze, na které kašleš a necháváš se dobrovolně okrádat ...

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za odpověď. Investuji malé částky nebo volné peníze, co zbydou 🙂 PORTU se mi líbí, protože to mám pod jednou střechou u Air bank a nemusím se zabývat, co nakupovat, protože do toho až tak nevidím (a jsem líný). Navíc tam bude větší výnos (plánuju tam vkládat min. 10let, spíše více) než u Fio akciových fondů. Jinak kupuju zlato, stříbro, nemovitosti jsou taky, takže to mám, myslím, vyvážené. Taky musím investovat do rodiny 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A zapoměl jsem napsat důležitou věc je třeba jednou za čas i nějaká ta příjemná investice do sebe, udělat si radost a pohladit po duši - například nějakými pěknými hodinkami, samozřejmě 😉😀 ...

Upraveno uživatelem MaS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...