Přejít na obsah

kam investovať???


Doporučené příspěvky

Ahoj, pomohli jste mi tady s různými věcmi a chci se zeptat protože jsem uplny lajk.

Rád bych začal investovat do akcií, vybral jsem si 

https://cs.wikipedia.org/wiki/S%26P_500

posílal bych tam třeba 1000 měsíčně. Omlouvám se za hloupý dotaz ale jak na to? Stáhnout si nějakou apku, najít si tam tento index a nastavit trvalý příkaz? nebo to mám nějak hlídat a dělat to jinak?

Díky moc za rady

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja teda neznam nikoho, kdo by investoval primo do indexu, mozna tu nekdo je a prihlasi se 🙂 Nevim jestli vnimas rozdil mezi investovanim do indexu a investovanim do akcii.

Neco pro rozsireni obzoru:

https://www.fio.cz/zpravodajstvi/odborne-clanky/238722-americka-burza-jak-investovat-do-indexu-s-p-500
https://www.winsidetrading.com/cs/investice-do-indexu/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aby bylo jasno - index je trochu zavadejici. Je tim mysleno ze si kupujes podil ve firmach a to presne v tom pomeru v jakem jsou zastoupeny v tom referencnim “indexu” - tedy treba SP500. Kdyz chces pak podil ve firmach prodat, tak to nejde po jednotlivých spolecnostech, ale zase jen ten cely balik. Predpokladam, ze mas na mysli, ze to neudelas ty naprimo, tedy ze si nekoupis presne vsechny ty podily (akcie), ale udela to za tebe ten brooker - tedy to cemu rikas index. Sam bych pak rad vedel jak to je bezpecne - kdyz si treba na bcpp koupim akcii, tak to mam jendoznacne na svem majetkovem uctu. Kdyz dam ale pokyn brookerovi/obchodnikovi aby koupil ten “index”, tak ty akcie vlastni on a ja vlastnim jen jakesi virtualni ujisteni. Nebo je to tak, ze mam regulerni majetkovy ucet a tak pomerove ty akcie tvorici index?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky



Aby bylo jasno - index je trochu zavadejici. Je tim mysleno ze si kupujes podil ve firmach a to presne v tom pomeru v jakem jsou zastoupeny v tom referencnim “indexu” - tedy treba SP500. Kdyz chces pak podil ve firmach prodat, tak to nejde po jednotlivých spolecnostech, ale zase jen ten cely balik. Predpokladam, ze mas na mysli, ze to neudelas ty naprimo, tedy ze si nekoupis presne vsechny ty podily (akcie), ale udela to za tebe ten brooker - tedy to cemu rikas index. Sam bych pak rad vedel jak to je bezpecne - kdyz si treba na bcpp koupim akcii, tak to mam jendoznacne na svem majetkovem uctu. Kdyz dam ale pokyn brookerovi/obchodnikovi aby koupil ten “index”, tak ty akcie vlastni on a ja vlastnim jen jakesi virtualni ujisteni. Nebo je to tak, ze mam regulerni majetkovy ucet a tak pomerove ty akcie tvorici index?


Myslim si, ze nevlastnis akcie samotnych koncovych spolecnosti

Odesláno z mého SM-T505 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, Prochy68 napsal:


 

 


Myslim si, ze nevlastnis akcie samotnych koncovych spolecnosti

Odesláno z mého SM-T505 pomocí Tapatalk
 

 

Tak vlastníš ve většině případů to "ETF", to chápu jako cenný papír který se samostatně obchoduje. Když si tam člověk hraje s litrem měsíčně, tak je to asi putna, ale rád bych věděl jak je to se zabezpečením když tam člověk chce dát větší část majetku - obecně mám v jakési appky v iPhonu nedůvěru - strašně jednoduše tam z karty převedete peníze, virtuálně cosi vlastníte, ale co když se jednoho rána probudíte a appka neexistuje? Tady vidím jasnou výhodu v obchodování a držení akcií skrz jednoznačný majetkový účet. Ale jak tu bylo řečeno, tak Fio taky umožňuje nákupy amerických etf, ale asi to není tak přímočaré. Samozřejmě je mi jasné, že když někdo chce zainvestovat v řádech mil Kč, tak to asi nebude činit skrz appku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak vlastníš ve většině případů to "ETF", to chápu jako cenný papír který se samostatně obchoduje. Když si tam člověk hraje s litrem měsíčně, tak je to asi putna, ale rád bych věděl jak je to se zabezpečením když tam člověk chce dát větší část majetku - obecně mám v jakési appky v iPhonu nedůvěru - strašně jednoduše tam z karty převedete peníze, virtuálně cosi vlastníte, ale co když se jednoho rána probudíte a appka neexistuje? Tady vidím jasnou výhodu v obchodování a držení akcií skrz jednoznačný majetkový účet. Ale jak tu bylo řečeno, tak Fio taky umožňuje nákupy amerických etf, ale asi to není tak přímočaré. Samozřejmě je mi jasné, že když někdo chce zainvestovat v řádech mil Kč, tak to asi nebude činit skrz appku. 

Appka je jenom prostředí skrz který komunikuješ s brokerem.

https://finex.cz/co-se-stane-s-portfoliem-kdyz-vas-broker-zkrachuje/

Ono i to Portu pokud se nepletu používá Degiro.

Jo a nevlastníš etf, ale podíl/akcie toho fondu kterej investuje do akcií koncových firem, třeba podle toho indexu (což je v podstatě jenom teoretickej žebříček firem sestavenej podle nějakých kritérií, který pak ty etf kopírují).

Fyzický akcie na papíru už dneska moc neletí :)
Samozřejmě můžeš klidně posílat peníze do aktivně spravovaných fondů kde bude sedět "člověk" a vybírat do čeho investovat podle strategie oproti v podstatě mechanickýmu výběru podle indexu. Ale musíš počítat s poplatky na správu a vstup, ve výsledku spousta z nich neporazí ani s&p 500 index který kopírují etf.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono se počítá, že budeš mít portfolio asi rozmanitější než jen etf, takže mít třeba etf a k tomu pár dividendových akcií je fajn, zejména protože dividendy můžeš pak dál protáčet. Plus je tady samozřejmě spousta dalších investičních nástrojů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 minutami, Prochy68 napsal:

Ja jsem proste k jakemukoliv fondu skeptickej, kdyz mam akcii, mam aspon pocit ze neco vlastnim. Ale to je jen muj subjektivni pocit.

Jasne, nejsi cilovka :) Fondy si vymysleli chytry lidi, jako nastroj, jak si dobre zit za cizi penize. A po svete chodi strasna spousta lidi (take jsem byl jeden z nich), kterym vyhovuje ta jednoduchost "investovani" pres fondy. Jsou proste liny, zamyslet se nad tim, proc ti investicni geniove neriskujou svoje penize. Mluvim o akciovych fondech. V pripade nemovitostnich fondu rozumim tomu, ze je nutna vyrazne vetsi hotovost, na kterou je potreba kolektivni investovani. Ale opet plati, ze je to primarne dobre zivobyti pro manazery fondu. Az pak prichazi na radu klient.

Upraveno uživatelem honza71
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 minutou, honza71 napsal:

Jasne, nejsi cilovka :) Fondy si vymysleli chytry lidi, jako nastroj, jak si dobre zit za cizi penize. A po svete chodi strasna spousta lidi, kterym vyhovuje ta jednoduchost "investovani" pres fondy. Jsou proste liny, zamyslet se nad tim, proc ti investicni geniove neriskujou svoje penize. Mluvim o akciovych fondech. V pripade nemovitostnich fondu rozumim tomu, ze je potreba vyrazne vetsi hotovost, na kterou je potreba kolektivni investovani. Ale opet plati, ze je to primarne dobre zivobyti pro manazery fondu. Az pak prichazi na radu klient.

👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, honza71 napsal:

Jasne, nejsi cilovka :) Fondy si vymysleli chytry lidi, jako nastroj, jak si dobre zit za cizi penize. A po svete chodi strasna spousta lidi (take jsem byl jeden z nich), kterym vyhovuje ta jednoduchost "investovani" pres fondy. Jsou proste liny, zamyslet se nad tim, proc ti investicni geniove neriskujou svoje penize. Mluvim o akciovych fondech. V pripade nemovitostnich fondu rozumim tomu, ze je nutna vyrazne vetsi hotovost, na kterou je potreba kolektivni investovani. Ale opet plati, ze je to primarne dobre zivobyti pro manazery fondu. Az pak prichazi na radu klient.

Takto to není. pro 99% lidí na světě je fond nejlepší možností jak investovat. Zkus si za 1000 Kč/m nakoupit podíly aspoň  v 50 společnostech..prostě jinak nekoupíš. A průměrování nákupní ceny, diverzifikace spolu s dodržením časového horizontu je základem úspěšné investice. To že někdo tady krátkodobě vydělá na čezu nebo na jiný akcii je fajn, ale nemá to žádnou vypovídací hodnotu. Raději držet 20 let akciový fond než třeba ten ČEZ. A ETF je taky fond. Ono samotné slovo fond vyvolává v lidech v ČR a jinde ve světě naprosto odlišné pocity. Proto ten skepticismus.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...