Přejít na obsah

kam investovať???


Doporučené příspěvky

BeeK86 s těma akciema to taky není zrovna takové lehké jak to vypadá. Určitě bych všem doporučil knihu Inteligentní investor, kdo má v plánu se pouštět do investování akcií, dluhopisů atd.

 

Když zmiňuješ ČEZ, tak jak Jakubisko zde postnul graf, tak je jasné, že lidé co nakoupili v roce 2008 dejme tomu 1000 akcií za 1500, tak je to vyšlo na 1 500 000 Kč, pokud do toho započítám dividendy od roku 2008 (koupili před exdate), tak by to doteď dělalo 318 000 Kč, po započtení daně 270 300 Kč, kdyby jsi to prodal teď, tak máš zisk 714300, takže úlet skoro 800 000 Kč. I kdyby pravidelně reinvestovali částku z dividendy, tak jsou stále ve ztrátě. A to nemluvím o tom, že je možnost, že ta firma zkrachuje, ta pravděpodobnost je malá, ale zkrachovaly už mnohem větší firmy.

 

Ono nakoupit ve vhodnou dobu a dobře prodat je pěkné interpretovat, ale né vždy se tak stane a člověk musí počítat s tím, že trh půjde proti němu. Samozřejmě jsou lepší firmy, které jsou v indexu ať už SP500 či DAX30, ale vyžaduje to taky to, že si člověk musí prolustrovat výroční zprávu atd. a to už není taková zábava. Jinak Warren Buffet co vím, tak ten se zaměřuje na "blue chips" a v momentě kdy se potýkají s nějakým skandálem, či je ekonomika na tom špatně, tak nakupuje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

AD Jakubisko, tak ti, co nakupovali pod 200 uz za ta leta mají slusne vydelky na dividendách, a nekteri urcite neodolali a prodali na 1400 nebo za 1000, ale i ti, co si ty akcie porad drzi, tak jsou v plusu a mají peníze za ta leta z dividend... On ten Buffet mluvi o několika desetiletich, když mysli dlouhodoby horizont...
Ad rolas: samozrejme je nutna i ta další okolnost, nakup v te lepsi době, třeba hned po dieselgate, jak z vysin 170-180 euro volnym padem padaly akcie VAG az ke 100 EUR... ted jsou na 130, ok, třeba pristich par mesicu a let tam bude fluktuace, mozna to ještě pujde zase pod 100 ale pomalu a jiste zase porostou... akcie GM hned pote co se financni krize poradne zacyklila v roce 2009 klesly na uroven kolem 1 USD, dnes je  kolem 30...

A o tom to je, když to koupis v tu blblou dobu, a drzis 20-30-40 let, vydelava to porad, muzou prijit krize, muzes to také prodat, když za to dostanes slusne peníze, a taky to muze po 20 letech zase spadnout na ten dolar, nebo zkrachovat... ale ten vydelek za 20 let uz mas v kapse a když je prodas za 10 dolaru, tak uz jsi slusne vydelal...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO

já si myslím, že by se mělo založit vlákno "proč investovat" ? ..... bylo by mnohem zajímavější ..... jakože by mňe zajímalo to myšlenkohnutí proč mít doma metrák rolexu a tunu zlata

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO

To by nebylo zajimavy vlakno, neb odpoved na ni dava srozumitelne ~ prvni kapitola grahama nebo treba gladise

to je jak z pulp fiction :) .... takže zastřelit YPA .... já znám jenom "po mňe potopa" .... to funguje dobře ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO

I v systemu po me potopa to muze davat smysl, pokud nehodlas duchod prozit systemem ruka/huba ;)

to je velmi individuální .... já se cejtím tak "eště 15 let a šmytec" .... takže důchod mňe mine o pár let .... místo toho si budu vyrábět každotýdenně drobné radosti .... děti jsem s tím už seznámil a nemají problém .... stejně se jim ty moje hmotné i nehmotné píčoviny nelíbí .... akorát bych jim přidělával starosti, potažmo jenom ten kdo je hozen do vody se o sebe umí postarat nejlíp .... to je moje zkušenost

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řek bych, že smysl investic je správa stávajícího a tvorba nového majetku. Kdo už má hodně velkej majetek, usiluje o moc nad ostatními lidmi. Ale řekl bych, že míra majetku nerovná se míře štěstí. Do hrobu si ty miliardy stejně nevezmeš... A život v luxusu ti zevšední. Místo Casií nosíš Pateky, lítáš vlastním letadlem, můžeš zbořit hotel a z pozemku si udělat zahradu. Ale to nejcennější - vyměřený čas na Zemi si stejně nekoupíš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

YPO: Já třeba investuji za účelem abych si mohl pak dovolit další hodinky :D .

 

BeeK86: Je pravda, že když jsem se koukal, tak fakt z dlouhodobého hlediska (30+ let), se vyplatí nakupovat každý podnik co jen tak nezkrachuje. Samozřejmě to, že podnik za 30 let vzrostl z 10 dolarů na akcii na 30 dejme tomu, nemusí být výhra, protože když se započte inflace, tak ve výsledku těch 30 dolarů může být méně než těch 10, za které jsi je tehdy nakoupil, ale pokud podnik vyplácel pravidelně dividendy, tak to byla dobrá koupě. Ale myslím, že každý kdo někdy toto zkusil, tak ví o čem je řeč a emoce hrají hrozně silnou roli, takže aby to pak neprodal hned 1 rok, protože si myslel, že podnik jde ke dnu. Vypadá to jednoduše, ale opravdu to tak není lehké.

 

Knihu momentálně nemám u sebe, ale o investici do zlata to krásně popsal pan Daniel Gladiš ve své knize Akciové investice.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Budu mít během několika týdnů k dispozici větší sumu peněz, kterou chci v lednu poslat v rámci fixace do hypo. Řikal jsem si, jestli existuje "něco", jak ty peníze alespoň minimálně za těch pár měsíců zhodnotit. Za tipy/triky budu vděčný.

Upraveno uživatelem Maxel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Budu mít během několika týdnů k dispozici větší sumu peněz, kterou chci v lednu poslat v rámci fixace do hypo. Řikal jsem si, jestli existuje "něco", jak ty peníze alespoň minimálně za těch pár měsíců zhodnotit. Za tipy/triky budu vděčný.

Pokud je potrebujes na hypo, tak nic nad ramec uroku z vkladu v bance bych nedelal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...