Přejít na obsah

Šatleny ke kapesním hodinkám


long

Doporučené příspěvky

  • po 3 týdnech...
  • Odpovědi 101
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Kolegové, posílám jeden vojenský šatlén. Je to privátní úprava Rakousko-Uherské důstojnické identifikační známky pro nošení jako šatlén. Ve své době se tím zabývalo mnoho firem a oficíři takto "vylepšovali" svou image :-) Připojuji i standartní vzhled této známky s očkem. Liší se zejména uchycením, kdy upravený kus má jakousi hrazdičku pro provlečení žluto-černé stuhy a standartní známka se nosila na šňůrce provlečené očkem...

 

00.jpg

02.jpg

03.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Pánové díky smutné události v rodině jsem v šuplíkách vyštrachal nějaké (další) kapsáče, řetízky a šatlény. Řetízky nosím k cibulím běžně - echt stříbrný masivní na akce se starými bicykly a lehčí novodobý občas do práce. Klasika - u vestičky do díry od knoflíku jeden konec a na druhém konci hodinky v kapsičce. Občas hodinky teatrálně vytáhnout (smajl...).

 

ALE uvědomil jsem si, že nevím, jak se nosí šatlén. Hodinky v kapse a šatlén ven ? Nebo jak ? Napište a poučte, prosím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ALE uvědomil jsem si, že nevím, jak se nosí šatlén. Hodinky v kapse a šatlén ven ? Nebo jak ? Napište a poučte, prosím.

 

Šatlén se přidělal k poutku na opasek u kalhot a hodinky volně visely pod páskem. Mohly se zastrčit u kapsy u kalhot a zbylé ozdoby zůstávaly venku. Prostě těžký frajer, který na to má. Čím víc "cingrlátek" a čím zdobnější součásti šatlénu (samozřejmě z ušlechtilého kovu), tím bohatší byl majitel. Součástí šatlénu býval velice často i rodový erb u výše postavených šlechticů. Byl to vlastně u některých příležitostí jediný odznak moci vlastníka (třeba na honu, u sportu a dalších příležitostech nebylo vhodné nosit běžné odznaky moci). A v pozdější době se po šlechticích opičili i bohatí měšťané, kteří si nechávali vyrobit ozdoby třeba jako cechovní odznak atd...

 

post-33556-0-34404900-1426838438_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky. Ten pán na obázku je opravdu frajer, pardon cool!

 

Ale na kdysi povinné vojně jsem byl u tankistů a ti prý potřebují všechno vysvětlit nejméně dvakrát :frusty: .

 

Mám několik "věcí" a pořád přesně nevím, čemu z nich se říká šatlén:

 

1. více či méně složitý řetěz / řetízek, na jednom konci očko, na druhém konci karabinka - viz speedmasterova alpaka

2. jako 1., ale navíc s nějakou ozdůbkou, mincí, zubem či co - např. já mám nějaký kamínek - viz pevo 2011

3. cosi placatého kovového (art deco?) nebo např. řemínek, jen na jednom konci karabinka (ta se na poutko kalhot nedostane), na druhém něco - ozdůbka, vojenská známka, střapec aj.

4. speedmasterovy úžasné ukázky "ozdob" z knihy z října 2012

5. dlouhý řetízek na jeptišky, eventuálně s ozdůbkou

 

Příklady všech těchto "věcí" na tomto fóru jsou. Omlouvám se, že jsem nedal prolinky jako příklad, ale začal mi padat počítač, což je na seniora příliš...

 

Co z toho je terminologicky správně šatlén?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud je mi známo, šatlén byl primárně více-méně jen přívěšek k hodinkám. Nesloužil k uchycení na oblečení, ale jen jako něco, za co šlo hodinky pohodlněji uchopit, umožňoval hodinky nosit v kapse u kalhot a mít je za co z kapsy vytáhnout. Byl to takový projev rebélie oproti klasickému způsobu nošení "cibulí". Postupně si k tomu ženy a zženštilý jedinci neurčitého pohlaví začali věšet cingrlátka a jiné ozdoby. Později si k tomu přidělávali řetízek, aby bylo možné připnout cibule k opasku a nakonec se to všechno smísilo a jelikož byla poptávka, začalo se vyrábět cokoliv, co se dalo připnout k cibulím a pořád se tomu říkalo šatlén.

Stačí takto?

Jinak bude nutné se obrátit na znalce v oboru a na dostupnou - cizojazyčnou literaturu ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, je vidět, že v jižních Čechách je nejen krásně, ale žijí tam i velmi znalí lidé. Cos napsal, je naprosto jasné a má to logiku.

Ještě jednou díky a šatlénovat nebudu, protože jsem určitého pohlaví. Zůstanu jen u řetězů/ízků. Jestli se vybičuju, tak sem něco vyfotím, ale zázraky nečekejte, normální šatlén-socky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud je mi známo, šatlén byl primárně více-méně jen přívěšek k hodinkám. Nesloužil k uchycení na oblečení, ale jen jako něco, za co šlo hodinky pohodlněji uchopit, umožňoval hodinky nosit v kapse u kalhot a mít je za co z kapsy vytáhnout. Byl to takový projev rebélie oproti klasickému způsobu nošení "cibulí". Postupně si k tomu ženy a zženštilý jedinci neurčitého pohlaví začali věšet cingrlátka a jiné ozdoby. Později si k tomu přidělávali řetízek, aby bylo možné připnout cibule k opasku a nakonec se to všechno smísilo a jelikož byla poptávka, začalo se vyrábět cokoliv, co se dalo připnout k cibulím a pořád se tomu říkalo šatlén.

Stačí takto?

Jinak bude nutné se obrátit na znalce v oboru a na dostupnou - cizojazyčnou literaturu ;)

 

 

No nemyslím si vůbec  to co ty.

Jen je škoda, že to píšeš tak jako, že je to jasná věc. Opasek i kapsa mě pobavili jako i dost jiných tvých konstatování.  A nebo je 1 duben ?

 

 

Šatlén naopak tvořil nedílnou součást hodinek fakticky od té doby co je začali vyrábět

Za prvé šatlen sloužil jako nutnost pro vytahování hodinek z vesty, kdy jedna část byla přichycena ke knoflíkové dírce a druhá část s tou  karabinu byla na oblíku u hodinek.

Za druhé to byla pojistka, aby hodinky nespadly a nerozbily se

Za třetí šatlen byl li k němu i přívěšek, sloužil mnohdy jako paráda, ale někdy i prokazoval stavovskou příslušnost a  někdy na něm byli i iniciály majitele například v polodrahokamu a sloužil jako hračka při debatě například v hodpodě, jelikož byl na čepu a protáčel se kolem své osy

Za čtvrté jednalo li se například o klíčové hodinky byly na šatlenu mnohdy ráčna  kombinované s klíčkem a uvnitř byla skoro vždy zakomponována fotka s nahatou ženskou na kterou jsi se díval jako do kaleidiskopu.

 

Uvědomte si prosím tehdejší cenu hodinek a to, že normální člověk byl velice rád, když si je koupil a normálně určoval čas kostel nebo kaplička.  

Tak asi tak  :D

 

Hodiny a ani hodinky nebyly krom měšťanských nebo sedláckých rodin vůbec běžná věc !!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nepleteš si náhodou šatlén a řetízek...???

 

Jen abychom si rozuměli - já mluvil o věci, které se v originálu, ze země, odkud pochází, říká chatelaine...

 

A když se podíváš o pár příspěvků výše, najdeš můj příspěvek ohledně odznaků moci a stavovské příslušnosti. Ten druhý příspěvek byl jen na doplnění a jako odpověď na pár konkrétních dotazů...

Upraveno uživatelem JaRooN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nepleteš si náhodou šatlén a řetízek...???

Jen abychom si rozuměli - já mluvil o věci, které se v originálu, ze země, odkud pochází, říká chatelaine...

A když se podíváš o pár příspěvků výše, najdeš můj příspěvek ohledně odznaků moci a stavovské příslušnosti. Ten druhý příspěvek byl jen na doplnění a jako odpověď na pár konkrétních dotazů...

Aha u nás se nazývá šatlenem ten celý komplet. Myslím že na to se tak tazatel.

 

Když jsou tady nováčci musíme nazývat věci úplně přesně. Šatlenem se nazývají v naší rodné hroudě přeci celé komplety tedy nejen přívěsky.

 

Rozumíme ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi si nerozumíme. Musíš rozlišovat mezi výrazy "chain", "chain fob" a "chatelain". Pokud všechno, co se připíná k cibulím, budeš nazývat jednoduše šatlén, budeš to naopak právě ty, kdo nováčkům vnese do celé věci zmatek... Rozumíme?

Upraveno uživatelem JaRooN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi si nerozumíme. Musíš rozlišovat mezi výrazy "chain", "chain fob" a "chatelain". Pokud všechno, co se připíná k cibulím, budeš nazývat jednoduše šatlén, budeš to naopak právě ty, kdo nováčkům vnese do celé věci zmatek... Rozumíme?

Ano rozumíme.

Nemám sílu se dohadovat.

Vim co mám a co chci říct. Ne to o francouzštině a překladech ale o tom co si koupíš v krámě,ve starožitnostech , když řekneš ze chceš šatlen.

 

OK ano máš pravdu dle knihy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Promiň, že ti oponuji. Nemám knihu, věci píšu z hlavy tak, jak je mám nastudované z dřívějška. To, že tady (a nejen tady) došlo ke zmatení pojmů, neznamená, že to musime převzít i tady na hodinkovem fóru. Snad alespoň tady je to spravné misto na to, abychom tomu dali nějaký řád. Jinak máš pravdu v tom, že když přijdeš kamkoliv do prodejny a řekneš, že chceš šatlén, tak ti to nabídnou právě tak, jak říkáš ty. Bohužel...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj taky přidám svou špetku do mlýna.

Nepovažuji se za znalce kapesních hodinek, ale přidal bych se k Jardovi s názorem, že šatlén je jen přívěšek, řetízek je řetízek. Kapesní hodinky jsou na světě už velmi dlouho a stejně jak se měnil jejich vzhled měnily se i způsoby jejich nošení, nebo spíš prezentace. Hodinky byly v minulosti velmi drahá věc a to nemluvím jen o modelech ze zlata osazeným brilianty. Primárně se k nim přidával řetízek kvuli bezpečnosti, aby neupadly, následně se k  řetízku přidávaly ozdoby, kterými majitel demonstroval svou movitost. Protože na rozdíl od náramkových, kapesní hodinky nebyly normálně vidět, až když je majitel vytáhl z kapsičky. Řetízky samy o sobě jsou dekorativní prvek a bylo několik způsobů jejich nošení, stačí kouknout na prvorepublikový filmy. Šlo o jednouduchý oblouček u kratkého řetízku až po dvojité zavěšení, kdy řetízek šel od jedné strany břicha,  na druhou a uprostřed byl upnut ke knoflíkové dirce, takže tvořil dva obloučky. Šatlén samotný mohl být jak součástí řetízku na straně u hodinek, tak mohl být u dlouhého řetízku na druhé straně vložen v druhé kapsičce, kde k němu mohla být přiděláná třeba tužka, lupa a pod. Viděl jsem i šatleny samostatné, které nejsou na řetízku a svým způsobem ho nahrazují. V tomto případě hodinky nebyly na řetízku, jen měly připojený šatlén, který koukal z kapsičky a umožňoval snadnější vyjmutí hodinek.

Přidám pár svých obrázků:

 

post-24831-0-55107500-1427184064_thumb.jpg

Materiál, obecný kov, chromovaný, délka 13 cm, dvacatá, možná, třicatá leta dvacáteho století.

 

post-24831-0-84176000-1427187268_thumb.jpg

Tady je tento šatlén na mojich Etrena ze stejného období

 

post-24831-0-81846200-1427187305_thumb.jpg

Masivní stříbrný řetěz ke kapesním hodinkám, pravděpodobně konec devatenáctého, puncované Rakousko - Uherskými značkami, délka 33cm, hmotnost 40 gramů

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...