Přejít na obsah

Jaké Hodinky Orient nosite


t48mirek

Doporučené příspěvky

A k čemu jsou tedy ty hodnoty 20M až 40M?

King Divery byly dimenzovány na potápění do reálných 40 m, takže ta stupnice znamená tabulku bezdekompresních sestupů, tzn. lze podle ní odečíst jak dlouho se můžeme potápět do určité hloubky, aby byl ponor bez potřebné dekomprese. Pro hloubku 20 m je podle hodinek bezdekompresní ponor možný do 45-60 minut, u  30 m je to 30-45 minut, u 35 m je to 15-30 minut a u 40 m pak do 15 minut. Takže při ponoru pak lunetou nastavit začátek příslušné výseče, přičemž ukazatel lunety na "celé" nám uvádí kolik nám zbývá.... Tolik teorie :D

Upraveno uživatelem lucid
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

King Divery byly dimenzovány na potápění do reálných 40 m, takže ta stupnice znamená tabulku bezdekompresních sestupů, tzn. lze podle ní odečíst jak dlouho se můžeme potápět do určité hloubky, aby byl ponor bez potřebné dekomprese. Pro hloubku 20 m je podle hodinek bezdekompresní ponor možný do 45-60 minut, u  30 m je to 30-45 minut, u 35 m je to 15-30 minut a u 40 m pak do 15 minut. Takže při ponoru pak lunetou nastavit začátek příslušné výseče, přičemž ukazatel lunety na "celé" nám uvádí kolik nám zbývá.... Tolik teorie :D

 

Jak reálně se s nimi lze (dalo) potápět (plavat)

mám tyto : post-26503-0-97293700-1406451167.jpg

 

nemají na sobě žádnou informaci o voděodolnosti. Korunky nejsou šroubovací. Do vody bych se s nima celkem bál.

 

Měl jsem za to, že je to jen designová inspirace potápkama, ale nikdy nebyly určeny k vodním hrátkám. 

 

I ta reedice 1143.png má WR "jen" 100m, což už je dost na hraně, jestli je do vody nosit.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

WR "jen" 100m, což už je dost na hraně, jestli je do vody nosit.

 

 

 

Venclovský přeplaval kanál La Manche s primkama s vodotěsností 40m, já se běžně koupu se seikama nebo casiama s vodotěsností 30m a ty by ses bál nosit do vody 100m potápky? Tak to potom zkus Rolex Sea Dweller, do těch voda nenateče ani kdyby ti ten trezor, co si je do něj schováš spadl na dno Mariánského příkopu.  :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Venclovský přeplaval kanál La Manche s primkama s vodotěsností 40m, já se běžně koupu se seikama nebo casiama s vodotěsností 30m a ty by ses bál nosit do vody 100m potápky? Tak to potom zkus Rolex Sea Dweller, do těch voda nenateče ani kdyby ti ten trezor, co si je do něj schováš spadl na dno Mariánského příkopu.  :lol2:

+1. Mikulisek jen nezna Frostie-test, jinak by se nebal...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Venclovský přeplaval kanál La Manche s primkama s vodotěsností 40m, já se běžně koupu se seikama nebo casiama s vodotěsností 30m a ty by ses bál nosit do vody 100m potápky? Tak to potom zkus Rolex Sea Dweller, do těch voda nenateče ani kdyby ti ten trezor, co si je do něj schováš spadl na dno Mariánského příkopu.  :lol2:

 

Taky jsem běžně plaval a šnorchloval s Casio WR50 naprosto bez problémů, ale zas mi bylo trochu jedno jestli je utopím nebo ne. (nakonec se tak stalo, když jsem omylem urazil kus pouzdra u tlačítka). 

 

Už jsem setkal s tím, že výrobce WR100 pod hladinu nedoporučuje. Pokud nebude korunka šroubovací, tak budu mít mírnou obavu asi vždycky už jen kvůli jejímu nechtěnému vytažení.

 

 

A zas mi netvrďte, že byste se s WR30 (mnohé oblekovky) potápěli do reálných 30m hloubky. Pokud mají vintážní King Divery stupnici pro ponor do 40m, pak se domnívám (a zároveň se na to ptám), že jsou max do 5ATM, tzn. WR50, což podle dnešních měřítek stačí sotva na plavání a rozhodně nejsou určeny pod vodu na potápění. Neříkám, že do nich hned nateče, ale není to bez rizika. 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak klasicky se udava:

30M - maximalne proti desti

50M - jen do vany

100M - plavani a lehky snorchling

200M+ - potapeni s pristrojem

 

Je to ale i vyrobce od vyrobce. Napriklad Timex pro mnoho svych modelu ma jen 50M, ale tvrdi, ze na plavani to je v pohode. Ja jsem naopak mel kdysi hodinky s WR50M a s tema kdyz jsem vlezl jinam nez do sprchy, tak hned do nich teklo. Ale WR30 u oblekovek bych rozhodne do vody netahal, to je jen pro pripade, ze na ne nekdo plivne :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Taky jsem běžně plaval a šnorchloval s Casio WR50 naprosto bez problémů, ale zas mi bylo trochu jedno jestli je utopím nebo ne. (nakonec se tak stalo, když jsem omylem urazil kus pouzdra u tlačítka). 

 

Už jsem setkal s tím, že výrobce WR100 pod hladinu nedoporučuje. Pokud nebude korunka šroubovací, tak budu mít mírnou obavu asi vždycky už jen kvůli jejímu nechtěnému vytažení.

 

 

A zas mi netvrďte, že byste se s WR30 (mnohé oblekovky) potápěli do reálných 30m hloubky. Pokud mají vintážní King Divery stupnici pro ponor do 40m, pak se domnívám (a zároveň se na to ptám), že jsou max do 5ATM, tzn. WR50, což podle dnešních měřítek stačí sotva na plavání a rozhodně nejsou určeny pod vodu na potápění. Neříkám, že do nich hned nateče, ale není to bez rizika. 

 

 

 

 

WR 30m neznamená, že se s hodinkama můžeš potápět do hloubky 30m, ale že zaručeně odolají tlaku 3bar. A u slušných výrobců i víc, protože si nechávají rezervu a testujou je na nějaký násobek udávaného tlaku. Dle zkušenosti se s takovýma hodinkama dá normálně plavat. WR 100m už je fakt na potápění, což stejně nedělám.

Samozřejmě taky záleží na stáří hodinek, jestli už je někdo párkrát otevíral, jestli je v nich vůbec nějaké těsnění a jestli není zteřelé. Proto plně chápu, že se ti s tvými KD nechce do vody. Je to krásný historický kousek do sbírky. Ale u nových hodinek s WR 50m a víc bych se nebál ničeho (pokud se člověk opravdu nepotápí na dno přehrady, což tady z nás stejně dělá málokdo) 

 

Ještě dodatek: Jestli někdo prodává hodinky s WR 100m  a nedoporučuje je do vody, tak to je nějakej nesmysl a ruce pryč.

Upraveno uživatelem 5etter
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

A zas mi netvrďte, že byste se s WR30 (mnohé oblekovky) potápěli do reálných 30m hloubky. Pokud mají vintážní King Divery stupnici pro ponor do 40m, pak se domnívám (a zároveň se na to ptám), že jsou max do 5ATM, tzn. WR50, což podle dnešních měřítek stačí sotva na plavání a rozhodně nejsou určeny pod vodu na potápění. Neříkám, že do nich hned nateče, ale není to bez rizika. 

 

Psal jsem, že počátkem sedmdesátých let se změnily normy a s tím i označení jaké hodinky lze považovat za potápky. Aplikovat současné tabulky na dobu před téměř padesáti lety a tvrdit, že to, co tenkrát odpovídalo reálným metrům, odpovídá nyní metrům v měrném sloupci, nelze. Dříve většina firem na hodinkách uváděla skutečné metry, zatímco dnes je tomu naopak. A pokud Orient tehdy u konkrétních modelů tvrdil, že je možné se s nimi ponořit do 40 m (mají to většinou uvedeno i na dýnku), tak to neberu jako reklamní trik, ale zároveň to dnes ani nebudu zkoušet. Jako jedna z mála firem dnes skutečné metry na hodinkách uvádí např. Suunto, takže když tam má vodotěsnost do 30 m, znamená to, že se lze s nimi ponořit do 30 reálných metrů a nikoli se jen cachtat v nádrži s umělými lekníny.    

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi důležité je co říká výrobce a výsledek tlakovky  :cheers:  Každopádně u mých orientů podle manuálu plavání při WR 50 ano a myslím, že to bude stejné i u další Orient produkce. Na dýnku mám 50m.

post-21642-0-05809300-1432040130_thumb.jpg

post-21642-0-55633500-1432040140_thumb.jpg

post-21642-0-61829000-1432040156_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Flipik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Psal jsem, že počátkem sedmdesátých let se změnily normy a s tím i označení jaké hodinky lze považovat za potápky. Aplikovat současné tabulky na dobu před téměř padesáti lety a tvrdit, že to, co tenkrát odpovídalo reálným metrům, odpovídá nyní metrům v měrném sloupci, nelze. Dříve většina firem na hodinkách uváděla skutečné metry, zatímco dnes je tomu naopak. A pokud Orient tehdy u konkrétních modelů tvrdil, že je možné se s nimi ponořit do 40 m (mají to většinou uvedeno i na dýnku), tak to neberu jako reklamní trik, ale zároveň to dnes ani nebudu zkoušet. Jako jedna z mála firem dnes skutečné metry na hodinkách uvádí např. Suunto, takže když tam má vodotěsnost do 30 m, znamená to, že se lze s nimi ponořit do 30 reálných metrů a nikoli se jen cachtat v nádrži s umělými lekníny.    

..díky

 

 

Jestli tomu správně rozumím, pak odpověď na mou otázku je, že...

Orient King Divery (bez ohledu na označení "KD", nebo "SK", které po změně norem nahradilo plné označení) byly navrženy jako potápky. Luneta, ať už klasická nebo dekompresní není jen ozdoba, ale má oporu v reálném určení hodinek.

Po úspěšném přetěsnění by tedy měli vodu zvládnout a to i přesto, že nemají šroubovací korunky (právě to, že nemají šroubovací korunky ve mě vyvolalo obavu, jestli "SK" a "KD" modely nejsou jen vzhledově inspirované diver hodinkami). Můj subjektivní odhad je, že by měli zvládnout ekvivalent dnešní WR100 (co se týče způsobu užívání)

Přepočet na dnešní WR systém je s ohledem na rozdílnost tehdejších a dnešních norem víceméně nesmysl. Dnešní WR systém je oproti dřívějšímu značení spotřebitelsky méně přehledný.

Upraveno uživatelem mikulíšek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

..díky

 

Jestli tomu správně rozumím, pak odpověď na mou otázku je, že...

Orient King Divery (bez ohledu na označení "KD", nebo "SK", které po změně norem nahradilo plné označení) byly navrženy jako potápky.....

Asi bych to takhle nezobecňoval, ale vycházel buď z papírů k hodinkám, které reálně asi nikdo mít nebude nebo z údajů např. na dýnku. Hodinky s označením King Diver byly navrženy jako potápky King Divery s tímto označením na ciferníku, které mám a které byly vyrobeny mezi lety 1965-1970 mají např. na dýnku označení Water Proof a 40 m, zatímco jiné hodinky s označení KD už na dýnku údaj o metrech nemají. Ten posun v označení od King Diver přes KD k SK zřejmě nebude náhodný. Ale zase bych to nechtěl paušalizovat: viděl jsem hodinky s označením King Diver, které údaje o metrech na dýnku neměly a naopak hodinky s označení KD, které ho měly.... Nicméně já jsem vůbec nechtěl zabřednout do debaty o vodotěsnosti, jen jsem odpovídal na otázku k čemu sloužily či měly sloužit údaje na barevné lunetě. I proto jsem na závěr své odpovědi dodal "Tolik teorie" a připojil smajlíka, To, zda se z původní účelné lunety vyvinula jen estetická záležitost, která měla podpořit kupř. prodej, nedokážu posoudit :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi důležité je co říká výrobce a výsledek tlakovky  :cheers:  Každopádně u mých orientů podle manuálu plavání při WR 50 ano a myslím, že to bude stejné i u další Orient produkce. Na dýnku mám 50m.

Pěkná fotka. Ale plavat bych s něma nechodil. 

 

Dnes s blbneme s Bambinama v mikrovlnce...

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

I v té mikrovlnce vypadají parádně. Ke košili jsou prostě dokonalé. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

I v té mikrovlnce vypadají parádně. Ke košili jsou prostě dokonalé. 

Je to tak, ke kosili je to parada. Ze zacatku jsem premyslel, jestli nejsou zbytecne male, ale od te doby, co je mam, mi velke hodinky prijdou smesne, zvlast na moji ruku. Tzn. neco kolem 40mm ideal! Kdyz nad tim tak premyslim, tak jsou bambina na oblekovky jeste zbytecne moc velka :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K focení jsem se dnes dostal až večer.

Guma s vlnkami z nich dělá správné divers tooly, takže ji mám rád. Mesh z nich naopak dělá trochu kolotočářské leštěnky ala Breitling Superocean Héritage, které se mi kupodivu líbí, takže i tuto verzi mám moc rád.

Hlavní je, že to jde střídat podle momentální nálady. A vo to de. :goof:   

post-32939-0-95808300-1432576879_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...