Přejít na obsah

Prim Orlík 42 + Prim Orlík II


Doporučené příspěvky

Tak já to zkusím, ale raději opatrně, protože tu fabriku mám vcelku rád.

 

1. Podobnost těchto Orlíků s původními: skoro žádná, maximálně tak na úrovni toho, že jsou to náramkové hodinky s orientační dvojtečkou na dvanáctce a nápisem Orlík.

 

2. Orlíky po 46 letech: co na to říct. Já pitomec si myslel, že fabrika nějak vydrží do 50 - ti letého výročí. Nevydrželi, a o 5 let dříve vyplodili za značných porodních bolestí něco, co původní chloubu československé hodinařiny alespoň vzdáleně připomínalo. Exkluzivitu tohoto počinu ihned degradovali prohlášením, že budou následovat další ročníkové edice. Teď tohle faux pas překonali tím, o čem se v tomto vlákně bavíme.

 

3. Tyto Orlíky: Kočkopes a nebo pesokočk. Ono je to tak nějak jedno.

 

Nebudu se tady dále rozepisovat o očekávání, co všechno tyhle nové, hypermoderní a zcela jistě exkluzivní a jedinečné Orlíky budou mít či nemít. Jedno vím však jistě. Prim opět brutálně zahazardoval se svým jménem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už to tady na Chronomagu bylo řečeno několikrát. Původní Prim Orlík (prototyp 1963, série 1965) byly více než inspirovány podobou švýcarských Omega Seamaster 300.

 

A kdo bude chtít, tak tam jistou příbuznost uvidí i nadále. To není nic proti ničemu. Zatímco Omegy Seamaster 300M se za desetiletí transformovaly do podoby dnešních "Bondovek", tak ELTON rozvíjí více (čí méně) původního styl do svébytného designu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při tom narůstajícím množství typů jdou asi vážně v Eltonu cestou, kdy Orlík není název modelu, ale pomalu řady... Což mi přijde celkem škoda, "Orlík" mělo zvuk, exkluzivitu, kvalitu.

 

Já se jen divím, že ještě nějaké Orlíky nevypustili z MPM...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opravdu?

 

Jo, opravdu! :smile_anim:

 

A velmi rád vysvětlím, jak jsem ke svému názoru přišel. Zkusím to popsat krok po kroku. Prosím, podívej se znovu na původní Orlíky, fotky nových a fotky starých Seamasterů 300. Pro srovnání starých s novými je asi nejlepší jedna konkrétní fotka starých - OBR 1 v Accutronově pulikaci o PRIM Orlík. Ta je ze stejného úhlu a s podobným nasvícením, jako ta jediná fotka nových.

 

Chvilku se nedívej na rozměry (nové budou prostě větší), nedívejte se na ciferík a ručičky. Nejdříve se zaměř na vnější linie pouzdra. Sice přibyla ochrana korunky, ale jsou to plus mínus stejné křivky. Podívej se na černou část vložky lunety - poměr průměru ku šířce, způsob členění indexů - opět je to plus mínus to samé.

 

Hodně podobně to vidím s číselníkem - odpadla sice vizuálně dominatní stříbrná část lunety, ale jinak je číselník téměř identický. Pochopitlně nový číselník bude mít větší průměr, ale je tam stejné členění a tvary indexů a číslic. A protože na nových odpadla mimostředná vterřinovka se subciferníkem, mohla se tam "vrátit" číslice 6 jako na vzorových Omegách. Naopak přibylo datumové okénko, které se vyřešilo stejně jako na Omegách z roku 1965.

 

Celkovou shodu linií podtrhne použití klenutého skla.

Takto nějak to vidím já osobně. Ale pochopitelně každý to může vidět úplně jinak. :smile_anim:

Upraveno uživatelem Petr_P
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Překvapuje mne kolik členů fóra si na základě jednoho počítačově vytvořeného obrázku udělalo komplexní názor na nové Orlíky a že takřka 100% jich je negatívních. Pokusím se proto některé věci uvést na pravou míru. Opakuji, že pouze některé, neboť na všechno se mi nechce reagovat.

 

To jankoxxx: s tym datumom si robia p...l?

 

Nerobíme si p...l. Je to řešení zcela běžné a to i u Seamasterů viz obrázek připojený k této zprávě.

 

To ricous: Za chvíli bude u Eltonu víc typů Orlíků než Seamasterů u Omegy... ;)

Nejsou na první pohled špatné, jen se mi nelíbí ten "ukouslý" index u datumovky - dal bych ji víc na střed a index by byl celý. Další vadou na kráse bude pro mne cena - tipnul bych si 80-100k, takže si počkám na quartzové Orlíky, ty by mohly být levnější... :D

 

Seamasterů je podstatně více. Opět odkazuji na obrázek připojený k této zprávě, kde jsou nafoceny jen vintage kousky. Cena nových Orlíků by měla být 48500,- Kč.

 

To v79: Čísla na číselníku by mohly být o něco menší, ručky se mi nelíbý, nechal bych původní bambírované.

Zda čísla větší nebo menší je věc osobního názoru. Ručky nejsou bombírované, ale ani ploché. Jsou prolamované.

 

To long: Ta luneta mi něco připomíná, ale Orlík to 100% není.

 

Kup si brýle. Podívej se na to ještě jednou a zkus najít rozdíly mezi lunetou kterou jsi připojil ke své zprávě a lunetou na novém Orlíku. Pokud najdeš minimálně tři, tak je to dobrý. Pokud ne, je potřeba znovu zajít k očaři pro silnější brýle.

 

To Tada: Ale kdo ví, třeba tyhle Orlíky maj šroubovací korunku a vodotěsnost skutečných 60m a ne 60m statického tlaku :)

Korunka není šroubovací, neboť pro zkušební tlak 6 ATM bez problému vyhoví normální vodotěsná korunka.

Prosím o vysvětlení rozdílu mezi skutečnými šedesáti metry a statickými šedesáti metry. Pak mohu reagovat na tuto záležitost.

 

To Ondra+ Cigi: MPM ani Vostok nebyly předlohou při navrhování nového Orlíku.

 

To NIGHTinGALE: Orlík s reliéfním ciferníkem a datumovkou? Kdo to navrhoval? Klír? Bože.

 

Navrhoval jsem to já a kolega P.Andrš.

 

To Bert : 1. Podobnost těchto Orlíků s původními: skoro žádná, maximálně tak na úrovni toho, že jsou to náramkové hodinky s orientační dvojtečkou na dvanáctce a nápisem Orlík.

 

Není tomu tak. Viz příspěvek Petr_P

 

2. Orlíky po 46 letech: co na to říct. Já pitomec si myslel, že fabrika nějak vydrží do 50 - ti letého výročí. Nevydrželi, a o 5 let dříve vyplodili za značných porodních bolestí něco, co původní chloubu československé hodinařiny alespoň vzdáleně připomínalo. Exkluzivitu tohoto počinu ihned degradovali prohlášením, že budou následovat další ročníkové edice. Teď tohle faux pas překonali tím, o čem se v tomto vlákně bavíme.

 

Jak jsou porodní bolesti velké netuším, neboť jsem nikdy nerodil. Nové Orlíky nejsou limitovanou edicí. Jedná se o otevřenou edici, která by měla být dostupná pro každého.

 

3. Tyto Orlíky: Kočkopes a nebo pesokočk. Ono je to tak nějak jedno.

 

Nesouhlasím s tímto názorem, ale to je tak jediné co s tím momu dělat :-)

post-1228-008106800 1314596321.jpg

post-1228-027613200 1314596339.jpg

post-1228-044826300 1314596357.jpg

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Accutrone, díky za ochotu sem přispět.

 

Prosím o odpověď na jednu otevřenou otázku, která padla od více členů (včetně mě):

Proč nezůstala specifická hodinovka?

 

Dále prosím o info:

- jaká bude luneta (Black Top mi nic neříká)... Hliníková? Zdá se mi, jako by byla čísla zapuštěná.

- hlavní indexy jsou "baton"?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych se nejprve accutronovi (a Eltonu) omluvil za hrubé přestřelení v odhadu prodejní ceny, kterou jsem navýšil o 100%.

 

Srovnání s řadou Seamaster u Omegy bylo myšleno s lehkou nadsázkou, proto i ten smajlík. Na druhou stranu - jen co já vím, jde od revoluce o šestý typ Orlíků. A zejména ty první si, podle mého, název Orlík (nesoucí jistou exkluzivitu) moc nezasloužily...

 

Vzhledově se mi celkem líbí - mnou vytýkané umístění datumovky vůči indexu je pouze věcí vkusu, navíc je to obvyklé (viz fota Seamasterů). Oprávněné mi přijdou výtky ohledně ruček. Ty byly jedním z "poznávacích znaků" Orlíků a ztotožňuji se s názorem, že na tomto modelu chybí.

 

:cheers:

Upraveno uživatelem ricous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já bych ten ciferník hned tak neodsuzoval... přecejen i původní tůlvoče od Omegy taky trochu (někdy trochu více) zjemnily, podívejte se na PO (prostě Seamaster už taky není co býval, tedy pokud mluvíme o vzhledu). Za mně je ciferník ok, sedí k moderním hodinkám, na ručky bych si zvykal asi dýl. Datum je snad i povinností. Co mi vadí, je tak trochu divná ochrana korunky - moc se mi nelíbí. Luneta mi hodně připomíná PO, jinak ok.

 

Je to OE, takže snažit se o nějakou hard core limitku původních Orlíků asi nemá smysl. Snad k padesátinám orlíků...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Překvapuje mne kolik členů fóra si na základě jednoho počítačově vytvořeného obrázku udělalo komplexní názor na nové Orlíky a že takřka 100% jich je negatívních. Pokusím se proto některé věci uvést na pravou míru. Opakuji, že pouze některé, neboť na všechno se mi nechce reagovat.

 

To NIGHTinGALE: Orlík s reliéfním ciferníkem a datumovkou? Kdo to navrhoval? Klír? Bože.

Navrhoval jsem to já a kolega P.Andrš.

 

 

Děkuji za reakci, dovolím si jen krátce zareagovat.

 

1. Takřka 100% komentářů je negativních... Tak to by se měl možná Elton kapku zamyslet, jestli na tom něco nebude.

 

2. Z toho většího obrázku jsou ty hodinky mnohem lepší, to uznávám. A pouzdro je povedený.

Akorát ty Orlíky vypadají jak pro metrosexuála v růžových maskáčích, rtěnkou a stříkací pistolkou.

Třeba Blancpain Fifty Fathoms už taky vyměkl, ale pořád je u nich ten odkaz na slavnou minulost znát. U těchto Orlíku ho ale nevidím, sorry.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle obrázku by snad v nožičkách mohly být šroubky, to by byla trochu jiná úroveň.

Jinak mně dírky v nožičkách vyhovují, při vyměně si neorvu řemínek ani pouzdro.

 

Beru zpět, to je samozřejmě jiná a dle dalších fotek to vypadá skvěle, pouzdro je pecka. I cena je mnohem přijatelnější, než jsem čekal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mi se líbí, akorát ty minutové indexy na lunetě bych dal po celém obvodu nebo nikde. Plastický ciferník je taky v pořádku. Pořád všichni Primovi vyčítali, že dělá jen levné tištěné, tak se polepšil. On se vývoj za ty roky nezastavil a technologie je někde jinde. Ale Orlík už to není, ani nemůže být. Ty byly výjimečné tím, kdy a jak vznikly a kolik jich bylo vyrobeno. Tohle už nejsou jednoduché, funkční, vojenské hodinky, ale hodinky na denní nošení pro každého, kdo si je koupí.

Doufám, že zůstane ruční nátah.

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslim, ze pokud se da pojem "Orlik" chapat jako nazev nejake jako "rady" hodinek, kde jednotlive typy nejsou stejne, pouze je spojuji nejake podobne znaky, stejne jako treba Seamaster nebo Speedmaster u Omegy, pak mi to prijde jako docela pekne hodinky.

Nakonec asi neni uplne v zajmu dnesniho Eltonu prijit s novyma vlastnima hodinkama, ktery by vypadaly OPET jako kopie Seamasteru 300 z roku 1956... :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Accutrone, díky za ochotu sem přispět.

 

Prosím o odpověď na jednu otevřenou otázku, která padla od více členů (včetně mě):

Proč nezůstala specifická hodinovka?

 

Dále prosím o info:

- jaká bude luneta (Black Top mi nic neříká)... Hliníková? Zdá se mi, jako by byla čísla zapuštěná.

- hlavní indexy jsou "baton"?

 

Netuším co si představit pod hodinovkou. Pokud je to hodinová ručka, tak jsme záměrně volili jiný tvar než u originálu z roku 1965, abychom nebyli napadáni, že jsme převzali ručky z originálu, protože na víc nemáme. Jak se ukazuje tak je to celkem jedno. Ať použijeme ručky jakékoliv, vždy se najde někdo kdo bude tvrdit, že jsme měli použít ty původní a nebo naopak nějaké jiné.

 

Luneta je vyrobena z leštěné oceli 316L na kterou nám ve Švýcarsku nanášejí speciální povrchovku, která se jmenuje BlackTop. Jedná se o extrémně odolný černý povrch, který není možné poškrábat.

 

Opět nevím co to je Baton, ale indexy jsou nedílnou součástí číselníku, který se vyrábí galvanoplastickým způsobem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...