Přejít na obsah

PRIM ORLÍK 1965


Doporučené příspěvky

Co jsem tak mluvil s vlastníky Orlíků, kteří je mají zcela kompletní i s doklady, je velmi zajímavá jedna věc.

Zatímco všem souhlasí číslo vyražené na Orlíkách a číslo uvedené na záručním listě, v nauce o obsluze je číslo jiné. Asi to dřív nikdo v Eltonu neřešil a pomíchal to.......:) .

 

A když jsem si už v dlouhé chvíli listoval knížkou Prim Orlík - československá hodinářská legenda , všiml jsem si, že na poslední stránce je oskenovaný záruční list hodinek 65-122. Tak se mi zdá, že by měly existovat i dochované, pochybuji, že se dochoval pouze záručák bez hodinek :) .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 588
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Doplnění seznamu
 

  • 56 304 (prototyp)
  • 56 306 (prototyp)
  • 65 030
  • 65 092
  • 65 101
  • 65 111
  • 65 153
  • 65 161
  • 65 175
  • 65 220
  • 65 222
  • 65 233
  • 65 237 (ukradené)
  • 65 238
  • 65 268
  • 65 276
  • 65 302
  • 65 304




Prosím administrátora zda by mohl změnit jméno tohoto vlákna z "Krádež hodinek Prim Orlík 65 302" na PRIM ORLÍK.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zatímco všem souhlasí číslo vyražené na Orlíkách a číslo uvedené na záručním listě, v nauce o obsluze je číslo jiné.

 

A všimli jste si na aktuálním inzerátu podivně oražené šestky na záručáku?

http://aukro.cz/lege...2386566546.html

Zatímco nauka o obsluze je s číslem neupraveným a souhlasí.

 

post-5465-094391800 1338545910.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A všimli jste si na aktuálním inzerátu podivně oražené šestky na záručáku?

http://aukro.cz/lege...2386566546.html

Zatímco nauka o obsluze je s číslem neupraveným a souhlasí.

 

post-5465-094391800 1338545910.jpg

 

Dobrý postřeh.

Na mne to působí dojmem, že to ani není doražené, ale že to je domalované.

 

 

post-5320-073571300 1338571706.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A nemůže to být tím, že to razítko mělo otočné číslice a ten kdo je razil byl líný při každém otočení čísla znovu "namočit" a tím ty první dvě 2 a 3 byly už otřené a méně viditelné.Nevím , je to možná hloupost, ale proč jinak by ta poslední číslice byla jinak barevná.Ještě je možné že byla doražena později při nějaké kontrole nabo expedici a ty dvě předchozí byly raženy někým jimým a třeba dřív.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A nemůže to být tím, že to razítko mělo otočné číslice a ten kdo je razil byl líný při každém otočení čísla znovu "namočit" a tím ty první dvě 2 a 3 byly už otřené a méně viditelné.Nevím , je to možná hloupost, ale proč jinak by ta poslední číslice byla jinak barevná.Ještě je možné že byla doražena později při nějaké kontrole nabo expedici a ty dvě předchozí byly raženy někým jimým a třeba dřív.

 

Tohle mi přijde nejpravděpodobnější, jak odkazuje i odkaz výše na jiné ORLÍKY, kde je ta poslední osmička tmavší

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych si dovolil tuto informaci tady zopakovat ještě jednou v plném znění:

 

Nerad bych se mýlil, ale doklady měly úplně všechny Orlíky. Ta věc s každými desátými je trochu jinak, přikládám popis, který jsem kdysi vložil do vlákna o svých orlíkách:

"Jak jsem si dříve stahoval fotky Orlíků a jejich záručních listů na fóru, všiml jsem si, že na žádném mimo těch kanadských není podpis u oddělení technické kontroly Chronotechny ani u přebírajícího, tj. vojenské zprávy. Požádal jsem o pomoc Accutrona, který vše objasnil.

Orlíků bylo vyrobeno celkem cca 300ks, ale po dohodě zákazník (armáda) kontroloval jen každý desátý (tj. celkem 30ks).

Tyto hodinky s číslem 65-238 jsou tedy v archivu Eltonu v protokolu o výstupních zkouškách uvedeny na seznamu kontrolovaných kusů a tedy opatřeny podpisy a razítkem zástupce vojenské správy Ing. Aleše Janákem a šéfem výstupní kontroly Chronotechny panem Rudolfem Rerichem. "

 

Viděl jsem fotografie celkem 4 různých záručních listů na původní Orlíky - 65 122 a 65 222 v Accutronově publikaci "Prim Orlík - československá hodinářská legenda", 65 238 na Kibiho fotkách a 65 276 po generálovi Muchovi. Všechny mají červeně orazítkované datum 30. XI. 65.

 

A skutečně pouze 65 238 mají vedle razítka mečů (označení zástupců vojenské správy, tedy zástupce zákazníka) orazítkovánu číslici 12 (identifikace zástupce vojenské správy, respektive pobočky, kde zástupci sloužili) a jeho podpis. A pouze 65 238 mají také podpis zástupce oddělení zástupce technické kontroly výrobce.

 

Záruční listy 65 122 a 65 222 mají poslední číslici sériového čísla vytištěnu "normálně", tedy stejnou kvalitou jako předchozí 4 číslice.

 

Nestálo by za to, do tohoto vlákna skládat známé dostupné fotografie průvodní dokumentace Orlíků (záruční listy a nauky o obsluze)? Třeba se najde ještě nějaký detail.

 

65 276 už tady jsou. 65 238 sem může dát asi jen Staník73 a 65 122 a 65 222 asi jen Accutron. Jsou ještě nějaké další?

 

Přidávám jednu na Chronomagu asi nepublikovanou fotografii "Nauky o obsluze" sériového čísla 65 065. Zda k ní také existují hodinky, je fázi vyšetřování.

 

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nestálo by za to, do tohoto vlákna skládat známé dostupné fotografie průvodní dokumentace Orlíků (záruční listy a nauky o obsluze)? Třeba se najde ještě nějaký detail.

 

65 276 už tady jsou. 65 238 sem může dát asi jen Staník73 a 65 122 a 65 222 asi jen Accutron. Jsou ještě nějaké další?

 

 

Tyto oboje mají záručáky, pokud to teda nejsou ty 122 a 222 z accutronovy knížky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Existuje i dokumentace k 65 302. Je to napsáno hned v zakládacím příspěvku vlákna. Bohužel nešťastný majitel se nám asi nebude chtít pochlubit s tím, jak vypadá tisk poslední číslíce 2.:crying_anim:

 

Byly ukradeny originální Prim Orlík v.č.65 302. Majiteli zůstala jen krabička a záruční list. ..

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dokumenty k 65-238 najdete zde http://photowatches.eu/thumbnails.php?album=389 . Poslední číslo v 238 je také nějaké "jiné"

 

Proč by to nemohlo být natištěné do desítek a jednotky dopisované ?

Tady u Jawy si taky všimni u štítku roku, po desetiletí je originál a rok je doražen.

http://forum.chronom...c/49664-pionyr/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče sériových čísel na záručních listech Orlíků, dovolím si zde prezentovat jednu teorii, která by možná leccos vysvětlila.

 

Znovu jsem se pečlivě podíval na známé fotografií záručních listů a zarazila mě ta široká škála umístění a sklonů jednotlivých číslic. Skoro by se dalo říci nahodilost. Také ten font mi nepřipomíná žádné razítko, které jsem kdy viděl (včetně civilních záručních listů primek z té doby). Naopak font číslic mi trochu připomíná šablony na písmo. I když technickému písmo se to moc nepodobá a ani na ručně opozicovaném výkrese Orlíků (viz brožura) není uvedený font použit.

 

Myslíte si taky, že to není žádné razítko, ale jednotlivé číslice obkreslené černým inkoustem podle nějaké šablony?

 

I ta černá barva by tomu mohla nahrát, razítkový inkoust je tradičně barevný, aby se odlišil od černého tisku.

 

Organizačně by to bylo zvládnutelné. Vyrobila se a zákazníkovi dodala jen ověřovací série 300 ks hodinek. Takové množství záručních listů se dá v ruce se šablonou a perem zvládnout. Možná je to dokonce celkově rychlejší než čekat na udělání nějakého speciálního razítka. Na civilní modely ho v novoměstské Chronotechně podle všeho měli, ale jeho font, barva inkoustu a celkově kvalita vypadala zcela odlišně od Orlíků.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč by to nemohlo být natištěné do desítek a jednotky dopisované ?

Tady u Jawy si taky všimni u štítku roku, po desetiletí je originál a rok je doražen.

http://forum.chronom...c/49664-pionyr/

 

My se tady vyblbneme. :smile_anim:To cislo 65 276 je asi autenticke.Styl cislice 6 na konci i jeho zvlastni tvar je uplne stejny jako té na zacatku, a tu prvni mate ve vice verzich jinych zarucaku,pouze ta posledni má jiny odstin.Tedy je razena!!!Rucne by nikdy nedosahli takove presnosti az prazvlastniho tvaru (to sikme ukonceni "bříška" šestky), vyskove je uplne v radku,neodskocena i vodorovná mezera je OK. Tady si myslim nikdo nemeni historii, i kdyz zname tady svoje papenhajmske...

Upraveno uživatelem kerob
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím všechny,

 

k sériovému číslu 276 - podařilo se mi "vybojovat" tu aukci na aukru a konečně mám své vysněné Orlíky... :-) Ohledně koncového čísla 6 na záručáku - kontroloval jsem otisk pod lupou a není nijak pozměněno. Jen se prostě otisklo více barvy. Až budu mít chvíli čas, hodím sem fotku ve zvětšení detailu na otisk sériového čísla. Marek

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak te tu vitam. Vypadaji ve slusnem stavu.

Rekni mi, jak se tvari ten kaucuk. Na fotkach to celkem ladi, je tomu tak i v realu?

 

Ta kombinace se mi libi, chtel jsem to zkusit, ale v Eltonu bohuzel tenhle sedy nemaji, byl primarne urcen na 45LE a jen par se jich prodalo samostatne.

Aktualne maji jen cerny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...