Přejít na obsah

Kila dolů


Doporučené příspěvky

Já teď běhám toto - záznam ze včerejška.

 

https://connect.garmin.com/modern/activity/2523126689?share_unique_id=10

 

Největší radost mám z toho, že už se dostávám přes 15 km a taky z toho, že při tom mám tepovku 160 bpm, takže všechno v zóně aerobní aktivity, bez zadýchávání.

 

Chtěl bych se do konce března dostat na 20 km 3x týdně a pak budu spokojenej. Váha padla z 92 kg na 85, rád bych to dotáhnul pod těch 80.

To je slusny.Takhle jsem to jel pred dvema lety a pak prisla stagnace a nikdy jsem se uz nezlepsil.Podle me to chce vymakanejsi treninky-sprinty,kopce proste propracovanejsi behaci treninky.Pak me to uz ani tolik nebavilo.Ted beham dvakrat tydne 10 km a zbytek posilovna a vysledky jsou lepsi,vic me to bavi a je to pestrejsi.Tak drzim palce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 4tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Asi to napiš klidně sem, vždyť tipy k běhání do vláka o hubnutí patří ne ? :-)

 

 

 

No, Garmin mi bere tu zelenou a oranžovou zónu jako aerobní. Jako limitní bere tu červenou. A i podle sebe mi to tak přijde - v té oranžové zóně můžu normálně mluvit, bez zadýchávání. V té červené funím a nestíhám dýchat nosem. 

 

 

attachicon.gifBMP.jpg

Tak máš možná špatně nastavenou maximálku. Ale i Garmin Ti bere tu oranžovou jako limitní a ne aerobní. Červená je maximální, viz. obrázek.

post-26133-0-00479900-1519724555_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do 150 ideál bych řekl podle vlastních zkušeností, a to mám poměrně vysoký max i klidovku, takže trošku uber, na hubnutí bych běhal někde na 120 - 130, max 140

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímalo by mě jak to pak je když vylezeš ven běhat v reálu?
Já třeba se venku musím hlídat a běžet cca 8km/hod abych se pohyboval na 130 tepech,
při 10km/hod jsem na 150. Doma třeba na cyklotrenažéru ale musím docela makat abych

vyhnal tep nad 130.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímalo by mě jak to pak je když vylezeš ven běhat v reálu?

Já třeba se venku musím hlídat a běžet cca 8km/hod abych se pohyboval na 130 tepech,

při 10km/hod jsem na 150. Doma třeba na cyklotrenažéru ale musím docela makat abych

vyhnal tep nad 130.

 

běhání s cyklo nelze úplně porovnávat. Při běhu víc zapojuješ horní partii, více svalů potřebuje kyslík = vyšší tep. Když jsem to probírali s MUDr.Martínkem nebo MUDr.Vojtěchovským, tak nám říkali že při běhu je tepovka cca 10-15tepů vyšší než na kole.

Nicméně těch 160tepů průměr je opravdu hodně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mozna pujdu proti proudu, ale zkouseli jste nekdo spalovat behanim v anaerobni zone? Co jsem si nacetl, tak clovek spaluje kalorie v aerobni zone jen v prubehu samotneho behu, a to jeste ne hned od zacatku. Ale v pripade anaerobnim spalujete jeste dlouho po treninku. Je jasne, ze se neda behat v tomto rezimu dlouho. Zkousel jsem to kdysi na trenazeru, stridal jsem intervalove rychlou chuzi na zklidneni tepovky se zahulem. Stridani po dvou minutach. Napr. jsem zacal 15 min zahrivanim v aerobni zone a potom jsem dalsi cca 20-45 min stridal tu chuzi a beh s vysokou tepovkou. Nejsem zadny bezec, nebavi me behat venku, vsechno mi vadi, ale indoor trenazer mi plne vyhovuje. Subjektivne mi prislo, ze to na me fungovalo. I vaha sla dolu. Ale nikdy jsem neshazoval desitky kilo, vzdycky jen par jednotek.

Jaky na to mate nazor, zkusenosti? Nekde jsem o tom cetl hezky clanek s popisem chemickych procesu, metabolismu v tele, prislo mi to srozumitelne a logicky vysvetleno. Nemluvim ted o vrcholovem behani, ale jen o samotnem spalovani kalorii.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to mate s kadenci behu? Nikdy jsem to moc neresil,nesledoval, ale po tom co jsem nekolik let behal bez velkyho zlepseni jen se udrzoval zacal kadenci zvysovat a vse je lepsi. Samozrejme jsem zacal vic strecovat a zapojovat dalsi aktivity kolo, plavani, kruhace atd. Beham jen rekreacne spis kratsi vzdalenosti do 10km.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tmax se spocita jako 210-0.65.vek

Lepsi je to nechat zmerit nekde u doktora, ale kdo to dela, ze?

Nicmene na me uvedeny vzorecek asi docela sedi, kdyz se blizim k Tmax, citim, ze je to opravdu na hrane.

Optimalni tepovka na paleni tuku je 70-80 %. Ja vetsinou zacinam na 60 a ke konci treninku (cca 1h10 spinning) to uz osciluje okolo 80.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tmax se spocita jako 210-0.65.vek

Lepsi je to nechat zmerit nekde u doktora, ale kdo to dela, ze?

Nicmene na me uvedeny vzorecek asi docela sedi, kdyz se blizim k Tmax, citim, ze je to opravdu na hrane.

Optimalni tepovka na paleni tuku je 70-80 %. Ja vetsinou zacinam na 60 a ke konci treninku (cca 1h10 spinning) to uz osciluje okolo 80.

Já mám 47 let a max TF při zátěžovém testu vloni na podzim 193. Od 18 mi tedy spadla z 215 o 20 tepů. AP mám 169 a ANP 185. Záleží tedy na rozptylu a schopnosti organismu se sklidnit. Z ANP se při 2h zátěži dostanu zpět na AP za 30-45 vteřin. TF souvisí při vytrvalostní aktivitě s tolerancí laktátu, se schopností zpracovávat kyslík a objemem plic. Každopádně genetické předpoklady určují potenciál zásadně. Vzpomínám jak jsme na závodech nenáviděli jedince, kterým jsme říkali "genetická sfině" ... 8 litrů plíce, 3% tuku, max TF 210, VOmax 75 a víc (Armstrong 84, Froome 84,6 ,Indurain 88, LeMond 92,5 ,Bj?rn D?hlie 96). To se pak těžko závodilo :D  Já jsem měl VOmax sice 78, ale plíce 5,5litru ... takže limit, který tréninkem nezlomíš :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z ANP se při 2h zátěži dostanu zpět na AP za 30-45 vteřin. 

 

to jako že vydržíš 2 hodiny na ANP? A potom do minuty na AP?

 

 

Jinak číselná hodnota tepů je silně individuální, záleží především na objemu srdce, plic a na stavu kardiovaskulárního systému. Takže ta poučka 210-0.65věku je zcestná. Navíc se Tmax ani nedají správně stanovit TF zóny. Na to je nejlepší laktátová křivka, v domácích podmínkách Conconiho test. Stanoví se ANP a z toho se to dá odvodit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to mate s kadenci behu? Nikdy jsem to moc neresil,nesledoval, ale po tom co jsem nekolik let behal bez velkyho zlepseni jen se udrzoval zacal kadenci zvysovat a vse je lepsi. Samozrejme jsem zacal vic strecovat a zapojovat dalsi aktivity kolo, plavani, kruhace atd. Beham jen rekreacne spis kratsi vzdalenosti do 10km.

Omluva, že zasírám vlákno, ale kadence běhu je důležitá. Dost hobíků nemá ani 160 kroků za minutu.. tzn. více hopsají, mají špatnou techniku běhu a ničí si tak klouby apod. Chce to jí pomalu zvyšovat, alespoň ke 170, optimálně v závodním tempu na 180+. Je to ale kontinuální proces často spojený se změnou techniky běhu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to jako že vydržíš 2 hodiny na ANP? A potom do minuty na AP?

Závody, které ještě teď jezdím jsou tak 2-3 hodiny. Průměrný tep mívám kolem 10 tepů pod ANP, jak kdy, podle podmínek. Po dojezdu, kdy je obvykle TF kolem max mi na AP klesne za tu necelou minutu. Ale záleží na situaci. Taky jsem jel kdysi časovku na 45km a průměrný tep jsem měl 195 (212max) ... v cíli jsem se pak férově pozvracel :D ... dnes už jsem opatrnější. Ale v zásadě jezdím na waty, TF jen orientačně. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omluva, že zasírám vlákno, ale kadence běhu je důležitá. Dost hobíků nemá ani 160 kroků za minutu.. tzn. více hopsají, mají špatnou techniku běhu a ničí si tak klouby apod. Chce to jí pomalu zvyšovat, alespoň ke 170, optimálně v závodním tempu na 180+. Je to ale kontinuální proces často spojený se změnou techniky běhu.

Pripadne pujdeme do vlakna behani, ale i tu to je k tematu a snad i ostatni se radi obohati. Prave, ze jsem behal par let spatne a nikam jsem se neposouval. Jednou rocne beham cooperuv test v praci a ve veku 37 let jsem na 2900m za 12 min. Kazdopadne beh mi bavi a kadenci jsem mival nekde nad 160. Nyni pomalu zvysuju okole 170+ za pomoci metronomu v hodinkach a vse se pomerne slusne upravilo. Lip vse udejcham, nejsem tak unaveny atd. Spravna technika behu je hodne podstatna. Jinak to vede ke zraneni. Znam z vlastni zkusenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...