Přejít na obsah

Kila dolů


Doporučené příspěvky

Lucide, tohle bych si nekdy poslechnul jeste jednou. A nazivo. Myslim tyhle reci o jatrech, inzulinu, paleni cukru a tuku.

Mne by zajimala jedna vec, neumim si na ni laicky odpovedet. 

Plavu, a hodne. Sice mi hodinky nemeri tepovku, ale rekl bych ze jsem opravdu nauceny na trvalou zatez. 

Hodinku jedu tak na 75 procent vykonu. A po hodine se mi telo nejak prepne, a jsem schopny jet dal v daleko vyssim tempu, aniz bych se unavil. A klidne dalsi hodinu, bez problemu s dechem nebo unavou, nemam zizen, hlad.

Existuje nejake mereni nejen VO2 max, ale i nejake dalsi ukazatele vysvetlujici podobny jev? Chapu, ze si telo zvykne na dlouhodobou kazdodenni zatez, ale chtel bych vysvetleni-takove, abych ho pochopil. Organismus si po hodine prepne a jede na tuk, ktereho mam na pupku stale velikou zasobu?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 4tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 43 minutami, hopa26 napsal:

Lucide, tohle bych si nekdy poslechnul jeste jednou. A nazivo. Myslim tyhle reci o jatrech, inzulinu, paleni cukru a tuku.

Mne by zajimala jedna vec, neumim si na ni laicky odpovedet. 

Plavu, a hodne. Sice mi hodinky nemeri tepovku, ale rekl bych ze jsem opravdu nauceny na trvalou zatez. 

Hodinku jedu tak na 75 procent vykonu. A po hodine se mi telo nejak prepne, a jsem schopny jet dal v daleko vyssim tempu, aniz bych se unavil. A klidne dalsi hodinu, bez problemu s dechem nebo unavou, nemam zizen, hlad.

Existuje nejake mereni nejen VO2 max, ale i nejake dalsi ukazatele vysvetlujici podobny jev? Chapu, ze si telo zvykne na dlouhodobou kazdodenni zatez, ale chtel bych vysvetleni-takove, abych ho pochopil. Organismus si po hodine prepne a jede na tuk, ktereho mam na pupku stale velikou zasobu?

 

Klidně i s obrázky. 🙂

To, že se doktoři drží desítky let starých dogmat mne vůbec neudivuje, být běžným doktorem, jednal bych asi obdobně. Radit např. někomu aby držel půst a nemít před sebou jeho kompletní laborku je o držku. Dotyčný může mít cukrovku, ani to nemusí vědět. Zatímco normální člověk se do hypo při snížení cukru nedostane, protože tělo se přepne a začne brát cukr ze zásob (stejně jako je při výpadku proudu např. v nemocnici nahozen záložní agregát), ten, kdo vůbec netuší, že má inzulinovou resistenci nebo i cukrovku 2. stupně, se přepnout nemusí, takže hypo, protože pendrek ví o co jde, může považovat "jen" za doprovodný jev půstu, a přitom to může takový průser, že než okolí zareaguje, může být i pozdě. Já poznám, když se mi hypo blíží a hlavně jsem schopen si, když se do něčeho podobného pouštím, hladinu cukru pravidelně proměřovat. Tím se poněkud zdlouhavě dostávám k Tvému dotazu. Myslím si, že by to mohlo být tím, jak naznačuješ, tzn. po spálení cukru se přepneš do keto režim, takže jedeš dál na energii, která vzniká pálením tuků, ale…. Pro potvrzení by to chtělo změřit. Cukr není problém, glukometry jsou běžně dostupné i ve volném prodeji a měří přesně. Přístroje na měření množství ketonů až tak drahé nejsou, ale proužky na keto analýzu moči nejsou příliš přesné a proužky na měření ketonů v krvi, které jsou mnohem přesnější, jsou taky podstatně dražší. Nadějně vypadá např. dechový tester, ale zkušenost s ním nemám žádný. Kdyby někdo měl, rád info uvítám...

Pokud by si tedy byl schopen si v okamžiku před tím "přepnutím" a pak následně změřit ketony, mohl by si v tom mít jasněji. Takhle ti asi nezbývá než sebou brát do bazénu děcka: když pak vylezeš z vody a dýchneš na ně a ony se otřepou s tím, že tata nechlastal kořalku, ale aceton, pak můžeš zářit, protože víš, že jedeš na tuk. 😀

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můj osobní názor je spíš takový, že to nebude přepnutí na keto jako spíš adaptace těla na pohyb, který vykonává. I když něco děláš každý den, neznamená to že tělo najede na ekonomický režim hned od začátku. Když jedu na trénink, tak byť jsem byl včera nebo třeba i ráno, tak stejně trvá půl hodiny až třičtvrtě hodiny než se mi jede v pohodě. 

A ještě taková vzpomínka, MUDr.Vojtěchovský nám vždycky říkal, že pouze na tuk se stejně nikdy nejede, že se tuk pálí v cukrovém ohni. Jen se podle intenzity  pohybu mění množství spálených tuků a cukrů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 minutami, pebe napsal:

Můj osobní názor je spíš takový, že to nebude přepnutí na keto jako spíš adaptace těla na pohyb, který vykonává. I když něco děláš každý den, neznamená to že tělo najede na ekonomický režim hned od začátku. Když jedu na trénink, tak byť jsem byl včera nebo třeba i ráno, tak stejně trvá půl hodiny až třičtvrtě hodiny než se mi jede v pohodě. 

A ještě taková vzpomínka, MUDr.Vojtěchovský nám vždycky říkal, že pouze na tuk se stejně nikdy nejede, že se tuk pálí v cukrovém ohni. Jen se podle intenzity  pohybu mění množství spálených tuků a cukrů.

Nechci dělat chytrého, ale je možný, že Dr. Vojtěchovský třeba jen neznal teorii autofagie, což je mimo jiné proces, který tělu dodá energii v případě hladovění či jiné zátěže, za kterou Japonec Jošinori Ósumi dostal v r. 2016 Nobelovu cenu za medicínu a kterého měl i D. Stach v pořadu Hyde Park Civilizace.

Ale jinak samozřejmě můžeš mít s Hopou pravdu. Jak jsem psal, k nějakému závěru má člověk málo údajů: kdyby si byl schopen změřit ketony, měl by jasněji, zda se "jen" adaptoval nebo zda v tom sehrála roli i zvýšená hladina ketonů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono to fakt bude vypadat zvlastne. Chodim plavat vic nez 20 roku, posledni tri roky opravdu uplne kazdy den. A proste ihned poznam, kdy se to ve vode  "zlomi"  a muzu si pridat zatez podle libosti. Jsem uplnej novacek co se tyka mereni, zlepsovani je nyni skutecne videt.Prislo mi divne i to VO2 , i kdyz je to asi jen orientacni udaj. To same, jak se zvedla kapacita plic, aniz bych to nekdy trenoval.Na konci treninku, kdyz jsem rozdejchanej nekdy zkousim Čepka a vydrzim minutu a 40 sekund potopenej na jeden nadech.

Rekl bych si laicky, ze by to melo byt lepsi spise na zacatku...

Vetsinou, i kdyz by to slo a mam cas bych plaval  s chuti dal, ale mam strach abych se nejak neoddelal, ve smyslu nepretahnul, neco si neutrhnul nebo neznicil.

A jeste se bojim abych neztratil chut a teseni na dalsi den.  

Zajimavy je, coz treba KFL presne predpovidal, ze zarazenim dalsiho sportu a jineho typu zateze skutecne zasadne vzroste ubytek vahy. 

Ono to asi vypada legracne, jak nad tim dumam, proste mi prijde zajimavy jak muze telo divne fungovat a v necem popirat zakladni rovnici cas a vykon rovna se unava. Rozhodujici je samozrejme spani, jak delam smeny a v nepravidelnem rezimu pokud nespim, trapim se pak. 

Ale stejne jdu, kdybych mel pojit nepovolim.

Na zacatku jsem mrzutej, ze to je bida a nechce se mi, vydrzim a ono se to preklopi do spokojenosti a unava zmizi.

A jak vylezu a jsem rad, ze jsem šel.  A nekdy doma uz rano neusnu, pak jsem ale vecer samozrejme kolem 20 hodiny uplne tuhej a musim jit spat.

 

hubnuti_garmin.jpg

Upraveno uživatelem hopa26
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem již psal, držím IF od druhé poloviny května, váhově sem dole cca 2,5kg, což šlo víceméně na zčátku, takže se +/- držím na váze, jím v podstatě všechno, takže když manželka udělá koláč nebo něco kynutýho, tak si dám, na kole nebo procházce klidně pivo, začínám obědem a končím večeří, takže ideál je 12-18, ale reál je tak 12-18:30(19:00) většinou to vyjde na 3-4 jídla, výrazně víc piju, hlavně vodu ideálně s citronem, víc chutná a kyselý je dobrý. A ted k tomu výkonu a jak tu psal moco, že brzo vstává a hodně sportuje. Chtěl jsme zkusit, jestli dám dopoledne, tedy na lačno nějakej výkon, často jsem v článcích o IF taky četl, že lev když loví tak je hladovej a sou to jeho nejlepší výkony, tak jsem v sobotu před 7 vyrazil na kolo, jen jsem vypil tak 0,5l vody, sebou vzal 2 bidony a vyjel. Na oběd jsme byl doma, na měřícím zařízení 110,07 km. Bez jedinýho pocitu hladu, kručení v břiše nebo nepříjemnejch pocitů.  Celkem vypito přes 2l vody a přijel jsem o 3/4 kg lehčí než před jízdou.

Jo a manželka mi na to řekla, že to není fakt normální dát přes kilo bez jídla, ale já byl šťastnej, jak z jízdy, tak i z toho, že se mi potvrdil můj experiment😍🚴‍♂️

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 minutami, Moty napsal:

Jak jsem již psal, držím IF od druhé poloviny května, váhově sem dole cca 2,5kg, což šlo víceméně na zčátku, takže se +/- držím na váze, jím v podstatě všechno, takže když manželka udělá koláč nebo něco kynutýho, tak si dám, na kole nebo procházce klidně pivo, začínám obědem a končím večeří, takže ideál je 12-18, ale reál je tak 12-18:30(19:00) většinou to vyjde na 3-4 jídla, výrazně víc piju, hlavně vodu ideálně s citronem, víc chutná a kyselý je dobrý. A ted k tomu výkonu a jak tu psal moco, že brzo vstává a hodně sportuje. Chtěl jsme zkusit, jestli dám dopoledne, tedy na lačno nějakej výkon, často jsem v článcích o IF taky četl, že lev když loví tak je hladovej a sou to jeho nejlepší výkony, tak jsem v sobotu před 7 vyrazil na kolo, jen jsem vypil tak 0,5l vody, sebou vzal 2 bidony a vyjel. Na oběd jsme byl doma, na měřícím zařízení 110,07 km. Bez jedinýho pocitu hladu, kručení v břiše nebo nepříjemnejch pocitů.  Celkem vypito přes 2l vody a přijel jsem o 3/4 kg lehčí než před jízdou.

Jo a manželka mi na to řekla, že to není fakt normální dát přes kilo bez jídla, ale já byl šťastnej, jak z jízdy, tak i z toho, že se mi potvrdil můj experiment😍🚴‍♂️

Budu muset začít taky experimentovat, je to o zvyku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zeptám se blbě, ale jde to "střídat" při dodržení těch osmi hodin. Jako že jednou od snídaně a bez večeře a druhý den od oběda ? Mě jde například o nedělní snídani, kde si posedíme s dětma. Nebo o večerní cvičení (nemůžu se nacpat a jít něco dělat, potřebuju adpoň 2-3 hoďky nejíst). 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mi prijde, jak to tu ctu, ze je to u kazdeho docela individualni, ne? kazdy tady ma svuj zpusob hubnuti, ktery mu vyhovuje a funguje... mozna by stalo za pokus dat na ruku na tyden nejake ty merici naramky, abychom meli nejaka data o pohybu a dat na seznam vse, co clovek za tyden snedl a vypil.
mozna dostaneme ve vysledku onu zakladni poucku o prijmu a vydeji?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja nic nemeriam, nevazim, neviem co je vo2, co su ketony ci acetony, nemam ziadne naramky...

Jedno rano zaciatkom juna som zacal cvicit a menej zrat. Dovtedy to boli skoro kazdy vecer dake chipsy, tycinky a 1-2 piva. A ziadny pohyb. Aj ranajky vynechavam a zacinam az obedom.

Odvtedy som cca 9kg dole... uvidime ako to pojde dalej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, DavidLC napsal:

Zeptám se blbě, ale jde to "střídat" při dodržení těch osmi hodin. Jako že jednou od snídaně a bez večeře a druhý den od oběda ? Mě jde například o nedělní snídani, kde si posedíme s dětma. Nebo o večerní cvičení (nemůžu se nacpat a jít něco dělat, potřebuju adpoň 2-3 hoďky nejíst). 

 

Ano

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak na základě pánů Lucida a Motyho vyzkoušeno a první dojmy fajn. Váha míň, ale hlavně, je mi líp. Uvidím co dál, ale proč nepokračovat. Jen mi to na startu přišlo prostě divný, kdysi mi dietoložka vysvětlila že tohle je největší  chyba 🙂 A to ne někdo ze stánku v nákupaku, celkem odbornice. Každopádně díky za tip 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to mám radost, já to jedu už třetí měsíc a zvyknul jsem si natolik, že prostě fakt nemám jedinou potřebu snídat, nejvíc mě potešilo, že se s tím dá před obědem dát i fakt náročnější sportovní výkon

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi, rád bych se zeptal, zda uvažuju správným způsobem.

Dnes poprvé jsem byl běhat ráno místo večer. Myslím si, že je to lepší, protože když jdu běhat večer, tak to pak a hodinu zaleju 3 pivama. Když jdu běhat ráno, tak 12 hodin žádný alkohol nepiju. To by mělo mít lepší efekt, nebo je to jedno ? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 39 minutami, Tomas_2002 napsal:

Chlapi, rád bych se zeptal, zda uvažuju správným způsobem.

Dnes poprvé jsem byl běhat ráno místo večer. Myslím si, že je to lepší, protože když jdu běhat večer, tak to pak a hodinu zaleju 3 pivama. Když jdu běhat ráno, tak 12 hodin žádný alkohol nepiju. To by mělo mít lepší efekt, nebo je to jedno ? 

Lepší řešení to určitě bude, pokud to tedy večer nedoženeš. 🙂 Pivo nejenže obsahuje cukr, ale hlavně má vysoký glykemický index, takže sice zaženeš žízeň, ale jeho vypitím stimuluješ tvorbu inzulínu, který se snaží rychle vyplavený cukr uložit. Ten už ale po běhání na energii nespotřebuješ, takže výsledkem je, že je cukr uložen v játrech a když se nespálí, přemění se v tuk. Kromě toho inzulín stimuluje i hormon hladu ghrelin, takže si dáš pivo, což vyvolá inzulínovou reakci, na základě které se objeví pocit, že by nebylo špatné dát si "něco malého k zakousnutí", takže další energetická nálož… a pokud kupř. ráno snídáš, pak to večerní pivo a jídlo nemáš šanci spálit, protože metabolická reakce spalování zabere cca 10-12 hodin. Takže večer sice můžeš běhat jako o život, což je určitě dobré na fyzičku, ale nejenže nemusíš vůbec hubnout, ale naopak - v závislosti na množství vypitých piv a něco malých k zakousnutí můžeš i přibírat. Podle mne paradoxně spíše opačný (a pro většinu zcela neakceptovatelný) postup: nejprve si dát pivo, a to pak vyběhat. 😀 Nebo klidně večer běhat, ale sry, pak bez piva a následně i bez jídla, respektive pokud něco malého, tak kupř. zeleninový salát, klidně i s masem, ale určitě bez chleba, brambor či podobných příloh.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...