Přejít na obsah

Dotazy - pelmel


Doporučené příspěvky

Zaúkoloval jsem kamarádku, která žije v Teheránu, prý to zítra ukáže pár lidem. Oba si myslíme, že je to arabsky nebo persky.

 

Jeeeeeee moc děkuji, docela v těchto jazycích plavu. Šperk není nový, měl by být tak kolem roku 1880. Navíc je minimálně zničený.

Navíc se vždy zajímám o detaily a tak mně zajímá  kde to vlastně kdo vyrobil?

 

Ještě jednou děkuji!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, tak rodilý Íránec z toho nevyčetl nic. :-( Prý se to podobá nějaké kaligrafii nazývané "eslimi art", která se používala ve 14. století, ale je to jen dohad. Každopádně žádné konkrétní slovo nepřečetl ani on ani několik dalších.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Longu, netušíš ani, odkud by ten přívěsek mohl být? Protože arabským písmem píše nebo psalo víc národů. Může to být třeba kurdština, kyrgyzština, uzbečtina, paštština, případně darí nebo jiný perský dialekt. Asi nebude takhle jednoduché to rozluštit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Longu, netušíš ani, odkud by ten přívěsek mohl být? Protože arabským písmem píše nebo psalo víc národů. Může to být třeba kurdština, kyrgyzština, uzbečtina, paštština, případně darí nebo jiný perský dialekt. Asi nebude takhle jednoduché to rozluštit.

 

Vůbec ne a to mně právě dost trápí. Říkal jsme si, že je tady mraky lidí napříč kontinenty, kteří navíc pernamentně cestují za prací i za zábavou a někdo to mohl vědět.

Jediné co poznám, že je to staré, tedy víceméně nejnovější někdy kolem roku 1880, ale spíše výrazně starší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a právě to stáří pak může být pro rozluštění problém, protože třeba uzbečtina se psala arabským písmem do začátku 20. století, pak přejala cyrilici a dneska to už přečte jenom historik. Arabské písmo to sice asi je, ale arabsky to vůbec být nemusí. A jazyků, které používaly arabskou abecedu pro zápis najdeš víc než dvacet.

(Wiki: Arabské písmo se šířilo spolu s islámem a přijaly ho i další jazyky, s arabštinou zcela nepříbuzné: perštinapaštštinabalúčštinaurdštinaujgurština, některé texty psané v staré albánštině aj. Pro tyto jazyky se v písmu objevily další znaky, které arabština nevyužívá, např. P, Č, V. Některé jazyky (např. turečtina či kazaština) později vyměnily arabské písmo za latinku nebo cyrilici.)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 No, ale dataci právě přesně neumím. To tady podle mně v Česku neumí pohledově nikdo. Být to něco původně živého zafungovala by radiokarbonová metoda, ale to jsem jednou zkoušel u fosilní kosti ( klu) a je to běh na dlouhou trať.. C12.C13 A C14 prostě fungují na principu poločasu rozpadu, které je 5730 let, ale to stříbro je fakt mimo! Bohužel.

 

Stále budu doufat, že tady někdo ví více než ostatní a navíc prý existuje jakýsi program, kde text oscanuješ a on se Ti AUTOMATICKY PŘELOŽÍ, JESTLI, ŽE JE DATABÁZI! ?

 

 

No a právě to stáří pak může být pro rozluštění problém, protože třeba uzbečtina se psala arabským písmem do začátku 20. století, pak přejala cyrilici a dneska to už přečte jenom historik. Arabské písmo to sice asi je, ale arabsky to vůbec být nemusí. A jazyků, které používaly arabskou abecedu pro zápis najdeš víc než dvacet.

(Wiki: Arabské písmo se šířilo spolu s islámem a přijaly ho i další jazyky, s arabštinou zcela nepříbuzné: perštinapaštštinabalúčštinaurdštinaujgurština, některé texty psané v staré albánštině aj. Pro tyto jazyky se v písmu objevily další znaky, které arabština nevyužívá, např. P, Č, V. Některé jazyky (např. turečtina či kazaština) později vyměnily arabské písmo za latinku nebo cyrilici.)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja to ukazal kolegovi z Uruquaie a cumel na me jak na debila.

:D :D tak tohle mě fakt rozesmálo. Super vtípek, jdu to poslat nějakému Slovákovi, jestli to náhodou není jejich jazykem nebo někomu z Brna, to bude ještě lepší :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...