Přejít na obsah

Dotazy - pelmel


Doporučené příspěvky

Jak už jsem zmiňoval, v létě mě opustily obě Vibram podrážky na mých GTX pohorkách La Sportiva.

 

Boty jsem měl v tu dobu cca 3-4 roky, ale nosil jsem je minimálně, celkem tak cca 10x do hor a pak občas v zimě (tak 30x); prostě jsem si je hýčkal, stály cca 3500,-.

 

Nejvíc mě naštvalo, že byly zcela ok při balení a pak odešly během 2 tůr a zbytek dovolené jsem chodil po horách v sandálech. Jednu túru jsem šel s podrážkama už upevněnýma gumicukama (ty jsem měl náhodou s sebou pro připnutí holí na bágl), ale zbytek túry jsem šel bez už bez podrážek, což je docela zážitek.

 

Nicméně k věcí - má v Praze někdo tip na šikovného ševce, který by na to mrknul, zda se to dá ještě nějak opravit? 

Stav je takový, že celá podrážka (to černé; na obou botách) upadla. Podrážky jsem si nechal.

 

attachicon.gifboty.jpg

 

Pošli to do Zlína do firmy restday (restday.eu)

 

Umí to opravit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak už jsem zmiňoval, v létě mě opustily obě Vibram podrážky na mých GTX pohorkách La Sportiva.

 

Boty jsem měl v tu dobu cca 3-4 roky, ale nosil jsem je minimálně, celkem tak cca 10x do hor a pak občas v zimě (tak 30x); prostě jsem si je hýčkal, stály cca 3500,-.

 

Nejvíc mě naštvalo, že byly zcela ok při balení a pak odešly během 2 tůr a zbytek dovolené jsem chodil po horách v sandálech. Jednu túru jsem šel s podrážkama už upevněnýma gumicukama (ty jsem měl náhodou s sebou pro připnutí holí na bágl), ale zbytek túry jsem šel bez už bez podrážek, což je docela zážitek.

 

Nicméně k věcí - má v Praze někdo tip na šikovného ševce, který by na to mrknul, zda se to dá ještě nějak opravit? 

Stav je takový, že celá podrážka (to černé; na obou botách) upadla. Podrážky jsem si nechal.

 

Podle mých zkušeností se u některých bot tohoto typu spodek skládá z podešve a mezipodešve. Podešev je ta nášlapná část, je odolná proti oděru, ale netlumí. Je z nějakého druhu pryže a obvykle ji můžete jen sešlapat, jinak je nesmrtelná. Mezipodešev je vrstva mezi podešví a svrškem, je měkká, tlumí. Obvykle je z polyuretanu. Potíž je v tom, že polyuretan časem stárně a degraduje, bez ohledu na to jestli se používá nebo ne. No a když "podrážka" upadne, je to často tím, že podešev je ok, ale zozpadla se mezipodešev. Ty 3 - 4 roky by odpovídaly.

Další problém je, že dřív se lepilo rozpouštědlovými lepidly, což už se teď moc nedělá a všichni přešli na vodou řediitelná lepidla. Co vím, tak spoustu výrobců s tím má nemalé potíže a prodejci teď říkají, že odlepených podešví je teď víc než před cca 10-ti lety.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Berbatow- hele, s timhle jsem se nesetkal a ani mati, ktera prodavala obuv v nekolika kramech ne. Ale ridil jsem se tim, ze v zenska bota je uzsi a trochu jinak tvarovana ( a delaj uz je do 44 ), takze bych zkusil brousit i v zenskem provedeni.

Jestli uz se i tady prodavaji boty s ruznou sirkou, velice rad se sam priucim. Dost by me to tez zajimalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Boty s různou šířkou se dělají, ale je to poměrně neobvyklé. Spíš najdeš model označený jako výtazně úzký a jiný model označený jako výrazně široký. Úplně stejný model v různých šířkách v běžné nabídce najdeš jen těžko. Výrobu tu výrazně prodraží, takže se do toho nikdo moc nehrne...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mých zkušeností se u některých bot tohoto typu spodek skládá z podešve a mezipodešve. Podešev je ta nášlapná část, je odolná proti oděru, ale netlumí. Je z nějakého druhu pryže a obvykle ji můžete jen sešlapat, jinak je nesmrtelná. Mezipodešev je vrstva mezi podešví a svrškem, je měkká, tlumí. Obvykle je z polyuretanu. Potíž je v tom, že polyuretan časem stárně a degraduje, bez ohledu na to jestli se používá nebo ne. No a když "podrážka" upadne, je to často tím, že podešev je ok, ale zozpadla se mezipodešev. Ty 3 - 4 roky by odpovídaly.

Další problém je, že dřív se lepilo rozpouštědlovými lepidly, což už se teď moc nedělá a všichni přešli na vodou řediitelná lepidla. Co vím, tak spoustu výrobců s tím má nemalé potíže a prodejci teď říkají, že odlepených podešví je teď víc než před cca 10-ti lety.

 

Mohu potvrdit- mezipodešev se mi po cca 12 letech rozpadla na prach u Meindl Island, Vibram jako takový byl cajk. Boty moc nošený přitom nebyly (v létě sem tam tůra).

Nechal jsem si udělat novou podrážku- boty jsem posílal do Zlína, ale firmu již nevím- po 4 letech se podrážka odlepila a zase se začala lehce drolit mezipodešev (takže to nešlo znovu přilepit), tak šly do popelnice.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty mezipodešve se nedávno řešily na Knife.cz - údajně jsou z polyuretanu, který absorbuje vlhkost a tím degraduje, ztrácí pružnost a drolí se. Je to závislé na čase, tj. podrážka takhle upadne i z nechozených bot, pokud dlouho ležely (v řádu let). Řešením jsou opravny obuvi, nová mezipodešev, znovu přilepit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty mezipodešve se nedávno řešily na Knife.cz - údajně jsou z polyuretanu, který absorbuje vlhkost a tím degraduje, ztrácí pružnost a drolí se. Je to závislé na čase, tj. podrážka takhle upadne i z nechozených bot, pokud dlouho ležely (v řádu let). Řešením jsou opravny obuvi, nová mezipodešev, znovu přilepit.

 

To je přesně ono, ten proces se jmenuje hydrolýza a rozjíží se v  podstatě okamžitě po tom, co se ta podešev (mezipodešev) vyrobila. PUR podešve se používají i na normálních botech a ten problém je stejný. Když si koupíš takové boty a necháš je 5 let v krabici, tak při prvním obutí se ti spodek téměř okamžitě rozpadne...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Soda Stream

Juniorka mě do toho tlačí, vládkyně kuchyně je docela proti.

Další herbeg do kuchyně  X sifónek po opici

Petky moc nekupujeme, naučili jsme se na normální vodu, ale tak uvažuju, že po veselém večeru není trocha bublinek k zahození.

Kdysi dávno jsme měli klasický skleněný sifon, a docela využívaný, kdeže je mu konec..

Máte někdo pozitivní zkušenosti, nebo je to opravdu jen stojan na prach na kuchyňskou linku? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Soda Stream

Juniorka mě do toho tlačí, vládkyně kuchyně je docela proti.

Další herbeg do kuchyně  X sifónek po opici

Petky moc nekupujeme, naučili jsme se na normální vodu, ale tak uvažuju, že po veselém večeru není trocha bublinek k zahození.

Kdysi dávno jsme měli klasický skleněný sifon, a docela využívaný, kdeže je mu konec..

Máte někdo pozitivní zkušenosti, nebo je to opravdu jen stojan na prach na kuchyňskou linku? 

 

Taky jsem zvažoval, cenově to vyjde skoro nastejno s petkama. Asi největší problém je, že bombičky a džusy nemají všude a je to pracnější než petka, navíc ti to zabírá další místo v kuchyni. Za mě tedy nebrat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...