Přejít na obsah

Dotazy - pelmel


Doporučené příspěvky

Může to být (a pravděpodobně je, nebo zbytek) signalizace (označení) vlícovacích bodů (https://www.vugtk.cz/slovnik/1299_passpunkt-r) pro leteckou fotogrammetrii - letecké snímkování, které je podkladem pro tvorbu ortofotomapy, např. takové jako vidíme na mapy.cz.

Tyto body mají určené souřadnice a výšky jinou metodou, dnes obvykle GNSS a pomocí nich se překreslují / transformují a umísťují snímky do referenčního souřadnicového systému a lze tak pomocí nich určit souřadnice případně i výšky objektů na leteckých snímcích.

Příklady (zdroj: internet):

1127269054_images(2).jpg.feb4907dce989998accb479c4f87e51b.jpg 125674709_images(1).jpg.b068280170e123a32db0d660234786ff.jpg 

images.png.74283c72bb419c16e5eb0727d894f23d.png 1006280173_staensoubor.jpg.049e12f7c8a678108b36bbe96f79cc1a.jpg

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 minutou, geometr napsal:

Může to být (a pravděpodobně je, nebo zbytek) signalizace (označení) vlícovacích bodů (https://www.vugtk.cz/slovnik/1299_passpunkt-r) pro leteckou fotogrammetrii - letecké snímkování které je podkladem pro tvorbu ortofotomapy, např. takové jako vidíme na mapy.cz.

Tyto body mají určené souřadnice a výšky jinou metodou, dnes obvykle GNSS a pomocí nich se překreslují / transformují a umísťují snímky do referenčního souřadnicového systému a lze tak pomocí nich určit souřadnice případně i výšky objektů na leteckých snímcích.

To se ale neznaci na silnici, ne? 

Ty woe, začínám být nejistej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na test barvy je to moc hojné, vím v okolí několika takových značkách. Vždy na silnici. Tuším ve dvou případech je poblíž (několik m) skruž s červenobílou tyčkou.

Upraveno uživatelem Tom4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to může být náhoda anebo snaha označit místo pomocí něhož se na snímku najde právě ten bod ve skruži. Ale fotogrammetrii se nevěnuji, jsem v ní jen vzdělán a občas vyslechnu a hlavně shlédnu nějakou odbornou přednášku. Pravdou je, že s moderními technologiemi a počítači zažívá tato metoda znovuzrození a dají se pomocí ní dnes dělat úžasné věci. Dnes třeba pomocí profi dronů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 minutami, geometr napsal:

Dost často, takovej střed křižovatky je ideál. Představ si, že ty body pak někdo nebo něco (SW) hledá na leteckém snímku, Musí být dostatečně velký a zřetelný (kontrastní). Rozložení pak závisí na typu a měřítku leteckého snímkování.

OK, dík. Tohle jsem netušil.

Kazdopadne to není žádná dopravní značka. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na silnici bývá nejčastěji ten "kruh se třemi paprsky" - druhý barevný obrázek. Dříve se pomocí této metody provádělo i katastrální mapování (přesněji ve své době technicko hospodářské mapování a mapování evidence nemovitostí), můžete si pamatovat třeba z dětství takové sololitové bílé čtverce přibité na rohových sloupcích plotu. Vhodná ta metoda byla samozřejmě jen v určitých územích (rovinaté málo výškově členité, nezarostlé), kde dosahovala poměrně slušných výsledků a naopak nevhodná v jiných (výškově členitých, např. Černošice u Prahy 🙂 )

Zúčastnil jsem se před dvěma roky zajímavé přednášky, ze které bylo zřejmé, že v některých územích by bylo velmi dobře možné tuto metodu dnes  použít ke katastrálnímu mapování za pomoci dronu. Leč jedna věc je technická a druhá legislativní a finanční 🙂

Kuncáku, Ty jseš z toho venku, dopravní značka to fakt není 🙂

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za rozšíření obzorů, tohle jsem taky nevěděl o těhle značkách, určitě to použiju abych byl víc mazanej :). Co jsem vygůglil v rychlosti, tak ty značky vypadaj jako fakt nějaký značky a uvádí, že ten střed má asi stanovený rozměr. Tohle mi přijde jako taková prasárna, než aby to byla nějaká značka. Vono na tý silnici se teda může vobjevit cokoliv, jestli pamatujete tu klikatou středovou čáru někde na severu Čech, takže je možný že to může bejt cokoliv. :)

 

1693997.jpg

Upraveno uživatelem Strocek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty s kulatým středem jsem už taky někde zahlédl, je možné že i tyhle jsou pro letecké snímkování, dočetl jsem se že to dělá asi 6 firem, je tedy možnost že se jedná o "privátní" značky v daném rajónu. Potvrzuje je i moco, který je ze stejné oblasti, četl jsem že se letecké snímky dělají na tři části, západ, střed a východ. A to co dva roky, což by vysvětlovalo obnovování toho značení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Není to podla mňa také jednoduché. Reklamáciu pravdepodobne príjmu bez problémov, ale bez ďalšieho možu napr. trvať na vyplatení peňazí na povodný účet, prípadne pri zmene vyžadovať plnú moc povodného zákazníka... 

Prístup majú obchodníci odlišný, preto ma zaujíma prípadná reálna skúsenosť :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, JR_2010 napsal:

Vždycky musí být zachovaný vztah prodávající-kupující

Jak jako? Pokud mám v ruce fakturu/záručák a chci reklamovat věc, která je v záruce (dobře, vracení peněz možná může bejt složitější, byť jsem teda mohl platit cash, žejo), proč by to měl bejt problém..?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...