Přejít na obsah

Proč mám rád quartzové hodinky.


rejan

Doporučené příspěvky

Díky za info. Předpokládal jsem díky japonskejm a čínskejm mechanikám podíl větší.

 

Pokud si tu informaci dobře pamatuji, jedná se o prodeje veškerých typů hodinek. Je tedy počítáno nejen s hodinkami, které mají analogové zobrazení času, ale také digitální.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radek124 : Ohledně solárně nabíjených..ani teoreticky ti akumulátor nevydrží 20 let. Spíš do 10let,či ještě méně. K čemu mi jsou takové Force na vteřinu přesné, když neodečtu minuty(stejně je to třeba s většinou Panerai)...to jsou paradoxy.

 

Jirka68: To je relativní, kukni na sibiře, a není sám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2r.obot: A není ten problém "designových nedostatů u quartzů" daný spíš tím, žes toho na vlastní oči kromě ikonických PO ještě moc neviděl?

 

 

 

Jestli ale (třeba s ohledem na ty Omegy, proti kterým ostatně nic nemám) jenom nejseš "cílová skupina", šetři prosím zbytečně unáhlenými závěry...

 

 

Tak v tom problém asi nebude..... :rolleyes: , nenech se zmást počtem mých příspěvků :-) PO jsem použil pouze jako příklad. Nebudu zde duplikovat, co jsem již jednou napsal, myslím, že je to docela jednoznačné.

 

Moc se mi také nelíbí, když mne někdo moralizuje. Unáhlený závěr jsem neudělal, jen jsem napsal svůj názor a odůvodnil jej. Od toho myslím toto fórum je.

 

Z hodinek, které jsi tu prezentoval a to nemyslím ve zlém, opět je to jen věc názoru, mi žádné z nich bohužel absolutně nic neříkají :-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sibiř, v dobrém slova smyslu, není úplně normální uživatel hodinek.

 

Potvrzuji, že je. Normálně je nosí a dokonce má jedny na baterku (čímž si u mě získal malé, bezvýznamné a lehce smazatelné +) :D

 

Tak v tom problém asi nebude..... :rolleyes: , nenech se zmást počtem mých příspěvků :-) PO jsem použil pouze jako příklad. Nebudu zde duplikovat, co jsem již jednou napsal, myslím, že je to docela jednoznačné.

 

Moc se mi také nelíbí, když mne někdo moralizuje. Unáhlený závěr jsem neudělal, jen jsem napsal svůj názor a odůvodnil jej. Od toho myslím toto fórum je.

 

Z hodinek, které jsi tu prezentoval a to nemyslím ve zlém, opět je to jen věc názoru, mi žádné z nich bohužel absolutně nic neříkají :-(

 

Já také nemohu souhlasit s Tvým názorem. Quartz ve "stejném balení" je k vidění docela často (u skutečně hodinářských značek je pochopitelně v menšině, ty programově neprodávají pouze obal, ale i vnitřnosti), já například chrona raději v quartzu kvůli výšce pouzdra, kde mi 7750 (nebo nedejbože nějaké nástavby, případně náderná Omega 9300) většinou výrazně omezuje nošení svými rozměry.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Někde jsem četl, že mechanické hodinky se na celosvětovém prodeji podílí asi 2%.

 

Nikdy jsem nenašel originální a věrohodný zdroj tohoto údaje. To, co se mi ale podařilo najít, je podíl mechanických a elektronických (quartz) hodinky a strojků produkovaných ve Švýcarsku. A procentuální podíl mechanik je opravdu vysoký - cca 25%.

 

Více přesných čísel najdete v následujícím

starším příspěvku a zejména na webových odkazech, které jsou tam uvedeny.

 

Pokud si někdo ty švýcarské oficiální statistiky za poslední desetiletí nastuduje, tak asi nalezne odpověď na otázku, která tady už několikráte padla - proč je dnes sortiment mechanických hodinek tak designově zajímavý a naopak většina quartzových modelů tak nějak zaostává?

 

Z pohledu švýcarských výrobců je to asi poměrně jednoduché - mechanické modely dokážou ve velkém prodávat za průměrně desetinásobek násobek ceny swiss-made elektronických modelů. Navíc tento trh luxusního zboží dominantě kontrolují.

 

Jejich volba učiněná někdy v minulosti je jasná. Potenciální a reálné zisky v tomto segmentu jsou natolik ?super zajímavé?, že je logické, že na tento trh směřují většinu svých kreativních, designových, marketingových, finančních a jiných prostředků. Pro ně a jejich majitele/akcionáře je to jen ?byznys? a o peníze, pracovní místa, atd. jim jde v první řadě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem si to tu přečetl, a je to celkem zajímavá diskuze, která asi nikdy nebude mít konce. Nepochybně existuje spousta argumentu jak pro mechaniky tak pro quartz hodinky, jenže tohle zkrátka není souboj racionálních argumentů.

 

A přestože je toto fórum zejména o mechanických hodinkách, výroky typu "quartz bych nechtěl ani zadarmo" mi přijdou nesmyslné. Stejně tak odsuzovat někoho za to, že nechce dávat desetitisíce do mechanických hodinek, nebo že mu zkrátka kouzlo mechaniky nic neříká, není na místě. Každý má zkrátka od hodinek jiná očekávání a také jiné možnosti. Je to stejné jako kdyby na vás sběratel drahých obrazů plival za to, že máte doma pověšený tuctový obrázek IKEA. Jste kvůli tomu méněcenní? Ne, každý má zkrátka svoji pravdu, každý má jiné priority a každý má jiný vkus.

 

Pro milovníky Quartzu mi například přijde zajímavá technologie Eco Drive od Citizenu. Co na ni říkáte? Ja osobně teď sice spíše tíhnu k automatům, ale několik let jsem měl Citizen AV0030-60A s Eco Drive (než mi je ukradli) a byl jsem s nimi spokojen ? přesné, spolehlivé, není nutné měnit baterii?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U akumulátoru použitého v Citizen Eco-Drive se uvádí, že po 20 letech klesne jeho kapacita na 80% viz ZDE . Já mám Citizen Eco-Drive od roku 1998, naštěstí mě je nikdo neukradl a celých těch 14 let jdou bez jakékoliv údržby.

 

Eco-drive jsem si kupoval po špatných zkušenostech s qvartz hodinkami na normální baterie, kde po vybití nastala náhlá smrt bez varování v néjméně vhodnou dobu. To solární hodinky nedělají, u mých se zastaví vteřinovka na 2 , minutová a hodinová normálně ukazují. Stačí je dát na 1 hod na sluníčko nebo na pár hodin pod stolní lampu a je to vyřešeno. Stalo se mě to za těch 14 let jen asi 3x, vždy v zimě. Nijak je cíleně na světlo nedávám, normálně je nosím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...Eco-drive jsem si kupoval po špatných zkušenostech s qvartz hodinkami na normální baterie, kde po vybití nastala náhlá smrt bez varování v néjméně vhodnou dobu. To solární hodinky nedělají,...

 

I v třídě ekonomických quartzových strojků s mechanickou indikací došlo v cca posledním desetiletí ke snaze zmírnit problém náhlé smrti - objevila se funkce indikace konce životnosti baterie, tzv. EOL (End-of-Life), kdy při slabé baterce vteřinová ručička skáče jen v intervalu 4 sekund.

 

Druhou inovací, která se objevila, jsou velké lithiové baterie - ty díky své velké kapacitě umožnily prodloužit interal výměny až na 10 let, případně kompenzovat zvýšenou spotřebu dalších funkcí na hodinkách, atd. Navíc nejsou choulostivé na nízké teploty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

I v třídě ekonomických quartzových strojků s mechanickou indikací došlo v cca posledním desetiletí ke snaze zmírnit problém náhlé smrti - objevila se funkce indikace konce životnosti baterie, tzv. EOL (End-of-Life), kdy při slabé baterce vteřinová ručička skáče jen v intervalu 4 sekund.

 

Díky za informace, já jsem hledal na forums.watchuseek.com i u nás a indikaci vybití akumulátoru jsem nacházel převážně u solárních nebo kinetických. Z nesolárních jsem indikaci našel u Suunto, ale ty mě nějak neoslovily. Můžeš uvést nějaké typy na nesolární s indikací vybití?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.... Můžeš uvést nějaké typy na nesolární s indikací vybití?

 

Například hodinky značky Marathon, jejichž modely s quartzovými strojky s EOL jsou popsané v tomto dlouhém vlákně.

 

V Marathonech jsou strojky ETA řady Trendline F0x, ale jako typický příklad ekonomického kalibru uvedu strojky

Ronda 715. Ten může být jak ve verzi bez EOL (Swiss Parts/montáž v Asii made, 1 kámen, poniklované díly) nebo v o něco dražší verzi s EOL (Swiss Made, 5 kamenů, pozlacené díly). A dokonce existuje i verze 715Li s lithiovou baterií.

 

Zrada je v tom, že výrobci levných quartzových hodinek málokdy šíří detaily o tom, který kalibr tam namontovali. To, že je tam funkce EOL, to se sice zpravidla pochlubí., ale další problém bývá, že různí finální prodejci u tohoto druhu zboží často krátí technické informace. Potom je někdy poměrně složité zjistit něco bližšího. Chce to vždy trochu pátrat.

 

Pak jsou tu výrobci, kteří kalibry s EOL do hodinek montují, ale doslova mlží. Geograficky nejbližším příkladem je náš jediný tuzemský výrobce ELTON hodinářská (značka PRIM), který značí dovezenou Rondu 715 jako PRIM Kalibr 38. Kdo se podívá na jejich stránky, tak zjistí, že mají kalibry 38 hned dva. Jednou je to lepší pozlacený model (ten s EOL, ale nepíšou to tam!) a podruhé ten levnější poniklovaný (bez EOL). Bohužel zarytě ale mlčí o tom, jaké verze kalibru 38 je v konkrétním modelu hodinek PRIM namontována. A přitom hodinky s kalibrem 38 tvoří stále početní většinu jejich produkce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nosil jsem quartzky a co mě na nich štvalo bylo, že mi většinou chcípla baterka nejlíp první den na čundru a já byl tejden bez hodinek. (ne že by byli při takový aktivitě nutný :cheers: ). Pak než jsem se dostal někam k hodináři, než to bylo hotový, tak měsíc bez hodinek. No a po sedmi letech ty elekrický serepečiky uvnitř udělali pápá a bylo po hodinkách. Přesnost je sice fajn, ale kde ji mám nařídit? Satelitní televizní signál v porovnání s už vypnutým analogem šel skoro o půl minuty později. A hodiny v počítači nebo mobilu? No to je přesnost jako historickej prim budík. A nakonec na co super přesnej čas? Vlaky jezdí jak se jim zlíbí, v televizi se programy taky nedrží předepsanýho času a píchačky u nás v práci pokud jdou ukazujou koniny a když né tak ty razítka stejně nejdou přečíst. No, každýmu co jeho jest, jen jsem chtěl napsat, že ta přesnost quartzu je fajn, ale vlastně na nic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... Můžeš uvést nějaké typy na nesolární s indikací vybití?

 

K příkladům uvedeným Petrem_P připojuji Certina DS Podium. Já mám konkrétně typ C260.7029.42.66 a tuto funkci jsem objevil terpve nedávno, když jsem Certiny po delší době vytáhl z jejich doupěte ve skříňce.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji členům Petr_P a Sorbus. Zkusil jsem pátrat nejprve po Certinách. Na stránkách http://www.certina.ch/ je v popisu technologie quartz uvedeno, že jsou občas vybaveny EOL indikátorem (4 vteřinový krok) a že se pak musí baterie vyměnit do 2 týdnů. Tyto hodinky jsou v katalogu označeny ikonou s písmeny Q a EOL . V katalogu se hledá dost špatně, je v něm sice mnoho krásných slečen a paní , ikony jsou ale malé a špatně čitelné.

 

Lépe se mě hledalo na Watchfinder , kde sice není možno zadat EOL jako kriterium ale údaj se v čitelné velikosti zobrazí na detailu hodinek příklad ZDE . Takže to chce trpělivost a klikat. Celkově má technologii EOL podle odhadu asi jen 25% současné produkce Certiny. To mě připadá docela škoda, výrobní náklady na elektroniku nemohou být významně větší, asi se dojíždějí výrobní linky. Ještě zkusím nalézt, zda a jak se liší koncová cena těchto variant hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lépe se mě hledalo na Watchfinder , kde sice není možno zadat EOL jako kriterium ale údaj se v čitelné velikosti zobrazí na detailu hodinek příklad ZDE . Takže to chce trpělivost a klikat. Celkově má technologii EOL podle odhadu asi jen 25% současné produkce Certiny. To mě připadá docela škoda, výrobní náklady na elektroniku nemohou být významně větší, asi se dojíždějí výrobní linky. Ještě zkusím nalézt, zda a jak se liší koncová cena těchto variant hodinek.

 

Ale to není tím, že by u Certiny dojížděli výrobní linku s EOL, oni prostě koupí jiný strojek. ;)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2Dřevák: Skutečně přesnej čas ti dneska UKÁŽE už asi jenom GPS (...která je na něm ostatně i založená).

 

Televize i rádia (včetně analogových) už od doby co PŘENOSY přešly na paketový provoz nemá smysl brát jako referenci přesného času :thumbsdown_anim:

 

Časy NTP serverů se kterými se po internetu synchronizují počítače (vč. Windows) se i mezi sebou rozcházejí o pár sekund :weird:

 

A quartzky s příjmem rádiového signálu ho taky nechytnou všude... :crying_anim02:

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...