Přejít na obsah

Rozborka minutoveho kola


Doporučené příspěvky

Hodináři rádi opravují věci domršené od bastličů ala Tonda.Je to potom dvakrát tolik drahé,ale to je už jiná věc.

 

Hm , že by hodinář slintal blahem ,dělat něco po fušerákoj a těšil se na tučný obolus je neřekl bych zcestné ,ale usměvné.Tak ty Primky nebudou za 160/bez souč./ale za 200.A protože jistě zlámaná balancka,vlásek v tom.. min.kolo ztratilo pár zubu atd o to je to dražší.A jestli byl opravdu pečlivý tak kotva a štajgrád. Upraveno uživatelem Chosé24
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 77
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

proc zadarmo? treba proto, ze tu praci maji radi a nechteji aby to remeslo zaslo na ubyte

 

mimochodem jestli myslis, ze si tady kazdej precte par rad na netu a mistni hodinari pomrou hlady tak to je zcela jiste dost naivni predstava - to bys me dost pobavil

 

remesla jdou do haje tak jako tak - neumime dnes ani z desetiny to co si pred sto lety byli schopni udelat na kolene - takze ja osobne jsem rad za kazdeho kdo se chce neco naucit delat rukama

 

ja osobne kazdymu z toho co umim rad reknu - mozna kvuli tomu umru chudej, ale rozhodne mi to zily netrha

 

P.S. byl bych rad kdyby se to vlakno drzelo toho co je v nadpise

 

edit: rad bych dodal ze i tak to neberu jako samozrejmost

 

No Radku kep daun jak říkaj rusové.Je to tak jak říkáš.Ale myslím ,že řemeslo jen tak podřimuje jako já ted když jsem vytvořil 2 plechy houstiček a spal bych...no nic.Vem si nadšence z ruzných oboru at je to renovace čehokoliv ,výroba ,nápady ,invencea improvizace.Na koleně /opakuji se /TX všechny bandy 2 elem beam a 250 /asi /zemí ,pak šla koncese.do.pryč.Po 1968 souč. zákl .nic moc.A to je jen muj zářný případ.No soudruzi ,já bych to tak černě neviděl./vesničko má stř.../ Tak se měj!
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ad řemesla/cena - ono to funguje tak, že když zbyde jenom pár mistrů, tak si sice můžou říct co chtějí, ale tím že neexistuje nějaké obecné povědomí, lidé neví proč by měli zaplatit 20k za zbytečné hodinky, když za to mají iPod. Povědomí pánové mistři v CZ moc udělat neumí, viz třeba imrvére probíraný ELTON vůči tomu, co v USA a částečně švajcu dělají tamní nejlepší. My umíme se tvářit tajemně, nejsme schopní "poučené laiky" naučit co je a co není kvalita.

Hodinařina je velmi náročná, neodpouští jakýkoliv šlendrián. Tak prostě mechano, chosé24 tady udělejte zeď hanby a prasečinek, máte dostatečnou autoritu, aby se Vám věřilo, že to neděláte kvůli kšeftům na Aukru nebo jinde.

Mj. jak bylo vlákno o ceně servisu mechanik. No upřímně řečeno, rozumím tomu, že když ten člověk nemá tušení, co poctivý servis znamená, tak se mu to nezdá.

Zase na druhou stranu je asi veřejným tajemstvím, že ony prasečinky provádějí taky členové chronomágu, kteří ovšem obvykle rozumně mlčí.

 

ad fušeřiny - jsou zásahy, které prostě dokonale spravit nejdou, rytí do můstků po výměně hřídelky je jeden z nich.

 

Tj. já už alespoň hrubou představu o nutném umu a související časové náročnosti mám, výhodou je, že asi těžko budu tvrdit, že se to za pár stovek spraví a že Ti v tom ateliéru jsou nenasytové. Třeba Radek bude další takový (doufám, jde velmi podobnou cestou jako já).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ad řemesla/cena - ono to funguje tak, že když zbyde jenom pár mistrů, tak si sice můžou říct co chtějí, ale tím že neexistuje nějaké obecné povědomí, lidé neví proč by měli zaplatit 20k za zbytečné hodinky, když za to mají iPod. Povědomí pánové mistři v CZ moc udělat neumí, viz třeba imrvére probíraný ELTON vůči tomu, co v USA a částečně švajcu dělají tamní nejlepší. My umíme se tvářit tajemně, nejsme schopní "poučené laiky" naučit co je a co není kvalita.

Hodinařina je velmi náročná, neodpouští jakýkoliv šlendrián. Tak prostě mechano, chosé24 tady udělejte zeď hanby a prasečinek, máte dostatečnou autoritu, aby se Vám věřilo, že to neděláte kvůli kšeftům na Aukru nebo jinde.

Mj. jak bylo vlákno o ceně servisu mechanik. No upřímně řečeno, rozumím tomu, že když ten člověk nemá tušení, co poctivý servis znamená, tak se mu to nezdá.

Zase na druhou stranu je asi veřejným tajemstvím, že ony prasečinky provádějí taky členové chronomágu, kteří ovšem obvykle rozumně mlčí.

 

ad fušeřiny - jsou zásahy, které prostě dokonale spravit nejdou, rytí do můstků po výměně hřídelky je jeden z nich.

 

Tj. já už alespoň hrubou představu o nutném umu a související časové náročnosti mám, výhodou je, že asi těžko budu tvrdit, že se to za pár stovek spraví a že Ti v tom ateliéru jsou nenasytové. Třeba Radek bude další takový (doufám, jde velmi podobnou cestou jako já).

 

Ano Zed hanby.To je ono. Stavím se do první řady.Nevyučený hodinář,jenom jemná mechanika měření a regulace,že byl otec a praděda/since 1872/to mě neomlouvá.Zprasil jsem také dost oprav /svých/.Na základě těchto okolností mi bylvydán živnostenský list a jsem od 1984 na volné noze, spojil jsem příjemné s užitečným.

Tak jsem si posypal hlavu popelem.Kola dějin zaskřípěla ,co je dnes prasečina byla kdysi normální práce.Mám na výšku větší cylindr ? Naklepu klobnu utáhnu na krev.Povolená tolerance byla 5 min.Netolerovalo se letování .Jo a kšeftuju .Mám hodin.antik . Ztoho je patrno,že mezi autority zahrnován být nemohu/rád pomohu/a ani nechci.Radku.Ten přístroj lahodí mému oku .Ladný chladič jistě zkrývající 4 tranz.,a ta lod.....ani nemluvím .To musela bejt práce jak na kostele.Jsou práce ,které mužeš dělat jen pro sebe protože to nikdo nezaplatí!!Jako když jsem si vyrobil špindly do špindlovek.3 dny a prasklá žilka ve vokuAle když se člověk kousne jde vše.Mezi tím se z toho stala všeobec.diskuze což je dobře protože tam je stejně nuda.Ten prasklej kámen na vteřin.kole nevadil a chodilo by to dál poškodil se asi při nasazování mustku,ale ty ho chceš vyměnit k čemuž se jistě po prokousání/lodní zátěže/dostanem. Tak zatím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne chose, tak jsem to nemyslel. To bych si musel stoupnout vedle Tebe a stydet se o to vic, ze jsem nekde v Tvem mozna 1980.

 

Ja to myslel tak, proste dat alespon cast know-how k dispozici podobnou formou jako treba repair balance, s tim ze se primarne pujde po prasecinkach, komu se co dostane do ruky.

 

EDIT - ono to je o tom, ze vlastní praxe, cit a zkušenost je nenahraditelná. Ale jakési PR pro "laiky", aby alespoň tušili, že mohou chtít ke knedlíku i omáčku s masem, katalogizováno a veřejné ve smyslu že to není pravda jednoho člověka imho věci prospěje. Chronomagor prostě dřív nebo později do toho strojku vleze, nechť si vyřádí choutky "správným" způsobem.

Upraveno uživatelem Rs.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne chose, tak jsem to nemyslel. To bych si musel stoupnout vedle Tebe a stydet se o to vic, ze jsem nekde v Tvem mozna 1980.

 

Ja to myslel tak, proste dat alespon cast know-how k dispozici podobnou formou jako treba repair balance, s tim ze se primarne pujde po prasecinkach, komu se co dostane do ruky.

 

EDIT - ono to je o tom, ze vlastní praxe, cit a zkušenost je nenahraditelná. Ale jakési PR pro "laiky", aby alespoň tušili, že mohou chtít ke knedlíku i omáčku s masem, katalogizováno a veřejné ve smyslu že to není pravda jednoho člověka imho věci prospěje. Chronomagor prostě dřív nebo později do toho strojku vleze, nechť si vyřádí choutky "správným" způsobem.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trochu OT názor na věc. Měli byste být doprdele rádi, že se x lidí snaží taky něco naučit, dělat něco "správně tak jak se má" byť nejsou fachmani a nemají učňák a tak podobně. Jednak učenej z nebe nespadl a potom, vy jste pánové svoje know how taky od někoho získali a povětšinou zadarminko za soudruha - takže nějaké ocenění penězi asi není úplně v ose. A i kdyby za peníze, chcete si to vzít do hrobu, nebo se cítíte ohrožení amatérem? Čím asi :)Sám jsem v jedné firmě zaškoloval všechny svoje kolegy po X let, a nakonec jsem odešel pryč a oni zůstali. A následně to taky podle toho v té firmě vypadalo :) Nicméně k "tématu", v poslední době jsem opravoval byt - až na jednoho TAK ZVANÉHO řemeslníka to byli všichni neschopní lepmli, mít jen malinko zkušeností a dobrých rad, tak tu jejich práci udělám lépe než oni. Několik jsem jich dokonce vyrazil a dodělal to raději sám. Nejraději bych to udělal sám všechno, ale čas je sviňa. Takže na řeči o českých řemeslech jsem momentálně velmi, velmi háklivý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

cau, jsem se byl sluzebne vzdelavat ...proto ta pauza

 

prvni zprava je ze jsem koupil nejtovacku i s komplet prislusenstvim - tak uvidim co dorazi postou

 

co se tyka toho jak dopadnu s hodinarinou - i kdybych zjistil, ze na to nemam (nervy, cas, oci, parkinsona apod) tak pro me to neni tragicke a fatalni - pro me je dostatecne vedet jak a proc - mozna to souvisi i s tim jak jsem dopadl v praci - kde jsem presel z toho abych neco datloval a programoval do faze kdyz v podstate delam jen analyzy problemu a finalni realizace me uz v podstate nezajima (programovani to same co hazeni lopatou - musi se jen vedet jak)

 

proto mam ty uniky do oblasti kde potrebuji videt, ze po me neco zustava - proto ta lod, hodinky, CNCcka a vyvoj HW - rozhodne jsem si uz davno zakazal svoje zaliby komercionalizovat

 

co se tyka te ZDI HANBY - dle meho je to pitomost - prinese to akorat zlou krev a stejne to nic nevyresi

 

naopak co se tyka tech technologii - ja jsem pomerne dost konsternovan tim co zde zazivam - zatim na vsech podobnych forech existovala vzdy dost silna komunita, ktera tahla dohromady - treba jen tak, ze se clenove delili o svoje zkusenosti a poznatky - at to byli modelari, akvaristi, CNCckari a vyvojari HW - namatkou treba kolega co vyrabi spickove modely a navic je to jeho zivnost zverejnoval velmi podrobne navody jake pouziva postupy pri vyrobe (hlavne forem a laminovani) neceho tak neuveritelneho jako je treba toto:

http://www.savex.cz/vrtu.php?lang=cz&id=8

takze pro mne je toto dost velke prekvapeni - zvlast kdyz si myslim, ze konkurence mezi hodinari je relativne mala ve srovnani s konkurenci mezi vyrobci modelu

 

nic dost plkani

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

cau, jsem se byl sluzebne vzdelavat ...proto ta pauza

 

prvni zprava je ze jsem koupil nejtovacku i s komplet prislusenstvim - tak uvidim co dorazi postou

 

co se tyka toho jak dopadnu s hodinarinou - i kdybych zjistil, ze na to nemam (nervy, cas, oci, parkinsona apod) tak pro me to neni tragicke a fatalni - pro me je dostatecne vedet jak a proc - mozna to souvisi i s tim jak jsem dopadl v praci - kde jsem presel z toho abych neco datloval a programoval do faze kdyz v podstate delam jen analyzy problemu a finalni realizace me uz v podstate nezajima (programovani to same co hazeni lopatou - musi se jen vedet jak)

 

proto mam ty uniky do oblasti kde potrebuji videt, ze po me neco zustava - proto ta lod, hodinky, CNCcka a vyvoj HW - rozhodne jsem si uz davno zakazal svoje zaliby komercionalizovat

 

co se tyka te ZDI HANBY - dle meho je to pitomost - prinese to akorat zlou krev a stejne to nic nevyresi

 

naopak co se tyka tech technologii - ja jsem pomerne dost konsternovan tim co zde zazivam - zatim na vsech podobnych forech existovala vzdy dost silna komunita, ktera tahla dohromady - treba jen tak, ze se clenove delili o svoje zkusenosti a poznatky - at to byli modelari, akvaristi, CNCckari a vyvojari HW - namatkou treba kolega co vyrabi spickove modely a navic je to jeho zivnost zverejnoval velmi podrobne navody jake pouziva postupy pri vyrobe (hlavne forem a laminovani) neceho tak neuveritelneho jako je treba toto:

http://www.savex.cz/...hp?lang=cz&id=8

takze pro mne je toto dost velke prekvapeni - zvlast kdyz si myslim, ze konkurence mezi hodinari je relativne mala ve srovnani s konkurenci mezi vyrobci modelu

 

nic dost plkani

 

Tak ještě já.Jsem rád,že mé skvělé postřehy již žijí vlastním životem...čtvrtová trubka a pájka/pokud se nepoužije letvasr hi/,žadný učený...,hownou do hrobu a asi ještě jiné o kterých nevím.Co já vím,tak řevnivost mezi hodináři existovala již v dávných dobách.Vždy se našel jedinec,krerý váhu svého ega nezvládal.V každé diskuzi se najde někdo pro koho vést tuto korektně je nad jeho síly. Na lesní pasece ozářené měsíčním svitem se zvířátka radila /korektně/jak přežít zbytek kruté zimy.Nekorektně jim do toho kecal medvěd protože si na podzim dal TCHIBO.Tak děti hajdy do pelechu .A my do práce....já ne má polední pauzu při které zase nic neudělám.Radku dfm,že ta nejtovačka je alespon osmiřadá. P.S. Tu pohádku jsem skoro celou vymyslel Fontén se obrací v hrobě a tlaí ho tam to hounou které si vzal do hrobu a já začínám uvažovat o liter. dráze.....končím pozdravem Hodně věcí jde dělat několika zpusoby a když 2 dělaj totéž nemusí to být........
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radku dfm,že ta nejtovačka je alespon osmiřadá.

 

no tak ja jsem si ji vydrazil na aukru http://aukro.cz/neco-pro-hodinare-i2121105167.html (teda vydrazil mi ji tata pac jsem samozrejme jak na potvoru v te dobe sedel v aute)

 

sice fotky mizerny, ale ma to otocnej stolecel a snad pomerne slusna zasoba cakanu - za 1200 by se mi to delat nechtelo - minimalne to bude system DoDo - porad lepsi nez zacinat z nuly - tak uvidim co prijde

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no tak ja jsem si ji vydrazil na aukru http://aukro.cz/neco...2121105167.html (teda vydrazil mi ji tata pac jsem samozrejme jak na potvoru v te dobe sedel v aute)

 

sice fotky mizerny, ale ma to otocnej stolecel a snad pomerne slusna zasoba cakanu - za 1200 by se mi to delat nechtelo - minimalne to bude system DoDo - porad lepsi nez zacinat z nuly - tak uvidim co prijde

 

Jo ta je slušná. Ještě včera jsem si říkal když tak at je to ta zelená.Ten stojan se standartně vyrábí hafo let od roku cirka 1900i když jsem kdysi používal jen "bunzny a nitštyk" v zaměstnání....a doma po otci nýtovačku Boley.Jo ted jsem to počítal mám jich posledních 5.Tak k věci.Pokud budeš měnit ložisko vteř. kola musí se vyrazit/pinzetou ,šroubovákem.../staré ložisko z vrchu plotny tak abys nepoškodil osazení.Otočíš ,"vyštouráš" zbytky kamenu které zustaly v to zapertlování .A ted potřebuješ otvírák na zafasovaný kámen /na ten přesah/musí se opatrně roztáhnout ,nesmíš projet durch.Vložíš nový kámen a za otáčení zavíráku a zmenšování pruměru /šroubem/to zapertluješ /zafasuješ/.Je jasné,že otv.a zav. nemáš.Další možnost je použít konusy třeba z nové nýtovačky ,ale zas opatrně aby to nevylezlo z druhé strany plotny.Další možnost opatrně roztáhnout pinzetou. Další možnost když se zničí fasung je ,že se nalisuje mosazné futro a vystruží.Další možnost / když všechno selže / napíšeš mi SZ a já ti tu plotnu / jinou/ pošlu.No vysvětlovat není zrovna moje parketa ,ale koukám,že to celkem šlo. Pokrač.příště .Tak zdar.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mel bych par ciste praktickych dotazu

 

jak zmerim prumer kamene (kdyz je rozpadlej) a jak zmerim jeho vrtani - chapu ze muzu zmerit prumer cepu, ale nevim jak to zmerit u kamene, ktery je pro mne neznamy

 

dalsi dotaz - daji se ty kameny nekde koupit? nebo se musi jen kanibalizovat z vraku?

 

ja vypada ten otvirak a zavirak na kameny? neni nekde na netu nejaky vykres? - ja si ho treba udelam, ale musim vedet jak to funguje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mel bych par ciste praktickych dotazu

 

jak zmerim prumer kamene (kdyz je rozpadlej) a jak zmerim jeho vrtani - chapu ze muzu zmerit prumer cepu, ale nevim jak to zmerit u kamene, ktery je pro mne neznamy

 

dalsi dotaz - daji se ty kameny nekde koupit? nebo se musi jen kanibalizovat z vraku?

 

ja vypada ten otvirak a zavirak na kameny? neni nekde na netu nejaky vykres? - ja si ho treba udelam, ale musim vedet jak to funguje

 

Zdar.Pruměr kamene není třeba vědět .Vodítkem pro pruměr je ta díra / po "rozpertlování"/.To je pruměr kamene který tam ted patří .Rozměly dírkového kamene potřebuješ pouze ,když disponuješ kompl. sadou kamenu i s rozměry což nehrozí.Na změření díry bylo setinové pravítko ,nad ním připevněný konus.Nastrčíš na něj kámen a na pravítku odečteš.To mi odvál čas /rez/.Jinak kanibaluje dobře HNO3, nebo vybrat ze starých zásob /krabičky,ampulky,směsi u blízkého hodináře/.Ato nářadí bývá na Aukru ,majitel stejně neví co to je takže dobrá cena.Bud je to v etui po3 kusech/oboustranná/ nebo vedvou po 3 kusech.Představ si šroubovák ,to dole je rozříznuté jako kružítko se šroubkem z boku .Ale je to potřeba málo kdy ..no u mě ne./popsal jsem to dost brutálně/ .Tak zatím

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mam to chapat tak, ze otvirak se sroubkem stahne tak abych ho dostal pod (prumer) ten pertl - pak ho povolim a on vlastni pruznosti, otacenim a tahem ven vylemuje ten limecek?

 

bylo by to logicke protoze kdyz to predepnu sroubkem tak nemam cit a muzu do....t bok toho ulozeni

 

zavirak analogicky obracene

 

je to tak?

Upraveno uživatelem RadekCX
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...