Přejít na obsah

Chilli


Doporučené příspěvky

Se tu podělím o prvotní poznatky z pěstování chilli.

Tak nejprve mšice. Trvalo měsíc, než jsem se jich zbavil neustálým stříkáním. Neuvěřitelný. Vůbec nechápu, kde se pořád braly. Nejdřív byly na jednom keříku, během tejdne se roztáhly na všechny tři a já furt jen stříkal. Teď už se zdá, že je klid. Rostliny mám na parapetu za oknem.

Druhej poznatek - že paprička vykvete neznamená, že se tam udělá plod :D. Spousta kvítků (ještě jako poupě) zčerná a zaschne, popř. se rozvine a následně upadne. Po měsíci jsem sklidil jediný jalapeno, a to ještě brzo, takže nebylo zralý a tudíž dobrý.

Množství potřebný vody se s teplem a sluncem neustále stupňuje. Ze začátku jsem zalejval obden, takovej větší panák vody. Teď už zalejvám dvakrát denně. Nechci je přelejt a utopit, takže opatrně. Na jolokii poznám jednoznačně, když potřebuje vodu. Vizuálně zdechne (listy svěsí dolu a zkroutí). Po dodání vody je do 30 minut svěží a chytá slunce. Problém je, že to dělá v podstatě každej druhej den, i když jí zalejvám (i hnojím) :D.

Teď mám jet na dovo na pár dní, tak jsem řešil, jestli si vemu kytky s sebou nebo najdu dobrovolníka, co mi je zaleje.

Jako je to dobrodružný, o tom žádná :D. Jsem zvědavej, jestli sklidim aspoň jednu jolokii nebo habanero, na těch se mi ještě nerozvinul jedinej květ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jde o to, čím hnojíš. Zkus hnojivo na plod a květ, občas vitality komplex. Taky dodávat vápník /Wuxal, nebo koupíš levnější roztok v litrovce/. Mletý vápenec je k ničemu, tak ho ani nezkoušej. Kytky jsou samosprašný, takže někdy stačí s ní zatřást, nebo přeneseš pyl prstem 🙂 Možná je ten panák vody málo. U těch mých jim taky tak pomáhám /manželka nežárlí ..../.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Letos přijdou Vánoce dřív, a to díky Chili Klausovi. Z jeho severské centrály v Dánsku mi fičí zásilka s limitovanou edicí Pure Habanero a The Last Dab XXX. Kdo sledují HOT ONES, tak vědí.

1.thumb.jpg.e44517ace12416dcde459e6ac17e1ec1.jpg

 

Jinak Chili Klaus je fakt zábavná postava. Tady společně se Seanem Evansem (právě z HOT ONES) koštují Carolina Reaper. Hodil jsem to rovnou na čas, ve kterém to už začíná být čistý DaDa kabaret. 🙂 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak dneska první postřik Mospilanem. Mšice zapráskaný si to (v bytě!) pěkně obsadily. Jedno Gandalfovo E-bay, dvě jamajské yellow/orange a jedna žlutá Jolokia... 😡 Naštěstí 5 kytek v jiné místnosti zůstalo čistých.

Upraveno uživatelem Triskell
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, musí se to hlídat. Letos je jejich rok. Zajímavý je, že jsou jen v bytě. Jinak je to bída - snad nejhorší sezóna co pamatuju. Zpoždění tak 3 týdny, vysoká spodní voda mi kosí jednu kytku za druhou - ještě že mám přebytky. Už to ani nedávám do země, částečně zapustím květináč a ono to prokoření. Vyhodil jsem už asi 8 kytek, ještě jich to pár čeká. Ty co mám na záhonu jsou v pohodě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky přidám .. už se mi klubou první Jalapenos a Habaneros, zvlášť poté, co kytky šimrám prstíkem :D.

Jolokia zatím jen roste a nekvete, i když byla zaštípnutá už z krámu a já taky pár výhonů vyloupal. Mezi fotkama jsou 2 měsíce.

Na mšice mi zafungovl ten postřik na fotce .. z Hornbachu nějaká jebka, ale funguje skvěle :).

p1.jpg.73b09d0783582985319ac82adadc1895.jpg

p2.jpg.c60a6c969debd727963d442e8ee5ca4d.jpg

Upraveno uživatelem KFL
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem taky něco málo nafotil.

Domácí Bhutlah Red stále kvete a plodí jako blázen /funguju čas od času jako opilovač/. Desítky plodů, ujíst se to nedá.

001.JPG.3d255247aa7ab2d86b2f992801f7bc82.JPG

Ve fólijovníku je situace horší. Vlivem počasí mají kytky tak 2-3 týdny skluz, spodní voda si stále vybírá svou daň. Už kytky ani nedosazuju, stavím tam rovnou květináče, ať si to prokoření.

Calico na rozdávání

007.JPG.7b9893f1909e05599adfa10e08f266d5.JPG

Bhůt Jolokia Salamon

008.JPG.7b82d908ea62e7ac54b81bceca27a3e0.JPG

Big Black Mamma

009.JPG.b373efc7cbd75502e4e1f7d58f26c9bb.JPG

Moji oblíbení kříženci do pasty chu-nan

010.JPG.33960c77f98bc664a0ff22a2c0b79560.JPG

Žlutá Jolokia - ta by měla mít už desítky plodů

012.JPG.a8756719b3181b928950a774c34fc0a2.JPG

Moruga Peach - totéž

013.JPG.73a617eeb9e014820f8fe754b2751086.JPG

Svědčí to akorát venkovním rohům

014.JPG.673cc4383b28d9a911d51acb570b587e.JPG

E-bay si taky vedou venku celkem dobře.

015.thumb.JPG.281854ca099a981ef5cc176927df1cab.JPG

Upraveno uživatelem gandalf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 hours ago, gandalf said:

Nemaj ty kytky mále světla, kytky pro kvetení a plod světlo potřebují ? Nebo jsoi to zatemnil kvůli focení? Jinak pěkný.

Měl jsem jeden čas úplně roztaženo, ale pak zase měly popálený listy. Takhle jsou žaluzky otočený směrem na kytky, svítí sem slunce jen ráno, a všechny se tvářej spokojeně :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty breberky, jsem chtěl jen malou poznámku zde,  mšice jsem vyřídil vždy jednorázově,ale největší prevít jsou svilušky, s tím se snad ani nedá vyhrát, ale nesmí se to vzdát, na papriky přelézají mi s velkou oblibo, loni jsem celou přesazenou sadbu raději dal nakonec pryč celou a bojoval dál, aby mi tu kalamitu  jiný kytky přežily... 

Gandalf _ zírám na úrodu jako vždy, zrovna jsem ukončil /terminated/ sezonu Jalapeňo, dobrá barva plodů, vstřícná pálivost ,ale mrchy už to zase měly zase infikované. Předloni to přinesl odněkud závan  západního  větru na lodžii, letos je to lepší, ale i tak, boj nekončí... :D

Upraveno uživatelem eloga
y
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...