Přejít na obsah

pomala ETA 2824-2


Doporučené příspěvky

Zdravim.

 

Mam 2 tyzdne nove hodinky - nemecka znacka ETA 2824-2.

V priemere meskaju cca -4 (-5) sec denne.

Pozorovanim a zapisovanim som zistil, ze ked ich na noc zlozim, tak cez noc je rozdiel -1 sec (po 10 hodinach kludu).

Ked si ich dam na ruku, tak ta odchylka po 10 hodinach je cca -3 (-4) sec.

 

Teda hodinky mi robia vacsiu odchylku ked su na ruke, ako ked lezia na stole.

 

Je to normalne? Da sa takto fungujuci strojcek jednoducho nastavit, alebo to je na reklamaciu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravim.

 

Mam 2 tyzdne nove hodinky - nemecka znacka ETA 2824-2.

V priemere meskaju cca -4 (-5) sec denne.

Pozorovanim a zapisovanim som zistil, ze ked ich na noc zlozim, tak cez noc je rozdiel -1 sec (po 10 hodinach kludu).

Ked si ich dam na ruku, tak ta odchylka po 10 hodinach je cca -3 (-4) sec.

 

Teda hodinky mi robia vacsiu odchylku ked su na ruke, ako ked lezia na stole.

 

Je to normalne? Da sa takto fungujuci strojcek jednoducho nastavit, alebo to je na reklamaciu?

 

Nestojí to ani za řeč, nech to plavat. :smile_anim:
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

COSC (kdy se testuje pouze nezapouzdřený strojek) předepisuje průměrnou odchylku -4 až +6 sec/den.

Takže jsi v limitu.

(Navíc si nový strojek časem "sedne" a odchylka se beztak změní.)

 

Edit: Gratulace k dobře seřízenému strojku!

Upraveno uživatelem sery.vlk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, chlapi, dik za odpovede.

 

Tu odchylku poznam, viem, ze je v limite pre 2824-2.

Co ma ale divilo je, ten rozdiel, ze pri noseni robi vacsiu odchylku ako pri odlozeni. Akoby vacsim natacanim (aktivitou) sa znasobovala aj odchylka.

 

To je to, comu nerozumiem.

 

A vacsinou su odchylky v + (to by mi vobec nevadilo, aj sa to lahsie sychronizuje), ja mam v - (minuse).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při nošení se celkem prudce mění poloha hodinek a to samozřejmě má vliv na přesnost takového mechanizmu.

Zkus zjistit jak se mění odchylka v různým polohách odložených hodinek, třeba najdeš takovou polohu, ve které hodinky vyrovnají rozdíl, který vznikne při nošení. Takhle to funguje u mých hodinek Seiko. Co udělají přes den, to pak vyrovnají odložené přes noc v přesné poloze.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem se o tomhle rozdílu rychlosti ruka/stůl taky něco napřemýšlel a napadla mne ještě jedna věc - prosím nekamenovat, nejsem hodinář - jen hodinářská lama. Ale nemůže mít vliv na zpomalení hodinek na ruce taky vyšší tělesná teplota, která hodinky ovlivňuje - myslím tím tepelnou roztažnost materiálů a následné zvýšené tření?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mě i rozdíl teplot určitě bude mít vliv na chod strojku. Ale spíš jde o to jak velký vliv.

Ostatně, není žádný problém to vyzkoušet a odkládat hodinky na noc na místa s různou teplotou a sledovat odchylku. Taky by mě zajímaly výsledky, ale jsem líný to zkoušet :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sice ide o iný typ, ale pridám to sem. Hodinky s ETA 2836-2, pobyt na mraze:

- túry - vonkajšia teplota max do -20C (tri dni)

- fotenie - vonkajšia teplota max do -10C (dva dni asi po 3h)

Po tomto som spozoroval odchýlku z pravidelnej +5s/deň na +2.2s. Po týždni odchýlka narástla na 2.7s. Takže sa opäť málinko zrychľujú.

 

Len či na to nemala viac vplyv dlhodobá chôdza s trek palicami v hlbokom snehu, tam sa museli hodinky nielen poriadne "nabiť" ale aj od tela zahriať...tiež ma napadla myšlienka roztiažnosti materiálu, otrasmi (?)...ale zase na druhej strane, riadne natiahnuté pero...to by skôr malo šlapať a nie spomaľovať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Len či na to nemala viac vplyv dlhodobá chôdza s trek palicami v hlbokom snehu, tam sa museli hodinky nielen poriadne "nabiť" ale aj od tela zahriať...tiež ma napadla myšlienka roztiažnosti materiálu, otrasmi (?)...ale zase na druhej strane, riadne natiahnuté pero...to by skôr malo šlapať a nie spomaľovať.

 

Jde tam hodně o vyosené těžiště vlásku, které (hlavně u plochého vlásku) při různých polohách strojku a amplitudách setrvačky chod zrychluje nebo zpomaluje. Dále při pohybech rukou působí na setrvačku rušivé zrychlení různých směrů - není ideální izochronismus kdy napětí vlásku se

nezvětšuje přímo úměrně s úhlem vychýlení setrvačky. A do toho ještě ta změna teploty - změna modulu pružnosti materiálu vlásku a přesunu

setrvačných hmot u setrvačníku.

 

Proto mechanické hodinky nikdy nepůjdou na vteřinu stejně přesně při nošení a při odložení na stole.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jde tam hodně o vyosené těžiště vlásku, které (hlavně u plochého vlásku) při různých polohách strojku a amplitudách setrvačky chod zrychluje nebo zpomaluje. Dále při pohybech rukou působí na setrvačku rušivé zrychlení různých směrů - není ideální izochronismus kdy napětí vlásku se

nezvětšuje přímo úměrně s úhlem vychýlení setrvačky. A do toho ještě ta změna teploty - změna modulu pružnosti materiálu vlásku a přesunu

setrvačných hmot u setrvačníku.

 

Proto mechanické hodinky nikdy nepůjdou na vteřinu stejně přesně při nošení a při odložení na stole.

 

Takze, ta cinnost, ked si umyjem ruky a otrasiem ich nad umyvadlom ... to hodinky nemaju velmi v laske? :)

Aby som sa kvoli hodinkam novym zvyklostiam ucil :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To teda jo. Ja parkrat zatleskal Stepankovi na Davis Cupu a rotor byl urvany.

 

Mam nemecke povodom military hodinky v novsej verzii. Tak hadam by mali zniest aj trasenie pri strelbe z gulometu a trasenie pocas elektrickych sokoch, ked sa vojak dostal do nepriatelskeho zajatia :)

 

Tak sa vdaka hodinkam naucim noblesnejsie spravat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

k původnímu dotazu - v klidu, v optimální poloze lze lecos vyregulovat na nulu.

Na ruce krom otřesů má velký vliv zpomalení setrvačky díky klopení hodinek a gyroskopickému momentu setrvačky. U strojku který je vyběhaný, tak "poskakují" kolečka ve směru své osy (není asi tento případ). Tady trochu vyhrává relativně menší, lehká a rychlá setrvačka (hi-beat) na relativně tenkých čepech.

U neadjustované 2824 je 5 sec dobrý výsledek.

 

Teplota - čím víc, tím jdou rychleji. 2836 je totéž jako 2824. v mrazu tuhne olej - je zřetelný rozdíl viskozity mezi 4st a 20st (lednice/stůl) i u syntetik Moebius. Rozměry: rozdíl 0,01mm (sakra moc) je "naměřitelný" při tomto rozdílu teplot i digitální šuplérou.

 

Můžu se zeptat, jak je někdo schopen změřit diferenci 2,2 vůči 2.7 sec ? uvědomte si, že to už vyžaduje nejenom metodiku odečítání, ale i se zamyslet nad zdrojem jednotného času (PC je synchronizované x-krát za den s nějakým timeoutem a jeho běžná odchylka je i 10-15 sec).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...