Přejít na obsah

Prim SPORT II automat


Doporučené příspěvky

Návštěvník rama

PS2 automat cal. 69 černý číselník. Dělaly se dvě varianty bíle ohraničených velkých hodinových čísel se za 1. s klasickou zelenou a za 2. jen se zákl. černou podkladovou barvou uvnitř těch čísel?

post-18172-083204500 1333395812.jpg

Upraveno uživatelem rama
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 173
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

PS2 automat cal. 69 černý číselník. Dělaly se dvě varianty bíle ohraničených velkých hodinových čísel se za 1. s klasickou zelenou a za 2. jen se zákl. černou podkladovou barvou uvnitř těch čísel?

 

Asi plně nechápu otázku, ale zkusím odpovědět deduktivně:

Z odlišnosti barev indexů na cifernících usuzuji na stejnou barevnou mutaci jako u modelů PS2 "potapěč" - jedna barva indexů je do hráškově zelena a druhá spíš trochu do modra. Ta první šisuje do světlounce zelené a ta druhá do šedé. Nic jiného mne nenapadá. Případně, jestli jsi myslel něco jiného, co jsem z fotek nevykoukal, tak sem dej detailnější fotku - třeba jen výřez části ciferníku ve větším rozlišení.

Jinak se dvě varianty tohohle ciferníku dělaly, ale rozdíl byl v podkladu těch minutových indexů - jedny měly podklad leskle stříbrný a druhé měly podklad shodné barvy s ciferníkem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník rama

Tak tady je ta větší fotka celá, jen výřez neumím. Jde mi o odlišnou barvu uvnitř velkých hodinových čísel 1-12, možná zapracoval jen zub času a světla, ale nemám určitě nakoukáno tolik černých 69 jako starší vážení členové a proto jsem si dovolil se zeptat. Za zeptání přece nic nedám. Díky.

 

Edit: myslel jsem to takhle a ne sem věšet prostěradla, sorry že ti do toho lezu

 

 

 

post-5320-041465500 1333398263.jpgpost-5320-043755100 1333398269.jpg

Upraveno uživatelem Honza.manta
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můžu se tu zeptat odborníků jestli mi to někdo vysvětlí. Proč Elton vyvýjel automatický strojek co je v prim leteckých a ostatních automatech jako jsou různé druhy televizí a bauhausů (cal 96) cca z 80. let, když šlo v podstatě jednoduše upravit na automat strojek (cal. 68) co je ve sportech.... z 70 let. Nebo to tak snadné nebylo? Přitom překlápění data je mnohem lepší na strojku 68 než třeba u leteckých automatů. Přijde mi to zvláštní, jestli chytré hlavy konstruktérů vyvíjeli nový automatický kalibr a pak přišli chlapi z výroby a naroubovali si automat na běžné sporty II a fungovalo to stejně dobře (možná měl i výhody).

 

Ještě bych se rád zeptal jaké jsou rozdíli (krom teda jiné rozteče nožek ciferníku) mezi automatem cal 96 v leteckých, naroubovaným automatem na sportech cal 68 a automatem co je v posledních sportech cal. 69?, kde jde překlápět datum stejně elegantně jako na cal 68.

 

POslední otázka. Co způsobuje, že automaty v primkách tikají rychleji než strojky s ručním nátahem a jestli pak tikají stejně rychle sporty s ručním nátahem a sporty s naroubovaným automatem. Proč to tak je?

 

Dík moc za rady, vím že je to spousta otázek :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj na to proč vyráběli tak jak vyráběli ti neodpovím.Páč to nevím.Jinak k těm datumům .To rychlopřeklápění je u 68 a 69 stejné tedy jak píšeš elegantní.U 96 je to prostě hold pomalejší cca 2,5 hod.Je to dáno jinou konstrukcí datumového mechanismu.No a k tomu tikání , někde jsem to tady psal je to dáno rozdílnou frekvencí kmitu/kyvu setrvačky ,který je dán rozdílným krokovým kolem .Rozdíl v krokových kolech u 68 a 69,96 je v jiném počtu zubů na postorku .Myslím že 8 a 9 zubů.Jinak když se u kal 68 , který je pomaleší (v kmitočtu) při přestavbě na automat vymění toto krokové kolo tak získá stejnou frekvenci 21600 kyvů/hod tj.3Hz jako běžné automaty od primu oproti původním18000 kyvů/hod tj.2,5 Hz jako je běžné pro všechny kalibry s ručním nátahem vyrobené v prim od začátku výroby až do zhruba poloviny 90. let kdy se vyrobil kal.64 a ten už měl rychlejší kmit taky.A jinak se kalibry 68,69,96 ještě liší rozměrama ,ale to je vše už několikrát popsáno jinde a ještě jinde.Možná jsem udělal chybu v tom dato u 64 kal. ,ale ono je to celkem jedno.Když tak mě někdo opravte.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můžu se tu zeptat odborníků jestli mi to někdo vysvětlí. Proč Elton vyvýjel automatický strojek co je v prim leteckých a ostatních automatech jako jsou různé druhy televizí a bauhausů (cal 96) cca z 80. let, když šlo v podstatě jednoduše upravit na automat strojek (cal. 68) co je ve sportech.... z 70 let. Nebo to tak snadné nebylo? Přitom překlápění data je mnohem lepší na strojku 68 než třeba u leteckých automatů. Přijde mi to zvláštní, jestli chytré hlavy konstruktérů vyvíjeli nový automatický kalibr a pak přišli chlapi z výroby a naroubovali si automat na běžné sporty II a fungovalo to stejně dobře (možná měl i výhody).

 

Ještě bych se rád zeptal jaké jsou rozdíli (krom teda jiné rozteče nožek ciferníku) mezi automatem cal 96 v leteckých, naroubovaným automatem na sportech cal 68 a automatem co je v posledních sportech cal. 69?, kde jde překlápět datum stejně elegantně jako na cal 68.

 

POslední otázka. Co způsobuje, že automaty v primkách tikají rychleji než strojky s ručním nátahem a jestli pak tikají stejně rychle sporty s ručním nátahem a sporty s naroubovaným automatem. Proč to tak je?

 

Dík moc za rady, vím že je to spousta otázek :).

 

No tak postupně.

 

Vývoj automatů - to by asi věděl nejlíp Accutron, ale logické je, že když chceš něco nového vyvinout, tak začneš prostě vymýšlet novou věc a nepřemýšlíš, jak zbastlit něco starého. Že ten samonátah jde naroubovat na kal.68 je v pohodě, ale napřed homuseli vyrobit. Tolik můj skromný názor.

 

Překlápění data - nejsem si jistej, že to krátké překlápění data je zase o tolik lepší. Neboť je to poháněno třecím převodem a u krátkého překlápění data musí být působeno mnohem větší silou na překlopení data a mnohem dřív dojde k tomu, že hodinky se tak oběhají(ten třecí převod), že už nedokáží překlopit(prokluzují) a zastaví se na půlnoci a už běží jen vteřinovka. Což se u kal.96 vlastně nestává.

 

Rozdíly - průměr základní desky a rozteč úchytných otvorů na ciferník, jinak víceméně nic.

 

Rychlost - to stačí tady sledovat cvrkot, to už se tu probíralo mnohokrát a je to základní specifikace kalibrů - frekvence. Mechanické kalibry mají frekvenci 2,5Hz a automatické 3Hz - proto tikají rychleji. Kalibr 64 už má taky 3Hz. U těch roubovaných bastlautomatů to má frekvenci podle toho, z kterého typu strojku tam dáš krokové kolo a setrvačku, akorát, že když tam dáš tu nižší frekvenci, tak je problém v tom, že můstek setrvačky překáží rotoru samonátahu, ale i to se dá řešit.

 

 

Edit: chybka

Upraveno uživatelem Honza.manta
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, díky, tak už jsem chytřejší. Takže automat má menší krokové kolo, protože to větší tam víceméně ne úplně pasuje. A to menší krokové kolo se pak tedy asi musí rychleji točit, takže to tiká rychleji. Díky Honzo. Potřeboval bych nějakou solidní knížku, kde by to bylo všechno popsáno a vysvětleno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, díky, tak už jsem chytřejší. Takže automat má menší krokové kolo, protože to větší tam víceméně ne úplně pasuje. A to menší krokové kolo se pak tedy asi musí rychleji točit, takže to tiká rychleji. Díky Honzo. Potřeboval bych nějakou solidní knížku, kde by to bylo všechno popsáno a vysvětleno.

 

Krokové kolo je velikostně stejné, jen má jiný počet zubů.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Potřeboval bych nějakou solidní knížku, kde by to bylo všechno popsáno a vysvětleno.

 

Já většinu toho, co znám, vyčetl z příspěvků tady na fóru a nebo jsem se vyptával, no a zbytek jsem se naučil metodou pokusů a omylů na starých vracích hodinek. Z knížek toho mám minimum. Ale zkus třeba tohle:

1) Sladkovský Učebnice odborné nauky hodinářské

2) Boukal - Opravy hodinek

3) Martínek, Řehoř - Základy hodinářství

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky Honzo za zdroje. Nějak mi vrtá hlavou to roubování na automat. Rád bych si udělal 2.1 červené v automatu, ale ještě nevím, jak na to půjdu a jestli bych ten "roub" zvládl ;). Taky se mi nechce koupit spoustu vraků a zničit je. To je mi líto. Ale mám už udělanou korunku, která vydrží jistě víc než 8 atm, protože na manuálech skoro vůbec nechodí při natahování, takže 2.1 automat :). Je to hrozně těžký rozhodování, protože 2.1 červené by měly mít broušené pouzdro a strojek a v dobové úpravě letované dýnko a to se musí pak udělat dobře, aby tam neteklo nikudy ani kapka.

 

Asi sem zas chvíli raději nepůjdu, třeba mě to přejde :). A nebo budu sledovat průběh na aukru, co se zase objeví :suicide_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poměrně málo známou skutečností je, že kalibr 96 (automat s datovým ukazatelem) a kalibr 97 (automat s denním a datovým ukazatelem) měl i dvojici bratrů, které nikdy nevstoupily do sériové výroby - kalibr 90 (manuální nátah) a kalibr 91 (manuál s datovým ukazatelem). Je vidět, že Elton měl v druhé polovině 70. let připravenu náhradu za všechny své starší kalibry, nicméně v realitě se stále pokračovalo se staršími kalibry 66 a 68.

 

Honza už to nadhodil, frekvenci strojku určuje oscilátor (setrvačka, tvořená setrvačníkem a vláskem). Fyzika je neúprosná - pokud se má změnit frekvence kmitání zpravidla se mění průměr a/nebo hmotnost setrvačníku (menší průměr by měl kmitat rychleji) a/nebo parametry vlásku. Extrémním případem jsou těžká gravitační kyvadla - mají sice malou frekvenci, ale vysoká hmotnost spolu se konstantní budící silou z nich dělají velmi přesné a stabilní oscilátory.

 

Jak přesně se konstrukčně liší setrvačky kalibrů 66/68 a 96/97 a porevoluční hybridní kalibry 64 a 69 nechávám na expertech v čele s Accutronem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neb mne tyhle věci zajímají, tak jsem se na to Accutrona už před nějakým časem ptal a teď jsem zaboha nemohl najít odpověď, ale nakonec se podařilo. Krokové kolo má pouze jiný počet zubů a odpověď na to, jak je dosaženo jiné rychlosti setrvačky je zde:

"Rozdíl vzniká použitím jiného vlásku a jiného setrvačníku. U vlásku se mění délka a dynamická pružnost. U setrvačníku rozměry a tím moment setrvačnosti. "

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neb mne tyhle věci zajímají, tak jsem se na to Accutrona už před nějakým časem ptal a teď jsem zaboha nemohl najít odpověď, ale nakonec se podařilo. Krokové kolo má pouze jiný počet zubů a odpověď na to, jak je dosaženo jiné rychlosti setrvačky je zde:

"Rozdíl vzniká použitím jiného vlásku a jiného setrvačníku. U vlásku se mění délka a dynamická pružnost. U setrvačníku rozměry a tím moment setrvačnosti. "

 

Tohle je teda věda- já jsem vážně nechutnej amatér, ale nejsem s to pochopit, jak se dá po obvodu stejně velkýho kola udělat rozdílnej počet zubů, co bez problémů zapadnou do zbytku stroje-to sou vjecy mrkef f zymně...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ještě jednou všem dík za odpovědi. Jsem zas o kus chytřejší i hloupější a mám co studovat:).

A co se týče Honzovy fotky- přesně to mám na mysli :) to je neřádství :). Jen bych tam bouchl ten starší typ korunky a lunety. Ale koukám, že to máš Honzo postavené na hladkém strojku 68 a ta setrvačka je teda ta větší (původní z 68)? Asi by se to teda dalo udělat amatérsky a jen vyměnit ciferník a ručky z 2.1 na cal. 69 a dát to do broušeného pouzdra a bylo by to. A pak si udělat to letované dno. Ale to není to pravé ořechové :). Ještě poprosím, kdybyste měl náhodou někdo to co má Honza a chtěl to prodat, tak bych se hlásil. Jinak to asi budu muset zkusit zrealizovat - to je velký lákadlo :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...