Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

Nemyslím, resp. ako kde a ako kedy. Keď sme tam boli s malým v najvyššej sezóne, stretli sme asi 20 ľudí denne. Na iných trekoch alebo v inom čase nestretneš za týždne ani človiečika. V zime navštívi jazero Tilicho (moje osobné č. 2 v Nepále) dokopy asi 5 ľudí.

Jo, to by slo, ale stejne mam Kavkaz ci Pamir radsi :-), tam je lidi jeste min.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prečo? Zhruba dvakrát ročne sa na nete objavujú letenky do 400 ?, často z Prahy s jediným krátkym prestupom. A okolo Annapúrn je kopec trekov, ktoré zvládne naozaj každý, vrátane dôchodcov alebo 3,5-ročného decka. Ak má človek tie hory rád, nie je dôvod váhať, si myslím.

 

Nemáš nějáký tip na letenky? Jsme nejlépe na 19.500,-Kč /800,00 Eur. Docela pálka, ale naposledy jsem taky tak nějak letěl. Chceme hlavně co nejkratší let, tady to vychází přes Dubaj na 11 hodin tam, 12 zpátky což je luxus.

Kolem Annapurny jsi náhodou netrajdal? Chci vzít tátu (70 let) na Poon Hill (3232m), tak by mě zajímalo zdali to zvládne. Píšou ideální pro důchodce a rodiny s dětmi, tak snad, ale známe ty jejich cestovky, nalákají tě na trek a pak dřeš jak mezek :-)

 

http://www.bambaexperience.com/AnnapurnaPoonHillTrek5D4N-ss1476i0.html

post-364-0-17251200-1507636444_thumb.jpg

post-364-0-86851800-1507636457_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Voni jsou jeblý totálně, takhle vyfešákovaný chodili po Kilimanžáru a nejlépe, když do toho ještě roztáhli obrovský deštník coca-cola a natáhli přes držku kyslíkovou masku, takovou tu moderní v podobě lebky :oneeyed02: Hodně v nich taky v mokasínách....

post-364-0-07368700-1507638025_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Afri: Jo, okolo Annapúrn to celkom poznám. Na Poon Hille som bol asi päťkrát, chodím tam, keď sa vrátim skôr z treku a mám ešte dosť času. Minulý rok som tam bol s malým, podrobne popisujem tu. A tu sú nejaké múdrosti z predchádzajúcich návštev, ale ten trek sa oproti tomu už dosť zmenil. Až skoro do Hille sa dnes dá dostať autom, kedysi som tam trávil prvú noc treku. Akurát okolo Ulleri je 4 457 schodov, frajerka ich minule rátala :-) To môže starším ľuďom robiť problémy, ale dá sa to ísť pomaličky.

 

Poon Hill je fajn, nenáročné, s krásnymi výhľadmi. Preto tam tak rád chodím. A keď sa vraciaš naspäť do Ghorepani, lietajú pod tebou (!) lietadlá :-) Zábavné.

DSC03464.jpg

My chodievame z Ghorepani na druhú stranu do údolia Kali Gandaki, hore cez Tadapani pôjdem až niekedy do ABC, keď bude čas.

 

Údolie Kali Gandaki má výhodu, že sa viete dostať busmi až do Muktinathu. Po ceste je kopec zaujímavostí, napríklad Marpha s krásnym kláštorom v stene brala, či políčka v Kagbeni. Prípadne môžete tatka nechať v Jomosome a na dva dni si vybehnúť na Thapa Peak. Aj keby ste nevyšli až hore, zo sedla (okolo 5000 mnm) sú nádherné výhľady na celú skupinu Annapúrn. Ja som sa tam kedysi dostal do vážnych problémov, tak som to musel ísť (vlastne utekať) potme a to najhlbšie údolie na svete (Kali Gandaki má tam asi 1900 mnm, zovretá osemtisícovkami - z jednej strany je Annapurna, z druhej Dhaulágirí) som nevidel. To je to údolie vpravo dolu za tým ostrohom.

IMG_7357.jpg

A ak by ste zasa mali času viac, môžete pokračovať o pol dňa ďalej do Francúzskeho sedla (alebo dokonca do Dhaulágirí BC), odkiaľ zasa vidno začiatok toho zovretého údolia. Popisujem tu, len v opačnom smere.

 

V Muktinathe sú tiež historické kláštory, dobré výhľady, prípadne sa dá na otočku ísť do sedla Thorong La (ca. 5200 m). Alebo to prejsť až dolu a vrátiť sa východnou stranou annapurnského okruhu, prípadne aj s túrou k jazeru Tilicho (popisujem tu).

 

Celý annapurnský okruh som prešiel tiež, popisujem tu, ale aj to sa už zmenilo. Tá východná vetva sa dá motorizovane prejsť až do Manangu, odtiaľ sa dá vyjsť k tomu jazeru Tilicho - je to obdobne krásna túra, ako EBC popod Ama Dablam, len menej narvatá turistami.

 

Všade sa dajú robiť výlety do masívov, jedno- aj viacdenné. Je to naozaj údolie vhodné na návštevu so staršími ľuďmi či deťmi bez pevných plánov, prispôsobuješ sa tomu, ako sa cítia. A Muktinath je nádherný, vstupná brána do Mustangu.

IMG_7418.jpg

 

O lacných letenkách teraz neviem, idem inde. Chce to len trpezlivosť a sledovať letecké portály alebo aerolinky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rado sa stalo. Ja o Nepále rozprávam veľmi rád, potom to takto dopadá... :)

 

Btw, toto je Poon Hill pri ceste lietadlom z Jomosmu naspäť - tá vežička v strede na kopci je tá biela veža z fotky v predchádzajúcom príspevku. Asi o 150 výškových metrov nad lietadlom.

post-6480-0-92475700-1507642186_thumb.jpg

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nie, to je už nafurt. Nemám v nich cit, neviem ich dobre zohnúť (takže napríklad skrutkovacie turistické paličky nedokážem dotiahnuť a potrebujem Z-tkové), keď je pod 15 °C, dávam rukavice, inak ma tie omrznuté články dosť bolia. Chytať kov v mraze je utrpenie aj v hrubých rukaviciach. Aj tie turistické paličky musím mať karbónové, dural ma aj cez rukoväť ochladzuje a bolí. Samé pozitíva a sociálne istoty :)

 

Ale najviac ma štve, že som kvôli nim musel odmietnuť ponuku ísť zadara (resp. za pár napísaných článkov) na južný pól :frusty: Teploty pod -25 °C už jednoducho nedávam.

 

Edit: Zato pri vyberaní horúcich toastov alebo zemiakov z pahreby som frajer :)

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jak to procitam, proti tobe jsem bridil :-).

Neplanujes treba objet jeste neco v Evrope? Cerna Hora pekny, ale malo ( na cteni ) a byl jsem tam.

Upraveno uživatelem kuncák7
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omrzliny sú dôsledok chyby, nie pokročilé štádium turistiky :)

 

Európu si nechávam na časy, keď nebudú peniaze na cesty po svete. Ale do Álp a podobne bežne chodievam na (predĺžené) víkendovky, dajú sa nájsť časti, kde nestretnem ani nohu. V zime je to vyľudnené úplne.

 

Btw, keby si niekedy zháňal parťáka na niečo v Pamíre či na Kaukaze, hlásim sa. Ja sa tam inak dosť bojím ísť. Prípadne o niečo nižšie trebárs Irán, ale to sa bojím podstatne menej a môžem ísť aj sám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krásně to máš napsané wawriku, díky, po večerech si to pěkně sosám. Škoda že já na to psaní moc nejsem, ty budeš mít jednou pěknou památku. Jinak letenky jsou doma, hurá, jak já se těším na ten mumraj v Káthmandú :-) Už jsme kontaktovali kamaráda šerpu z poslední návštěvy, který přislíbil že půjde s námi, o to je to příjemnější....jo a taky jsme to protáhli, protože nemůžeme vynechat přeci Chitwan národní park a pozdravit nosorožce :-)

post-364-0-33145200-1508226705_thumb.jpg

post-364-0-48345300-1508226835_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už si v Chitwane bol? Myslím, že budeš dosť sklamaný (ja som teda bol), najmä, ak si zvyknutý na africké národné parky.

 

Ale keď tam už pôjdeš, odporúčam to potiahnuť o niečo ďalej do Lumbini, rodiska Buddhu. Na jar tam hmly nebudú, a určite si trocha napravíš dojem po depresívnom Chitwane :)

 

S tým cvrkotom v KTM súhlasím, tiež to mám rád, aj keď inak v princípe mestá teda fakt nemusím. A najväčšia paráda je požičať si motorku/skúter a vrhnúť sa do toho mumraju sám :) Btw, kedy presne tam idete?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

To wawrik: Prosím tě, dá se někam kousek od Katmandu na jednodenní lehký výlet, třeba i busem odkud je pěkný výhled na Everest? Píšou, že nějaký Nagarkot je na to ideální, je vidět Everest, Shisha Panama a Langtang. Byl jsi tam nebo doporučuješ něco lepšího?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, Nagarkot je fajn. Je celkom rozumné ísť tam na noc (je tam kopec slušných hotelov s nádhernými výhľadmi priamo z izby, treba si len dobre vybrať) a privstať si na východ Slnka. Niečo o tom píšem tu. A úplne najlepšie je ísť tam na prenajatých motorkách, to si človek užite tú zábavnú dopravu. Ale na Everest musíš mať šťastie na suchý vzduch, čo sa ti na prelome zima/jar asi nepodarí. Ale aj tak to stojí za to. Slušnú izbu s dobrým výhľadom nájdeš v tom tehlovom hoteli na vŕšku, aj keď bude trochu drahšia ako iné.

post-6480-0-84758900-1510045428_thumb.jpgpost-6480-0-45988900-1510045527_thumb.jpg

Ale nie je to výlet v zmysle túra - od hotela je to asi 20 minút po asfalte k parkovisku pod vyhliadkou, a potom tuším 5-10 min šliapania cez lesík. A ak nechceš ísť na motorkách, dohodni si v Thameli taxík - on ťa tam hodí, a na druhý deň pre vás príde. Pred pár rokmi to nás to stálo asi 2000 NPR, čo vtedy bolo 15 ?.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, Nagarkot je fajn. Je celkom rozumné ísť tam na noc (je tam kopec slušných hotelov s nádhernými výhľadmi priamo z izby, treba si len dobre vybrať) a privstať si na východ Slnka. Niečo o tom píšem tu. A úplne najlepšie je ísť tam na prenajatých motorkách, to si človek užite tú zábavnú dopravu. Ale na Everest musíš mať šťastie na suchý vzduch, čo sa ti na prelome zima/jar asi nepodarí. Ale aj tak to stojí za to. Slušnú izbu s dobrým výhľadom nájdeš v tom tehlovom hoteli na vŕšku, aj keď bude trochu drahšia ako iné.

attachicon.gifNepal-1014.jpgattachicon.gifNepal-1008.jpg

Ale nie je to výlet v zmysle túra - od hotela je to asi 20 minút po asfalte k parkovisku pod vyhliadkou, a potom tuším 5-10 min šliapania cez lesík. A ak nechceš ísť na motorkách, dohodni si v Thameli taxík - on ťa tam hodí, a na druhý deň pre vás príde. Pred pár rokmi to nás to stálo asi 2000 NPR, čo vtedy bolo 15 ?.

Ta fotka vlevo je skvělá. V místech, kde by člověk čekal už jen slunce nebo mraky , se tyčí "kopce".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...