Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

před 4 hodinami, McStinger napsal:

Dokelu, nevykrikuj tak, si ma zobudil...

No jo, máš samozrejme pravdu. Tú BTS tu bol čert dlžen, človek potom vypisuje ako pätnásťročná puberťáčka :D Predtým po ceste k autu (a mobilnému signálu) aspoň trochu vychladol a nepísal nezmysly. 

No, to je fuk, trochu to ešte potrvá, kým tie emócie spracujem. Už včera (vlastne predvčerom či kedy), keď som tu bol sám, som myslel, že to je top level zážitku. No teraz v noci sa to stupňovalo, s každým novým miestom popri výrone. Vždy sme si sadli, dali debatu na tému "tak až TOTO je úplne naj, o dosť lepšie ako to predchádzajúce miesto", až sme prišli priamo pred trhlinu k prúdiacej láve. Len pár desiatok metrov pred očami!

Pritom to bolo relatívne bezpečné, prúd sa stáčal smerom, že nás neohrozoval, ani keby sa struskový komín úplne pretrhol; celé to je v prepadline s prudkými svahmi v bezprostrednej blízkosti a ľudia sedia ako v amfiteátri atď.

A láva v kotli klokoce rovno pred zobákom, všade je -10 °C, ale pri lávovom poli ľudia behajú v trenírkach. Je skoro spln, okolo Mesiaca sa robí halo ("studená dúha"), celý deň bola víchrica, ale v noci nastalo čisté nebo a za žiarou erupcie prebleskuje polárna žiara. Neodfotiteľné, neprenosná skúsenosť a atmosféra. A ten neuveriteľný odtieň žltooranžovej farby! Mimochodom, je nevytlačiteľný - je mimo CMYK a myslím že aj RGB gamutu. Mobil si samozrejme generuje svoje vlastné odveci farby, dynamický rozsah tej tečúcej lávy ale nedokáže zachytiť ani približne.

20210326_222135.thumb.jpg.6f2cc167a09302e251c9951bf52d6079.jpg

To vľavo hore je Mesiac:

20210326_232520.thumb.jpg.ec90d660106fcdf0da043135273588a5.jpg

20210326_233442.thumb.jpg.6cc333048cbbe73e7c5843b23a1092c8.jpg

A tento pohľad priamo do pažeráka kotla bol top. Teda aspoň zatiaľ, vo svetle čerstvých skúseností...

20210326_234728.thumb.jpg.f2da515176af6ed8b887a5b062b5b21d.jpg

Pardon za tapetovanie a múdrosti, musím sa z toho trochu vypísať :D

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Beet napsal:

Nemáš to přepadnutí na videu?

Veru nemám. Som na to pozeral s otvorenou hubou, kým mi napadlo, že to môžem aspoň odfotiť... Aj keď to nikomu nič nepovie, tie fotky ukazujú niečo úplne iné, ako človek vníma... Tu sa už vylieva tá vlna, ktorú spôsobil pád okraja krátera do svojho vnútra, a vzadu sa objavil ten starší (a v súčasnosti trocha vyšší) kráter.

20210327_000050.thumb.jpg.0d2ad5d2f10e3c4501a7e380950566dc.jpg

A fotka z opačnej strany, správne miesto na pozorovanie bolo medzi tými svetielkami vpravo dolu.

20210327_002417.thumb.jpg.5e7632b3aa6f55563c36dc01be369be6.jpg

Mimochodom, tu je nedávno nainštalované počítadlo návštevníkov. Presnosť nepoznám, no podľa odhadov doteraz tam bolo asi 15000 návštevníkov, čo nie je nijako veľa. No chodník, ktorý na začiatku nebol v machu lávového poľa a skál vôbec vidno, je teraz v šírke asi 3-5 metrov úplne vyluxovaný. Dočista oholený až na občasné kamene, trochu to vidno vo svetle čeloviek na fotke nižšie. To tiež rýchlo zregulujú, prípadne tam urobia drevená lávky, na devastáciu vegetácie sú miestni dosť citliví.

20210326_214636.thumb.jpg.3514f5868fd5ee360965723395c99125.jpg

Takto to vyzeralo, keď som prichádzal večer okolo desiatej po tom najväčšom návale (k čomu mi pomohla tá vyššieuvedená stránka), keď sa väčšina ľudí už vracala naspäť.

20210326_215849.thumb.jpg.2e8be236312555cdb1f818f0ff963ad4.jpg

Za kvalitu fotiek sa ospravedlňujem, foťák tam už nebrávam, ale nakoniec aj tak neodolám a cvakám omaľovánky mobilom.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak, a posledné video. Už s tapetovaním končím, nech neleziem na nervy, začína to byť monotónne :D

Btw, príhoda z chodníka. Tieto atrakcie lákajú všelijakých ľudí, a chvíľu som išiel s veselou partiou, kde bola jedna baba oblečená do kostýmu sliepky. Oproti išli dvaja hojne pripití Íri, a jeden jej hovorí „No jo, ty si jasná... slepica!“. Na čo mu ona s hranou vážnosťou odpovedala „To áno, ale cítim sa ako JEDNOROŽEC!“ :D Bavili sa úplne všetci.

Ani ten plechovkový bordel pod čelom poľa nevadil. Ráno tam už nebol, len dvojmetrová vrstva novej lávy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na tom mieste, kde sme boli, áno. Nad nami sedel (asi nejaký dobrovoľný organizátor) chlapík s vysielačkou z Veðurstofy, miestneho meteoústavu, a občas poslal preč ľudí z čela lávy, kde bol najväčší tlak.

Že to bolo celkom bezpečné sa ukázalo, keď sa prepadol ten okraj krátera. Láva vyšplechla aj vystrekla úplne iným smerom, ako sme boli my.

A keby sa mal otvoriť ďalší komín, vraj by sa to dalo vedieť dlho dopredu. Táto erupcia je celkom bezpečná, až na občasných popálených mamľasov, čo sa stavajú pol metra od tuhnúcej lávy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 43 minutami, wawrik napsal:

Na tom mieste, kde sme boli, áno. Nad nami sedel (asi nejaký dobrovoľný organizátor) chlapík s vysielačkou z Veðurstofy, miestneho meteoústavu, a občas poslal preč ľudí z čela lávy, kde bol najväčší tlak.

Že to bolo celkom bezpečné sa ukázalo, keď sa prepadol ten okraj krátera. Láva vyšplechla aj vystrekla úplne iným smerom, ako sme boli my.

A keby sa mal otvoriť ďalší komín, vraj by sa to dalo vedieť dlho dopredu. Táto erupcia je celkom bezpečná, až na občasných popálených mamľasov, čo sa stavajú pol metra od tuhnúcej lávy.

To je nádhera, díky fotky, jen to sem val. Vidím přímo Horu osudu z Pána prstenů 🙂

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to fakt nádhera, užívej

Jinak včerejší foto
IMG_6294.DNG

Přelet nad Fagarasem, Rumunsko...

Dvakrát jsem šel přechod, dvakrát jsem ho nedokoncil- pokaždé počasí..ale jedna z nejhezčích hrebenovek co jsem šel. Ale nevím jak to tam vypadá dnes, naposled jsem tam byl asi před deseti lety


Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, African napsal:

Já tam snad zaletím :D Každopádně  nebezpečná je asi jako každá ďoura do středu země, do sopek nikdo nevidí...

Pokojne, čím skôr, tým lepšie. Láva je od trhliny stále ďalej a ďalej... Aj ťa tam prevediem, prípadne ubytujem, ak nezoženieš ubytko, aspoň budem mať rozumný dôvod tam zasa ísť :D Ak som dobre zachytil, zaočkovaní turisti už ani nemusia absolvovať povinnú päťdňovú karanténu.

Erupcia má byť pokojná a trvať roky. Posledná erupcia na polostrove Reykjanes bola pred osemsto rokmi a trvala tridsať rokov :D A tá najdlhšia tristo rokov... Takže predpoklad, že to uvidí ktokoľvek, kto chce, je značný. Akurát to nebude tak zblízka...

Mimochodom, tu je fotka údolí Geldingadalir spred niekoľkých rokov a z rovnakého kopca, kde je teraz nainštalovaná webkamera:

Geldingadalur.jpeg.5bcd3e184749977fa3c926c886fea950.jpeg

Aktívna časť novovytvorenej trhliny sa nachádza v ľavej časti toho menšieho čierneho pahorku zhruba v strednej časti fotky. Celá trhlina mala asi 180 metrov,  no viac aktívna bola jej severná časť, tam sa vytvorili krátery. Zvyšok trhliny je zaliaty lávou a spôsobuje občasné tvorenie lávových jazier (brutálna paráda). A lávou je už zaliate celé dno údolia. Časozberné video z rovnakého miesta:

 

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trochu offtopic, ale možno to tu niekto bude vedieť... Prosím vás, na akom princípe pracujú tieto gerety, čo rátajú návštevnosť nejakého miesta? Nemá to na sebe žiadnu značku, logo ani štítok, podľa čoho by som to mohol začať hľadať na nete... Má to veľkosť toustovača a osadené je to asi meter nad zemou hneď vedľa chodníka, mieri to rovnobežne s chodníkom a je to len jeden prístroj bez nejakého protikusu alebo prijímača.

image.png.9a32b13ff78b35f0ed16beec5b46f2f0.png

Erupciou už asi nudím, ale už tam prestanem chodiť a bude pokoj. Človek je už priďaleko, ľudí pribúda, infraštruktúra napriek snahe dosť nestíha. A na noc začínajú miesto erupcie zatvárať, začína byť čoraz ťažšie sa tam udržať : D A hlavne tým pridávam robotu záchranárom, ktorí toho začínajú fakt mať plné kecky.

20210330_195140.thumb.jpg.d52ab7f3a73736782eb58b1d56f36d84.jpg

No sledovať, ako láva napĺňa kotlinu, bolo zaujímavé. Na miestach, z ktorých som fotil prvé fotky postované do vlákna, je teraz 20-metrová vrstva lávy.

DSC00294.thumb.jpg.ff3cfa492be12b447362757abfcee872.jpg

Večer bol kotol ešte nad úrovňou okolitej lávy, ráno už zarovno nej : D

DSC00308.thumb.jpg.c21ce0bb54f77fabe8956dad118141d4.jpg

DSC00304.thumb.jpg.13857e92846c79cbedfff26f0af40e99.jpg

Posledné dve noci sa zadarila trojitá atrakcia - sopka pod polárnou žiarou a Mesiacom v splne. Ani som sa nepokúšal to odfotiť (teda pokúšal, ale výsledok je nepozerateľný :D). Tu je jedna fotka od profíka, len bez Mesiaca.

Koniec vysielania :D

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Parádne počasie, ale dosť som sa teda vybál... Južné traverzy boli skurvene strmé, s nesúdržným vrstevnatým ľadom.

Hrebeňovka sa volá Deväť vrcholov Hafnarfjallu, na fotke je päť z nich. Posledný šikmý traverz som nakoniec nedal, asi 30 metrov pod vrcholom som sa otočil, fuck. Bol to v podstate koniec túry, potom by nasledoval už len trištvrtehodinový zošup k autu, ale ja som si radšej prešiel celú túru aj naopak :D Skóre už nepíšem.

20210405_115215.thumb.jpg.391d5ec2deabeb3c6c3a331e974d8689.jpg

IMG_4718.thumb.jpg.38555a04a058a7a5e2b17f48458a436f.jpg

20210405_120513.thumb.jpg.fee94d92f61a49611c55a3236907268f.jpg

20210405_112947.thumb.jpg.7e7cfa6a906647d5f0630fd87c6c8749.jpg

Ten oblak prichádzajúci zľava je frontálna oblačnosť s tlakovou nížou. Samozrejme som to nestihol, keď som sa musel vracať...

IMG_4713.thumb.jpg.38057a6d3a1dd0d4cd46dc2fa704b393.jpg

Edit: Jo, a dnes sa vo Fagradalsfjalle otvorila druhá trhlina, s prietokom asi 7-10 m3/s. Slušný dôvod tam znova ísť :D

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...