Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

před 49 minutami, wawrik napsal:

Parádne počasie, ale dosť som sa teda vybál... Južné traverzy boli skurvene strmé, s nesúdržným vrstevnatým ľadom.

Hrebeňovka sa volá Deväť vrcholov Hafnarfjallu, na fotke je päť z nich. Posledný šikmý traverz som nakoniec nedal, asi 30 metrov pod vrcholom som sa otočil, fuck. Bol to v podstate koniec túry, potom by nasledoval už len trištvrtehodinový zošup k autu, ale ja som si radšej prešiel celú túru aj naopak :D Skóre už nepíšem.

20210405_115215.thumb.jpg.391d5ec2deabeb3c6c3a331e974d8689.jpg

IMG_4718.thumb.jpg.38555a04a058a7a5e2b17f48458a436f.jpg

20210405_120513.thumb.jpg.fee94d92f61a49611c55a3236907268f.jpg

20210405_112947.thumb.jpg.7e7cfa6a906647d5f0630fd87c6c8749.jpg

Ten oblak prichádzajúci zľava je frontálna oblačnosť s tlakovou nížou. Samozrejme som to nestihol, keď som sa musel vracať...

IMG_4713.thumb.jpg.38057a6d3a1dd0d4cd46dc2fa704b393.jpg

Edit: Jo, a dnes sa vo Fagradalsfjalle otvorila druhá trhlina, s prietokom asi 7-10 m3/s. Slušný dôvod tam znova ísť :D

Parádní 👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je mi ľúto, ale ja musím! Ako malé decko...

Ako som spomínal, po troch týždňoch (a jednom menšom výstražnom zemetrasení) sa otvorila druhá trhlina. Mala asi 150 metrov, a otvorila sa presne napoludnie 200 metrov od záchranárskeho stanu, ktorý si tam postavili, aby mali kde oddychovať a uskladniť ľudí na pokraji kolapsu :D (Je to ten oranžový domček za kotlom, trhlina sa otvorila trochu naľavo od neho.)DSC00294.thumb.jpg.9814f72780ff17eea2877918b242746b.jpg

Trhlina bola vyššie v údolí v prudkom kopci, a spočiatku vytekala strmým žľabom na sever, opačným smerom ako láva z prvej trhliny. Prietok asi 7-10 m3/s. Hadil sa pomedzi pahorky, keď pri tom človek stál, bolo to ako stáť pri rýchlom žeravom potoku. Zasa úplne iný zážitok ako hocičo doteraz. Foto bohužiaľ ukradnuté, mobilu bolo lepšie v aute :crybaby: (Poznámky o mojej mentálnej kapacite prosím do SZ :D)

MicrosoftTeams-image--2-.png

Pár dní nato sa otvorila tretia trhlina, skoro presne medzi oboma predchádzajúcimi, veľmi blízko miestu, kde pôvodne stál ten stan. Myslím, že už teraz sa vo vykonávacích predpisoch pre stavbu mobilnej záchrannej stanice objavila zmienka „Nestavať na magmatických kotloch, nech sú akokoľvek hlboko“ :D Všetky trhliny sú v jednej línii, ktorá presne zodpovedá predpovediam geológov o polohe dlhého a úzkeho magmatického kotla (aj keď to úplne presne magmatický kotol nie je, ale my laici si to takto lepšie vieme predstaviť).

Po pár dňoch sa severný smer stekania lávy zastavil, a všetky tri trhliny sa navzájom pospájali lávovými poľami. Začína byť celkom výkon to celé obísť... A toto (to vľavo) ostalo z toho tenkého žľabu z fotky vyššie:

Zlab.thumb.jpg.2375c027fd3a50f62fab313be48da40b.jpg

Horná trhlina, medzičasom sa už vytvoril komín. V pozadí vidno úzky komín nad strednou trhlinou, a to úplne vzadu sú komíny nad prvou trhlinou:

IMG_4732.thumb.jpg.1f136a035a8f218a33310dff353c0ad0.jpg

Jazyky lávy pôsobili tuho a bezpečne, ale jeden chytrák na to chcel vyjsť, lenže láva sa prelomila, topánka mu tam ostala a vzplála jasným plameňom :D Chalanisko ledva stihol ujsť, no zábava preveliká...

20210409_110658.thumb.jpg.0faf53f7ec7b7f4e3d25b490b9d8669f.jpg

Tá stredná menšia trhlina je veľmi obľúbená, je odvrátená a dá sa k nej pomerne bezpečne prísť asi na 10 metrov. Neaktívna časť trhliny syčí len asi meter od okraja lávového poľa.

IMG_4740.thumb.jpg.bd7b8d7c73e7a7eb8473e35645866e46.jpg

Zo strednej trhliny do údolia s pôvodnou trhlinou stekajú rýchle potoky žeravej lávy, veľmi blízko, dala by sa dočiahnuť.20210409_113604.thumb.jpg.08a6847793eafe1674fa89e293d8bde7.jpg

A video z toho miesta:

A takto sa pomaly plní hrniec:

20210409_120050.thumb.jpg.0393bbee73300cafb47eeb343144c865.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tá kradnutá? Jo, to je, neuveriteľne ma štve, že som si ako idiot zabudol mobil v aute, takýchto fotiek by som urobil mraky... To bolo ako pri nejakých prameňoch (čojaviem Alipašiny izvory v Čiernej Hore), akurát namiesto vody sa pod nohami hadí tisícstupňová láva. Video z youtubu:

Btw, hodinu potom, ako som včera odišiel, sa pri hornom komíne otvorila štvrtá trhlina (krúžky sú komíny, čiarky trhliny, fialová lávové polia, červená čiara nebezpečná oblasť, kde sa môžu otvárať trhliny; zdroj Veðurstófa Íslands).

fr_20210410_157199.jpg?itok=YLGmmlyS&tim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, African napsal:

Malá vzpomínka na Švýcarskou mašinu Ueliho :notworthy: Za pár dní to budou už čtyři roky, co se smeknul, no letí nám to pěkně....ale byl to kurňa borec!

 

Jo borec to byl a taky sympaťák. To sólo na Eiger je parádní, to jsem před tím neviděl.

Ale co si budeme povídat - rychlost (ve smyslu "spěch") k lezení moc nepatří - je to o krok k průseru blíže.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trhlín nám utešene pribúda, každú chvíľu (najbližšie hodiny až dni) sa láva začne prelievať do vedľajšieho údolia... Pôvodná prvá trhlina je tá odvrátená vľavo.image.thumb.png.4de05894bd6e1c467d8f03de3b6039bc.png

K poslednej - dnešnej - trhline by sa dalo ísť na dotyk, nebyť tepla. Na fotke vyššie je to tá tretia zľava. Človek by sa už začal obávať, že sa chystá k nejakému prúseru, keď sa to toľko trhá... ale vraj nie, stále to je a aj má zostať pokojná erupcia. Celkový prietok lávy zo všetkých trhlín sa vrátil na pôvodných 5 m3/s.

24liveblog

Vraj je to najmenšia erupcia v známej histórii Islandu, ale bezkonkurenčne najpopulárnejšia. Myslím, že keby si miestny hodinár JS Watch pri parkovisku hneď vedľa hotdogov otvoril stánok, predával by tie hodinky s lávovým ciferníkom ako teplé rožky :D

image.thumb.png.e8de87560ad6deb2390e1fbb3c7e8a94.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, wawrik napsal:

Trhlín nám utešene pribúda, každú chvíľu (najbližšie hodiny až dni) sa láva začne prelievať do vedľajšieho údolia... Pôvodná prvá trhlina je tá odvrátená vľavo.

 

To je hezký, jak tam v klidu všichni stojíte a poblíž si klokotá láva. Vážně se nemůže stát, že vyletí něco ojedinělého? Já třeba takhle vařím ovesnou kaši a jak to tak míchám, tak jednou za čas si vyletí horká kapka kaše a nikdy nevím dopředu, kdy se to stane 😄 No hlavně, že neblokujete půlku světa jako tehdy při erupci té sopky, jejíž jméno neumím vyslovit 🙂 

Ty hodinky jsou hezký, ale 4.600 USD není málo, musím se podívat, co je to zač, i kdo je bohyně Sif.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebezpečné to bolo na začiatku, keď tá trhlina bola len jedna, a s jediným komínom. Vtedy to lietalo 20-50 metrov ďaleko, občas viac, rôznymi smermi. Teraz je to naozaj celkom pokojné, navyše aktivita trochu stúpa len v noci. Toto je napríklad titulka z dnešných miestnych novín:

image.thumb.png.9a80a589035cc8e3feab215df75d8604.png

Trochu skresľuje perspektíva, chlapík nie je úplne na okraji tej trhliny, ako to vyzerá. Foťák áno. Nedá sa povedať, že to nie je nebezpečné, no prejsť na poludnie cez Prievozskú (dopravná tepna v Bratislave) je väčší adrenalín :D Ja som si síce aj tak chvíľu počkal, kým sa vytvorí malý násyp - základ budúceho komínu, za ktorým sa dá vhodne schovať, ale ja som predposratý pri všetkom, aj pri hrebienku na Grossglockner :D

Naozaj veľa robí to, že to je pokojná erupcia. Odhadujem, že ju videlo už tak 150-tisíc ľudí, no zranenie letiacou lávou nie je ani jediné. Skôr drobné popáleniny od lávy na okraji lávového poľa, ktorá vyzerá, že už vychladla.

Myslím, že kto chce vidieť niečo podobné, lepšiu príležitosť už mať nebude. A povinná päťdňová karanténa vo skvelom hoteli na náklady štátu je prežiteľná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 minutami, wawrik napsal:

 

Myslím, že kto chce vidieť niečo podobné, lepšiu príležitosť už mať nebude. A povinná päťdňová karanténa vo skvelom hoteli na náklady štátu je prežiteľná.

No však, jak jsi minule psal, že poradíš / pomůžeš s ubytováním, tak už jsem hledal (a našel) letenky a navrhoval jsem to přítelkyni, jestli se na týden neztratíme, ale rezolutně odmítla. A to jsem jí ukazoval Tvoje hezké a mírumilovné fotky 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, michalval napsal:

No však, jak jsi minule psal, že poradíš / pomůžeš s ubytováním, tak už jsem hledal (a našel) letenky a navrhoval jsem to přítelkyni, jestli se na týden neztratíme, ale rezolutně odmítla. A to jsem jí ukazoval Tvoje hezké a mírumilovné fotky 🙂

Nebo letět s kamarády, pokud tě tedy pustí... 😂  Pokud nepustí, vyměnit :cool02:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...